Инталација на Java Development Kit(JDK)

Член од
4 септември 2010
Мислења
704
Поени од реакции
199
Јас сум почетник во убунту, и го имам најновиот убунту. Сакам да инсталирам јдк за да можам да програмирам во јава(уште учам :D) Ако може некој убаво да ми објасни како се може тоа. Знам дека тоа се достигнува преку терминалот, ама бидејќи сум почетник, незнам, што каде како во терминалот. Има ли некој да ми објасне како да инсталирам ЈДК на убунту? Барав на интернет, ама некако е објаснато како за не почетник во убунту.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
sudo apt-get install openjdk-7-jdk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom