Интересни факти за Адолф Хитлер

Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Во право си иначе. Само што ти е грубо кажано. Таа девојка(неговата прва љубов) го има напуштено на многу груб начин и поради тоа тој си ги лечи комплексите на следните евреи. Бил премногу комплициран човек, значи премногу. Биполарен исто така
Грешка си..
Ако сакаш да знаеш зошто ги мразел,треба да ја прочиташ "Мајн Кампф".
Неговиот анимозитет спрема евреите нема врска со девојка/љубов,туку со нивниот племенски менталитет,кој го опишува во книгата и го споредува со индивидуалистичкиот менталитет на германците,преку примери на кои самиот бил сведок како мал.
 

Sherlock Holmes

Изморена Авангарда
Член од
11 ноември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
Грешка си..
Ако сакаш да знаеш зошто ги мразел,треба да ја прочиташ "Мајн Кампф".
Неговиот анимозитет спрема евреите нема врска со девојка/љубов,туку со нивниот племенски менталитет,кој го опишува во книгата и го споредува со индивидуалистичкиот менталитет на германците,преку примери на кои самиот бил сведок како мал.
Знам знам... ја имам прочитано не се сеќирај :D го кажав тоа бидејќи така сум читнал низ интернетов што има, како има
 
M

mar30

Гостин
Golem patriot cuvar na nacijata no problemot bil sto ustvari on poveke gi mrazel drugite odosto ja sakal tatkovinata
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
А шо беше тоа со Ангела Меркер, као демек ќерка му била, излезе таков муабет нешо?[DOUBLEPOST=1415745395][/DOUBLEPOST]
Ете имало нешто што не сум говметнал во видеото. Ајде уште да слушнеме и да заборавив, како ви се допаѓа видеото?
мене уопште не ми се допаднало.:unsure:
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Има многу луѓе кои се симпатизери на Хитлер
Јес да ќе отидам малце на страна од темата али од кај ова дема имало многу луѓе кои се симпатизери на Хитлер???? Со исклучок на некои пореметени индивидуалци, не би рекол дека денес има некои „симпатизери“. Освен ако може збориш за Исис и таквите некои забегани да му се восхитуваат на делата, но кој нормален може да се симпатизира таква нечовечност?
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.221
Поени од реакции
5.129
Се служел со окултистички и сатанистички магии. И еден е од позначајните личности кои ја посетиле Баба Ванѓа.
За ова со Баба Ванѓа и Хитлер имам толку многу слушано, дури и вчера една девојка(нејќам да ја вреѓам јавно за нивото на интелегенција) ми го кажа тоа и другариве и другаркиве дури ми потврдија дека стварно било така. Не ми е некако логично за да верувам, али изгледа така било :D
Ради верба у човечката раса постовиве ги прочитав како да се напишани саркастично.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Oвде прочитав постови кој ме вознемирија
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Dictator
Филмот Големиот диктатор е првпат прикажан во 1940
Додека е сниман, во многу држави е најавено дека ќе биде забранет за прикажување, дури и во Англија
Можете да прочитате:
During its production the British government announced that it would prohibit its exhibition in the United Kingdom in keeping with its appeasement policy concerning Nazi Germany.
И сега читам, демек „ јас не го сакам Хитлер, ама не го ни мразам...“

Тоа се глупости..
Не постои ништо погнасно од фашизмот и овие кои пласираат вакви ставови само не навредуваат
Не се работи тука за слобода за мислење
Милиони луѓе се убиени и сега некој сака да ги релативизира тие жртви
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.648
Поени од реакции
11.644
Еден куп објаснувања а сите забораваме дека бил ебен наркоман под дејство на метанфетамини и слично :icon_lol:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Oвде прочитав постови кој ме вознемирија
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Dictator
Филмот Големиот диктатор е првпат прикажан во 1940
Додека е сниман, во многу држави е најавено дека ќе биде забранет за прикажување, дури и во Англија
Можете да прочитате:
During its production the British government announced that it would prohibit its exhibition in the United Kingdom in keeping with its appeasement policy concerning Nazi Germany.
И сега читам, демек „ јас не го сакам Хитлер, ама не го ни мразам...“

Тоа се глупости..
Не постои ништо погнасно од фашизмот и овие кои пласираат вакви ставови само не навредуваат
Не се работи тука за слобода за мислење
Милиони луѓе се убиени и сега некој сака да ги релативизира тие жртви
Така е, зашто човештвото заборава. Се помалку ги има непосредните сведоци што виделе или почувствувале на свој грб што значи да не си Ариевец во конкретно време и простор. А на вакви места како што е Балканов, каде што секој секому е нешто должен и едвај чека да му врати, каде сите некому се криви и сите сонуваат за нешто поголем животен простор, дури и неуспешната авантура на Адолф има магичен, неочекувано привлечен призвук. Иако малку се согласуваат, да си нечовек е многу човечка работа.

И уште нешто. Настрана од индустријата на смртта (која, сепак, не може а да не се спомне) и пред да почне 2 Св. војна, нацистичкиот режим, со странска помош или целосно во сопствена режија спектакуларно ја изнел Германија од еден од најмизерните периоди во нејзината историја и ја повторно направил светска воена и економска велесила. Поради тоа и Германците толку масовно и толку послушно го следеа речиси до крајот, па после скоро сите се правеа дека биле во подрум и не ги виделе големите расчадени оџаци и не можеле да ја помирисаат смрдеата од излетничките места наменети за нижите раси.

Еден куп објаснувања а сите забораваме дека бил ебен наркоман под дејство на метанфетамини и слично :icon_lol:
Blitzkrieg. :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Голем дел од помошта и финансиите ги добивал од фаци, корпорации и банки од САД, како најинтересн пример е никој друг туку Прескот Буш
http://www.theguardian.com/world/2004/sep/25/usa.secondworldwar
http://www.washingtontimes.com/news/2003/oct/17/20031017-110534-8149r/

A number of prominent and wealthy American businessmen helped to support fascist regimes in Europe from the 1920s through the 1940s. These people helped to support Francisco Franco during the Spanish Civil War of 1936, as well as Benito Mussolini, and Adolph Hitler.
Some of the primary and more famous Americans and companies that were involved with the fascist regimes of Europe are: William Randolph Hearst, Joseph Kennedy (JFK's father), Charles Lindbergh, John Rockefeller, Andrew Mellon (head of Alcoa, banker, and Secretary of Treasury), DuPont, General Motors, Standard Oil (now Exxon), Ford, ITT, Allen Dulles (later head of the CIA), Prescott Bush, National City Bank, and General Electric.

http://rationalrevolution.net/war/american_supporters_of_the_europ.htm

 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Oвде прочитав постови кој ме вознемирија
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Dictator
Филмот Големиот диктатор е првпат прикажан во 1940
Додека е сниман, во многу држави е најавено дека ќе биде забранет за прикажување, дури и во Англија
Можете да прочитате:
During its production the British government announced that it would prohibit its exhibition in the United Kingdom in keeping with its appeasement policy concerning Nazi Germany.
И сега читам, демек „ јас не го сакам Хитлер, ама не го ни мразам...“

Тоа се глупости..
Не постои ништо погнасно од фашизмот и овие кои пласираат вакви ставови само не навредуваат
Не се работи тука за слобода за мислење
Милиони луѓе се убиени и сега некој сака да ги релативизира тие жртви
Е ајде де, и јас тоа прашувам од кај тие коментари „дека имал многу симпатизери“ и „не го сакам, ама не го ни мразам“, само пореметени можат да се согласуваат и да поддржуваат вакво нешто
 

Sherlock Holmes

Изморена Авангарда
Член од
11 ноември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
Јес да ќе отидам малце на страна од темата али од кај ова дема имало многу луѓе кои се симпатизери на Хитлер???? Со исклучок на некои пореметени индивидуалци, не би рекол дека денес има некои „симпатизери“. Освен ако може збориш за Исис и таквите некои забегани да му се восхитуваат на делата, но кој нормален може да се симпатизира таква нечовечност?
Токму за тие зборам.

Oвде прочитав постови кој ме вознемирија
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Dictator
Филмот Големиот диктатор е првпат прикажан во 1940
Додека е сниман, во многу држави е најавено дека ќе биде забранет за прикажување, дури и во Англија
Можете да прочитате:
During its production the British government announced that it would prohibit its exhibition in the United Kingdom in keeping with its appeasement policy concerning Nazi Germany.
И сега читам, демек „ јас не го сакам Хитлер, ама не го ни мразам...“

Тоа се глупости..
Не постои ништо погнасно од фашизмот и овие кои пласираат вакви ставови само не навредуваат
Не се работи тука за слобода за мислење
Милиони луѓе се убиени и сега некој сака да ги релативизира тие жртви
Да така е. Убил милиони и милиони и има причини да се мрази човекот и тоа премногу, зашто направил толгу голем геноцид. Јас кажав дека ниту сум симпатизер негов(што никогаш не би ни помислил да бидам), но не сум ни некој што го мрази, што не значи дека ги оправдувам неговите акции. Секако,фашизмот и нацизмот е нешто најлошо што се има случено на земјата. Немојте да ме сфаќате погрешно, ве молам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Имало полоши луѓе од него, Сталин пример. Он бил олицетворение на ѓаволот, сите се плашеле збор да му кажат, ако некој го вознемирел на гулаг или пред одред за стрелање. Друри и неговиот најверен слуга кој му служел 30 години и имал висок чин го пратил на гулаг зошто му бил сомнителен. А за тие милиони евреи, украинци, руси, германци и др националности што поумреле по тие затвори да не правиме муабет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom