Интересни статии

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
1.004
Овде можете да оставате линкови од интересни артикли во весниците да не пишуваме во сите теми за такви работи, еве место тука.

http://www.erepublik.com/en/article/emakedonija-944817/1/20
Уфф колку добар артикл!
Ова највише ми се допадна: Iako bi eMakedonija bila slaba, PEACE bi mofo napravit taktiku da obogati eMakedoniju i počne napadat eGrčku s jedne, a eTurska s druge strane.

Ова и не изгледа толку лошо и неостварливо... Доколку Пис одлучи Грција да падне сигурно ќе проба и преку нас да ја нападне така да они на големо ќе не финансираат во тој период...
Има и дурги планови како на пр... им даваме 1 регион на србите и после они ја напаѓаат Грција и Турција напаѓа во исти момент и мислам дека тогаш лесно би можеле да ја распарчиме...
Се на се доколку остане вакви ситуацијата и доколку не ги загрозиме односите со Србија имаме доста поволна позиција:vozbud:
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
446
Поени од реакции
164
Уфф колку добар артикл!
Ова највише ми се допадна: Iako bi eMakedonija bila slaba, PEACE bi mofo napravit taktiku da obogati eMakedoniju i počne napadat eGrčku s jedne, a eTurska s druge strane.

Ова и не изгледа толку лошо и неостварливо... Доколку Пис одлучи Грција да падне сигурно ќе проба и преку нас да ја нападне така да они на големо ќе не финансираат во тој период...
Има и дурги планови како на пр... им даваме 1 регион на србите и после они ја напаѓаат Грција и Турција напаѓа во исти момент и мислам дека тогаш лесно би можеле да ја распарчиме...
Се на се доколку остане вакви ситуацијата и доколку не ги загрозиме односите со Србија имаме доста поволна позиција:vozbud:
Вие сте ненормални. На србите да им дадам регион за да тие ја нападнат грција? :kesa: Па тебе ти работи ли тоа мозокот? Подобро сами да ги нападнеме грците со помош на сите peace земји отколку да даваме региони:kesa:
 
А

Ајсшутер

Гостин
http://www.erepublik.com/en/article/balambani-s-cypriot-campaign-vote-this-up--947890/1/20

Пишете сите масовно VETO! Cyprus is Greece и ставете го истото во Shout и нека пишат Veto пишете ајде да ги зафркаваме малку грциве.

Вие сте ненормални. На србите да им дадам регион за да тие ја нападнат грција? :kesa: Па тебе ти работи ли тоа мозокот? Подобро сами да ги нападнеме грците со помош на сите peace земји отколку да даваме региони:kesa:
И кога ќе направат resistance ќе го браниме со 300/400 граѓани или пак ќе викаме тенкови ? :)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.817
Поени од реакции
6.332
А некој од тука да напише артикл
Prospoused new country-Add eMacedonia каде ќе го има линкот за гласањето и каде ќе објавиме факти зашто еМакедонија треба да ја стават и факти за името,
и сите од еМакедонија да го изгласаме и на шаутови да го ставаме и некакко да го протнеме до International.Ако дојде до таму ќе се изнадобиеме гласови.
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
404
Поени од реакции
15
Јас мислам дека најдобро за нас ке биде да се приклучиме на Peace
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
446
Поени од реакции
164
http://www.erepublik.com/en/article/balambani-s-cypriot-campaign-vote-this-up--947890/1/20

Пишете сите масовно VETO! Cyprus is Greece и ставете го истото во Shout и нека пишат Veto пишете ајде да ги зафркаваме малку грциве.И кога ќе направат resistance ќе го браниме со 300/400 граѓани или пак ќе викаме тенкови ? :)

Па пологично ми е тенкови да викам отколку да давам територија:kesa: Така ќе ни биде осакатена економијата
 
А

Ајсшутер

Гостин
Па пологично ми е тенкови да викам отколку да давам територија:kesa: Така ќе ни биде осакатена економијата
Еден тенк кошта 80 да се истенкира асално да направи 20.000 штета а тешко дека и 50 тенкови ќе не спасат види грците колку штета прават дневно во обичните битки а не па во важните.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.817
Поени од реакции
6.332
Абе што ви е на вас,територии давање,многу ги имаме па да даваме.Подобро тенкови не 50,али 6-7 ќе викнеш,ако прават по 20 000 ќе направат 120 000 што би не коштало околу 480 голд.А и ако еМакедонија е во PEACE,тогаш сојузот ќе ја штити.Давање територија е еднократно и колку мислиш дека ќе не штитат со давање на една територија и тоа е краткотрајно решение.На долго време повеќе ќе изгубиме така него ли да плаќаме тенкови.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
1.004
Вие сте ненормални. На србите да им дадам регион за да тие ја нападнат грција? :kesa: Па тебе ти работи ли тоа мозокот? Подобро сами да ги нападнеме грците со помош на сите peace земји отколку да даваме региони:kesa:
Абе ти си ненормален не ние! Толку долго играш еРепублик и уште не ги знаеш сите финти на играва...
Не реков дека за секогаш да им го дадеме регионот туку на пример им го препуштаме нашиот Регион пр.Источна Македонија и србите напаѓаат на Грција... Кога Пис и Србија ќе ја распарчат Грција, Србија ни дава 80 голд креваме востание во Источна Македонија и го враќаме регионот... Размисли малку не се брукај пред сите тука кога незнаеш, ова е практика во многу војни....

Абе што ви е на вас,територии давање,многу ги имаме па да даваме.Подобро тенкови не 50,али 6-7 ќе викнеш,ако прават по 20 000 ќе направат 120 000 што би не коштало околу 480 голд.А и ако еМакедонија е во PEACE,тогаш сојузот ќе ја штити.Давање територија е еднократно и колку мислиш дека ќе не штитат со давање на една територија и тоа е краткотрајно решение.На долго време повеќе ќе изгубиме така него ли да плаќаме тенкови.
Абе не лупајте глупости ќе ви се смее некој! Никој не рече давање на територија засекогаш , ако е така тогаш сигурно со тенкови ќе пробаме да се одбраниме, прочитај го мојот горен пост и мн работи ќе ти станат појасни:smir:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.817
Поени од реакции
6.332
Абе ти си ненормален не ние! Толку долго играш еРепублик и уште не ги знаеш сите финти на играва...
Не реков дека за секогаш да им го дадеме регионот туку на пример им го препуштаме нашиот Регион пр.Источна Македонија и србите напаѓаат на Грција... Кога Пис и Србија ќе ја распарчат Грција, Србија ни дава 80 голд креваме востание во Источна Македонија и го враќаме регионот... Размисли малку не се брукај пред сите тука кога незнаеш, ова е практика во многу војни....
Да во право си привремено да ја дадеме можеби.Ама што ако грчиштана не не нападнат воопшто,или пак ако на Србите не им успее нападот?

На гејцине не им е толку лесно,опкружени се со PEACE земји,ако не нападнат Турците нив ги напаѓаат и Бугарите.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Да во право си привремено да ја дадеме можеби.Ама што ако грчиштана не не нападнат воопшто,или пак ако на Србите не им успее нападот?
Во овој момент Peace се премногу јаки да би изгубиле така ако нападне Романија и Хрватска веднаш Турција ќе ја нападне Грција, Унгарија пример Канада, Русија - Америка итн, Peace на новите земји им помогнува економски и плус србите ќе си платат и болница ако имало на препуштениот регион + златото за ослободителната војна али до тогаш има време ќе видиме како ќе се одвиваат работите.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
1.004
Абе не ме разбра... Не зборам грција да не нападне нас, туку србија и ние...
Ако не успее нападот нас ич не не боли ќе имаме договор со Србија а можеби и Пис они да го финансираат нападот.... и да не успее нападот пак Србија ќе ни даде голд за да покренеме востание за да го вратиме нашиот регион!
Мислам се разбравме сеа?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.817
Поени од реакции
6.332
Иначе ја разбрав тука дека работата би била ние им даваме регион они ги напаѓаат гејцине за нас или не бранат.:smir: Мај бед
 

Kajgana Shop

На врв Bottom