Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

Член од
19 декември 2008
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.188
Ako mislis za HDMI priklucok nema resiverot samo ulazna antenna izlezna antenna I Skart port toa e se od konektorite!
абе Боки 16 ка,13 ка ли 16 ли си...
ко реков да сликаш сликај појасно малку,,дај објаснување,,,,,ова сателирски ресивер е?????????????????????
имаш сателитска антена,,али тоа небитно

на ресиверов имаш скарт приклучок,како што можев да видам,,а на телевизоров неможев да разберам, има ли скарт или пинови?????или има само влез за антена??????
тогаш барај од старите видеа,,тие работеа на ухв,,,канал
 
Последно уредено:

Boki16 tka

Sarma
Член од
23 јуни 2017
Мислења
65
Поени од реакции
34
абе Боки 16 ка,13 ка ли 16 ли си...
ко реков да сликаш сликај појасно малку,,дај објаснување,,,,,ова сателирски ресивер е?????????????????????
имаш сателитска антена,,али тоа небитно

на ресиверов имаш скарт приклучок,како што можев да видам,,а на телевизоров неможев да разберам, има ли скарт или пинови?????или има само влез за антена??????
тогаш барај од старите видеа,,тие работеа на ухв,,,канал
Marce, znaci vaka Sega na televizorot ima 2ve Porti vo forma kako za skart samo se izrezbani verojatno samijot proizveditel gi ostavil taka itn, valjda pretpostavuval deka ke se izmisli skart prenos ili pa ako toa vreme veke mozelo so skart standard mislam vo svetot, samo ostavale mesto no ne gi vgraduvale skart portite se so cel da zastedat na pari i oprema! NE TI SPOMENAV DEKA TV IMA 1 PORT FOR IN ANTENNA!
Автоматски споено мислење:

абе Боки 16 ка,13 ка ли 16 ли си...
ко реков да сликаш сликај појасно малку,,дај објаснување,,,,,ова сателирски ресивер е?????????????????????
имаш сателитска антена,,али тоа небитно

на ресиверов имаш скарт приклучок,како што можев да видам,,а на телевизоров неможев да разберам, има ли скарт или пинови?????или има само влез за антена??????
тогаш барај од старите видеа,,тие работеа на ухв,,,канал
So nadvoresna obicna antenna resiverot e marka TV star DVB-T model: No:T910 220-240volti 50/60 Hz
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2008
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.188
Marce, znaci vaka Sega na televizorot ima 2ve Porti vo forma kako za skart samo se izrezbani verojatno samijot proizveditel gi ostavil taka itn, valjda pretpostavuval deka ke se izmisli skart prenos ili pa ako toa vreme veke mozelo so skart standard mislam vo svetot, samo ostavale mesto no ne gi vgraduvale skart portite se so cel da zastedat na pari i oprema! NE TI SPOMENAV DEKA TV IMA 1 PORT FOR IN ANTENNA!
Автоматски споено мислење:


So nadvoresna obicna antenna resiverot e marka TV star DVB-T model: No:T910 220-240volti 50/60 Hz
ресиверот не е проблем,,,тој има приклучок,,,,,,,
проблем е телевизорот што е многу стар,,,,,,,аналогниот сигнал ,отиде во историја,,,,,сега сакаш со ресиверот да гледаш дигитален сигнал.
ако телевиорот,,,(без разлика што многу си го бендисуваш..)......ако нем аникаков приклучок,,освен антена ,не би можел да го приклучиш ресиверот.....
порано видеата се приклучуваа преку таа антена,,и видеото се најуваше на UHF канал......и можеше да работи......незнам што толку те бендисува тој телевизор..........гледај по групите на фејсбук,,тие телевизори веке се поклонуваат и скоро сите имаат скарт приклучок,,или пинови ,,пинови ти се оние со црвено,жолто и бело.....
а со твоето објаснување ,,дека има изрезок како скарт,,,ама нема скарт,,ти не врати ,,да не речам во камено време,,или времето на црно бел телвизор
 

Boki16 tka

Sarma
Член од
23 јуни 2017
Мислења
65
Поени од реакции
34
ресиверот не е проблем,,,тој има приклучок,,,,,,,
проблем е телевизорот што е многу стар,,,,,,,аналогниот сигнал ,отиде во историја,,,,,сега сакаш со ресиверот да гледаш дигитален сигнал.
ако телевиорот,,,(без разлика што многу си го бендисуваш..)......ако нем аникаков приклучок,,освен антена ,не би можел да го приклучиш ресиверот.....
порано видеата се приклучуваа преку таа антена,,и видеото се најуваше на UHF канал......и можеше да работи......незнам што толку те бендисува тој телевизор..........гледај по групите на фејсбук,,тие телевизори веке се поклонуваат и скоро сите имаат скарт приклучок,,или пинови ,,пинови ти се оние со црвено,жолто и бело.....
а со твоето објаснување ,,дека има изрезок како скарт,,,ама нема скарт,,ти не врати ,,да не речам во камено време,,или времето на црно бел телвизор
Onaka mi se svigja TV malce retro! Za dedo mi, mi e najveke a has so imam led TV 50 inc!
 

Boki16 tka

Sarma
Член од
23 јуни 2017
Мислења
65
Поени од реакции
34
ресиверот не е проблем,,,тој има приклучок,,,,,,,
проблем е телевизорот што е многу стар,,,,,,,аналогниот сигнал ,отиде во историја,,,,,сега сакаш со ресиверот да гледаш дигитален сигнал.
ако телевиорот,,,(без разлика што многу си го бендисуваш..)......ако нем аникаков приклучок,,освен антена ,не би можел да го приклучиш ресиверот.....
порано видеата се приклучуваа преку таа антена,,и видеото се најуваше на UHF канал......и можеше да работи......незнам што толку те бендисува тој телевизор..........гледај по групите на фејсбук,,тие телевизори веке се поклонуваат и скоро сите имаат скарт приклучок,,или пинови ,,пинови ти се оние со црвено,жолто и бело.....
а со твоето објаснување ,,дека има изрезок како скарт,,,ама нема скарт,,ти не врати ,,да не речам во камено време,,или времето на црно бел телвизор
sega-mega-drive-mk2-to-rgb.jpg a sto ke kazes za ovoj metod mezebi ke upali ili so Dr metod kako sto dovaga antenata mislam dovodniot label go resiverot od izleznata porta so edno parce odprilika 1m dolzina I da mu namontiram zensko dzekce toa da go priklucam vo resiverot, a od drugiot kraj na kabelot da povrzam go mashkoto dzekce!??
 
Член од
23 април 2017
Мислења
24
Поени од реакции
18
dobro jutro , mislim da je pre izvesnog vremena neko postavio fajl-link za download sa svim MAC adresama , iscoravih se trazeci ga i nista :) ..ako neko ima link neka me uputi gde mogu isti da preuzmem , hvala .. pozz :)
 
Член од
8 јуни 2019
Мислења
316
Поени од реакции
321
Moj Windows 8.1 radi vec 6 Godina bez ikakvih problema. I7 Processor. Nvidia grafik. Jebes Windows 10.
Probao sam ga i ok je zaista, ne znam zašto su ga ljudi toliko pljuvali, osim zbog start menija, ali i to se reši lako, inače za one koji neznaju windows 8.1 je u stvari pojednostavljena i dorađena windows 7, service.msc je sređen i zato je win 8 lakši i ne opterećuje toliko mašinu.
A što se tiče OSX ja to nisam koristio jer iskreno nisam ljubitelj apple-a jer imaju do jaja zatvoren i softver i hardver i ne znam ni šta je unutra stavljeno, ja sam više za slobodu i koristim linux dosta dugo ARCH mi je omiljena verzija, i koristim slobodan softver, kao i hardver (koristim LIBREBOOT x200). Tako da svako voli nešto i ima svoje neko mišljenje. (y) :kafence:
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
2.478
Поени од реакции
3.756
Vecina koristi os koji im je na masini, kad je kupe ! :D
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2019
Мислења
1.116
Поени од реакции
4.204
dobro jutro , mislim da je pre izvesnog vremena neko postavio fajl-link za download sa svim MAC adresama , iscoravih se trazeci ga i nista :) ..ako neko ima link neka me uputi gde mogu isti da preuzmem , hvala .. pozz :)
Trošiš vrijeme bezveze druže , da je objavljen i postoji takav link koji tek tako lagano skine sve adrese niko ovdje ne bi skenirao ništa ..ima nešto pisano na tom tragu al samo za pojedine servere kakvih je sve manje ..
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
1.383
Поени од реакции
2.821
i ovo je off, ali je krenula priča, evo kao na vašaru,i neće niko odoleti
i ove tri stvari
prvo izbor za početak. deb recimo Mint Cinamon ili poizboru birajte distribucije koje imaju GUI komunikaciju, (kasnije comand line)
sledi šrinkanje (deljenje prostora na "živom" Windovsu) polako pratite instrukcije kako , da ne bi pregazili Windovs
To je bilo šrink ili deljenje particije C (Windovsove),C za to što će pri instalaciji Linux n njegov deo C diska da se instalira boot loader ili izbor kod bootanja Linux ili Win.




ne možete odoleti, garant.:)
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
529
Поени од реакции
1.526
Ko ima vremena i želi da se igra Kali linux na virtual staviti ...za digitalnu forenziku, testiranje probojnosti ,napredne testove i...Svaki od alata a ima ih jakoo puno treba savladati pa ko voli nek izvoli.
 
Член од
8 јуни 2019
Мислења
316
Поени од реакции
321
Vecina koristi os koji im je na masini, kad je kupe ! :D
Ja kupujem mašinu bez sistema.... sve u delovima i onda sklapam sam, iskreno bolje prođeš i sigurnije hehe :cool:

A što se tiče linux sistema počeo sam sa LINUX MINT, ali ja sam čovek ko voli komplikovano pa me je privukao ARCH i instaliranje preko komande i jednostavnost kao arch i minimalizam, instaliram samo ono što mi treba, sredim izgled po mom ukusu i to je to, ali to je već za zagrižene linux korisnike i ko ima puno vremena za savladati ga i igrati se s njim...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom