Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од Acid, 8 февруари 2005.

 1. Kuz

  Kuz

  Член од:
  9 април 2017
  Мислења:
  180
  Допаѓања:
  66
  Probaj
  https://www.techsupportalert.com/content/how-find-best-dns-server.htm#dnsbenchmarktest
   
 2. Ladybugg

  Ladybugg

  Член од:
  21 август 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  2
  [​IMG] Ве молам за помош. Имам проблем со полнењето на лаптоп, и покрај тоа што е ставен на полнач не полни, па морам да го закосам полначот, да го оптегнам и изврзам околу лаптопот па така да се полни. Дали нема добар контакт или пак нешто напојувањето е проблемот? Инаку полначот се мрда не е стабилен на напојувањето и мислам дека тука е целата проблематика ...
   

  Прикачени податотеки:

 3. Однесиго во логин електроникс ако си од Скопје ке ти стват нов конектор, да не купуваш полнач нов.
   
 4. 123456

  123456

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  5.580
  Допаѓања:
  3.125
  One more step Please complete the security check to access"

  Ова почна да ми се покавува скоро на трет или четврти линк иде на нерви,на секој уред што ми е поврзан на вип ми де дешава ова има некое чаре да се среди ова?
   
 5. eva11

  eva11

  Член од:
  8 ноември 2012
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  17
  Дечки књ ми тргните големо гајле ако ми помпгнете
  Имам тв со интернет до пред два дена веше се ок
  Сега кога уклучувам не ми отвара
  Инаку поврзано пише дека е со во фи
  го има ви фи то на тв со шифра коа брзина е и се тоа
  Шо може да се стори?
   
 6. Марли

  Марли Tci

  Член од:
  30 јануари 2008
  Мислења:
  10.932
  Допаѓања:
  13.081
  Дечки ај помош, ја не се разбирам многу.

  Имав проблем со интернетот дома овие од вип демек средија.
  Ама сеа имам вифи дома ама на компјутерот немам нет.

  Им се јавив на овие, вилкаат преку моб на тоа страницата 168... и да најдем некоја DSP опција да ја чита компјутерот IP адресата, ама не најдов такво нешто
   
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.576
  Допаѓања:
  158.347
  Control Panel - Network Connections/Network and sharing како и да е - десен клик на конекцијата - Properties - најди TCP/IPv4 - properties пак и кликни obtain automatically и на IP и на DNS, save, рестартирај и види, би требало ова да треба да го направиш.
   
  На Име И Презиме му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Марли

  Марли Tci

  Член од:
  30 јануари 2008
  Мислења:
  10.932
  Допаѓања:
  13.081

  Na properties imam samo Networking tab i toa e toa, ovaa mi rece na stranicata na browser od telefon da podesam.
   
 9. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.430
  Допаѓања:
  1.450
  џабе ќе ви објаснува човек, сами не средувате
  подобро викните некој што се разбира нека ви го среди wifi-то
   
 10.  
 11. Dekio7

  Dekio7

  Член од:
  20 јули 2010
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  1.873
  Дечки ај помош. Имам рутер ASUS RT-N10E. Интернетот од телекабел чат пат ми беше катастрофа, се посомневав дека некој ми го користи во зградата и она апликацијата Who's on my WiFi ми го потврди тоа. Сменив пасворд, пробав од повеќе телефони, си бара пасворд за конектирање, си реков добро е, за еве по кој знај колку месеци комшијата да ми признај дека ми го користи интернетот, веројатно и уште неколку што ми немаат признаено :D Некое чаре како да сменам пасворд ама да функционира? Инаку некни имав луѓе дома, прв пат сакаа да се конектират и му бараше пасворд, морав да му го напишам. Ми нема логика целава работа.?
   
 12. the_butcher

  the_butcher

  Член од:
  1 април 2009
  Мислења:
  388
  Допаѓања:
  204
  Ти го побарал пасвордот за да се поврзе на уредот, па преку него да пристапи до рутерот и од таму да ја смени лозинката.
   
 13. Dekio7

  Dekio7

  Член од:
  20 јули 2010
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  1.873
  Немогуче, не го ни познавам човекот, не па да сум му дал пасворд. Чудно од неколку телефони до сега на сите му побарало пасворд.
   
 14. the_butcher

  the_butcher

  Член од:
  1 април 2009
  Мислења:
  388
  Допаѓања:
  204
  Си сменил пасворд, сега сакаш пак да сменаш?
   
 15. Dekio7

  Dekio7

  Член од:
  20 јули 2010
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  1.873
  Пред неколку месеци ми кочеше интернетот и испадна дека нема пасворд, како шо појма немам. И тогаш сменив пасворд и сега си има пасворд, проверено ти викам од поќе телефони, овај ми вика дека ми го користел интернетот сега, па да сме плаќале по пола, незнам шо ми вика, можев да не ти кажам. Сумлива ми е цела работа. Возможно е кај него да не бара пасворд за стие други да бара? Незнам шо да напрам. Да го рестартирам рутерот некако скроз? Неможам да влезам во сетапот на рутерот, јузер нејмот и пасвордот ги имам сменето и забораено, не е админ, админ.
   

Сподели преку: