Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

Член од
26 октомври 2019
Мислења
559
Поени од реакции
1.341
Gle zajebavaju me par kanala na određenoj listi.. Nemogu ništa napravit.. Jel zna netko riješenje..
Probao i na drgi tv..
Lista ima na mobotelu tih par kanala zvuk.
Na boxu nema kako kod da podesim.
Rijeć je o par kanala koji rade na drugi codec.. Baca mi poruku koju ću stavit u sliku..
Ne znam koji player koristis ali probaj podesiti playback audio decoder sa software na hardware ili obratno.A mozda mozes izabrati i opciju "use external player" pa otvoris sa vlc.Naravno,vlc moras imat ubacen u box.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.448
Gle zajebavaju me par kanala na određenoj listi.. Nemogu ništa napravit.. Jel zna netko riješenje..
Probao i na drgi tv..
Lista ima na mobotelu tih par kanala zvuk.
Na boxu nema kako kod da podesim.
Rijeć je o par kanala koji rade na drugi codec.. Baca mi poruku koju ću stavit u sliku..
Не може да се знае точно. Можеби зависи и од самиот телевизор. Секоја марка на телевизори има вградено аудио и видео кодеци. Кај мене на еден телевизот поддрджува rtmp стрим, а на другиот не. Слично е и со аудио кодеците. Сам да инсталираш одреден аудио или видео кодек нема да може.
 
Член од
8 април 2017
Мислења
1.841
Поени од реакции
3.093
Не може да се знае точно. Можеби зависи и од самиот телевизор. Секоја марка на телевизори има вградено аудио и видео кодеци. Кај мене на еден телевизот поддрджува rtmp стрим, а на другиот не. Слично е и со аудио кодеците. Сам да инсталираш одреден аудио или видео кодек нема да може.
Ista app rade na mobu tih par kanala. Čak sam spajo na drugi tv.. A u samoj app namam opciju za sw hw itd.. Ma pročačkam još..
Автоматски споено мислење:

Da.. Hm kad stavim na vanjski plejer i sw kodiranje ima zvuka ali sama app nema tu postavku za svoj plejer. Samo kako na mobitelu radi sve bez prebacivanja
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2017
Мислења
516
Поени од реакции
579
Ista app rade na mobu tih par kanala. Čak sam spajo na drugi tv.. A u samoj app namam opciju za sw hw itd.. Ma pročačkam još..
Автоматски споено мислење:

Da.. Hm kad stavim na vanjski plejer i sw kodiranje ima zvuka ali sama app nema tu postavku za svoj plejer. Samo kako na mobitelu radi sve bez prebacivanja
U postavkama TV promjeni audio kanal, ja sam to isto imo
 
Член од
8 април 2017
Мислења
1.841
Поени од реакции
3.093
Eh da znam koju app tj koji codec pack da skinem da radi baš u original plejeru, samo problem je sto original pleyer uopće nema opciju za podesit sw, hw
Автоматски споено мислење:

Još jedno pitanje.. Tj da podjelim iskustvo..
Radi se o app ott navigator.
Fino stavim server mac i sve potrebno oćitam listu oćitam epg i sve super.
Pokazuje fino epg..
Gledam kanal neko vrijeme (ajmo reć oko sat vremena) vratim se na kanale a epg nemA.
Oćitam ga ponovno i piše da je skinuo alo opet nema epg.
Onda izađem iz app, stisnem ono sto oslobađa memeriju i čisti, vratim se u app i gle ćuda pokazuje epg i onda bude sve iz početka... Jel zna tko zasto
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2019
Мислења
559
Поени од реакции
1.341
Eh da znam koju app tj koji codec pack da skinem da radi baš u original plejeru, samo problem je sto original pleyer uopće nema opciju za podesit sw, hw
Автоматски споено мислење:

Još jedno pitanje.. Tj da podjelim iskustvo..
Radi se o app ott navigator.
Fino stavim server mac i sve potrebno oćitam listu oćitam epg i sve super.
Pokazuje fino epg..
Gledam kanal neko vrijeme (ajmo reć oko sat vremena) vratim se na kanale a epg nemA.
Oćitam ga ponovno i piše da je skinuo alo opet nema epg.
Onda izađem iz app, stisnem ono sto oslobađa memeriju i čisti, vratim se u app i gle ćuda pokazuje epg i onda bude sve iz početka... Jel zna tko zasto
Za ovo prvo,nece moci da sam ubacis codecs.Mozes probat nac box update.Tesko je nagadjati kad se ne zna koji box i koji player koristis.
Ovo drugo je do same app,tj. ott navigator ili nedostatak memorije.
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
477
Поени од реакции
681
Eh da znam koju app tj koji codec pack da skinem da radi baš u original plejeru, samo problem je sto original pleyer uopće nema opciju za podesit sw, hw
Автоматски споено мислење:

Još jedno pitanje.. Tj da podjelim iskustvo..
Radi se o app ott navigator.
Fino stavim server mac i sve potrebno oćitam listu oćitam epg i sve super.
Pokazuje fino epg..
Gledam kanal neko vrijeme (ajmo reć oko sat vremena) vratim se na kanale a epg nemA.
Oćitam ga ponovno i piše da je skinuo alo opet nema epg.
Onda izađem iz app, stisnem ono sto oslobađa memeriju i čisti, vratim se u app i gle ćuda pokazuje epg i onda bude sve iz početka... Jel zna tko zasto
Ott Navigator ima opciju za podesavanja codeca.Pod Setup codecs preferences.Ali sve u svemu kao plejer zna biti nezgodan u podesavanju i prepoznavanju audio i vedeo codeca.
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
Ja samo znam da MX player nema podršku za DTS/ DTSHD/ AC3/ EAC3/ MLP fajlove i zbog toga se podešava u custom codecs u samom plejeru.Ili se skida paket all in one zavisno od arhitekture uređaja.Ali to je paket za MX plejer
 
Член од
2 март 2018
Мислења
273
Поени од реакции
335
Gle zajebavaju me par kanala na određenoj listi.. Nemogu ništa napravit.. Jel zna netko riješenje..
Probao i na drgi tv..
Lista ima na mobotelu tih par kanala zvuk.
Na boxu nema kako kod da podesim.
Rijeć je o par kanala koji rade na drugi codec.. Baca mi poruku koju ću stavit u sliku..
Stream iz Flussonica…..gazda panela neka podesi pa ce radit


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2018
Мислења
208
Поени од реакции
69
Дали некој знае шо е работата со cloudcdn.tk, од вчера не работат листите и пиши
403 Forbidden
nginx/1.14.0 (Ubuntu)

Дали е променет серверот или е комплетно исклучен
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Член од
4 мај 2020
Мислења
578
Поени од реакции
895
Дали некој знае шо е работата со cloudcdn.tk, од вчера не работат листите и пиши
403 Forbidden
nginx/1.14.0 (Ubuntu)

Дали е променет серверот или е комплетно исклучен
server normalno radi...i sa tk/c/ i sa tk:80/c/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom