Ирска ги одобри истополовите бракови

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Иако сеуште е неофицијално, мене ме изненади што една од најкатоличките земји во Европа позитивно се изјасни на референдумот за геј браковите

Irish gay marriage referendum: first official results point to overwhelming Yes

Католичка Ирска ги одобри истополовите бракови

Познатата по католичките традиции Ирска изврши вистинска “социјална револуција” и стана првата во светот држава, која одобрила преку референдум истополови бракови,
Повикувајќи се на изјави на министри и на противници на промената, Агенцијата истакнува дека според прелиминарните податоци веќе може да се тврди дека во сооднос две кон едно гласачко ливче го имаат признаено правото на лицата со хомосексуална ориентација да создаваат законски семејства.

Веста е импресивна и поради тоа што пред само две децении во Ирска беше декриминализирана хомосексуалноста. Земјата беше потресена пред време и од скандали за сексуална злоупотреба од католички свештеници против деца.

За промената најверојатно придонесе високата излезност во градовите каде што има повеќе толерантен однос по прашањето. Во главниот град Даблин, како и во Лимерик и Вотрфронт таа надмина 60%, а во уште 7 градови беше над 50%. Ова е рекорд за активност на референдум.

Официјалните резултати ќе бидат објавени подоцна денеска, но од секции во Даблин веќе има пораки за одобрување на хомосексуалните бракови со 75% и некои противници на законот го признаа поразот.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Познавајќи ги повеќето ирци како тешки скржавци и многу евтини луѓе не ме чуди. Крш држава.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Познавајќи ги повеќето ирци како тешки скржавци и многу евтини луѓе не ме чуди. Крш држава.
Токму така, вакви педерштурски закони го уништуваат моралниот фибер на едно опоштество.

Ирска беше многу подобра земја кога католички свештеници силуваа мали деца.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Токму така, вакви педерштурски закони го уништуваат моралниот фибер на едно опоштество.

Ирска беше многу подобра земја кога католички свештеници силуваа мали деца.
Во Даблин сум бил најмалку 3 пати. Можам да ти кажам дека за разлика од англичаните, ирците се во пати покрш во се. Буквално во се.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Во Даблин сум бил најмалку 3 пати. Можам да ти кажам дека за разлика од англичаните, ирците се во пати покрш во се. Буквално во се.
А кога не биле?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.737
Поени од реакции
7.551
Во Даблин сум бил најмалку 3 пати. Можам да ти кажам дека за разлика од англичаните, ирците се во пати покрш во се. Буквално во се.
Ко мало дете си бил во црква во Даблин?:rolleyes:
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
Евровизија и Холивуд ги даваат првичните резултати. Brainwashing машината продолжува понатаму.
Токму така, вакви педерштурски закони го уништуваат моралниот фибер на едно опоштество.

Ирска беше многу подобра земја кога католички свештеници силуваа мали деца.
Значи повторно педери инфилтрирани во црквата силувале мали машки деца)

Логиката ти е нула;)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Евровизија и Холивуд ги даваат првичните резултати. Brainwashing машината продолжува понатаму.

Значи повторно педери инфилтрирани во црквата силувале мали машки деца)

Логиката ти е нула;)
Да, навистина е логично да еквивализираш хомосексуалци со педофили. Твојата логика е дефинитивно супериорна. :bravobe:
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
Да, навистина е логично да еквивализираш хомосексуалци со педофили. Твојата логика е дефинитивно супериорна. :bravobe:
Тие свештени лица силувале млади момчиња, а не млади девојки што доволно зборува за нивната хомосексуалност, но не знам поради кои причини се приклучиле да служат во црквата. Да, мојата логика е во доменот на реалноста.

Црквата е идеално место за хомосексуалноста, затоа што е сеуште доминантно машка институција.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Тие свештени лица силувале млади момчиња, а не млади девојки што доволно зборува за нивната хомосексуалност, но не знам поради кои причини се приклучиле да служат во црквата. Да, мојата логика е во доменот на реалноста.

Црквата е идеално место за хомосексуалноста, затоа што е сеуште доминантно машка институција.
Твојата логика е на место. Само да се надеваме дека оваа педерлаана нема да ја зафати Македонија. Остај го овој ИгорЧете, он е класичен соросоид и платеник.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Чек овде да го стават ова ако еден ден дојдиме за влез во ЕУ. Прашањето ќе е дали сакате исто полови бракови и зошто ДА, па одате гласајте...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
пола владеачка гарнитура гз преку глава ќе се затрча во матично да се дозволат и кај нас ама пуста идеологија
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ирска кој би рекол. Браво за народот.
Илија Димов сигурно ракоплеска пред тв, али му е срам пред народ. За идеологија де. За верувања за вечна и бериќетна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom