Интернетот vs Teлевизијата

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Деновиве се мислев за една ваква тема и еве решив да ја отворам. Ме интересира дали интернетот во денешно време полека ја убива телевизијата ? (а кога мислам на телевизија мислам на класично гледање тв канали)

Денес знаеме дека интернетот и технологијата се развиваат со "брзина на светлината". Постојат многу интернет сервиси за видео и стрим содржини (како што се Аmazon, Youtube, HBO, Netflix и многу други ) или на англиски наречени pay-per-view и поради тоа не мора да се чека како некогаш во толку и толку часот на некој тв канал да се погледне било каква серија, било каква емисија, спортски натпревар, концерт... Си плаќаш претплата на било кој интернет сервис за видео содржини и си гледаш кога сакаш и каде сакаш.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Деновиве се мислев за една ваква тема и еве решив да ја отворам. Ме интересира дали интернетот во денешно време полека ја убива телевизијата ? (а кога мислам на телевизија мислам на класично гледање тв канали)

Денес знаеме дека интернетот и технологијата се развиваат со "брзина на светлината". Постојат многу интернет сервиси за видео и стрим содржини (како што се Аmazon, Youtube, HBO, Netflix и многу други ) или на англиски наречени pay-per-view и поради тоа не мора да се чека како некогаш во толку и толку часот на некој тв канал да се погледне било каква серија, било каква емисија, спортски натпревар, концерт... Си плаќаш претплата на било кој интернет сервис за видео содржини и си гледаш кога сакаш и каде сакаш.
Точно така, а ова е посебно ситуација кај нас, еве на пример јас лично не сум погледнал телевизија многу долг период, од што нема нешто што би ме интересирало, бар не во класичен облик, еве јас конкретно имам усернаме и пасворд од амерички кабле, па на дофат ми се сите содржини онлајн, без да чекам да се појават на нашите канали, а забележлив им е пораст на содржините, еве конкретно на ТВ може преку уред наречен РОКУ да ги имаш сите потребни апликации на твојот телевизор, што е многу корисно, а популарност на телевизијата ќе продолжи да опаѓа со зголемувањето на оптичкиот и Досцис 3.1 интернетот. Еве од поновите услуги и Јутуб почна со ливе стреаминг за само 30€, што е многу помалку од 200долари што ги плаќа сопственикот на мојта кабелска претплата.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Повеќе користиме Интернет сите, има многу повеќе работи што ги нуди во однос на телевизијата, па може да се каже дека дури и истите што ги нуди телевизијата, но според мене сепак телевизијата си е телевизија, нешто што ни Интернетот, ни ништо друго неможе да го замени.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Точно така, а ова е посебно ситуација кај нас, еве на пример јас лично не сум погледнал телевизија многу долг период, од што нема нешто што би ме интересирало, бар не во класичен облик, еве јас конкретно имам усернаме и пасворд од амерички кабле, па на дофат ми се сите содржини онлајн, без да чекам да се појават на нашите канали, а забележлив им е пораст на содржините, еве конкретно на ТВ може преку уред наречен РОКУ да ги имаш сите потребни апликации на твојот телевизор, што е многу корисно, а популарност на телевизијата ќе продолжи да опаѓа со зголемувањето на оптичкиот и Досцис 3.1 интернетот. Еве од поновите услуги и Јутуб почна со ливе стреаминг за само 30€, што е многу помалку од 200долари што ги плаќа сопственикот на мојта кабелска претплата.
Каков е тој уред року и како работи?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Каков е тој уред року и како работи?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Па уред за стреаминг, има на него инсталирани апликации се најавуваш и гледаш он деманд, еден од првите уреди што се појавија, повеќе инфо овде.
Еве некои канали кои се достапни: https://www.roku.com/whats-on
И како работи: https://www.roku.com/how-it-works
За повеќето канали ќе ви треба претплата на кабелска во САД, со која се најавувате на услугите. Како и сервис како Унотели или Unlocator за заобиколување на географски ограничувања. Еве некоја споредба со Амазон и Аппле уредите:https://www.cnet.com/news/chromecast-vs-apple-tv-vs-roku-3-which-media-streamer-should-you-buy/
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Приметувам доста млади кај нас деца се се почесто на компјутери, играат игри исто така користат и јутјуб и снимаат видеа за јутјуб. Така сепак мислам дека телевизијата за новата генерација луѓе не е интересна. Интернетот, видео сервис услугите на интернет, социјалните мрежи им се замена за класичното гледање телевизија.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Ke go ostavam tuka . Internet u 21 vek
Shitt. Screenshot_2017-07-03-20-48-38.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom