Интернет измами

Член од
18 август 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Пред малку порачав со другар ми два дрона од наводно официјална страна за истите.Откога ми текна да проверам нешто околу страната пошто ми изгледаше сумљиво сватиф дека е fake.Ќе ја прекинеме трансакцијата од банката до нив,меѓутоа ги оставивме податоците на картичката за интернет купување при порачка.Сакам да прашам дали можат да ги користат за свои цели,и ако да,како можам да го спречам тоа???
 
Член од
14 април 2012
Мислења
24.996
Поени од реакции
39.811
Леле бе, 3-ца ме прашаа денес да купат DJI дрон на 90% попуст, а страната не е ни SSL осигурана.

Ја би си барал нова картичка моментално.
 
Член од
18 август 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Глупавост баце.....Тоа и ќе го правам
Фала за советот
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.665
Поени од реакции
10.042
Пред малку порачав со другар ми два дрона од наводно официјална страна за истите.Откога ми текна да проверам нешто околу страната пошто ми изгледаше сумљиво сватиф дека е fake.Ќе ја прекинеме трансакцијата од банката до нив,меѓутоа ги оставивме податоците на картичката за интернет купување при порачка.Сакам да прашам дали можат да ги користат за свои цели,и ако да,како можам да го спречам тоа???
Повлечи ги сите пари што ги имаш од таа картица и барај нова, а оди во банка или ако имаш м-токен прекини ја трансакцијата.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.978
Поени од реакции
20.333
Значи фејк е дека е фејк. Јас си порачав два, ќе ми стигнат.
 
B

Bafra

Гостин
На емаил ми стигна порака (убаво содржајна) од еден партнер дека треба остатокот да го платиме што побрзо и на друга сметка поради ххх (да не ги набројувам ама реално звучеа) причини.
Читајќи претходно како дури и лажни фактури им праќале само сменета банкарска сметка се јавив кај партнерот и нормално испадна дека е измама.
А и кај адресата на испраќач стоеше via
mailed-by: bisco.com.lb а не by: партнерот

Кај се пријавуваат вакви работи кај нас и што ефект од тоа, во смисла би ги откриле и затворат или нема шанса, оти сигурно се во некоја вукојебина :sakasuste:
 
Член од
24 септември 2014
Мислења
290
Поени од реакции
302
Нашиот групер/ Grouper.mk станал бетер и од кинезите, барем праќаат слични работи ако не различни од тоа што си го нарачал.
IMG_2585.JPG

За квалитетот не сакам ни да дискуритам...☹

IMG_2589.JPG IMG_2590.JPGGesendet von iPhone mit Tapatalk
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
91
Поени од реакции
39
Еи сто века никој не пишал тука нешто хахаха
Имам другарче кое малце тапа му иде со нет измами и сл...
На фејсбук му се јавува некоја девојка,(допишување на српски јазик)
Другаров ми се јавува ја фали,има пари добра богата,јака таква ваква онаква од Англија ли шпанија ....што е сеа приказнава
Видел/а дека живее те. На работа е у Дојчландот а и нашетан човек има слики на фејс...милион и една слика кај не бил..
Да се вратам на ситуацијава
Здраво дрн дрн дрн ја сум таа и таа,сакам да се запознаеме,многу си убав,пристоен,верник добродушен (има ренген на газот па знае демек) го пали другарчево..али она има проблем голем...
Има 267.000евра
Болна е смртно-рак
И треба верник поштен на кого ќе може парите да ги остави,бара да каже што би направил он со толку пари...
После толку пишувања бара број за контакт
Се јавува демек адвокат од г-ѓа/дин
Пратете ваши податоци со цел да утврдиме дека сте тоа вие лично...
Другарот ми јавува и тука го прекинувам
Едноставна финта за смеење
(Грабифај и линк шортнер по брза постапка)
Линкот беше од тип tiny.cc/moje_podatke
Дотичната клика
Локација:Африка Бенин Котоноу
Телефон:Самсунг Ј3 2016
Ип адреса: XXXXXXXXXXXXX
И уште некои податоци
Му напишав јас порака на англиски што да прати на личноста болна..
Поздрав адвокате,ова е ваш последен скам и превари преку нет
И доле податоци за ип адреса,локација,уред од кој пристапил/пишувал.
Следната порака која ја добил,била од типот
Не ми можеш ништо,не се плашам од никого,јас немам ј3 самсунг него ајфон 11 (слика од нет) и да дојде полиција имам доволно пари да платам се,така да ништо не можеш да направиш и другарчето добило блок и од адвокатот и од убавата девојка..

значи работата урда имам и друга ситуација ал ај за друг пат..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.385
Поени од реакции
36.444
Не требало да го прекинеш. :Д

Кога нарачуваат на невидено и без рецензија од купувачи заслужуваат сите да бидат измамени.
Најјаки ми беа оние што наместо патики плачеа дека добиле паупучи и влечки, а една наместо тренерки и испратиле шалови. Тоа имале. :pos:

Јас да сум наместо туш, краставица ќе ви пратам на сите што земате со купони од тоа групер.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
На врв Bottom