Ирска ги одобри истополовите бракови

Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Ирска кој би рекол. Браво за народот.
Сериозно, неверојатна смена во општеството за една генерација. До 1993 хомосексуалноста била илегална во Ирска, а сега - за само 22 години - веќе можат да стапуваат во брак.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сериозно, неверојатна смена во општеството за една генерација. До 1993 хомосексуалноста била илегална во Ирска, а сега - за само 22 години - веќе можат да стапуваат во брак.
Нешто налик Македонија. Со разлика 95та и 2015 Македонија ниту мрдна по ова прашање ниту по било кое друго прашање. Не е работа да воведеш хомосексуален брак тоа можеш и законски, работа е да го доведеш општеството во развој на тој степен што никој нема да се замара со сексуални ориентации. Е тоа нивото на кое сме, заглавени некаде во муљта се ни е научна фантастика па се препукуваат на фб кој бил за или против педери. Оти тоа е најбитно прашање кое ни тежи на плеќи. Се друго ни е средено до перфекција.
А пола од пратеницине се плескет ко фоки, газот трендафил. Али за Маќедонија со опинците напред. За нови битушанчиња, за нови куропушачиња. За убо само да е.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Тие свештени лица силувале млади момчиња, а не млади девојки што доволно зборува за нивната хомосексуалност, но не знам поради кои причини се приклучиле да служат во црквата. Да, мојата логика е во доменот на реалноста.

Црквата е идеално место за хомосексуалноста, затоа што е сеуште доминантно машка институција.
Не бирале свештениците. Момчиња, девојчиња....
http://usatoday30.usatoday.com/news/religion/2004-06-19-church-abuse_x.htm
http://www.abc.net.au/religion/articles/2011/05/27/3229135.htm
http://www.sfgate.com/news/article/30-Million-Awarded-Men-Molested-by-Family-3001550.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_Church_sexual_abuse_cases#cite_note-hundreds-1
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не му објаснувајте џабе на евреинот кој не се замара со Кајгана со 15263839 јузер. Повеќе време потроши во животот на мислење адреси, фамилијарни ситуации, сестри, деца одколку да излезе да прошета. И не само на Кајгана активен е и на Фемина под женски јузер Валерија. Али е против хомосексулаци. Е до таму сме. Подоле нема.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Опа, Фуере конечно ќе може да го легализира бракот со дечко му од Гостивар. Инаку не се секирајте и Македонија е на тој пат геј знамиња на митинзи, покани до транџи педери и лезбејки на трибини.
P.S. Ирска треба да собере храброст и да дозволи посвојување на деца од хомосексуалци, полигамија, полиандрија, нудизам и други прогресивни работи.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Опа, Фуере конечно ќе може да го легализира бракот со дечко му од Гостивар. Инаку не се секирајте и Македонија е на тој пат геј знамиња на митинзи, покани до транџи педери и лезбејки на трибини.
P.S. Ирска треба да собере храброст и да дозволи посвојување на деца од хомосексуалци, полигамија, полиандрија, нудизам и други прогресивни работи.
Ќе дојде ден кога тие што ги поддржуваш ова прашање нема ни да го стават на референдум кај нас, ќе го изгласаат со акламација како и рамковниот или автентичното толкување на законот за амнестија и ред други работи. Се за краља и отаџбину муабет... тогаш сети се дека еден на Кајгана со јузер Шака ти го кажа ова...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Следно уште фали да кажеш дека хомосексуалност=педофилија.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ќе дојде ден кога тие што ги поддржуваш ова прашање нема ни да го стават на референдум кај нас, ќе го изгласаат со акламација како и рамковниот или автентичното толкување на законот за амнестија и ред други работи. Се за краља и отаџбину муабет... тогаш сети се дека еден на Кајгана со јузер Шака ти го кажа ова...
Ти изјасни се дали си ЗА, јас не сум. Еве имало референдум и си гласале луѓето, си сакаат. Јас сум помирен дека педери, наркомани и секакви фрикови не само што ќе бидат прифатливи во блиска иднина туку ќе бидат далеку по-кул од луѓе со постојана работа партнер од друг пол и деца. Сепак кога ќе имам можност ќе кажувам дека сум против. [DOUBLEPOST=1432407592][/DOUBLEPOST]
Следно уште фали да кажеш дека хомосексуалност=педофилија.
Не се согласувам исто како што не се согласувам дека католичка црква=педофилија.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ти изјасни се дали си ЗА, јас не сум. Еве имало референдум и си гласале луѓето, си сакаат.
Јас сум за, од следниве причини:
1. Право на избор.
2. Со сегашните законски прописи таа заедница не е правно уредена. Издршка, заеднички имот, наследување. Т.е. кај нас ниту вонбрачната заедница правно не е еднаква со брачната заедница...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Јас сум за, од следниве причини:
1. Право на избор.
2. Со сегашните законски прописи таа заедница не е правно уредена. Издршка, заеднички имот, наследување. Т.е. кај нас ниту вонбрачната заедница правно не е еднаква со брачната заедница...
1. нека живеат инека прават што сакаат дома
2. би признал право на наследство или нешто слично во случај да живеат двајца луѓе без разлика на пол. Ама брак повлекува многу други работи кои не би ги одобрил.

со среќа нека им е на ирците. многу битна работа завршија.
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Јас сум за, од следниве причини:
1. Право на избор.
2. Со сегашните законски прописи таа заедница не е правно уредена. Издршка, заеднички имот, наследување. Т.е. кај нас ниту вонбрачната заедница правно не е еднаква со брачната заедница...
3. Live and let live.

Не можам да разберам зошто на некој би толку би му сметало нешто што не повредува ама баш никој, а им носи среќа на толку луѓе.

Ама нели, педери се, не заслужуваат среќа. Нека седат дома и нека се кријат, и нека се среќни што и тоа го толерираме. :tapp:

Ме потсети на жена која што бранеше бркањето од работа на еден човек затоа што бил хомосексуалец. Ја прашав зошто мисли така...на крајот испадна дека би и било неудобно ако работи со педер - не и се допаѓале. И реков дека сум сигурен дека и таа не им се допаѓа на многумина; ако за тоа се губи работа сите ќе седеме дома.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Опа, Фуере конечно ќе може да го легализира бракот со дечко му од Гостивар. Инаку не се секирајте и Македонија е на тој пат геј знамиња на митинзи, покани до транџи педери и лезбејки на трибини.
P.S. Ирска треба да собере храброст и да дозволи посвојување на деца од хомосексуалци, полигамија, полиандрија, нудизам и други прогресивни работи.
не знам каква штета имаш лично од тие лица. Или каква штета има државата од нив. Плаќаат данок, не се виновни за дупките, криминалот, долговите, тероризмот, етничките поделби, за Тамара, Мартин, Ангел... или за нешто трето кое не гази во Македонијава.

Јас би официјализирал и други нешта ако веќе збориме за промени, иако тие категории не спаѓаат во темава, сепак зошто да се нема избор.
 
Последно уредено:

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Немојте Евреинот да го фаќате со дупли јузери го лутите:
Ти на Валерија целиот кур да и го лапнеш може гнидо смрдена? Бегаш како пичка во Германија, а од таму ќе солиш памет како ние да живееме или не. За разлика од тебе јас сум во Македонија и тука планирам да останам макар и последен да останам. Тоа ви е менталитетот, бегате како пичиња и при најмал проблем и плачете на форуми, но јас тебе те разбирам. Ова ти е единствено место каде што се социјализираш, ова ти е единствено место каде што имаш виртуелни другарки, затоа и киснеш тука по цел ден. Јас ќе пишувам на илјада форуми под илјада никови и пак ќе го кажам истото што го мислам за разлика од тебе што се фолираш и глумиш лудило, а најстрашно и јака пичка на форумот на пар очајни машки тука. Да ми го дудлаш и да ми се откачиш од вратот, затоа што мене кур ме боли за тебе, ниту те цитирам, ниту те помислувам, туку гледам ти си опседната со мене, но удираш таму каде што најмалку ме боли. Ајде сега оди и плачи како пиче повторно да ме банираат. Со ова само си ја покажуваш слабоста на менталитетот и колку си психо.
И, btw, не сум активен со никаков ник Валерија, затоа што е баниран уште пред 2-3 години. Уште една лага од твоите усни.
Валенце без нервози валерче мило.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Има и педери и педери ви душа...
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Од огромен хомофоб станав човек кој им посакува среќа на луѓето што се хомосексуалци.
Браво Ирска!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom