Информација за Nexavar таблети

Член од
3 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво.

После операција за отстранување на турмор од црниот дроб, на татко ми му беа препишани Nexavar таблети како единствена терапија која може нешто да помогне. Е сега проблемот е што тие таблети ги нема во државна онкологија, а една кутија, што е доволна за околу месец дена, чини околу 3500 евра да се набави на приватно. Тоа се лекови произведени од Bayer, Германија. Истиот лек произведен во Индија по лиценца на Bayer чини околу 180-200 долари.
Бидејќи не сме во состојба да го набавиме лекот од Bayer, сакам да прашам дали некој знае, има слушнато или има било каква информација од каде и како може да се набави лекот произведен во Индија. На онкологија викаат дека доста луѓе го набавувале некако од Бугарија.
На интернет има доста страници од Индија каде што може да се нарача, но како прво не сум сигурен дали може да им се верува, а второ не сум сигурен дали воопшто може да се внесе во државава како поштенска пратка.
Ако некој набавил или знае некој друг што набавил, Ве молам за информација.

Благодарам
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Ako imas rodnina ili prijatel doktor moze da ti donese od BG. Moj rodnina doktor po opsta medicina uvezuva lekarstva od BG bidejki se poevtini. Mozes da se dogovoris so nekoj taka. Od indiski sajt jas ne bi kupuval. Mozes isto da se dogovoris so taksist vo Istocna Makedonija da gi kupi apcinjava i da ti gi preprati po avtobus(ako zivees vo Sk). Vo kraen slucaj otidi do BG i kupi gi sam. Sega ne znam kako odi so carina i sl. Prebaraj gi apcinjava na Google na kirilica i vidi dali ke izlezat rezultati od bugarski sajtovi na apteki. Se nadevam deka ova ke ti pomogne.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јас на неколку наврати праќав лекарство Имуонофан од Русија,во вид на инекции и спреј за нос.Ги пакував у кутија за парфем или кутија за чевли,и на декларацијата пишував дека е за подарок.Екнаш ги внесував и преку граница,на аеродром.Ме прашаа дали имам нешто да декларирам,реков да,лекарства за лична употреба.Ме пуштија без никаков проблем.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Здраво.

После операција за отстранување на турмор од црниот дроб, на татко ми му беа препишани Nexavar таблети како единствена терапија која може нешто да помогне. Е сега проблемот е што тие таблети ги нема во државна онкологија, а една кутија, што е доволна за околу месец дена, чини околу 3500 евра да се набави на приватно. Тоа се лекови произведени од Bayer, Германија. Истиот лек произведен во Индија по лиценца на Bayer чини околу 180-200 долари.
Бидејќи не сме во состојба да го набавиме лекот од Bayer, сакам да прашам дали некој знае, има слушнато или има било каква информација од каде и како може да се набави лекот произведен во Индија. На онкологија викаат дека доста луѓе го набавувале некако од Бугарија.
На интернет има доста страници од Индија каде што може да се нарача, но како прво не сум сигурен дали може да им се верува, а второ не сум сигурен дали воопшто може да се внесе во државава како поштенска пратка.
Ако некој набавил или знае некој друг што набавил, Ве молам за информација.

Благодарам
Не земај голема количина од овој медикамент, пошто многу пациенти не го поднесуваат добро, особено чест несакан ефект е стоматитис или габична инфекција на усната празнина при која пациентите не можат потоа со денови да примаат храна преку уста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom