Интересна варијанта на решение за името во ОН

Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
А уште пократко, тоа е неизводливо. Не велам дали е правилно или не (нормално дека е правилно), туку е неизводливо да се изведе.
Македонија во ОН аплицираше со уставното име, Република Македонија.
Бидејќи Грција мрчеше, ОН рекоа ќе ве примиме со референцата.
Бранко рече нема шанса, само Република Македонија, сепак фала на препорака, ценам.
Помина некое време и влеговме во ОН со референца.

Да скратам муабет, кај што има сила - нема правдина. На крај краишта, апсурдно е да се има спор за име, ама ете.
ne sum ekspert, covekot sigurno se razbira vo toa sto go tvrdi i ima logika, bi trebalo da se proba,vaka kako sto odi ne gledam resenie, jas barem taka mislam, mozda ne sum vo pravo.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Бараме реакции од Владата на Р. Македонија по овој предлог и законите кои ги спомнува професорот Јанев. Зошто никој не иницира ништо ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А уште пократко, тоа е неизводливо. Не велам дали е правилно или не (нормално дека е правилно), туку е неизводливо да се изведе.
Македонија во ОН аплицираше со уставното име, Република Македонија.
Бидејќи Грција мрчеше, ОН рекоа ќе ве примиме со референцата.
Бранко рече нема шанса, само Република Македонија, сепак фала на препорака, ценам.
Помина некое време и влеговме во ОН со референца.

Да скратам муабет, кај што има сила - нема правдина. На крај краишта, апсурдно е да се има спор за име, ама ете.
Потполно изводливо, доколку се има волја.

Доволно е да го погледнеме случајот со Бурма - Мјанмар, второто име е прифатено и се користи во ОН откако властите во земјата решија да го променат името кое беше дотогаш користено пред се’ од страна на ВБ бидејќи земјата беше нивна колонија,и останати западни земји, кои и понатаму не го признаваат сегашното име на Мјанмар и понатаму инсистираат да ја накреуваат земјата Бурма, и покрај официјалното име во ОН кое стои Мјанмар.


The name "Burma" is derived from the Burmese word "Bamar" (), which in turn is the colloquial form of Myanmar () (or Mranma in old Burmese), both of which historically referred to the majority Burmans (or the Bamar). Depending on the register used the pronunciation would be "Bama" (pronounced [bəmà]), or "Myanmah" (pronounced [mjəmà]). The name "Burma" has been in use in English since the time of British colonial rule.
In 1989, the military government officially changed the English translations of many colonial-era names, including the name of the country to "Myanmar". This prompted one scholar to coin the term "Myanmarification" to refer to the top-down programme of political and cultural reform in the context of which the renaming was done. The renaming remains a contested issue.[7]

Various world entities have chosen to accept or reject the name change. The United Nations, of which Burma (under the name Myanmar) is a member, endorsed the name change five days after its announcement by the junta.[12] However, governments of many countries including Australia, Canada, France,[13] the United Kingdom and the United States[14] still refer to the country as "Burma", with varying levels of recognition of the validity of the name change itself. Others, including the Association of Southeast Asian Nations and the governments of Germany, India, Japan,[15] Russia[16] and the People's Republic of China recognise "Myanmar" as the official name.

http://en.wikipedia.org/wiki/Burma

Значи не е сосема така како што ни се претставува ситуацијата, дека сме беспомошни и дека немаме механизми да се бориме.

Македонија беше примена во ОН со деградиран правен карактер, односно, деноминирана без нејзина согласност ( прекршување на Повелбата на ОН), потоа и беа наметнати дополнителни услови ( пак во спротивност со Повелбата) и беше и сеуште е дипломатски понижувана спортивно на Виенската Конвенција за репрезентација на земјите која го гарантира правото за достоинствено претставување,застапување на сите суверени држави под нивното сопствено име.

Друга работа, Интерим Договорот, кој произлезе од веќе прекршената обврзувачка повелба на ОН, е правно неважечки, ништовен.

Но, пак ќе повторам, за овие работи да се одведат до крај треба храбри политичари, кои ќе ангажираат способни правници и ќе го спроведат правното решение во пракса.
 
A

apidrone

Гостин
Не постои заемно прифатливо решение за спорот со името. Тоа што ни одговара нас, не им одговара на нив, и обратно. За да се дојде до решение, треба едната страна да попушти. Понатаму, ниеден суд (читај: од областа на правото) не може да ја натера Грција повторно да ни ги блокира евроинтеграциите. Што се случи во Букурешт, април 2007ма? Ние требаше да добиеме покана за членство во едно „семејство“. Но тоа семејство, поради еден нејзин член, не' одби. Тоа значи дека целото семејство не не' сака. Штом толку моќни држави не успеваат една Грција да ја натераат да се откаже од вето, значи не им е во којзнае колку голем интерес нашето членство. Македонија ја тужеше Грција поради прекршување на Привремената спогодба. Да речеме дека судот ќе донесе одлука во наша корист. Дали тоа значи дека ние автоматски ќе влеземе во НАТО? Апсолутно не. На прашањето зошто и покрај сите исполнети критериуми, Македонија не влезе во НАТО, а треба да исполни уште еден услов кој што не важи за останатите, еден европски дипломат рече: Грција е внатре, а вие не сте. Тоа во превод значи: Баш ни е гајле на нас вие што сте обесправени, Грците се наши сојузници и ние стоиме зад нив. Не знам за какви правни постапки правите муабет. Само една споредба: Грчките политички партии очи би си извадиле за се', ама ако ги прашаш за проблемот со името, тие се единствени, сплотени. Дали е истото и кај нас?
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
За почеток - треба да почнеме :helou:

Да почнеме од ОН и да го затвориме и цементираме ова со името таму. Дали и како ке влеземе во НАТО и ЕУ ќе решаваме после ова.

Очигледно на Гејлада не и се брза, а исто е очигледно дека ние нема да го смениме името.

Следно би било НАТО или алтернативен систем, а ако ЕУ дотогаш не еволуира од оваа сегашна фашистичка жабокречина тогаш веројатно нема ни да постои. Самата ќе се распадне како што гледате...
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Не постои заемно прифатливо решение за спорот со името. Тоа што ни одговара нас, не им одговара на нив, и обратно. За да се дојде до решение, треба едната страна да попушти. Понатаму, ниеден суд (читај: од областа на правото) не може да ја натера Грција повторно да ни ги блокира евроинтеграциите. Што се случи во Букурешт, април 2007ма? Ние требаше да добиеме покана за членство во едно „семејство“. Но тоа семејство, поради еден нејзин член, не' одби. Тоа значи дека целото семејство не не' сака. Штом толку моќни држави не успеваат една Грција да ја натераат да се откаже од вето, значи не им е во којзнае колку голем интерес нашето членство. Македонија ја тужеше Грција поради прекршување на Привремената спогодба. Да речеме дека судот ќе донесе одлука во наша корист. Дали тоа значи дека ние автоматски ќе влеземе во НАТО? Апсолутно не. На прашањето зошто и покрај сите исполнети критериуми, Македонија не влезе во НАТО, а треба да исполни уште еден услов кој што не важи за останатите, еден европски дипломат рече: Грција е внатре, а вие не сте. Тоа во превод значи: Баш ни е гајле на нас вие што сте обесправени, Грците се наши сојузници и ние стоиме зад нив. Не знам за какви правни постапки правите муабет. Само една споредба: Грчките политички партии очи би си извадиле за се', ама ако ги прашаш за проблемот со името, тие се единствени, сплотени. Дали е истото и кај нас?
Se ubavo kazano ama gi izmesa loncite, vo konkretniov slucaj ne stanuva zbor Nato, ovde stanuva zbor kako da se otarasime od momentalniov glup problem okolu imeto, zasto kako sto i samiot vikas nema zaednicko resenie a i jas mislam deka nema nitu da dojde do resenie, znaci celta e kako da se izleze od smesniov ama kompliciran problem, a toa sto vikas Nato, tie sto sakaat neka si vikaat, ako ne ne sakaat radi Grcija ne mora nitu da bideme del od Nato.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не постои заемно прифатливо решение за спорот со името. Тоа што ни одговара нас, не им одговара на нив, и обратно. За да се дојде до решение, треба едната страна да попушти.
Точно.

Понатаму, ниеден суд (читај: од областа на правото) не може да ја натера Грција повторно да ни ги блокира евроинтеграциите.
Не те разбирам, среди си ја реченицата. ( читај: зошто би ја терал повторно да ни ги блокира евроинтеграциите)

Што се случи во Букурешт, април 2007ма? Ние требаше да добиеме покана за членство во едно „семејство“. Но тоа семејство, поради еден нејзин член, не' одби.
Мислиш 2008?

Бевме одбиени поради традиционалните стратешки партнери на Грција и поради начинот на постигнување согласност, односно механизмот на гласање во НАТО.

Тоа значи дека целото семејство не не' сака. Штом толку моќни држави не успеваат една Грција да ја натераат да се откаже од вето, значи не им е во којзнае колку голем интерес нашето членство.
Погрешно е да се каже дека немаме пријателски земји во НАТО.

Можеби поголем интерес гледаат во Грција?


Македонија ја тужеше Грција поради прекршување на Привремената спогодба. Да речеме дека судот ќе донесе одлука во наша корист. Дали тоа значи дека ние автоматски ќе влеземе во НАТО?
Целта на тужбата не е влез во НАТО, туку прекршувањето на привремената спогодба според која Грција е обврзана да не го опструира нашето членство под референцата.

Тука го поминуваме фактот дека самата ПС е ништовна, туку се водиме од стратегијата на Владава, дека ќе ја искористиме ПС за влез во НАТО, а потоа ќе го примениме турското решение каде во секој официјален документ на НАТО стои фуснота дека Турција не признава како Р.М. и своевремено ќе повлечеме мерки за отфрлање на ПС, како рамноправни членки на НАТО.

Грција веќе беше исклучена од советот на Европа во 60тите години, како досега единствена исклучена членка на Советот на Европа. Ние имаме основа да ја тужиме пред Европскиот Суд за човекови права.

Апсолутно не.
Нема апсолутни нешта, пресудата на ИСП на ОН е обврзувачка, а Грција нема да може вечно да се потпира на традиционалните сојузници.

На прашањето зошто и покрај сите исполнети критериуми, Македонија не влезе во НАТО, а треба да исполни уште еден услов кој што не важи за останатите, еден европски дипломат рече: Грција е внатре, а вие не сте. Тоа во превод значи: Баш ни е гајле на нас вие што сте обесправени, Грците се наши сојузници и ние стоиме зад нив. Не знам за какви правни постапки правите муабет. Само една споредба: Грчките политички партии очи би си извадиле за се', ама ако ги прашаш за проблемот со името, тие се единствени, сплотени. Дали е истото и кај нас?
Македонија може да влезе во НАТО, но нема да пропаднеме доколку не. Европските дипломати ќе останат дипломати, а ние сме суверена држава и според тие принципи треба да ги бараме нашите интереси.

Политичките партии во Грција се навидум сплотени, нашите наводум не се, заедничко им е што и нивните и нашите крадат народни пари и одржуваат тензија меѓу двата народи за да одвлечат внимание од кражбата.

Доколку имало волја, знаење и визија како да се развива земјава, досега ќе беа отпочнати правните процедури за зачувување на името и интересите.
 
A

apidrone

Гостин
Цитат по цитат:
1. Тука се слагаме
2. Што сакам да кажам? Па еве: Кој ќе ја казни Грција ако не ја почитува Привремената спогодба? Исто како во времето на СФРЈ, републиката не сакаше заради Македонците од Егејска Македонија да си ги расипува односите со Грција. Исто и сега. Зошто некој би си ги нарушувал односите со Грција заради Македонија, ако од тоа нема корист?
3. и 4. Да, 2008, што и не лежи во суштината. Не постојат пријателски земји, постојат само земји кои имаат корист од твојата. Ако ова не беше точно, тогаш Грција како најголем инвеститор, би бил наш најголем пријател. А ако на Американците до толку им било да не' видат во НАТО, сигурно ќе ја убеделе Грција да се откаже од ветото, на овој или оној начин.
5. Целта на тужбата е токму тоа, блокирањето од страна на Грција за наш влез под референцата. Но како што реков, еве и судот да донесе одлука во наша корист, што понатаму? Ќе смислат тие друга причина, сојузниците ќе ги поддржат, и тоа е тоа.
6. Додека традиционалните сојузници како што ги викаш ти имаат корист од Грција, таа може да се потпира на нив.
7. Словенечко-хрватскиот спор: ЕУ ја притисна Словенија да се откаже од блокирање на преговорите. Зошто? Затоа што од интерес на големите европски држави е Хрватска да стане членка на ЕУ. Бугарија стана членка на ЕУ, иако таму има голема корупција и организиран криминал. Но интерес на ЕУ е членство на Бугарија. Одредени европски држави не ја сакаат Турција во ЕУ. Зошто? Затоа што е муслиманска. Србија поднесе тужба за испитување на легалноста на едностраното прогласување независност на Косово. И што се случи? Го изгуби спорот. Наравоучение: Кај што има сила, нема правдина. Што ако ние тужиме по разни судови, кога големите сили си прават што сакаат? Да не ќе ги тужи некој САД за војните во Авганистан и Ирак? И уште нешто: За конфликтот од 2001, беше осуден само еден македонски полицаец. Зарем тој сам ја водел војната? Зошто Хашкиот трибунал воопшто не сакаше ни да ги погледне 4те случаи? Не било од интерес. Значи, се е од интерес. Така било, така и ќе биде.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Итен прием во НАТО


Коментари (0)
17.11.2010 12:00

Итен прием на Македонија во НАТО Алијансата на Самитот во Лисабон побара Сели Мекнамара од американската конзервативна фондација „Херитиџ“, со седиште во Вашингтон.
Во својот напис, посветен на претстојниот Самит, Мекнамара вели дека НАТО, а особено САД мора да покажат дека проширувањето е успешна приказна и поради тоа треба да продолжи.
Смета дека најсоодветно тоа ќе се направи со прием на Македонија во Алијансата и влез на Грузија во акциониот план за членство.
„Одамна Македонија требаше да се приклучи во Алијансата, поради тоа што земјата го исполни барањата од акциониот план за членство во 2008-ма година и е една од најголемите придонесувачи по главна на жител во мисиите во Авганистан“, се вели во написот на Мекнамара.


Извор: http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130358


Еве така лека полека најпрво ОН да затвориме, а за НАТО ке си најдеме чаре, е сега ЕУ може и нема да постои набрзо ако Ирска им пукне во раце...
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Цитат по цитат:
1. Тука се слагаме
2. Што сакам да кажам? Па еве: Кој ќе ја казни Грција ако не ја почитува Привремената спогодба? Исто како во времето на СФРЈ, републиката не сакаше заради Македонците од Егејска Македонија да си ги расипува односите со Грција. Исто и сега. Зошто некој би си ги нарушувал односите со Грција заради Македонија, ако од тоа нема корист?
3. и 4. Да, 2008, што и не лежи во суштината. Не постојат пријателски земји, постојат само земји кои имаат корист од твојата. Ако ова не беше точно, тогаш Грција како најголем инвеститор, би бил наш најголем пријател. А ако на Американците до толку им било да не' видат во НАТО, сигурно ќе ја убеделе Грција да се откаже од ветото, на овој или оној начин.
5. Целта на тужбата е токму тоа, блокирањето од страна на Грција за наш влез под референцата. Но како што реков, еве и судот да донесе одлука во наша корист, што понатаму? Ќе смислат тие друга причина, сојузниците ќе ги поддржат, и тоа е тоа.
6. Додека традиционалните сојузници како што ги викаш ти имаат корист од Грција, таа може да се потпира на нив.
7. Словенечко-хрватскиот спор: ЕУ ја притисна Словенија да се откаже од блокирање на преговорите. Зошто? Затоа што од интерес на големите европски држави е Хрватска да стане членка на ЕУ. Бугарија стана членка на ЕУ, иако таму има голема корупција и организиран криминал. Но интерес на ЕУ е членство на Бугарија. Одредени европски држави не ја сакаат Турција во ЕУ. Зошто? Затоа што е муслиманска. Србија поднесе тужба за испитување на легалноста на едностраното прогласување независност на Косово. И што се случи? Го изгуби спорот. Наравоучение: Кај што има сила, нема правдина. Што ако ние тужиме по разни судови, кога големите сили си прават што сакаат? Да не ќе ги тужи некој САД за војните во Авганистан и Ирак? И уште нешто: За конфликтот од 2001, беше осуден само еден македонски полицаец. Зарем тој сам ја водел војната? Зошто Хашкиот трибунал воопшто не сакаше ни да ги погледне 4те случаи? Не било од интерес. Значи, се е од интерес. Така било, така и ќе биде.
i sega pak da se vratime na temata,sve ova ti sto go zborvis e jasno ko den i site go znaat, znaci spored tebe da ne se ni obiduvame nesto da napravime tuku da se namackame so vazelin i neka odi do kaj ke odi. Pak ke ti povtoram ova ideja za koja se zboruva ne e za vlez vo Nato i EU, tuku da se oslobodime od sranjevo koe ni e nametnato, a za Nato ako bide bide ako ne zdravje., da sme zdravi izivi.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Ова не е ништо "ново", и аман малку размрдајте се и прогуглајте име, презиме ова-она пред да барате по секоја цена некој да ви преведува нешто.

Еве ви неколку интервјуа и написи на Игор Јанев за ова:

7 Јули 2009
Проблемот со името е нелегално креиран во ООН

27 Мај 2010
Судската разврска со уставното име

28 Мај 2010
Македонија во ОН е деградирана
 

Kajgana Shop

На врв Bottom