Информативен мрак , повод за појава на македонштината

Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Еве овде бугарестите - Бугарите ќе можат да даваат примери како поради пропагандата, информативниот мрак, ... се манипулирани Македонците во 19 век, 20 век, 21 век.

Кој и што сокрил од нив, зашто тоа го криел, дали некој селективно им давал информации ..... дали денес бугарестите немаат право, можност да ја кажат вистина, да полемизираат.

Се разбира, треба тоа да го поткрепат со цитати на политичари, актуелни политичари во Македонија, извадоци од весници, закони ..... инаку се ке биде повторно "гола бугарашка пропаганда".

Полни им се устите со констатации дека Бугарија за времето на Живков имала подобра демократија од Југославија, Бугарите биле покорктно информирани, дека само на “југословените“ им гимиеле мозоците, Живков тоа не го работел, ......и дека и денес е тоа така, Бугарија е демократска а во Македонија се живее како во логор ...

БУЈРУМ !
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дајте превод, вака е само слика.
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Еве овде бугарестите - Бугарите ќе можат да даваат примери како поради пропагандата , информативниот мрак , ... се манипулирани Македонците во 19 век , 20 век , 21 век . Кој и што сокрил од нив , зашто тоа го криел , дали некој селективно им давал информации ...... дали денес бугарестите немаат право , можност да ја кажат вистина , да полемизираат .....
... Бугарија е демократска а во Македонија се живее како во логор ...
БУЈРУМ !
Еееее, „demkesh„, „demkesh„, кога ти велел дека ќе ги избришаат сите мои коментари, ти ми велеше „претеруваш„..
Еве, провери. Од вчерашните 10тина коментари, нема ни трага, а од денешните 15тина, случајно заборавиле да избришаат само еден коментар.
Тоа е слободата на словото, што велиш дека со Уставот ми е загарантирано.
Жална Македонија.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Добро, само јас ли ја сфатив поентата на темата???

И сеуште чекам...
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Еееее, „demkesh„, „demkesh„, кога ти велел дека ќе ги избришаат сите мои коментари, ти ми велеше „претеруваш„..
Еве, провери. Од вчерашните 10тина коментари, нема ни трага, а од денешните 15тина, случајно заборавиле да избришаат само еден коментар.
Тоа е слободата на словото, што велиш дека со Уставот ми е загарантирано.
Жална Македонија.
Јас можам само да ти верувам или да не ти верувам, ништо повеќе а ни помалку не ми понуди како доказ.

Не купувам јаc “магла“.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Izbrishani se komentari na nekolku drugi temi koi se off topic, ne samo od "makedonsko" tuku komentarite na anaveno, demkesh, zevsus, itn. Off topikot beshe iniciran pretezhno od "makedonsko" kako "argument".

makedonsko: ete ti tema, slobodno argumentiraj. Forumot e otvoren. No takvo neshto ti ne pravish (barem na drugite temi). Dosega dobi predupreduvanje za spam. Dokolku ti ili bilo koj drug prodolzhite da gi razvodnuvate temite, kje dobiete ban,toa se pravilata.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
111
Поени од реакции
0
Информативниот мрак е повод за појава на сички спекулации,расизам,сегрегација,фашизам,национализам,реваншизам и так дале..он е благодатно поле за развитие на сички диктатури ,тирании,авторитаризми и слични ретроградни форми на управство..и затоа многу молам не спекулирај со вакви регресивни термини ../демек не зови деволот.../ и еден совет: не навредувај другите доколку не сакаш и они да те навредуват..паметниот човек почитува другите дури и за техната различност..баш по истата причина па глупиот ги мрази...
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Информативниот мрак е повод за појава на сички спекулации,расизам,сегрегација,фашизам,национализам,реваншизам и так дале..он е благодатно поле за развитие на сички диктатури ,тирании,авторитаризми и слични ретроградни форми на управство..и затоа многу молам не спекулирај со вакви регресивни термини ../демек не зови деволот.../ и еден совет: не навредувај другите доколку не сакаш и они да те навредуват..паметниот човек почитува другите дури и за техната различност..баш по истата причина па глупиот ги мрази...
Ти многу сaкаш да проповедаш, да не си поп ?

Не е тоа темата.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
111
Поени од реакции
0
Ти многу сaкаш да проповедаш, да не си поп ?

Не е тоа темата.
jас проповедвам сос тоа што го држа у раце на сликата /за тие де немат уши да слушнат гласот на вистината.../ А контекстот на "темата" ти е доколку разбрав е обидуване за иронизиране на бугарската версија...
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
jас проповедвам сос тоа што го држа у раце на сликата /за тие де немат уши да слушнат гласот на вистината.../ А контекстот на "темата" ти е доколку разбрав е обидуване за иронизиране на бугарската версија...
Тебе ти дравам простор, тема ..... а дали ти ќе иронизираш, твој проблем.

Ако имаш аргументи, цитати, статии, документи ....... БУЈРУМ !
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Да погледнем статиите в форум "Историја"

Информативен мрак , повод за појава на македонштината автор demkesh
Равнозначноста на зборот " Vulgare " - Бугар - автор demkesh
Дали “Бугарија“ е мисловна именка - автор demkesh
Бугарскиот терор , сведоштва , статии ..... - автор demkesh

demket, каква толкова ти направиха б'лгарите бе? Зашто пропагандираш омраза к'м б'лгарите? Как може 90% от анти-б'лгарските теми тука да са твои? Зашто в повечето от постовете си насаждаш омраза к'м б'лгарите, а срешту с'рби и албанци и г'рци:uvo: , нјамаш един единствен пост?!?! Радва ли те да сееш омраза к'м б'лгарите, това штаслив ли те прави?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
jас проповедвам сос тоа што го држа у раце на сликата /за тие де немат уши да слушнат гласот на вистината.../ А контекстот на "темата" ти е доколку разбрав е обидуване за иронизиране на бугарската версија...
Погоре во твоето прво мислење кажуваш дека само глупавите мразат и угнетуваат, а паметните ги почитуваат другите. Па како ти со пушка во рака(како што самиот се илустрираше) си паметен и ги почитуваш другите? Мене ми изгледа дека ти си еден од тие фашисти, националисти и реваншисти што ги плукаше пред 5 мин.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Да погледнем статиите в форум "Историја"

Информативен мрак , повод за појава на македонштината автор demkesh
Равнозначноста на зборот " Vulgare " - Бугар - автор demkesh
Дали “Бугарија“ е мисловна именка - автор demkesh
Бугарскиот терор , сведоштва , статии ..... - автор demkesh

demket, каква толкова ти направиха б'лгарите бе? Зашто пропагандираш омраза к'м б'лгарите? Как може 90% от анти-б'лгарските теми тука да са твои? Зашто в повечето от постовете си насаждаш омраза к'м б'лгарите, а срешту с'рби и албанци и г'рци:uvo: , нјамаш един единствен пост?!?! Радва ли те да сееш омраза к'м б'лгарите, това штаслив ли те прави?
Не е тоа омраза, но ти така си научен да го коментираш секое оспорување на бугарската верзија на историјата.

Ти клучи се во полемиката наместо мене да ме анализираш, тоа ќе ти е попаметно.

Омраза ли е книгата на Дринов:

“Марин Дринов с показателното заглавие "Хуни ли сме?"“
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=113&WorkID=8612&Level=3


Омраза ли е статијата на Раковски :

“Разјаснение на Волжанското преселение и на мечтаемите за татарски орди Аспарухови...“
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=241&WorkID=7793&Level=1
.............
......
...
.
Многу “бугарски национални херои “ ги поставувале истите прашања кои јас ги поставувам, многу бугарски будители имале полемика за потеклото на Бугарија - Бугарите. Зашто за нив не кажеш дека пропаѓирале омраза спрема Бугарите, дека биле антибугари ... ?

Јас не ја правев марката:



Неможеш мене да ме обвиниш што ти се определуваш за Бугар, и што Бугар е ... неможеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom