Интернет во нова зграда.

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
935
Епа за едно 3 месеци се селам во нова зграда и имам неколку прашања од вас поискусните.
Инвеститорот е каби инвест дооел, дечките од Тетово се, Албанци и си ја вршат својата работа професионално. Јас сум задоволен.
Ама имам неколку прашања околу делот со интернет мрежа.
Прво, оптика до дом (FTH), ќе има со соодветна вградена инсталација, и поголемиот дел од инфраструктурата во зградата е од A1(VIP), но мрежите се од различни оператори.
За тоа е се супер, но друга работа ми "боде очи".

Прво вака. Во моменталниот стан, повеќето уреди, како IPTV апаратот, и другиот компјутер (сега лаптопот е поврзан, оти стариот компјутер не го користам) се поврзани преку мрежен cat кабел, rj45 конектор, и си имаат соодветна конекција. Рутерот ми е во другата соба, врз новиот компјутер, таму си стои.
А оти IPTV уредот слабо влече Wi-Fi сигнал, а мојата соба со дневната соба ги дели само еден дебел ѕид и толку. Станува збор за стан од околу 40-50m2, ништо повеќе. Но сепак пак, IPTV уредот не фаќа солиден Wi-Fi сигнал. Ни претходниот Tanix TX9 Pro (мислам така се викаше), ни оној на Neotel, некој си Tanix.
Па заради тоа се врзани со мрежен кабел.
По подот се влечкаат кабли, поточно под теписон, и позади тросед - двосед, итн итн... и е ужас. Секој сака чист, убаво уреден и угледен стан.
Кај школски другар, он во Елена Лука живее, и оти нова зграда, они си имаат соодветна внатрешна интернет конекција.
Зборам поточно за ова:
VarsT.jpg 88855207-internet-blue-cable-plug-into-the-white-network-outlet-against-white-wall.jpg

Тој во дневната соба има 4 вакви.
Е сега, моево знање што ми кажува, 4 LAN порти за 4 соби ( Но он има дневна, спална, и детска, другото купатило и тераса. Ваљда у тие нема да врзува со интернет кабел XD), тие 4 LAN порти служат за Input, или пак 2 INPUT за детска / спална соба, а други 2 за рецимо Телевизор / IPTV, или IPTV / компјутер (он има во дневната стар компјутер).
Сепак во овој случај не би претставувало проблем и ало има и 2 влеза, оти другите 2 од рутерот можат да се искористат нормално ако рутерот е поставен во дневната соба, и тоа веднаш до телевизорот / IPTV уредот / компјутерот.

Е сега кај мене, наидов на неколку поврзувања во дневната соба, но во спалната и детската соба не приметив никакви излези за интернет поврзување со мрежен кабел.
Не сакам после да испадне, не поврзале па ајде влечи по земја, под ламинатор / плочки (што не е добро, и се ствара притисок на самиот кабел, а да не зборам ако е светловод). Подолу имате слики од станот, од надворешната инсталација, внатрешната инсталација, и нешто од собите. Погледнете и дадете мислење.
Бидејки прикачениот фајл беше преголем (фала кајгана), морав преку линк да ги пратам.
https://ibb.co/DbBq6vp https://ibb.co/frWLLCD https://ibb.co/SDgL6PZ https://ibb.co/H4XBwck https://ibb.co/fG90t8L https://ibb.co/qdcxCHp https://ibb.co/xMXnL8T https://ibb.co/XSGTyJn https://ibb.co/PzvK5dx https://ibb.co/pdhXxd1 https://ibb.co/Lk70cfX https://ibb.co/KFnfLn4 https://ibb.co/bQqrd0X https://ibb.co/pJD4mG2

Ако сака некој модератор слободно нека ги ембедира.

Инаку, подолу ќе ставам неколку слики и ќе објаснам барем јас што мислам.

На оваа слика овде се гледаат 3 кабли.

Моето искуство и знаење ми кажува дека тој би бил светловодот, т.е. оптичкиот кабел, како што кажав оптика до дом. Но овде гледате пишува VIP на каблите, па овие се сигурно за интернет. Океј тоа што A1 местеле инфраструктура, се надевам дека нема да биде само ако сум корисник на A1 што не сум, и се надевам дека нема пак да треба да се буши, и да се влечат каблите, притоа рушејќи го угледот на новиот стан. Се надевам дека овие се тука ставени како за мултифункционално користење од секој оператор.

А чекајте малце нели A1 немаа нивна оптика? Од каде сега лично нивен оптички кабел? Тоа значи, и потврдува (ако навистина е така, дека кабелот скрос лево е светловод) дека A1 веќе од сега натаму и со нивна оптика, што е супер. Повеќе конкуренција на пазарот = евтини цени. Win - Win и за корисникот, а и за операторот.


Е сега чудниот дел, барем мене ми е за тие 2 кабли од десно. Дали тие се кабли за интернет до станот, рецимо бакар (ADSL), или коаксијален кабел (не ми изгледа до толку дебел ни еден од тие 2 кабли од десно, па низ него да минува коаксијален кабел), или пак тие кабли ќе бидат за пренос на интернет од каде што ќе е рутерот (планирано е да се стави во близина на овие кабли, во дневната некаде до телевизорот)???

Ако е второто, што мене ми изгледа најлогично, ондак кафе ќе завршува мрежниот кабел од другата страна. Во мојата соба, и во спалната соба, никаде не видов мрежни кабли за излез за интеренет конекција (како што прикажав на сликата најгоре во вид на штекер).

Дали за такво поврзување треба со операторот инвеститорот да се договори?

Дали јас ќе треба со операторот да се договорам па да наместат, или пак тоа самиот инвеститор го прави? Што ако заборават да наместат соодветно поврзување, после ќе треба по земја, под ламинат / плочки, или во најлош случај да се руши ѕид.

Знам во повеќето нови згради се мести соодветно внатрешно и мрежно поврзување. Така е и кај другарчето, ама тоа е Elena Luka, поскапи и полуксузни згради. Овде е една помала фирма.

Пишете како оди тој процес, да разјасниме малце. Јас се знам со газдарицата па ако треба ќе се распрашам, ако им е во план да местат такво поврзување преку шеќер ондак не се замарам, а ако не ќе мора да им појаснам.


Еве уште неколку слики и објаснувања:

Овдека ме чуди тоа што каблите од десно се изолирани. Но зошто кога нема проток на струја низ овие кабли??? Или пак ги имаат некаде поврзано со другите соби, но јас не сум приметил? Погледнав убаво, но едино наидов на поврзувања за струја, а не поврзувања за мрежени кабли.

А и тој од лево, чим не е изолиран, веројатноста да е светловод е поголема.


На оваа слика подолу, убаво се гледа дека каблите се инсталација од VIP.
Другите слики, ги пратив погоре во линкови, може ќе се најде некој модератор да ги ембедира.

Се гледа убаво и внатрешната инсталација. Надвор имаше и други кабли, особено тој белиот со врвца (изгледа) што искача на надвор. Дали тој е за оптика кабел?

И нормално ли е вакво поврзување на оптика од Телеком? Директно шибнале раздвојувач на самото црево со оптички кабли. Вака и на друго место прават???


Ајде, да продискутираме, и да разјасниме.

Вие што се имате иселено во нов стан може знаете како оди тоа па објаснете.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Реагирај со време и прави муабет со инвеститорот. Веројатно немаш интерна мрежа по собите и каблите ќе ти се влечат по земја. Секој инвеститор контактира со некој од операторите (ретко со сите) да стави инсталации (обично микротуби по вертикали кои имаат изводи до секој стан) и додека е во градба треба да се распрашаш кои оператори се присатни. (тешко дека ќе дозволат кога ќе се заврши нов објект некој да им буши плочи по катови)
Инаку сите оператори имаат оптика (зависи каде) вклучувајќи ги и А1.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
935
Реагирај со време и прави муабет со инвеститорот. Веројатно немаш интерна мрежа по собите и каблите ќе ти се влечат по земја. Секој инвеститор контактира со некој од операторите (ретко со сите) да стави инсталации (обично микротуби по вертикали кои имаат изводи до секој стан) и додека е во градба треба да се распрашаш кои оператори се присатни. (тешко дека ќе дозволат кога ќе се заврши нов објект некој да им буши плочи по катови)
Инаку сите оператори имаат оптика (зависи каде) вклучувајќи ги и А1.
Ќе ги прашам тоа секако.
Но можно ли е двата кабли (тие со црвено изолирани) да бидат кабли за интерна мрежа? Зошто би изолирале интернет кабли???
И тој од лево што не е изолираниот, дали и тебе ти личи на светловод (црево за оптички кабел)??
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ќе ги прашам тоа секако.
Но можно ли е двата кабли (тие со црвено изолирани) да бидат кабли за интерна мрежа? Зошто би изолирале интернет кабли???
И тој од лево што не е изолираниот, дали и тебе ти личи на светловод (црево за оптички кабел)??
Микротуба...може да е било кој оператор (освен А1 тие се на сликата посебно).
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
935
Микротуба...може да е било кој оператор (освен А1 тие се на сликата посебно).
Микротуба мислиш за оптички кабел?
А тие од десно двата кабли со црвениот изолир? Можно ли е тие да се за таа интерната мрежа, оти нели 2 LAN кабли 1 за спалната, а другиот за у соба кај мене. Тоа ми е најлогично мене.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Микротуба мислиш за оптички кабел?
А тие од десно двата кабли со црвениот изолир? Можно ли е тие да се за таа интерната мрежа, оти нели 2 LAN кабли 1 за спалната, а другиот за у соба кај мене. Тоа ми е најлогично мене.
Да, туба за FO. Операторот доаѓа до една (главна) точка во станот..сигурно А1 нема однапред да прави интерна мрежа.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
935
Да, туба за FO. Операторот доаѓа до една (главна) точка во станот..сигурно А1 нема однапред да прави интерна мрежа.
Другите 2 кабли можно ли е да се за тоа што кажав?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.639
Поени од реакции
1.495
Ja kolku sto znam e normalna praksa za internet kabel da odi samo do edna lokacija u stan, obicno na zid u dnevna koj e planiran za tv, ruter, resiver itn.
U spalna bi trebalo da imas antenski/satelitski priklucok i toa e toa.

Ne znam kakov ruter imas ali moze do nego da e problemot. Najubavo zemi si podobar ruter i site ured povrzi gi preku wifi ali na 5ghz dokolku podrzuvaat. Mnogu podobra opcija otkolku da se zamaras so kabli.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
935
Ja kolku sto znam e normalna praksa za internet kabel da odi samo do edna lokacija u stan, obicno na zid u dnevna koj e planiran za tv, ruter, resiver itn.
U spalna bi trebalo da imas antenski/satelitski priklucok i toa e toa.

Ne znam kakov ruter imas ali moze do nego da e problemot. Najubavo zemi si podobar ruter i site ured povrzi gi preku wifi ali na 5ghz dokolku podrzuvaat. Mnogu podobra opcija otkolku da se zamaras so kabli.
И кај вујко ми во новиот стан е така. Интернетот до станот оди преку самиот ѕид (има внатрешна инсталација), и потоа се гледа само едно мало кутувче, и од таму може да се поврзе рутер со оптички кабел. Така е и кај тоа другарчето во Елена лука становите.
Е сега има некои згради се нафаќаат и местат, некои не. Кај вујко ми има само за антена, за друго нема.

И, и немам јас многу уреди освен мојот телефон, и на татко ми што подржуваат 5Ghz.
Компјутерот нема Wi-Fi, другите уреди како IPTV, телевизори, лаптоп, ништо од тоа не подржуваат 5Ghz, па заради тоа мене најдобра опција ми е преку интернет кабел, па и заради тоа ќе гледам така да биде.
Ќе ги прашам прво на мејл, после кога ќе можам ќе одам лично да се разберам, па ќе видам.
У меѓувреме ако има некој што се разбира, слободно нека пише.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.906
На оваа слика подолу, убаво се гледа дека каблите се инсталација од VIP.

Na ovaa slika ubavo se gleda kabel so fabrickoto markiranje na proizvoditelot, serija na kabelot, tip na kabelot i nekade sigurno ke najdes dolzina. Toa VIP sto si go sliknal vrska nema so operatorot.

drugite dva kabli se premnogu debeli za da bidat mreza (prvo opticka mreza niz stan sigurno nema da imas ne elena luka koj saka neka e ne se ludi da dadat tolku pari za opticki kabli, ako oni ti mestat nekakva mreza toa ke bide lan, a izoliranite kabli voopsto ne licat na mrezni. Pre bi rekol deka ako odlepis izolirot ke iskoci deka se kabli za struja nego za bilo sto drugo.

Cisto moe mislenje e deka ke imas internet dovod do edno mesto pa posle ako sakas na drugi mesta ke moras sam da si se snaogas ili da si vleces kabli kako znaes i umees ili da si koristis wifi
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.731
А да си ги прашаш тие што ти го прават(продаваат станот). Ќе си ги викнат електричарите на лице место и ќе ти објаснат, ако ти е купен во градба имаш можност да си прашуваш што прават и каде прават, евентуално и да ги замолиш да ти сменат нешто (или сега да им платиш да ти направат внатрешна инсталација ако тоа не е влезено во цената).
Обично се пушта ftp + rg6 (коаксијалец за тв) + може DI микротуба да имаат оставено за оптика (иако ова би било или од спратна кутија до дозната во станот или пак од нивниот ормар долу во подрум/приземје до дозната во станот - зависи од структурата на мрежата).
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.639
Поени од реакции
1.495
И кај вујко ми во новиот стан е така. Интернетот до станот оди преку самиот ѕид (има внатрешна инсталација), и потоа се гледа само едно мало кутувче, и од таму може да се поврзе рутер со оптички кабел. Така е и кај тоа другарчето во Елена лука становите.
Е сега има некои згради се нафаќаат и местат, некои не. Кај вујко ми има само за антена, за друго нема.

И, и немам јас многу уреди освен мојот телефон, и на татко ми што подржуваат 5Ghz.
Компјутерот нема Wi-Fi, другите уреди како IPTV, телевизори, лаптоп, ништо од тоа не подржуваат 5Ghz, па заради тоа мене најдобра опција ми е преку интернет кабел, па и заради тоа ќе гледам така да биде.
Ќе ги прашам прво на мејл, после кога ќе можам ќе одам лично да се разберам, па ќе видам.
У меѓувреме ако има некој што се разбира, слободно нека пише.
Ja kolku sho gledam zidovite se skoro zavrseni, ako gi teras pak da stavaat kabli ke treba kanali u zid da se kopaat i garant ke ti ispadne skapo. U sekoj slucaj vidi prvo so niv sho ke kazat.

Ja sepak bi izbegnal kabel od pricina sto ako stavis na eden zid i eden den sakas da preuredis, pak ke ti treba kabel da odi okolu pola soba.
Ja bi odel na resenie za site uredi da se povrzat preku wifi, bilo so wifi repeater ili slicni kombinacii.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.557
Поени од реакции
935
Имам новости


Се погоди денес, требаше нешто во станот да видиме. Почнале плочките да ги лепат, и таму беше таа газдарицата, и си ја прашав убаво. Арно што и кажав сега, но требало уште порано да и спомнам за оваа работа.
Прво, тоа цревото од лево е светловод, за оптички кабел. А тие 2 од десната страна се за коаксијален кабел (бакар).
Во оваа зграда, у опште не им било во план внатрешно да местат интернет мрежа, туку само поврзување до одреден дел, што во овој случај е дневната соба.
Прво во самата зграда, уште на почетокот газдарицата испратила порака до сите интернет провајдери. Телеком, A1 и Телекабел одговориле позитивно, и дошле, и ете им се гледа нивната опрема како е наместена. Едини што одбиле се Неотел, навистина незнам зошто, ама вака само ќе изгубат (мислат дека малку корисници има, па ги боли таквото, што ако поврзат една зграда кога нема никој на нивната мрежа да се поврзи, епа погрешиле..)
Но сепак, чим има оптика од Телеком, не се замарам, оти јас на Неотел, ќе можам преку мрежата на Телеком да се врзам, па така да тоа не ми претставува проблем.
Поголемиот проблем беше со внатрешната, т.е. интерната мрежа.
Они интернетот го имаат доведено до дневната соба. После тоа не им било во никаков план. Па таа газдарицата ми вика можеш ти вајрлес. Да јас можам, ама озбилно, компјутер кој што немам wi-fi сега па адаптери, па 300 глупости да купувам, па уште толку пингот да ми се зголеми, и брзините да ми се намалат. Бегај таму. Знам јас како поминав еве во овој стан што дневна - моја соба разлика 5 - 6 метри, и само еден дебел ѕид, пак тој апаратот за IPTV слабо Wi-Fi мрежа фаќаше. Не доаѓа у обзир.
Она ми кажа дека тоа електричарите го местеле, и дека нив не им било во план, но ми кажа дека ќе ги прашала, и кога ќе дојдат јас со нив ќе се договорам.
Во спалната соба имало нешто као некој довод пуштено, па ми кажа дека од таму ќе било полесно да се пушти LAN кабел, и да се врзе спалната соба со штеќер за интернет поврзување.
Поголемиот проблем е кај мојата соба. Сега или ќе треба да се буши, или да се проширува некој веќепостоечки довод за да може да се протне LAN кабелот, или ќе мора по краевите на ламинатот / плочките да се направи.
Разгледувајки други станови, наидов на еден стан на 3 - ти спрат, имаше така по крајот направено, таман плочките ќе ги наместат, и таму ќе поминува кабелот, ако неможе преку ѕид.
Оти од делот со мојата соба, од левата страна е кујната, па од таму најдобро е да се поврзе, а вака со тоа другото што го кажав ќе оди од кај вратата кај дневната соба, мал дел од ходникот, вратата кај мојата соба, од левата страна, и се до крајта каде што ќе завршува позади бирото. И таму би можел да ставам друг рутер, или network switch. Дополнително, ако може ќе им кажам уште еден приклучок за делот со телевизорот. Значи LAN 1 ќе оди во LAN 1 портата која што ќе искача одма позади телевизорот во дневната соба, и таа ќе служи за поврзување на IPTV и Телевизорот. Ако има потреба, овде ќе поставам свич, оти тука ваљда и стариот компјутер ќе биде поставен. 1 LAN порта / 1 штекер овде.
LAN 2 ќе биде спалната соба. Овде ова ќе оди најверојатно само во IPTV уредот, оти телевизор ако бирам за у спална, ќе гледам да е некој обичен, нема да имам потреба од смарт телевизор, оти NeoTV има Android, Интернет, итн итн...
Исто и за мојата соба, таму ќе имам исто NeoTV IPTV, или веќепостоечкиот Tanix TX9 Pro, сеедно, и таму обичен телевизор.
Е сега во мојата соба, ако се изведе само 1 излез за LAN кабел, тогаш ќе морам преку рутерот, или network switch ако ставам, да го врзам:
 • Компјутерот
 • Лаптопот ( зависи каде ќе биде поставен, ако има место на бирото, тогаш ќе си остане таму лаптопот), и
 • IPTV уредот, дали NeoTV или Tanix TX9 Pro, апсолутно нема да ми смени ништо.
Ако се изведе со 2 LAN излеза (2 штеќери), тогаш со едниот ќе биде врзан рутерот, или Network Switch - ot (за ова ќе мора да го измерам Wi-Fi сигналот, ако тој е добар, нема да имам потреба од втор рутер) по што притоа ќе бидат поврзани компјутерот, и лаптопот, а со вториот LAN излез ќе биде поврзан IPTV уредот. Ова ќе биде LAN 3 ако се изведе само со еден LAN прикчучот, а ако се изведе со два приклучока, што ќе гледам да биде така, ќе биде LAN 3 до новиот рутер/network switch, а LAN 4 до IPTV уредот, за телевизорот во мојата соба.
Со LAN 1 ќе биде поврзан телевизорот со switch, и стариот компјутер од истиот switch, само ако во мојата соба се изведат 2 LAN приклучока. Ако е само со еден LAN приклучок во мојата соба, LAN 3 како што кажав ќе биде за делот со компјутерот/лаптопот (нов рутер/ network switch), а LAN 4 ако се оди со еден LAN приклучок во мојата соба, ќе остане вишок лан порта, па така да:
 • LAN 1 ќе биде порта директно до телевизорот, кој што во план ми е да биде Samsung 55 инчи QLED Smart телевизор.
 • LAN 2 ќе биде порта директно до network switch - от во дневната соба, од таму 1 LAN кабел ќе се оди во IPTV уредот. Но овде, ако може NeoTV апликацијата да се симне директно на тој Smart телевизор, тогаш нема да има потреба од дополнителен IPTV уред, и ќе олесни доста работа, па така да LAN 1 за телевизорот, а LAN 2 за стариот компјутер, ако NeoTV апликацијата ја има во продавницата на Samsung QLED Smart телевизорите.
  Ако не, тогаш LAN 2 ќе оди како што кажав во network switch - от, од каде што ќе се дели, еден кабел ќе оди кај IPTV уредот, а другиот ќе оди кај стариот компјутер.
 • LAN 3 ќе оди кај новиот рутер/network switch во мојата соба, и преку нив јас накнадно ќе повлечам кабел од новиот рутер/network switch - от до IPTV уредот во мојата соба.
Да знам, звучи комплицирано, но кога ќе видите во пракса ќе сфатите дека и не е толку комплицирано
Јас очекувам да испадне по мое. LAN 1 да си биде за network switch - от во дневната соба, од каде што телевизорот, IPTV уредот и стариот компјутер ќе бидат поврзани, или само Телевизорот, и стариот компјутер, ако ја има NeoTV апликацијата на Samsung QLED Smart телевизорите.
LAN 2 очекувам да си биде во спалната соба, за тој IPTV уред, кој што ќе биде поставен таму ( во спалната ќе има телевизор исто така)
А LAN 3 очекувам да биде поврзување за до рутерот во мојата соба, од каде што ќе си имам приватна Wi-Fi мрежа (гостите нека си користат од тоа другиот рутер, извините :p), и од каде што ќе биде врзан компјутерот и лаптопот.
А LAN 4 очекувам да биде поврзување до IPTV уредот во мојата соба (бидејки и таму ќе имам телевизор).
Да, во овој стан ќе имам 3 телевизори, because why not lol.

Уште нешто.
Ова нека ви биде поука на сите што зимате нови стаови, што се селите. Секогаш договортете се убаво, искоординирајте се да не испадне после како моето, наместиле ѕидови, почнале со плочки, па после тоа да пуштате кабли по земја, што го рушат угледот на станот. Ќе си го прашате инвеститорот, кој и да има во него, и ќе си се договорите, оти неможат сите како Елена Лука, или Адора, или незнам која полуксузна фирма, да биде исто се средено тип топ. Еве овие не им било во план да местат внатрешна мрежа. Електричарите многу не се замараат,они реално гледаат само пари да си лапнат, и да направат што е можно помалце (не се сите исти, знам...). Особено овој изведувач на оваа зграда, они не се толку луксузни, и толку напредни, во споредба со Елена Лука, Адора, или некој друг... не дека се лоши, напротив зградата, и нашиот стан барем за сега искочи баш како што планиравме, освен за ова со интернетот.
Еее луѓе, ако не си прашате, не очекувајте некој да ви намести.
Е сега за инсталацијата, нашибале едно 20 бакарни кабли, незнам зошто кога веќе иднината е во оптиката. Има и тоа, од Телеком, Телекабел и A1, но сепак можеле место и за Неотел да направат. Мене нема тоа многу да ми смени, но ќе ги исконтактирам Неотел, они обично само една кутија ставаат, на прв спрат / приземје, така е кај мене (можете во темата за Neotel интернет да видите, имам ставено слики од нивна инсталација), и другото се само помали кутивчиња колку за да се протнат цревата. Разделувањето на оптичките влакна се случува во големата кутија, која што обично ја поставуваат на првиот спрат или на приземје. И од тие 12 оптички влакна, само 1 се избира, а другите 11 се резерва :)
Па сега, тоа е тоа. Останува уште да се договорам со електричарот/ електричарите, па се надевам ќе изнајдеме најдобро решение, и најугледно нормално, и се надевам дека ќе испадне по моето. Ако у меѓувреме дојдат од Неотел да наместат од нивната мрежа, тогаш уште подобро. Ако не, ондак преку Телеком.
Него погоре, во едно од сликите, имам поставено се гледа ископ, и портокалово црево, тоа е од оптичката мрежа на Телеком. Дали е нормално вака да се поврзува еден станбен објект?
Мене ова повеќе ми изгледа ненормално (ради реда), и мислам барем јас дека најсоодветно би им било да постават од таа поголемата кутија за разделување на интернет кабли / водови.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Имам новости


Се погоди денес, требаше нешто во станот да видиме. Почнале плочките да ги лепат, и таму беше таа газдарицата, и си ја прашав убаво. Арно што и кажав сега, но требало уште порано да и спомнам за оваа работа.
Прво, тоа цревото од лево е светловод, за оптички кабел. А тие 2 од десната страна се за коаксијален кабел (бакар).
Во оваа зграда, у опште не им било во план внатрешно да местат интернет мрежа, туку само поврзување до одреден дел, што во овој случај е дневната соба.
Прво во самата зграда, уште на почетокот газдарицата испратила порака до сите интернет провајдери. Телеком, A1 и Телекабел одговориле позитивно, и дошле, и ете им се гледа нивната опрема како е наместена. Едини што одбиле се Неотел, навистина незнам зошто, ама вака само ќе изгубат (мислат дека малку корисници има, па ги боли таквото, што ако поврзат една зграда кога нема никој на нивната мрежа да се поврзи, епа погрешиле..)
Но сепак, чим има оптика од Телеком, не се замарам, оти јас на Неотел, ќе можам преку мрежата на Телеком да се врзам, па така да тоа не ми претставува проблем.
Поголемиот проблем беше со внатрешната, т.е. интерната мрежа.
Они интернетот го имаат доведено до дневната соба. После тоа не им било во никаков план. Па таа газдарицата ми вика можеш ти вајрлес. Да јас можам, ама озбилно, компјутер кој што немам wi-fi сега па адаптери, па 300 глупости да купувам, па уште толку пингот да ми се зголеми, и брзините да ми се намалат. Бегај таму. Знам јас како поминав еве во овој стан што дневна - моја соба разлика 5 - 6 метри, и само еден дебел ѕид, пак тој апаратот за IPTV слабо Wi-Fi мрежа фаќаше. Не доаѓа у обзир.
Она ми кажа дека тоа електричарите го местеле, и дека нив не им било во план, но ми кажа дека ќе ги прашала, и кога ќе дојдат јас со нив ќе се договорам.
Во спалната соба имало нешто као некој довод пуштено, па ми кажа дека од таму ќе било полесно да се пушти LAN кабел, и да се врзе спалната соба со штеќер за интернет поврзување.
Поголемиот проблем е кај мојата соба. Сега или ќе треба да се буши, или да се проширува некој веќепостоечки довод за да може да се протне LAN кабелот, или ќе мора по краевите на ламинатот / плочките да се направи.
Разгледувајки други станови, наидов на еден стан на 3 - ти спрат, имаше така по крајот направено, таман плочките ќе ги наместат, и таму ќе поминува кабелот, ако неможе преку ѕид.
Оти од делот со мојата соба, од левата страна е кујната, па од таму најдобро е да се поврзе, а вака со тоа другото што го кажав ќе оди од кај вратата кај дневната соба, мал дел од ходникот, вратата кај мојата соба, од левата страна, и се до крајта каде што ќе завршува позади бирото. И таму би можел да ставам друг рутер, или network switch. Дополнително, ако може ќе им кажам уште еден приклучок за делот со телевизорот. Значи LAN 1 ќе оди во LAN 1 портата која што ќе искача одма позади телевизорот во дневната соба, и таа ќе служи за поврзување на IPTV и Телевизорот. Ако има потреба, овде ќе поставам свич, оти тука ваљда и стариот компјутер ќе биде поставен. 1 LAN порта / 1 штекер овде.
LAN 2 ќе биде спалната соба. Овде ова ќе оди најверојатно само во IPTV уредот, оти телевизор ако бирам за у спална, ќе гледам да е некој обичен, нема да имам потреба од смарт телевизор, оти NeoTV има Android, Интернет, итн итн...
Исто и за мојата соба, таму ќе имам исто NeoTV IPTV, или веќепостоечкиот Tanix TX9 Pro, сеедно, и таму обичен телевизор.
Е сега во мојата соба, ако се изведе само 1 излез за LAN кабел, тогаш ќе морам преку рутерот, или network switch ако ставам, да го врзам:
 • Компјутерот
 • Лаптопот ( зависи каде ќе биде поставен, ако има место на бирото, тогаш ќе си остане таму лаптопот), и
 • IPTV уредот, дали NeoTV или Tanix TX9 Pro, апсолутно нема да ми смени ништо.
Ако се изведе со 2 LAN излеза (2 штеќери), тогаш со едниот ќе биде врзан рутерот, или Network Switch - ot (за ова ќе мора да го измерам Wi-Fi сигналот, ако тој е добар, нема да имам потреба од втор рутер) по што притоа ќе бидат поврзани компјутерот, и лаптопот, а со вториот LAN излез ќе биде поврзан IPTV уредот. Ова ќе биде LAN 3 ако се изведе само со еден LAN прикчучот, а ако се изведе со два приклучока, што ќе гледам да биде така, ќе биде LAN 3 до новиот рутер/network switch, а LAN 4 до IPTV уредот, за телевизорот во мојата соба.
Со LAN 1 ќе биде поврзан телевизорот со switch, и стариот компјутер од истиот switch, само ако во мојата соба се изведат 2 LAN приклучока. Ако е само со еден LAN приклучок во мојата соба, LAN 3 како што кажав ќе биде за делот со компјутерот/лаптопот (нов рутер/ network switch), а LAN 4 ако се оди со еден LAN приклучок во мојата соба, ќе остане вишок лан порта, па така да:
 • LAN 1 ќе биде порта директно до телевизорот, кој што во план ми е да биде Samsung 55 инчи QLED Smart телевизор.
 • LAN 2 ќе биде порта директно до network switch - от во дневната соба, од таму 1 LAN кабел ќе се оди во IPTV уредот. Но овде, ако може NeoTV апликацијата да се симне директно на тој Smart телевизор, тогаш нема да има потреба од дополнителен IPTV уред, и ќе олесни доста работа, па така да LAN 1 за телевизорот, а LAN 2 за стариот компјутер, ако NeoTV апликацијата ја има во продавницата на Samsung QLED Smart телевизорите.
  Ако не, тогаш LAN 2 ќе оди како што кажав во network switch - от, од каде што ќе се дели, еден кабел ќе оди кај IPTV уредот, а другиот ќе оди кај стариот компјутер.
 • LAN 3 ќе оди кај новиот рутер/network switch во мојата соба, и преку нив јас накнадно ќе повлечам кабел од новиот рутер/network switch - от до IPTV уредот во мојата соба.
Да знам, звучи комплицирано, но кога ќе видите во пракса ќе сфатите дека и не е толку комплицирано
Јас очекувам да испадне по мое. LAN 1 да си биде за network switch - от во дневната соба, од каде што телевизорот, IPTV уредот и стариот компјутер ќе бидат поврзани, или само Телевизорот, и стариот компјутер, ако ја има NeoTV апликацијата на Samsung QLED Smart телевизорите.
LAN 2 очекувам да си биде во спалната соба, за тој IPTV уред, кој што ќе биде поставен таму ( во спалната ќе има телевизор исто така)
А LAN 3 очекувам да биде поврзување за до рутерот во мојата соба, од каде што ќе си имам приватна Wi-Fi мрежа (гостите нека си користат од тоа другиот рутер, извините :p), и од каде што ќе биде врзан компјутерот и лаптопот.
А LAN 4 очекувам да биде поврзување до IPTV уредот во мојата соба (бидејки и таму ќе имам телевизор).
Да, во овој стан ќе имам 3 телевизори, because why not lol.

Уште нешто.
Ова нека ви биде поука на сите што зимате нови стаови, што се селите. Секогаш договортете се убаво, искоординирајте се да не испадне после како моето, наместиле ѕидови, почнале со плочки, па после тоа да пуштате кабли по земја, што го рушат угледот на станот. Ќе си го прашате инвеститорот, кој и да има во него, и ќе си се договорите, оти неможат сите како Елена Лука, или Адора, или незнам која полуксузна фирма, да биде исто се средено тип топ. Еве овие не им било во план да местат внатрешна мрежа. Електричарите многу не се замараат,они реално гледаат само пари да си лапнат, и да направат што е можно помалце (не се сите исти, знам...). Особено овој изведувач на оваа зграда, они не се толку луксузни, и толку напредни, во споредба со Елена Лука, Адора, или некој друг... не дека се лоши, напротив зградата, и нашиот стан барем за сега искочи баш како што планиравме, освен за ова со интернетот.
Еее луѓе, ако не си прашате, не очекувајте некој да ви намести.
Е сега за инсталацијата, нашибале едно 20 бакарни кабли, незнам зошто кога веќе иднината е во оптиката. Има и тоа, од Телеком, Телекабел и A1, но сепак можеле место и за Неотел да направат. Мене нема тоа многу да ми смени, но ќе ги исконтактирам Неотел, они обично само една кутија ставаат, на прв спрат / приземје, така е кај мене (можете во темата за Neotel интернет да видите, имам ставено слики од нивна инсталација), и другото се само помали кутивчиња колку за да се протнат цревата. Разделувањето на оптичките влакна се случува во големата кутија, која што обично ја поставуваат на првиот спрат или на приземје. И од тие 12 оптички влакна, само 1 се избира, а другите 11 се резерва :)
Па сега, тоа е тоа. Останува уште да се договорам со електричарот/ електричарите, па се надевам ќе изнајдеме најдобро решение, и најугледно нормално, и се надевам дека ќе испадне по моето. Ако у меѓувреме дојдат од Неотел да наместат од нивната мрежа, тогаш уште подобро. Ако не, ондак преку Телеком.
Него погоре, во едно од сликите, имам поставено се гледа ископ, и портокалово црево, тоа е од оптичката мрежа на Телеком. Дали е нормално вака да се поврзува еден станбен објект?
Мене ова повеќе ми изгледа ненормално (ради реда), и мислам барем јас дека најсоодветно би им било да постават од таа поголемата кутија за разделување на интернет кабли / водови.
Кога стасува барање за поставување на инсалации во нова зграда, операторот прво гледа дали може да ја поврзе со постоечката оптичка мрежа. Зошто би ставил оптика во зграда ако не може да активира соодветен сервис? Штом и А1 ставаат бакар, локацијата е специфична бидејќи они имаат сериозна оптичка мрежа и одбегнуваат бакар како и сите.
Операторите не ставаат вообичаено хоризонтални инсталации бидејќи е голем трошок и нема оправданост. Чисто за пример (за да имаш поим) правени се пресметки за Џевахир и за целосно умрежување (вертикала и изводи до станови) треба околу 20км FO кабел.
Ретко кој инвеститор прави солидна внатрешна мрежа. Тоа се прашува уште во градба и се реагира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom