Инсект во куќата

D

Darko_ufo

Гостин
Сколопендра беше тоа во Голем Град, доста далечен вид од овој.
Не стварај паника без врска.
Cорта е систематска гранка за растителни организми.

Again, како за радиумот, да се знае дека немаш врска од тоа што го пишуваш.
Oффф леле се обидов да не ти враќам кај Вакцините за радиумот пошто се гледа дека у главата си удрен од КУРТОН вести, во таа тема реков дека РАДИУМОТ бил забранет за конзумирање поради тоа што е штетен по здравјето (иако долго време сите го одобрувале и имало милион научни тези дека дури и подмалдувал, што биле тотални глупости) а и самата Марија умрела од него ''Curie visited Poland for the last time in early 1934.[10][62] A few months later, on 4 July 1934, she died at the Sancellemoz Sanatorium in Passy, in Haute-Savoie, from aplastic anemia believed to have been contracted from her long-term exposure to radiation.'' Реков од рак но тоа во темата беше тотално небитно битнп беше дека умрела од РАДИУМОТ о ти Латасу неприкосновен, исто како што во иднина ќе се потврди дека некоја супстанца во Кинеско-Груевските па и некои поквалитетни вакцини предизвикува аутизам.

Кај оваа тема муабетот ми беше дека Centipadot во Македонија е присутен па може да се појави и во Скопје, a факт е дека ова на сликата постои во Македонија во различни еволуциски видови о ти Дарвину ВМРО-вски, и да и ова може да ти направи штета ако ти се набута во уво, а може и да се појави некој поголем вид на Centipad, ајде сега изгуби ми се...
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Oффф леле се обидов да не ти враќам кај Вакцините за радиумот пошто се гледа дека у главата си удрен од КУРТОН вести, во таа тема реков дека РАДИУМОТ бил забранет за конзумирање поради тоа што е штетен по здравјето (иако долго време сите го одобрувале и имало милион научни тези дека дури и подмалдувал, што биле тотални глупости) а и самата Марија умрела од него ''Curie visited Poland for the last time in early 1934.[10][62] A few months later, on 4 July 1934, she died at the Sancellemoz Sanatorium in Passy, in Haute-Savoie, from aplastic anemia believed to have been contracted from her long-term exposure to radiation.'' Реков од рак но тоа во темата беше тотално небитно битнп беше дека умрела од РАДИУМОТ о ти Латасу неприкосновен, исто како што во иднина ќе се потврди дека некоја супстанца во Кинеско-Груевските па и некои поквалитетни вакцини предизвикува аутизам.

Кај оваа тема муабетот ми беше дека Centipadot во Македонија е присутен па може да се појави и во Скопје, a факт е дека ова на сликата постои во Македонија во различни еволуциски видови о ти Дарвину ВМРО-вски, и да и ова може да ти направи штета ако ти се набута во уво, а може и да се појави некој поголем вид на Centipad, ајде сега изгуби ми се...
Немам време да се расправам со тебе, гледам Каплинг.
Седи си глуп.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.766
^^
Јас немам срце да ги тепам, убави ми се некако. ;)
(ги ставам во пластична чаша, и ги релоцирам на километар оддалеченост, иако со оглед на тоа колку ноги имаат - можеби треба и подалеку да ги носам) :)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.913
Поени од реакции
1.422
^^
Јас немам срце да ги тепам, убави ми се некако. ;)
(ги ставам во пластична чаша, и ги релоцирам на километар оддалеченост, иако со оглед на тоа колку ноги имаат - можеби треба и подалеку да ги носам) :)
Нека си се убави на нивна територија, на моја - не, во мој кревет - не.
Плус тоа, не постои начин да се реши територијалниот конфликт без да ја повредам стоногалката, ако сакам да ја релоцирам, ќе ми побегне и ќе ми се крие со саати, за на спиење да се врати пак за таа да нападне.

На пролет тепам вакви големи, есен тепам вакви мали.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.766
https://en.wikipedia.org/wiki/Scutigera_coleoptrata#Interaction_with_humans

Techniques for eliminating centipedes from homes include drying up the areas where they thrive, eliminating large indoor insect populations, sealing cracks in the walls, and seeking the assistance of an exterminator.
Unlike its shorter-legged but much larger tropical cousins, S. coleoptrata can live its entire life inside a building, usually the ground levels of homes. They are generally considered harmless to humans.[12] Bites (stings) are extremely uncommon, and the forcipules of most house centipedes are not strong enough to penetrate human skin. Stings are generally no worse than a bee's sting, with its venom causing redness and mild to severe swelling.[3][13]
[DOUBLEPOST=1446153333][/DOUBLEPOST]Од друга страна, некако интересни се и како миленичиња. Не можат којзнае што да ти направат, а фаќаат други инсекти, бубашваби, итн... Не мора да ги храниш, да ги шеташ, да ги четкаш, итн, итн...
 

VaneStoilov

Jaeger
Член од
6 јуни 2015
Мислења
98
Поени од реакции
13
Vo slucaj da me grizne nekoja, treba da posetam doktor (maticen) ?
I kako sto procitav pogore, ne treba da ima nikakvi drugi insekta vo kukjata ( na pr. pajaci) i ovie ke isceznat?
 

VaneStoilov

Jaeger
Член од
6 јуни 2015
Мислења
98
Поени од реакции
13
I na tebe da ti zastane (ovaa bubackava od koja sto staviv slika) do glavata dodeka si navednat da pies voda, i ti ke se plasis
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
78
Ајде бе па и ти па ама си се уплашил, мене љиљаци ми влетуваат у соба у сред ноќ па ништо, ќе си пролета малку, ќе види не глеам нишо интересно на тв (читај бетмен) и да го нема, со баграта шиба право у кафана.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043


Pocnaa vakvi insekti da se pojavuvaat niz kukjata i da se razmnozuvaat.
Sto treba da se napravi ili iskoristi za da se otstranat/ubijat ?
I dali se opasni/otrovni?
Пред 2-3 дена и кај мене се појави ваков инсект (centipede- не го знам македонскиот назив, кај нас ги викаат скрапља)
Пробај со НЕОПИТРОИД - го има во аптеки, прашок , посоли околу рабовите на собата, ако има дупчиња и слично.
Мене многу ми се језиви вакви инсекти
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Фино. Ти ибам и радозналата шо сум. Се почна да ме чеша :mad:

сесро,нема зошто страв бе,не е воопшто опасен тој инсект.Фино лепо замотуваш весник и траскаш по него колку што моеш појако.Следниот момент со метла му ги метеш делчињата.

Е сега ако по некоја случајност ти се појави поголемо од тоа и со кафенеста боја со жолти нозе и се крева нагоре,т.е стои на нозе,е тоа не го тепај пошо има тврд оклоп и е отровно.

Колку што ме држи сеќавањето од документарецот посветен на тој инсект забораив како се вика,има бајаги отров во тој инсект и тој отров може да му наштети на човекот.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
сесро,нема зошто страв бе,не е воопшто опасен тој инсект.Фино лепо замотуваш весник и траскаш по него колку што моеш појако.Следниот момент со метла му ги метеш делчињата.

Е сега ако по некоја случајност ти се појави поголемо од тоа и со кафенеста боја со жолти нозе и се крева нагоре,т.е стои на нозе,е тоа не го тепај пошо има тврд оклоп и е отровно.

Колку што ме држи сеќавањето од документарецот посветен на тој инсект забораив како се вика,има бајаги отров во тој инсект и тој отров може да му наштети на човекот.
Нека фино лепо се држи подалеку од мене, пошо знам карате. Јас дур да дојдам до весник побрзо ке дое болничка кола по мене. Мразам се шо има повеќе од 4 нозе, а воа бааѓи има :sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom