Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

samunoske

unidentified specie
Член од
21 април 2007
Мислења
242
Поени од реакции
18
А демек си фрлил 48,000 за лап топ на кој му е слаба мрежната карта? Просто да не верувам.
па можно е..а ти дали веруваш или не веруваш тоа па ИЧ не ми е гајле...јас потражив совет а добив подбивки....ФАЛА
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
па можно е..а ти дали веруваш или не веруваш тоа па ИЧ не ми е гајле...јас потражив совет а добив подбивки....ФАЛА
Абре, значи мрежната/архитектурата/дизајнот на лаптопот не ти е најсјајна, затоа е тапа со фаќање на добар сигнал.
Исто како што iPhone 4G нема мрежа ако го држиш во лева рака, а чудото е преку 600 евра.

Пробај со друг рутер, земи од некој, види, па купи си рутер ако ти одговара, никој не ти рече да купиш нов лаптоп само затоа што овој не фаќа интернет од WC.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Дали некој има искуство со конфигурирање на Firewall? Ми треба литература конкретно како се конфигурира еден firewall, значи командите како се, зошто како шо сите работи и да има пример некое шемиче убо објаснато ко за глуп.

Ми треба за дипломска нешто, иначе најконкретно ми треба за Firewall во Industrial Control Systems само то реално многу тешко да се најди конкретна литература со подробни детали.

Значи голема услуга ќе ми напрај некој ако има нешто така да ми препорача за практично имплементирање и конфигурирање на фајрвол меѓу 2 мрежи.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Кога ќе го вклучам компјутерот десно долу ми излегува дека има ваерлес мрежа во околината и да притиснам на неа за да се поврзам или дополнителни информации...И кога ќе стиснам ми бара network key ....Иначе јас сум поврзан со кабли на интернет, немам ваерлес, дали може некако да земам од ваерлесов кој доаѓа од некаде, сигурно од комшиите :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Кога ќе го вклучам компјутерот десно долу ми излегува дека има ваерлес мрежа во околината и да притиснам на неа за да се поврзам или дополнителни информации...И кога ќе стиснам ми бара network key ....Иначе јас сум поврзан со кабли на интернет, немам ваерлес, дали може некако да земам од ваерлесов кој доаѓа од некаде, сигурно од комшиите :)
Заштитен му е со лозинката. Така да без лозинка не може да се конектираш.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.288
Поени од реакции
2.184
Zamunda акаунт некој да нема на располагање, онака слободен ? :)
ми треба.

Благодарам однапред.
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
подолго време размислувам да направам нешто, па барам совет од вас дали е изводливо и како е најправилно да го направам !?
Користам Wi-Fi од комшија, незаштитен, но сигналот не е баш најјак а дома имам вишок модем и рутер, па размислувам да сторам нешто за сигналот од комшијата да го прибирам со некоја антена како би стигнал појак и почист до модемот, а потоа добиениот сигнал да го пренесам на рутерот кој го имам дома и на тој начин би го наширил низ целиот стан?
Дали тоа е најпаметното решение?
Доколку е (или не е) како најправилно да го изведам тоа ?
Однапред Благодарам
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
подолго време размислувам да направам нешто, па барам совет од вас дали е изводливо и како е најправилно да го направам !?
Користам Wi-Fi од комшија, незаштитен, но сигналот не е баш најјак а дома имам вишок модем и рутер, па размислувам да сторам нешто за сигналот од комшијата да го прибирам со некоја антена како би стигнал појак и почист до модемот, а потоа добиениот сигнал да го пренесам на рутерот кој го имам дома и на тој начин би го наширил низ целиот стан?
Дали тоа е најпаметното решение?
Доколку е (или не е) како најправилно да го изведам тоа ?
Однапред Благодарам
Најмногу зависи од тоа каков (какви) рутер(и) имаш. Дали може да работат во клиентски или рипитер мод. Грубо кажано, безжичниот рутер треба да го поставиш на точката во која имаш најјак мрежен (комшиски) сигнал и истиот да го конфигурираш како клиент на неговиот АП. Ако твојот рутер има и втор безжичен интерфејс тогаш тој треба да го конфигурираш да биде пристапна точка за твоите компјутери. Во основа ова го овозможуваат и двата мода на поврзување кои би ти одговарале (client и repeater) со таа разлика што во едниот (клиентски) твоите компјутери ќе бидат одвоени од неговата мрежа (ќе бидат во посебен сабнет), а ако е во рипитер мод ќе бидете во истиот сабнет. Првиот е дефинитивно подобар за да се заштитиш комшијата да неможе да пристапува директно до твоите машини, но со тоа ќе го стопираш и обратниот процес за кој знам дека е често интересен и забавен :)
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Ме интересира дали некој купува преку Lockerz...дали е сигурен односно дали да поднесам лични податоци...и најважното дали навистина се испорачуваат купените производи ?
Фала однапред. :)
 
T

Tetro

Гостин
Ме интересира дали некој купува преку Lockerz...дали е сигурен односно дали да поднесам лични податоци...и најважното дали навистина се испорачуваат купените производи ?
Фала однапред. :)
Да скролаше малце подолу, ќе ја најдеше темата.

Имам порачано на Америчка адреса, сигурно е, 7-10 дена испорака.

За тука не знам како стојат работите, испорачуваат изгледа, само може да чекаш и до еден месец. :)
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Да скролаше малце подолу, ќе ја најдеше темата.

Имам порачано на Америчка адреса, сигурно е, 7-10 дена испорака.

За тука не знам како стојат работите, испорачуваат изгледа, само може да чекаш и до еден месец. :)
Фала за информациите...не ми текна да побарам, а и мислев дека нема таква тема.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Имам едно прашање (најверојатно тука му е местото :))
дали може да се поврзат со crossover кабел 2 компјутера ако имаат различни оперативни системи ?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Имам едно прашање (најверојатно тука му е местото :))
дали може да се поврзат со crossover кабел 2 компјутера ако имаат различни оперативни системи ?
Оперативните системи не играат никаква улога.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Ај една помош како да си го повратам мснот :P.До вчера се си беше ок,но денеска нешто ми пишит некој си ерор 800488fb,дека нешто мснот ми е блокиран и за да го одблокирам требит да го верифицирам акаунтот,но барат телефонски број а та работа не ја пишам па што сакат нека е.ДАли можит некако да го повратам на некој друг начин?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom