Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Da im ebam se na Yahoo, imav aktivirano account key ili kako i da se vika toa pri sekoe logiranje od laptop, tablet da moram da potvrdam na telefon deka sum jas. Posle nekolku godini go smeniv brojot i telefonot isto, i sega nemozam da vlezam na mail-ot koj sto mi e veke nekolku godini. Koga idam na opcijata deka nemam veke pristap do toj telefon mi veli oh oh da ti ebam oh oh ja, chare nekoe ima?
Му пишиш порака на новиот сопственик на бројот дека имаш емаил кој е врзан на тој број и дека ти е многу значајно да ти го испрати кодот кој ќе го добие во порака. Се заблагодаруваш и очекуваш чудо

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Nemam za zal, izglea kur u gz
Отвори тикет, ќе почнат да те прашуваат кои ти биле претходни лозинки, кои последни пораки си ги испраќал и примал, на кого, од кого и сл. И нормално ако се тоа знаеш ќе ти го отклучат.
 
Член од
14 август 2014
Мислења
52
Поени од реакции
5
Имам проблеми со интернетот на компјутер. Конектиран сум на интернет но кога пробувам преку броусери (хром, мозила) како да немам интернет 3 4мин и потоа пак е нормално, а додека нема интернет на броусерот, може да играм на пр цс онлајн без проблеми.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво дечки, дали некој ке сака да ми помогне како да споделам интернет од мојот рутер на друг рутер, и дали ке може да поврзи и макс тв?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Како и дали можам да купам VPN адреса од Македонија?
 
Член од
14 август 2014
Мислења
52
Поени од реакции
5
Имам еден проблем. Инсталирав виртуелна машина virtualbox и кога ќе стартувам bitnami.magento ми се отвора конзола каде што треба да имам дадено IP адреса. Кога сум на мојата вифи мрежа поврзан, имам само ipv6 адреса, а кога ќе се поврзам на друга вифи адреса (на комшијата секако :D ) ми дава и ipv4 адреса. Дали е проблем то рутерот и дали може нешто да се конфигурира?
Еве слика кога сум на мојата мрежа: http://prntscr.com/ilexbi
Еве слика кога сум на друга мрежа: http://prntscr.com/iley82
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Имам еден проблем. Инсталирав виртуелна машина virtualbox и кога ќе стартувам bitnami.magento ми се отвора конзола каде што треба да имам дадено IP адреса. Кога сум на мојата вифи мрежа поврзан, имам само ipv6 адреса, а кога ќе се поврзам на друга вифи адреса (на комшијата секако :D ) ми дава и ipv4 адреса. Дали е проблем то рутерот и дали може нешто да се конфигурира?
Еве слика кога сум на мојата мрежа: http://prntscr.com/ilexbi
Еве слика кога сум на друга мрежа: http://prntscr.com/iley82
Да дисејблуваш ИПв6 на мрежниот адаптер?
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
5.418
Ај помош некој ако знае, пред недела дена сменив рутер (T-Home), ми стаеја убав нов рутер... ама сега на статичниов компјутер немам интернет, ќе го рестартирам рутерот ќе дојде... кога ќе го изгасим, и вечер пак да го упалим пак нема нет, пак мора да го рестартирам рутерот... нон стоп таке. Ги прашав ми викаат до компјутерот ти е, среди у контрол панел ваке таке.... играње к..
 
Член од
16 април 2008
Мислења
4
Поени од реакции
3
Здраво дечки, дали некој ке сака да ми помогне како да споделам интернет од мојот рутер на друг рутер, и дали ке може да поврзи и макс тв?
Тие два рутера сакаш да ги поврзеш со мрежен кабел или безжично преку WiFi ???
Кај мене имам Wireless (WDS) мрежа, се однесува скоро исто како да сe со кабел!

1. На рутерот кој сега имаш интернет практично ништо не треба да правиш (мастер),
на вториот кој немаш интернет... обавезно исклучи DHCP и поврзи со кабел на swich
2. Доколку сакаш да ги врзеш безжично, препорачувам Wireless Distribution System (WDS)
За ова потребни се рутери кој ја имаат оваа оција, треба да имаат различна IP адреса,
да бидат во иста мрежа (subnet mask 255.255.255.0) ,канал и со иста заштита и клуч!
Обично на двата рутера треба да запишеш MAC адреса од другиот рутер да проработи.
И секако Gateway да подесиш на вториот (slave) да побарува од првиот (master) рутер!
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Pozdrav ekipo. Pred 10-dena kupil Linksys EA6350 dual band ruter, no posle podesuvanje kako mreza mi ja javuva samo 2.4 a od 5GHz ni traga ni gras. Dali e nesto ruterot so greska ili treba da se podesat nekoj "setinzi" vo 5GHz za da stane vidliva.Pozz
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Ќе претпоставам дека проблемот е поради интернетот и ќе прашам тука.
Веќе неколку дена не можам да се конектирам само на една страна, конкретно Нетфликс. Се друго функционира добро, а исто така не можам да се конектирам и од таблет, преку истиот интернет.
upload_2018-4-14_9-36-42.png
Некогаш му се греши да влези, ама на сред епизода ми се исклучува. Пишав на Вип и ми викаат дека не е проблем со интернет, а кога одам да се поврзам на други интернет - немам проблем. Сега чекам во Нетфликс контакт центар да ми вратат на чатот. Во меѓувреме најдов видеа и артикли со што треба да направам, чекор по чекор за да не излегува ова, ама мене ми е веќе се наместено како тоа што местат тие во артиклите и видеата, па ретко што сменав.
Реално, очајна сум.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Напраив апдејт на 10ка и сеа никако неможам да се поврзам на нет,некој да не знае решење?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
7 февруари 2005
Мислења
688
Поени од реакции
76
Pozdrav ekipo. Pred 10-dena kupil Linksys EA6350 dual band ruter, no posle podesuvanje kako mreza mi ja javuva samo 2.4 a od 5GHz ni traga ni gras. Dali e nesto ruterot so greska ili treba da se podesat nekoj "setinzi" vo 5GHz za da stane vidliva.Pozz
Obichno na ruterite factory po default e napraveno isto ime. Ako sakas da ja vidis 5Ghz mrezata, treba da se logirash na ruter interfejs i da go smenish imeto na edna od dvete mrezi. Togash ke gi vidis i dvete.

Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom