Инцест

Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Дури ни смешен не ми си повеќе :(:(... ќе те оставам сам да си верглаш, бидејќи сериозно ќе ме уназади ако продолжам да возвраќам на небулозиве...
se gleda koj celo vreme forsira nebulozi i cvrsto se drzi do niv
ej be incest !!! ali nemalo vrska bitna bila lubovta :pos:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
инцст
има разлика во ноево време, инцстот се случувал од 3-то колено па нагоре, но ное живеел 700 гд, адам 900 , интелигенцијата на универзумот добро го смислила тоа. Верувам денес кога би имале деца со нашата пра-пра внука би се родило нормално дете...
А да ги прашаш ти мајка ти и татко ти да не се брат и сестра по некоја случајност,персона со ваква интелигенција само од инцест може да се роди.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
АМА наместо да им се забрани, може едноставно да се кастрираат за да немаат деца.

Оукеј, сите го пропуштија моментов или само мене ми звучи како што ми звучи?:)
Како така бе чупе, да се кастрираат? Освен Полска ретко кој решава да кастрира и педофили, па ќе кастрираме рандом луѓе зашто се сомневаме дека се плескаат со роднини? Ако оправдуваш дека тоа можат да си го прават по дома (ама да немаат деца), значи сметаш дека не се умоболни (зашто нели, умоболните ги ставаме во институции). Како тогаш би ја оправдала кастрацијата која ја предложуваш?

он: Лечење му е мајката, такво, квалитетно, долгорочно, во затворени сопчиња со мали пенџериња со решетки...
 
С

Само Човек

Гостин
А да ги прашаш ти мајка ти и татко ти да не се брат и сестра по некоја случајност,персона со ваква интелигенција само од инцест може да се роди.
како си сигурен дека мајка ти и татко ти не сее некој далечни роднини
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Оукеј, сите го пропуштија моментов или само мене ми звучи како што ми звучи?:)
Како така бе чупе, да се кастрираат? Освен Полска ретко кој решава да кастрира и педофили, па ќе кастрираме рандом луѓе зашто се сомневаме дека се плескаат со роднини? Ако оправдуваш дека тоа можат да си го прават по дома (ама да немаат деца), значи сметаш дека не се умоболни (зашто нели, умоболните ги ставаме во институции). Како тогаш би ја оправдала кастрацијата која ја предложуваш?

он: Лечење му е мајката, такво, квалитетно, долгорочно, во затворени сопчиња со мали пенџериња со решетки...
Чисто информативно :)

Технички со кастрација не би можеле да имаат секс, така шо нека им биде - васектомија. Нека ги стерилизираат мажите и топ.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.894
Ако проанализирам вака си мислам. Не можам да ги обвинам за тоа што имале секс додека не знаеле дека се брат и сестра, не се криви, едноставно не знаеле. Тоа што продолжиле да се плескаат и откако дознале..... ќе можев некако да го проголтам да не продолжеа да прават деца. На крај краева, тоа се двајца consenting adults.
Проблем ми е што биле свесни дека ако имаат и други деца тие ќе се раѓаат со генетски маани и дефекти.
А друга страна има и луѓе што се со генетски болести и слични работи родени и тие свесно прават деца и нивните деца се раѓаат со истите нивни генетски мани.... па пак не ги кривиме нив за тоа што на свет свесно донеле човек со здравствени проблеми....

Што е етично а што не... матна е линијата. Барем дајте една причина поради која овие двајца примерот заслужуваат кастрација. Многу е лесно да се хејта, без да се размислува.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Чисто информативно :)

Технички со кастрација не би можеле да имаат секс, така шо нека им биде - васектомија. Нека ги стерилизираат мажите и топ.
Од барање до издејствување на истото има многу. Посебно во земја како нашава каде ако не почитуваме права на геј мормони, травестити, малцинства, ретардирани итн - ќе дојде некој од ЕУ да не искритикува како тоа не сме доволно цивилизирани... Дај Боже, ама скептична сум.

Баш поради тоа, со кастрација не можат да имаат секс. Човек за да го кастрираш треба да имаш сепак нешто силно против него (да кажеме да го прогласиш за опасен или за болен). Со претходниот ми пост на тоа алудирав. Дека не може од една страна да велиме дека „си е тоа нивна работа“ и дека „нека праат што сакаат додека немаат деца“, а од друга страна да предложуваме вака радикални решенија :)

Ја не би за васектомија, многу голема проблематика би имало околу исправноста на истото. Убава собичка, мала, без остри предмети...
--- надополнето: 23 мај 2012 во 16:01 ---
А друга страна има и луѓе што се со генетски болести и слични работи родени и тие свесно прават деца и нивните деца се раѓаат со истите нивни генетски мани.... па пак не ги кривиме нив за тоа што на свет свесно донеле човек со здравствени проблеми....

Што е етично а што не... матна е линијата. Барем дајте една причина поради која овие двајца примерот заслужуваат кастрација. Многу е лесно да се хејта, без да се размислува.

Добар дел од болестите имаат поврзаност со генетиката на нашите. По оваа логика пола од нас не би требало да сме родени зашто сме имале некој со рак во фамилија. Сите сме родени со „генетски мани“ :)
Од друга страна некои тешки аномалии кои се генетски наследни се приметуваат уште кај фетусот и често бременоста се прекинува (во најголем дел од случаите, немам статистика пред очи). Значи, ич не е исто едното со другото.

А, не заслужуваат кастрација, ама заслужуваат терапија . (знам, се повтарам)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Прашање до христијаните:
Ако адам и ева биле првите луѓе на светот, нивните деца како се размножувале, и дали биле тие некаков близок род?
Како после нив, се раѓале нормални деца?
Испаѓа дека христијанството го одобрува инцестот, всушност стартот бил осмислен за инцест, немало друг избор.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.894
Прашање до христијаните:
Ако адам и ева биле првите луѓе на светот, нивните деца како се размножувале, и дали биле тие некаков близок род?
Како после нив, се раѓале нормални деца?
Испаѓа дека христијанството го одобрува инцестот, всушност стартот бил осмислен за инцест, немало друг избор.
Еее тоа да видиш... И не само тоа, туку Адам и Ева имале два сина. Немале женски колку што знам ја. Значи сите луѓе потекнуваат од една жена: Ева.
--- надополнето: 23 мај 2012 во 18:46 ---
Добар дел од болестите имаат поврзаност со генетиката на нашите. По оваа логика пола од нас не би требало да сме родени зашто сме имале некој со рак во фамилија. Сите сме родени со „генетски мани“ :)
Од друга страна некои тешки аномалии кои се генетски наследни се приметуваат уште кај фетусот и често бременоста се прекинува (во најголем дел од случаите, немам статистика пред очи). Значи, ич не е исто едното со другото.

А, не заслужуваат кастрација, ама заслужуваат терапија . (знам, се повтарам)
Види, ја тоа го кажав како контра аргумент на тезата дека е неетички брат и сестра да имаат деца поради опасноста од генетски дефекти кај децата. Сега не сум сигурен... ја поддржуваш иницијалната теза или не....
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Прашање до христијаните:
Ако адам и ева биле првите луѓе на светот, нивните деца како се размножувале, и дали биле тие некаков близок род?
Како после нив, се раѓале нормални деца?
Испаѓа дека христијанството го одобрува инцестот, всушност стартот бил осмислен за инцест, немало друг избор.
прашањето ти е ваљда наменето и до муслиманите и јудејците оти и во тората и во куранот го пишува истото. ....со стапување на сила на законот на Мојсеј се забранува инцест и полигамија.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
прашањето ти е ваљда наменето и до муслиманите и јудејците оти и во тората и во куранот го пишува истото. ....со стапување на сила на законот на Мојсеј се забранува инцест и полигамија.
Заеби ти сила на закон на мојсеј, поставив логично прашање, не ми одговарај со научна фантастика.
Иначе не сум знаел дека е слично и кај другите религии, ако е слично тогаш и до нив е упатено прашањето. Не мора да одговорат јавно, битно ми е во себе да размислат, да ги уклучат тоа главите.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Заеби ти сила на закон на мојсеј, поставив логично прашање, не ми одговарај со научна фантастика.
.е како тоа поставуваш прашање од областа на СФ и бараш логика???значи... како што пишува дека Адам и Ева се првите луѓе и испаѓа дека се оноделе со своите деца исто така пишува дека со законот на Мојсеј се забранува инцест и полигамија....пологички амин
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
.е како тоа поставуваш прашање од областа на СФ и бараш логика???значи... како што пишува дека Адам и Ева се првите луѓе и испаѓа дека се оноделе со своите деца исто така пишува дека со законот на Мојсеј се забранува инцест и полигамија....пологички амин
Да се согласувам дека тоа е сф, но таа сф ни ја претставуваат како реалност, тоа е проблемот, религиите се сф ама слугите на религиите ја презентираат како реалност, а кога некој ти претставува било каква реалност мора природно да размислуваш т.е по логика на природата, размислуваш дали се согласуваш со презентираното т.е дали е исправно или не.
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
Еее тоа да видиш... И не само тоа, туку Адам и Ева имале два сина. Немале женски колку што знам ја. Значи сите луѓе потекнуваат од една жена: Ева.
--- надополнето: 23 мај 2012 во 18:46 ---

Види, ја тоа го кажав како контра аргумент на тезата дека е неетички брат и сестра да имаат деца поради опасноста од генетски дефекти кај децата. Сега не сум сигурен... ја поддржуваш иницијалната теза или не....
tocno,toa e prviot incest na svetot i od nego poteknuvaat site drugi incsti
 

Kajgana Shop

На врв Bottom