Интересна студија - нов Трабант

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ke imame li moznost da vidime vakva slika povtorno:

no so noviot "retro" model na trabi???:







Slusam nekoi nasi zapalenkovci rabotat na toa ova autce da se proizveduva ( sostavuva ???) vo Bogdanci....?????
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Jas sum sekogas sumnjicav za koncepti da se pravat moderni verzii na masovno proizveduvani koli koi imaa uspeh pred godini. Ne e samo prasanje na izgledot ili dizajnot, treba da se pogodi i vremeto, uslovite na zivotot, estetskite trendovi togas.... Mozda toa mi e poradi obidite da se napravi "nova" Buba ili Mini Moris, pa od onoj osnoven koncept koj (barem kaj bubata" bese ednostavna eftina pouzdana kola ispadna promaseno skapo cudo koje i ne bese prifateno posiroko od kupuvacite ni po cena ni po izgled ni po masina. Za mene e toa bidna i pomina, ako se najdi nekoja polovna da se dotera i vozi a da se doteruva i sminka klasika... ne bi rekol. Ovoj trabant koj mene mi ostana vo sekjavanje kako simbol ne eden sistem i edno vreme (kako i peglicata) na koja i se cudevme kako semejstva od polska i ceska natovareni celi familii so se kamp oprema stignuvaa do Jadranot. Ova vozilo vaka preraboteno nit e simbol na nekoe vreme nit na mladite kje vlijae na onoj nacin (za da go prifatat) kako sto toa go pravese trabantot vo 70,80, (koga toa bese nekogas i edinstven izbor za kola).
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Уф... За ова чудо треба цела пластика од светот да се собери. Значи супер. И пластиката да не ја загадува околината и возилце.

А инаку доста возени коли во источна Германија. Стварно би било добро да бидне нешто од концептот. Ке направи бум исто како фичото :)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
А што?! Ќе го правеле во Богданци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom