Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Cisco modemot od blizoo, kaj da najdam driveri za usb, win 7 nemoze da mi gi najde online.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
Дали може да се ндоврзува LAN кабел. Ми треба да го продолжам и пробувам да го надоврзам но со тестер не го гледам и не го бива. оди 1-2-3-па 4 и 6 заедно па продолжува.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Дали може да се ндоврзува LAN кабел. Ми треба да го продолжам и пробувам да го надоврзам но со тестер не го гледам и не го бива. оди 1-2-3-па 4 и 6 заедно па продолжува.


Јaс сo вaкoв aдaптер имaм спoенo 2 лaн кaбли.
20-30 денaри мислaм беше вo Анхoч.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.272
Поени од реакции
1.131
Помош!
Како да направам wifi hotspot од лаптоп?
Lenovo Ideapad 100
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Izvinete neznam dali e za ovde temava videte na wi-fito imam internet a na kompjuterot nemam kako da napravam xa da go oklucam[DOUBLEPOST=1476824766][/DOUBLEPOST]Izvinete neznam dali e za ovde temava videte na wi-fito imam internet a na kompjuterot nemam kako da napravam xa da go oklucam
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.712
Здраво. Се надевам дека ја погодив темата :D

Вака сега, брат ми кога ставал пасворд на wi fi to од лаптопот тоа е пред некоја година заборавил да го запише, не го запаметил и пасвордот се загуби. Од тогаш немав менето телефон и веќе еднаш логиран ми беше запомнат пасвордот и веднаш влегуваше.

Е сега го променив телефонот и за да се логирам на мрежата дома потребен ми е пасворд кој за жал не го знам. Дали има начин да се дознае некако пасвордот, или да се промени или нешто слично?

Ви благодарам.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Здраво. Се надевам дека ја погодив темата :D

Вака сега, брат ми кога ставал пасворд на wi fi to од лаптопот тоа е пред некоја година заборавил да го запише, не го запаметил и пасвордот се загуби. Од тогаш немав менето телефон и веќе еднаш логиран ми беше запомнат пасвордот и веднаш влегуваше.

Е сега го променив телефонот и за да се логирам на мрежата дома потребен ми е пасворд кој за жал не го знам. Дали има начин да се дознае некако пасвордот, или да се промени или нешто слично?

Ви благодарам.
Ресетирај го рутерот и би требало да си биде на фабричко подесување, т.е. да биде јузерот и шифрата што се позади на рутерот.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Здраво. Се надевам дека ја погодив темата :D

Вака сега, брат ми кога ставал пасворд на wi fi to од лаптопот тоа е пред некоја година заборавил да го запише, не го запаметил и пасвордот се загуби. Од тогаш немав менето телефон и веќе еднаш логиран ми беше запомнат пасвордот и веднаш влегуваше.

Е сега го променив телефонот и за да се логирам на мрежата дома потребен ми е пасворд кој за жал не го знам. Дали има начин да се дознае некако пасвордот, или да се промени или нешто слично?

Ви благодарам.
На компјутерот отвори Network and Sharing Center > Change adapter settings. Десен клик на мрежниот адаптер па Status Wireless Properties > Security > Show characters. Тоа е тоа.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Здраво. Се надевам дека ја погодив темата :D

Вака сега, брат ми кога ставал пасворд на wi fi to од лаптопот тоа е пред некоја година заборавил да го запише, не го запаметил и пасвордот се загуби. Од тогаш немав менето телефон и веќе еднаш логиран ми беше запомнат пасвордот и веднаш влегуваше.

Е сега го променив телефонот и за да се логирам на мрежата дома потребен ми е пасворд кој за жал не го знам. Дали има начин да се дознае некако пасвордот, или да се промени или нешто слично?

Ви благодарам.
Отвори Command Promt и напиши netsh wlan show profile и ке излезе името на твојот рутер сега пак ке напишеш netsh wlan show profile (името на рутерот) key=clear и ентер пасвордот ке го најдеш веднаш до key content..и тоа е тоа..
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.712
Го проба оваа моево?Оти и јас како тебе се зафркнав заборавив како беше пасвордот па оваа со cmd ми заврши работа.
Не туку со наједноставното решение, преку интернет поврзаноста, сетингс и таму имаше show password.
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Абе имам еден проблем кога директно ке го поврзам кабелот за нет во комп. имам нет а кога ке поврзам модем и рутер немам нет ?? им се јавив у близоо давам мак адреса(и имам на рутерот одоздола две мак адреси едната лан/влан а другата ван која се дава ?) и не го средија и ми викат викни си стручњак да го погледне проблемо.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Абе имам еден проблем кога директно ке го поврзам кабелот за нет во комп. имам нет а кога ке поврзам модем и рутер немам нет ?? им се јавив у близоо давам мак адреса(и имам на рутерот одоздола две мак адреси едната лан/влан а другата ван која се дава ?) и не го средија и ми викат викни си стручњак да го погледне проблемо.
каква ти е конекцијата кога си само на кабел?
дали кога го ставеш кабелот директно имаш интернет, или треба да се логираш на нешто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom