Иран

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.061
Поени од реакции
26.637
Гадафи затоа го содомизираа пред да го убијат како куче, пошто нуклеарно оружје развивал? Садам? Милошевич? Итн, итн... Не сум знаел дека толку држави развиваат нуклеарно оружје. Во Иран веројатно и Шахот пред овој Ајатолахов сега, веројатно и тој нуклеарно оружје развивал па затоа тогаш уште на времето му направиле државен удар. Пошто знаеле дека Иран после пола век ќе прави нуклеарно оружје.

На Иран им треба нуклеарно оружје заради егзистенцијални безбедносни причини кои од претходно ги имаат заради заканите од САД/Израел, а не дека Иран има проблеми затоа што сака нуклеарно оружје. Аман. По твојава „логика“ секогаш кога некој ќе сака да те силува ти треба да грабнеш лубрикант и да му се натртиш. Пошто во спротивно може да те силува! :unsure:


Демек Иран ако капитулираат пред западниве, тогаш западните нема да ги уништат. Само претходно треба да се самоубијат како држава и сѐ ќе биде во ред... Како мали Џокица замислува геополитика. :facepalm:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.988
Поени од реакции
3.446
ne e bitno kolku se evreite, klucniot faktor e sto imaat nuklearki, a komsiite i drugite vo regionot nemaat. iran kolku ziteli i da ima i kolku moderno oruzje uste da proizvodi ili da nabavi, se dodeka samo izrael ima nuklearki tie ke ostanat glavni vo regionot (na strana toa sto amerite sekako stojat pozadi niv bidejki tamu evreite se klucni faktori i kaj demokratite i kaj republikancite).

se dodeka samo izrael ima nuklearki nikoj ne moze so niv da ratuva na "fer" nacin bidejki ako nekoj ozbilno bi zapocnal vojna protiv niv, ozbilno vo smisla izraelcite da imaat desetici iljadi zrtvi i da se pred gubenje na teritorija, togas bi frcele nuklearki i koj i da e ke izgubi odnosno vednas ke kapitulira. poslednite decenii arsenalot tolku go zgolemija sto bi mozele so lesnotija da go unistat celiot region.

celata taja rabota okolu nuklearkite e pricinata zosto iran e drzavata koja postojano e pod udar na amerite. iran e edinstvenata drzava vo regionot koja se uste ima ambicii da ima nuklearki i istovremeno teoreticno bi bila i sposobna toa da go ostvari vo bliska idnina. site drugi prilicno mokni drzavi vo regionot ja imaat svitkano opaskata pred izrael/SAD i se otkazale od takvi planovi. toa e dilot, prifati gi evreite kako hegemon vo regionot i nemas problem so amerite (normalno osven ako nesto drugo im preci). zaradi toa i ne veruvam deka iran vo bliska idnina ke ima nuklearki, togas izrael kako drzava bi imala ogromni problemi, ne bi mozele kako sega da pravat sto sakaat i nikoj nisto da ne im moze.
Многу е битно колкава популација имаш. Не дозволувај да те манипулираат учени-........
Сигурен си дека Изреал има нуклерани бомби?
Каде и кога вршеше проби, кога и каде (центрифуга) вршеше збогатување ураниумот?
Кога сме кај амбициите веројатно се реферираш на пропагандата на Израел, тие на секои 5 години излегуваат со приказна дека Иран само што не направил нуклерана бомба, ако добро помнам иранската доктрина и став околу нуклерано оружје е дека никогаш нема да произведат и користат такво оружје (ако е во меѓувреме изменета доктрината можноо е).
Ако Иран толку многу сака да има нуклерана бомба може многу лесно да ја набави од г-дин Ракетмен, имаат добра соработка.
Колку што можев да следам Иран се насочи кон Вселената, праќа сателити и ... ги следи сите збиднувања во таа област, а има и многу добра соработка со Кина околу тие прашања ако не се лажам падна и договор да имаат свој астронаут во кинеската вселенска станица (дали со свој модул или заедно заборавив).
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.111
Поени од реакции
5.346
Гадафи затоа го содомизираа пред да го убијат како куче, пошто нуклеарно оружје развивал? Садам? Милошевич? Итн, итн... Не сум знаел дека толку држави развиваат нуклеарно оружје. Во Иран веројатно и Шахот пред овој Ајатолахов сега, веројатно и тој нуклеарно оружје развивал па затоа тогаш уште на времето му направиле државен удар. Пошто знаеле дека Иран после пола век ќе прави нуклеарно оружје.

На Иран им треба нуклеарно оружје заради егзистенцијални безбедносни причини кои од претходно ги имаат заради заканите од САД/Израел, а не дека Иран има проблеми затоа што сака нуклеарно оружје. Аман. По твојава „логика“ секогаш кога некој ќе сака да те силува ти треба да грабнеш лубрикант и да му се натртиш. Пошто во спротивно може да те силува! :unsure:


Демек Иран ако капитулираат пред западниве, тогаш западните нема да ги уништат. Само претходно треба да се самоубијат како држава и сѐ ќе биде во ред... Како мали Џокица замислува геополитика. :facepalm:
nauci se da citas pred da komentiras. kolku da te potsetam vidi sto napisav:
toa e dilot, prifati gi evreite kako hegemon vo regionot i nemas problem so amerite (normalno osven ako nesto drugo im preci).
gaddafi, saddam, slobodan i kompanija od drugi pricini bea odstraneti, tuka sme vo temata za iran.

sekoj koj se razbira od politika e svesen deka SAD odat protiv site koi ne se na nivna strana i mozat da im stetat na eden ili drug nacin. iran ne e nivni sojuznik, a ima ambicii da bide vazen igrac vo regionot, zaedno so toa odat ambiciite da imaat nuklearki, proces koj trae nekolku decenii, no samo taka mozes da bides nezavisen. se dodeka iran ne se otkaze od ambiciite da ima nuklearki i ima vlada koja ne e spremna da im go pushi na amerite, se do togas ke bidat pod udar na SAD.

ete kazi zosto na primer saudiska arabija, katar i emiratite ne se target na amerite? koja e razlikata megu niv i iran? i ednite i drugite radikalni muslimani, arapite duri poradikalni. slucajnost li e sto prvospomantite sorabotuvaat so zapadot i nemaat ambicii da odat protiv izrael? ako si vo toj region, na raat od zapadot si samo ako sorabotuvas i nemas ambicii da odis protiv izrael (normalno mozes da im bides target ako nesto drugo im preci).

Многу е битно колкава популација имаш. Не дозволувај да те манипулираат учени-........
Сигурен си дека Изреал има нуклерани бомби?
Каде и кога вршеше проби, кога и каде (центрифуга) вршеше збогатување ураниумот?
Кога сме кај амбициите веројатно се реферираш на пропагандата на Израел, тие на секои 5 години излегуваат со приказна дека Иран само што не направил нуклерана бомба, ако добро помнам иранската доктрина и став околу нуклерано оружје е дека никогаш нема да произведат и користат такво оружје (ако е во меѓувреме изменета доктрината можноо е).
Ако Иран толку многу сака да има нуклерана бомба може многу лесно да ја набави од г-дин Ракетмен, имаат добра соработка.
Колку што можев да следам Иран се насочи кон Вселената, праќа сателити и ... ги следи сите збиднувања во таа област, а има и многу добра соработка со Кина околу тие прашања ако не се лажам падна и договор да имаат свој астронаут во кинеската вселенска станица (дали со свој модул или заедно заборавив).
populacijata e bitna koga dvete drzavi imaat nuklearki ili dvete nemaat. ako edniot ima nuklearki togas sekogas toj e superioren vo direkten duel. zamisli rusija da bi nemala nuklearki, koj ke bese ishodot od aktuelniot konflikt? zapadot ke vlezese direktno protiv rusija so vojska, avioni, brodovi itn., na kraj ako napredokot ne e zadovolitelen mozda i ke frlea po nekoja nuklearka na nekoi od pogolemite ruski gradovi i tolku ke bese od nezavisna rusija. zacabe bi im bile i 10 milioni vojnici ako bi bile pod zakana da izgubat nekolku milioni ziteli preku frleni nuklearki.

nuklearkite se garancija deka nikoj ne moze od nadvor da ti smeni vlada, a i od vnatre togas e mnogu potesko bidejki mozes mnogu porigorozno da se stitis od nadvoresni vlijanija. severna korea e dobar primer, siromasni so decenii i bez znacitelni resursi, vojskata pretezno im e na standard od pred nekolku decenii, ama nikoj ne im moze nisto bidejki ako na primer zapadot bi sakal da im vlezi ke im stegnat nuklearki na sojuznicite na zapadot juzna korea i japonija. isto pakistan e primer. kolku samo teroristi od tamu iskocija i kakva podrska takvite imaat i od vlijatelni ljuge vo drzavata, ama na niv ne mozat da im vlezat ko na afgancite deka za razlika od afgancite pakistan ima nuklearki.

za izrael spored mene povise od jasno e deka imaat nuklearki, projektot zapocna uste pred povise od 60 godini so podrska od SAD i francija. pred 20+ godini germancite im imaat prodadeno podmornici koi mozat da se naoruzat so nuklearki, taka sto verojatno i preku niv mozat da napadnat i so toa ne se ograniceni na isfrlanje samo od nivna teritorija. kako i izrael vo minatoto (oficijalno se uste ne potvrduvaat) taka i iran ne zboruva otvoreno za ambiciite. mnogu jasno bidejki ako iran javno bi kazal deka saka da proizvede nuklearki togas ne bi imalo nikakva osnova kolku tolku da se stabiliziraat odnosite so zapadot. inace duri i vo slucaj izrael da bi nemal nuklearki (kako sto rekov ne veruvam vo toa) sepak tuka se i amerikancite koi nikogas ne bi dozvolile izrael da go izedi stapot. zaradi toa protiv niv mozes da bides samo ramnopraven protivnik koga i ti imas nuklearki na raspolaganje.

toa sto se slucuva e dolga partija shah. iran e golema drzava so mnogubrojno naselenie i pokraj resursi imaat i kvalitetni naucnici i jaka diaspora. trn vo oko na amerikancite i izrael bidejki irancite previse samouvereni se za da bidat samo marioneta na amerite, a na amerikancite sekoj im smeta koj ne igra po nivnite pravila, go dokazaa toa poslednite decenii koga razmontiraa eden kup takvi drzavi (i nie bevme del od takva drzava). spored mene i skros opravdano e sto irancite sakaat da imaat nuklearki bidejki bez tesko deka nekogas ke bidat nezavisen big player.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.061
Поени од реакции
26.637
gaddafi, saddam, slobodan i kompanija od drugi pricini bea odstraneti, tuka sme vo temata za iran.
Од иста таклабас причина: Интереси на САД. Исто е и со Иран.
Автоматски споено мислење:

toa e dilot, prifati gi evreite kako hegemon vo regionot i nemas problem so amerite
„Дилот“ веќе го објаснив/опишав:
По твојава „логика“ секогаш кога некој ќе сака да те силува ти треба да грабнеш лубрикант и да му се натртиш. Пошто во спротивно може да те силува! :unsure:

Демек Иран ако капитулираат пред западниве, тогаш западните нема да ги уништат. Само претходно треба да се самоубијат како држава и сѐ ќе биде во ред... Како мали Џокица замислува геополитика. :facepalm:
Да ги „прифатат Израел за хегемон“, значи во превод да капитулираат. Израел сам по себе не главниот проблем, Израел како алатка на САД и активното работење против Иран - тоа е проблемот. Едноставно такви се американските интереси, силен Иран е проблем. Не постои никакво „прифаќање на Израел за хегемон“ ни како можност, тоа си читал/недочитал (разбрал) некои написи.

Навистина не знам како можеш да лупаш вакви глупости, па уште и да ги повторуваш.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.111
Поени од реакции
5.346
Од иста таклабас причина: Интереси на САД. Исто е и со Иран.
Автоматски споено мислење:


„Дилот“ веќе го објаснив/опишав:

Да ги „прифатат Израел за хегемон“, значи во превод да капитулираат. Израел сам по себе не главниот проблем, Израел како алатка на САД и активното работење против Иран - тоа е проблемот. Едноставно такви се американските интереси, силен Иран е проблем. Не постои никакво „прифаќање на Израел за хегемон“ ни како можност, тоа си читал/недочитал (разбрал) некои написи.

Навистина не знам како можеш да лупаш вакви глупости, па уште и да ги повторуваш.
coveci sto tolku se pravis na udren? koga sum rekol deka iran treba da kapitulira? ne znam vo sto filmovi vleguvas koga vo sekoja izjava gledas zelba. jas si kazuvam kakva e sostojbata na teren, a toa dali iran ke kapitulira ili ne ne zavisi od mene. SAD ke gi maci irancite se dodeka ne popustat ili amerikancite izgubat drasticno na vlijanie. prasanjeto e sto prvin ke se sluci.

i ako mislis deka izrael e alatka na SAD togas spored mene si totalno lost in space. SAD nikogas ne pravi politika koja se kosi so interesite na izrael od prosta pricina sto izrael zaradi moknata diaspora e zastitena kako bela mecka.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.000
Поени од реакции
3.089
coveci sto tolku se pravis na udren? koga sum rekol deka iran treba da kapitulira? ne znam vo sto filmovi vleguvas koga vo sekoja izjava gledas zelba. jas si kazuvam kakva e sostojbata na teren, a toa dali iran ke kapitulira ili ne ne zavisi od mene. SAD ke gi maci irancite se dodeka ne popustat ili amerikancite izgubat drasticno na vlijanie. prasanjeto e sto prvin ke se sluci.

i ako mislis deka izrael e alatka na SAD togas spored mene si totalno lost in space. SAD nikogas ne pravi politika koja se kosi so interesite na izrael od prosta pricina sto izrael zaradi moknata diaspora e zastitena kako bela mecka.
Израел, т.е. евреите го управуваат САД затоа никогаш политиката на САД нема да се коси со интересите на Израел,
вчера, завчера си одговорил дека не е битна популацијата, битно е дека имале нуклеарки.

Да донекаде држи вода, но работата е што употребата на нуклеарките е табу тема, САД ги употребија 1945 без да имаат некоја претстава што и како имаат ефект (првиот тест им бил 1 месец порано) и донекаде се оправдани според мене, зошто ти е тоа ново оружје, а ти да не го употребиш.

Од тогаш никој нема употребено нуклеарки, Русија сега има доста причини да рокне неколку, ама ете и она се воздржува, така и Израел нема да употреби бидејќи никој не го напаѓа за да има 10-ци илјади жртви, во сегашниот момент Израел е во офанзива и напаѓа цели несекаде по блискиот исток, останатите само се закануваат.

Доаѓаме до клучното прашање, дали Иран кога ќе направи нуклеарка ќе го нападен Израел, па не би рекол, ама тогаш Израел нема да може да и се курчи на цел блиски исток и да си бонбардира каде и кога ќе и текне.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.061
Поени од реакции
26.637
coveci sto tolku se pravis na udren? koga sum rekol deka iran treba da kapitulira? ne znam vo sto filmovi vleguvas koga vo sekoja izjava gledas zelba. jas si kazuvam kakva e sostojbata na teren, a toa dali iran ke kapitulira ili ne ne zavisi od mene. SAD ke gi maci irancite se dodeka ne popustat ili amerikancite izgubat drasticno na vlijanie. prasanjeto e sto prvin ke se sluci.
Koj се прави наудрен?
Интерес на САД е да го уништат Иран. Тоа е интерес е и на Израел, ама тоа е секундарно пошто САД се тие кои можат да го уништат Иран (гледано во вакуум) а не Израел. Израел оставен сам на себе не може да се споредува со Иран дури и со нуклеарно оружје во равенката (да не навлегувам сега во тоа). Во меѓувреме Пакс Американа е очигледно во залез како империја, и затоа Израелците се толку агресивни и нервозни во регионот. Како никогаш досега се активни.


Назад на главниот муабет: САД не сакаат да бидат другачиња со Иран, само ако овие „ги признаеле нивните сатрапи за хегемон“. САД работат да го УНИШТАТ Иран. Иранците не се глупи луѓе, гледаат колку е часот и видоа што се случи со сите што мислеа дека со Америте е можно да се договараташ. Видоа колку САД ги испочитуваа договорите со СССР и сега со Русија. Видоа што им се деси на тие што немаат оружје за да се бранат од САД, видоа што се деси со Либија, со Ирак, со Југославија, со Авганистан, со Сирија, итн, итн.

За Иран нема враќање назад, легнувањето на брашно на кое ти повикуваш (пропаганда наменета за иранската популација) тоа ќе резултира со распаѓање на Иран по сите шавови. Тоа е бивша Персија бе, таму живеат десетици народи кои е лесно да ги подбуцнеш на бунт и војна. Па не гледаше што им се дешаваше до пред некоја недела/месец?i ako mislis deka izrael e alatka na SAD togas spored mene si totalno lost in space. SAD nikogas ne pravi politika koja se kosi so interesite na izrael od prosta pricina sto izrael zaradi moknata diaspora e zastitena kako bela mecka.
Гледаш, не е дека не се согласуваме ама и овде само површно ги гледаш работите. САД се контролирани од истата олигархија која е автор на создавањатео на Израел и која ги контролира политиките на Израел. Што се однесува на нас останатите, едноставно треба да ги гледаме како еден ентитет.

Од аспект на Иран, непријатели им се и не постои никаков „прифаќање за хегемон“ туку борба за опстанок. Иранците го разбираат тоа, ти дали го разбираш тоа е небитно. И мрско ми е повеќе да повторувам очигледни работи, што ќе разбереш е твоја работа само би било подобро да не пренесуваш недоразбрани колумни и пропаганда.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.776
Поени од реакции
4.484
Koj се прави наудрен?
Интерес на САД е да го уништат Иран. Тоа е интерес е и на Израел, ама тоа е секундарно пошто САД се тие кои можат да го уништат Иран (гледано во вакуум) а не Израел. Израел оставен сам на себе не може да се споредува со Иран дури и со нуклеарно оружје во равенката (да не навлегувам сега во тоа). Во меѓувреме Пакс Американа е очигледно во залез како империја, и затоа Израелците се толку агресивни и нервозни во регионот. Како никогаш досега се активни.


Назад на главниот муабет: САД не сакаат да бидат другачиња со Иран, само ако овие „ги признаеле нивните сатрапи за хегемон“. САД работат да го УНИШТАТ Иран. Иранците не се глупи луѓе, гледаат колку е часот и видоа што се случи со сите што мислеа дека со Америте е можно да се договараташ. Видоа колку САД ги испочитуваа договорите со СССР и сега со Русија. Видоа што им се деси на тие што немаат оружје за да се бранат од САД, видоа што се деси со Либија, со Ирак, со Југославија, со Авганистан, со Сирија, итн, итн.

За Иран нема враќање назад, легнувањето на брашно на кое ти повикуваш (пропаганда наменета за иранската популација) тоа ќе резултира со распаѓање на Иран по сите шавови. Тоа е бивша Персија бе, таму живеат десетици народи кои е лесно да ги подбуцнеш на бунт и војна. Па не гледаше што им се дешаваше до пред некоја недела/месец?
Сето ова напишано е сосем погрешно.

Никаков интерес не им е на САД да ги уништат Иран, напротив, би им било идеално да го свртат за свој сојузник. На САД му пречи режимот што е моментално на власт, немаат ништо против Иран.
Впрочем, Иран беше најголемиот сојузник на САД во регионот, пред да се случи револуцијата во Иран.
Кога би бирале, секојпат би го бирале Иран за сојузник отколку С. Арабија.

Населението во Иран е едно од ретките во регионот кое е најблиску до Западната култура и начин на живеење, и и покрај режимот што им е на власт, тие се стремат кон Запад.

Проблемот на Иран со Израел е само проблем на режимот во Иран. Во Иран живее најголемата еверјска заедница од сите останати земји во регионот.

Израел од друга страна е најмоќната земја (воено и економски, и во скоро секој аспект), многу помоќни од Иран, минус нуклеарното оружје.

Израел не зависи од САД, Израелците се самостојни. Лидери во многу технологии, кои им носат економска и воена независност. Соработуваат буквално со сите земји, вклучувајќи ги Русија и Кина. Ако денес ги снема САД, Израел ќе продолжи да биде исто моќен како и досега.

САД не е на залезот, САД ќе продолжат да бидат на врвот во догледна иднина. Да, други земји и сојузи ќе добиваат на моќ и влијание, но ништо сериозно што би можело да биди егзистенцијална закана за САД. САД го преживеа СССР, чудовиште што беше раширено низ цела планета, САД многу лесно ќе се соочи со било што иди, иако дефинитивно нивната моќ и влијание нема да биди како што беше последните 30 години.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.061
Поени од реакции
26.637
Никаков интерес не им е на САД да ги уништат Иран, напротив, би им било идеално да го свртат за свој сојузник. На САД му пречи режимот што е моментално на власт, немаат ништо против Иран.
Аха, Иран само треба да не се противат Америте да им направат обоена револуција и ќе станат „амерички сојузник“. На пример како Украина. После тоа може да се самоубијат како држава и како нација - исто како Украина - додека по директива на САД, до смрт се борат против Русија?
Вака некако?

Впрочем, Иран беше најголемиот сојузник на САД во регионот, пред да се случи револуцијата во Иран.
Упс, зарем е можно дека не знаеш како се случила револуцијата во Иран? :eek:
Па заради западна интервенција и државен удар, иранскиот Шах е соборен од власт. Потоа работите се дешаваат надвор од западна конрола. Постојат пребарувачи, гугл на пример. Пребарај, истражи, покажи ми дека не сум во право.


Во Иран живее најголемата еверјска заедница од сите останати земји во регионот.
Во Иран живеат неколку десетици народи. На пример, имаат неколку пати повеќе етнички Азери отколку што живеат во Азербејџан.


САД не е на залезот, САД ќе продолжат да бидат на врвот во догледна иднина.
Аха... Ок.


Израел не зависи од САД...
Секоја чест на Израелците, на многу нивоа им завидувам како држава и општество (минус последниве неколку месеци). Но ова е оксиморон изјава.
Без навреда, тука би требало да престанеш да коментираш.
 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.776
Поени од реакции
4.484
Аха, Иран само треба да не се противат Америте да им направат обоена револуција и ќе станат „амерички сојузник“. На пример како Украина. После тоа може да се самоубијат како држава и како нација - исто како Украина - додека по директива на САД, до смрт се борат против Русија?
Вака некако?


Упс, зарем е можно дека не знаеш како се случила револуцијата во Иран? :eek:
Па заради западна интервенција и државен удар, иранскиот Шах е соборен од власт. Потоа работите се дешаваат надвор од западна конрола. Постојат пребарувачи, гугл на пример. Пребарај, истражи, покажи ми дека не сум во право.Во Иран живеат неколку десетици народи. На пример, имаат неколку пати повеќе етнички Азери отколку што живеат во Азербејџан.Аха... Ок.Секоја чест на Израелците, на многу нивоа им завидувам како држава и општество (минус последниве неколку месеци). Но ова е оксиморон изјава.
Без навреда, тука би требало да престанеш да коментираш.
Иран е природен непријател на Русија и клучна точка на скоро секоја копнена транспортна врска Исток-Запад.
Оттука, Иран е логичниот сојузник на САД.

Иранскиот шах е донесен на власт од страна на САД, во 53та, токму заради стратешката позиција што ја има Иран и заради далекугледноста на Американците, знаејќи дека во иднина покрај нафтата дека регионот ќе биде важен за многу други работи.
С. Арабија е вториот избор.

Еден дел од тоа што целиот пост погоре како и овој ти е неточен е што немаш познавања од историјата.
За време на шахот, Иран станува една од најмоќните земји во регионот, силно поддржана од САД. Добиваат дури и најмодерни авиони долго пред тие да бидат доставени на сојузниците во Европа.

САД, како економски и технолошки најнапредна земја, која во свои раце контролира проток на секоја технологија, држи сојузништва со земји кои исто така се напредни и ги има обиколено или делумно обиколено главните непријатели не може да биде симната од тронот.
Кина е обиколена со непријатели. Сите тие на некој начин се помогнати од САД или Русија. Во таква ситуација на двор што не е чист, не можат да одат далеку.

Израел денес е голем извозник на технологија, економија што воопшто не зависи од никој на планетава, како и голем производител и извозник на оружја. Се, ама баш се што им треба произведуваат дома, дури извезуваат оружја на Европа и останати земји.
Завршија времињата од 60тите кога зависеа за се од САД. Денес ситуацијата за Израел е многу поволна.
Држава со растечко работоспособно население, огромен прираст на население во ситуација каде сите имаат надолна линија, вклучувајќи го и Иран, неверојатен развој на технологија и соработка со скоро секоја земја.

За 30 години, Израел ќе биде чудовиште на Блискиот исток.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Евреите се само 7 милиони и 2-3 милиони арапи и ако се земе Палестина како територија (со Газа и брегот) се проценува дека има повеќе не евреи.
Палестинци има 2 милиони во самиот Израел, плус и во Западниот брег 3-4 милиони и уште 2 милиони во појасот Газа. Израел (без Газа и без западниот брег) има вкупно 9 милиони жители, 7 милиони Евреи и 2 милиони Палестинци.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.061
Поени од реакции
26.637
За Израел нема да коментирам.

Иранскиот шах е донесен на власт од страна на САД, во 53та, токму заради стратешката позиција што ја има Иран и заради далекугледноста на Американците, знаејќи дека во иднина покрај нафтата дека регионот ќе биде важен за многу други работи.
С. Арабија е вториот избор.

Еден дел од тоа што целиот пост погоре како и овој ти е неточен е што немаш познавања од историјата.
За време на шахот, Иран станува една од најмоќните земји во регионот, силно поддржана од САД. Добиваат дури и најмодерни авиони долго пред тие да бидат доставени на сојузниците во Европа.
Така? :)

Ај сеа ти како некој со познавања од историјата, кажи кој тоа направи државен удар во Иран и со тоа директно/индиректно ја иницираше исламската револуција. На истата нота кажи и кој е директен виновник зошто Иран од современо модерно општество стана ултра исламистичко општество, веднаш потоа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.818
Поени од реакции
24.912
Интересна рекламичка за Иран

Многу јако. Јас сум размислувал да одам во Иран на прошетка. Ама највеќе до сега ме одвратило дека ако отидам во Иран, нема да можам да влезам во Израел. Барем порано имаше такво правило.
Автоматски споено мислење:

Иран е природен непријател на Русија и клучна точка на скоро секоја копнена транспортна врска Исток-Запад.
Оттука, Иран е логичниот сојузник на САД.

Иранскиот шах е донесен на власт од страна на САД, во 53та, токму заради стратешката позиција што ја има Иран и заради далекугледноста на Американците, знаејќи дека во иднина покрај нафтата дека регионот ќе биде важен за многу други работи.
С. Арабија е вториот избор.

Еден дел од тоа што целиот пост погоре како и овој ти е неточен е што немаш познавања од историјата.
За време на шахот, Иран станува една од најмоќните земји во регионот, силно поддржана од САД. Добиваат дури и најмодерни авиони долго пред тие да бидат доставени на сојузниците во Европа.
Голема грешка си тука. Иако ривалството секако дека постои низ историјата, според развојот на настаните, Русија и Персија имаат заеднички непријател, Турците. Мислам дека дури и 2 Русо Персиски војни се водат кога во Персија е на власт Туркофонска династија. Иран е логичниот сојузник на САД во консталација против Русија, не заради тоа што Иран е непријателски настроен кон Русија, туку баш напротив, затоа што е пријателски настроен и би лишил добар сојузник на Русија. (слична приказна како индокринацијата на Словенски земји против Русија.)


САД, како економски и технолошки најнапредна земја, која во свои раце контролира проток на секоја технологија, држи сојузништва со земји кои исто така се напредни и ги има обиколено или делумно обиколено главните непријатели не може да биде симната од тронот.
Кина е обиколена со непријатели. Сите тие на некој начин се помогнати од САД или Русија. Во таква ситуација на двор што не е чист, не можат да одат далеку.

Израел денес е голем извозник на технологија, економија што воопшто не зависи од никој на планетава, како и голем производител и извозник на оружја. Се, ама баш се што им треба произведуваат дома, дури извезуваат оружја на Европа и останати земји.
Завршија времињата од 60тите кога зависеа за се од САД. Денес ситуацијата за Израел е многу поволна.
Држава со растечко работоспособно население, огромен прираст на население во ситуација каде сите имаат надолна линија, вклучувајќи го и Иран, неверојатен развој на технологија и соработка со скоро секоја земја.

За 30 години, Израел ќе биде чудовиште на Блискиот исток.
Некои работи треба да земеш во предвид. Прашање е дали за 30 години Израел воопшто ќе биде близок до САД, немој да те зачуди потполна промена на надворешната политика. САД нема никаков ексклузивитет во технологијата и сојузништвата што викаш дека ги држи се уствари вазалства. САД нема сојузници, туку полтрони.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.515
Поени од реакции
10.247
Нешто Иран и Јенкиве се кошкаат бо Сирија. Имено 3те бази кои Јенките ги имаат нелегално во Сирија со кои го осгуруваат плачкањето на Сириска нафта биле нападнати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom