Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Совет?

Имам Speedport 503V рутер од Т-home кој ми врши работа, но нема доволен Wi-Fi опсег на долниот спрат (0-1 црта). На долниот спрат имам уште еден рутер од Т-home (белиот со цветови) без активиран интернет. Дали можам да го поврзам горниот со долниот, со што долниот би бил нешто како WDS repeater, или да препорачате некоја добра Wi-Fi антена?
 

Kuz

Член од
9 април 2017
Мислења
198
Поени од реакции
97
Совет?

Имам Speedport 503V рутер од Т-home кој ми врши работа, но нема доволен Wi-Fi опсег на долниот спрат (0-1 црта). На долниот спрат имам уште еден рутер од Т-home (белиот со цветови) без активиран интернет. Дали можам да го поврзам горниот со долниот, со што долниот би бил нешто како WDS repeater, или да препорачате некоја добра Wi-Fi антена?
Ova ti e najdobro
https://www.tp-link.com/au/products/details/cat-18_TL-WPA4220KIT.html
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Прашање
Ми треба чат или месинџер на веб, кој може да го користам дирекно, без акаунт без логирање, имаше еден не ми текнува името, само отвораш нов чет тој ти генерира линк кој може да го пратиш на друг и да разговарате,
имате некој познавање од тоа ?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Прашање
Ми треба чат или месинџер на веб, кој може да го користам дирекно, без акаунт без логирање, имаше еден не ми текнува името, само отвораш нов чет тој ти генерира линк кој може да го пратиш на друг и да разговарате,
имате некој познавање од тоа ?
https://www.mirc.com/
Stario dobar mirc, instalirate, uklucete na ist server i kanal so nickname i si pricate :)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
На територија на Хиподром дали да се стави некој од Неотел пакетиве или Телекабел? Јер Вип је говно. Зборам за обичен домашен пакет. И дали знае некој каква е 4Г покриеноста на Неотел у Хиподром.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.501
Поени од реакции
1.718
Линкче некое каде има најголем избор на бесплатни CV?
 
И

Име И Презиме

Гостин
Линкче некое каде има најголем избор на бесплатни CV?
Професионално изработено ЦВ и Мотивционо .Треба само да пополнуваш, има опција и за Македонска верзија.Доколку аплицираш во сериозна фирма стрикно во ПДФ формат.

https://europass.cedefop.europa.eu/editors/en/cv/upload
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
заслужив таков одговор :)

Додуша најдов тоа што ми требаше, ама сакам да видам дали некој има нешто подобро од моето, да видам разни примери :)
не ти мислам лошо, него сакам да ти кажам само гуглај, ќе најдиш еден куп...

а битно ти е за кај ти треба, распрашај се таму кај што ти го бараат какво CV треба да пуштиш и згуглај такво по нет, пополни го и тоа е тоа.

Не се замарај премногу, генерално сите наликуваат едно на друго, финеси се во прашање
 
И

Име И Презиме

Гостин
не ти мислам лошо, него сакам да ти кажам само гуглај, ќе најдиш еден куп...

а битно ти е за кај ти треба, распрашај се таму кај што ти го бараат какво CV треба да пуштиш и згуглај такво по нет, пополни го и тоа е тоа.

Не се замарај премногу, генерално сите наликуваат едно на друго, финеси се во прашање

Сериозни фирми бараат проф цв, многу од апликациите не се ни разгледуват со несоодветно цв, грешки на букви, скокнати битни податоци како маил или скајп контакт, несоодветна слика и сл.
Верувај дека цв то е побитно како е направено отколку што ке кажеш на разговор доколку те повикаат.И онака од цв то се ке знаат, само каков си како личност ги интересира.Цв то продава...
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Сериозни фирми бараат проф цв, многу од апликациите не се ни разгледуват со несоодветно цв, грешки на букви, скокнати битни податоци како маил или скајп контакт, несоодветна слика и сл.
Верувај дека цв то е побитно како е направено отколку што ке кажеш на разговор доколку те повикаат.И онака од цв то се ке знаат, само каков си како личност ги интересира.Цв то продава...
генерално секаде го бараат овај стандард што го постира ти претходно, а за забелешката си потполно во право... затоа и му посочив да види за каде му треба CV и такво да згугла.

Ако е за во серозна компанија сериозен пристап, ако е за во работа во маркет или државна институција.... јбг, дај шта даш :D
 
T

Terroir

Гостин
Имам проблем, некои сајтови не ги отвара (само кај мене) додека други без проблем ги отвараат
Од она што читав на интернет избришав фул browsing history, cache и сл работи пак исто, а пробав и со други веб прелистувачи..
Ми се случувало вака и порано, но најчесто се решавало само за неколку дена а сега трае многу подолго

Има некој идеја што би можело да биде и како да го решам проблемов ?
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
245
Поени од реакции
509
Дали имате иcкуcтво co кеш бек при онлајн порачки? И препорака за најдобра cтрана за такво нешто.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Кога и да отворам нешто на интернет, пингот ми скока од 50 на 400+ без разлика јутуб, фејсбук, слика, кајгана, било што. За твич да не правиме муабет, ни на 240п не иде. Проблемот се јави денеска, и не е само на компјутер, истиот проблем е кога отварам нешто и на телефон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom