Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
12 јуни 2017
Мислења
379
Поени од реакции
245
Сакам на Смарт тв-то на youtube да гледам серија но таа серија не е достапна во Македонија.Има ли некоја финта како што има за андроид со VPN апликација за вифито да го направам во друга држава да се намести нешто за да можам да гледам?Пробав со cyberhost но само на компјутер е достапна серијата да се гледа а на вифито не е.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Префрлив нешто пари од blockchain.info на скрилл, и сега има поминато 3-4 дена уште парите немаат стигнато, за колку денови стигаат ?
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Како може да гледам видео каде што ми пишва дека е блокирано за мојата земја (не јутјуб видео туку на било кој сајт)? Пробав со Hola Unblocker ама истиот проблем ми го дава.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
975
Поени од реакции
1.384
Здраво дечки,

Користам интернет од близу, пакет кој има download од 100Mb/s . За рутер ми дадоа technicolor и све беше океј до пред некој ден кога пробав да се поврзам со лаптоп кој има windows 7 на него. Ви фи мрежата е прикажана и се поврзувам на неа, и кога ке се поврзам ми викаше дека имам ограничен пристап(Limited access со извичник кај иконата за вајерлес) . Проблемот е во тоа што овој проблем се јавува само на овој компјутер, значи во истиов момент кога ми го дава овој проблем на лаптопот со win7 ваков проблем немам со ниту еден смартфон или друг компјутер, имам 2 смартфони константно поврзаи на рутерот и секогаш имаат интернет, исто имам и 1 друг латпот на линукс/убунту кој без никаков проблем функционира на интернет. За да тестирам земав уште еден лаптоп од другар со windows 8 и тој работеше без проблем. Сега некако чудно ми е и не ми се верува дека е можно ова да е навистина проблем со интернетот, колку што е можно да е проблем со лап топот. Исто имам уште 1 тенда рутер приклучено на главниот technicolor рутер, и tenda-та работи без проблем за сите уреди освен за лаптопот на win7. Истотака заборавив да напоменам дека доколку го рестартидам technicolor рутерот кој ми го дадоа од близу лаптопот со win7 се поврзува но после неколку часа истиот проблем се случува.
*Кога на win7 лаптопот му кажува Limited access често може да се пребарува на Google но не и на нитуедна друга страна.

Ако може некој да сподели искуства, или ваши мислења во што е проблемот би ми биле од голема помош, ви благодарам.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Најди понова/постара драјвер верзија на Wi-Fi адаптерот што го имаш во лаптопот, па преинсталирај.
 
P

psychostasia

Гостин
Или пробај рачно креирај си конекција и смени си адреса на лаптопот да ти биде 192.168.1.[некој број помеѓу 10-255]. Кај мене сличен проблем правеше и вака го решив.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
подеси си рачно вредности во wifi конекцијата на лаптопот
Ip, gateway па и dns сервери стави еве на пример оние од google 8.8.8.8 и 8.8.4.4
види дали дака ќе паѓа интернетот на тој лаптоп

а можно е и проблем антивирусот да ти прави
 
Член од
25 септември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
1
Кој што има сетирано/монтирано rack mount, switch, patch panel, да сподели искуство. Сакам цела куќа да ја поставам со мрежен кабел. Која категорија кабел да го користам ? се мислам за cat6 во секој случај нема да има подолг кабел од 30 метра. Фала
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
975
Поени од реакции
1.384
Ви благодарам на предлозите, ќе ги пробам па ќе пишам дали е поправено, и што помогнало
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.647
Поени од реакции
34.913

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Сакам да прашам како р можно да има толку разлика во мерењето на брзина на спидтест и други страни ко на пример http://speedtest.xfinity.com
На спидтест кажува 29мб на другото 17.

На кое да верувам?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Сакам да прашам како р можно да има толку разлика во мерењето на брзина на спидтест и други страни ко на пример http://speedtest.xfinity.com
На спидтест кажува 29мб на другото 17.

На кое да верувам?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Зависи и до квалитетот на нивниот сервер. Спидтест ти е поверодостоен извор ако те интересира брзината.
 
P

psychostasia

Гостин
Ова ексфинити ти праќа на сервери во америка, спидтест преферира локални сервери. И на спидтест ако наместиш некој шњ сервер ќе ти мавне пинг 300+ и резултати по 15мбпс. Намести си спидтест на телесмарт телеком и мери.
 
P

psychostasia

Гостин
Како да го блокирам пренасочувањето на мкд domain од некоја страна?

конкретно, сакам да го отворам овој линк https://www.mozzartbet.com/sr/kladjenje/kvote-pdf
а ме носи на мкд домејн
https://www.mozzartbet.mk
https://hide.me/en/proxy
Стави го линкот и отвори со друга држава. Не треба ништо да инсталираш, да сетираш и триста чуда, копирај линкот и нема да те пренасочи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom