Иницијатива „Отворен Балкан“

Каков е вашиот став во однос на оваа иницијатива ?

 • Позитивен, треба да бидеме уклучени во неа

  Гласови: 23 48,9%
 • Негативен, нема потреба од вакви мини шенген зони

  Гласови: 15 31,9%
 • Неутрален/немам мислење

  Гласови: 9 19,1%

 • Вкупно гласачи
  47
Член од
2 април 2023
Мислења
117
Поени од реакции
300
За православен сојуз ДА (Македонија,Србија,Црна Гора и република Српска) за се друго ни под разно..никакви Југославии и пичке материне доста е!
п.с.Оваа го пишувам како потенцијален визионер пошто кај и да е во онаа што ни го наметнуваат како унија или отворен балкан пак ќе доведе до тоа да водат војна нашите потомци и некој пак ќе ги прави мајмуни како изминативе две-три децении кои ни се сеуште во свежо сеќавање..
Замислата е добра, ако си спремен да водиш герила војна со 400 000 Албанци во западна Македонија, Албанците нема шанси да се согласат на ваква унија, ќе бараат да се отцепи западна Македонија и да се припои со Албанија. Скопје и Куманово како најголеми градови со 20 и кусур% Албанско население ќе се претворат у нови Вуковари(Бахмути) како сакаш кажи ги..

Бошњаците веднаш ќе ги викнат браќата муџахедини од цел свет за да не дозволат Српска да се одцепи.

Монтенегрините во Црна Гора исто така ќе започнат граѓанска војна со Србите во ЦГ.

Србите иако доста војни изгубија последните години мислам дека сепак повеќе ќе бидат спремни да војуваат од нас во вакво сценарио.

Попаметно е да се поврати територијата на истиот начин Албанците што ја освојуваат, преку биолошки пат (правење 3-5 деца).
А за 3-5 деца денес да имаш средства е научна фантастика за 80% од обичниот работник.
Пиши пропало.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.055
Поени од реакции
64.390
Kaков е планот за границите, дали и понатаму ке ги има? Ако да, ништо не ми менува.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.691
Поени од реакции
4.437
Добри се вакви идеи, но не со Албанија и Косово. Треба и ред да има во државите, а кај нив тоа тешко да се спроведе.
По таа логика ниту Македонија, Србија или Босна и Црна Гора би требало да бидат во било каков сојуз со оглед на тоа дека никаде немаш ни р од ред.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.141
Kaков е планот за границите, дали и понатаму ке ги има? Ако да, ништо не ми менува.
Ваљда ќе ги има од политички аспект, но од сие други аспекти нема да постојат слично како во ЕУ. Колку што знам тоа е и поентата на унијава за да нема визи и пасоши и ограничување на престој и да нема царини.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.310
По таа логика ниту Македонија, Србија или Босна и Црна Гора би требало да бидат во било каков сојуз со оглед на тоа дека никаде немаш ни р од ред.
Па не баш. многу е полесно да спроведеш ред во овие држави, спрема Косово. Менталитетот е друг. Утре ден стандарди за храна, стандарди за производство, забрани за супстанци и слично сакаш да воведеш, каде полесно ќе ги спроведеш? Во Црна Гора или Косово? Кога би притиснале другиве држави и таму да важат истите стандарди, овие одма ќе рипнат дека е заради национализам. Кај нас е можно и би било многу лесно да се спроведе ред, нормално под услов да немаш влада како сегашнава.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.691
Поени од реакции
4.437
Добри се вакви идеи, но не со Албанија и Косово. Треба и ред да има во државите, а кај нив тоа тешко да се спроведе.
По таа логика ниту Македонија, Србија или Босна и Црна Гора би требало да бидат во било каков сојуз со оглед на тоа дека никаде немаш ни р од ред.
Па не баш. многу е полесно да спроведеш ред во овие држави, спрема Косово. Менталитетот е друг. Утре ден стандарди за храна, стандарди за производство, забрани за супстанци и слично сакаш да воведеш, каде полесно ќе ги спроведеш? Во Црна Гора или Косово? Кога би притиснале другиве држави и таму да важат истите стандарди, овие одма ќе рипнат дека е заради национализам. Кај нас е можно и би било многу лесно да се спроведе ред, нормално под услов да немаш влада како сегашнава.
Таа логика е за секаде. Зошто косоварите не се заебаваат во Швајцарија?

Како луѓе што не поштуваат ред и закони цел балкан е срање. Ако на скала од 1 до 10 во Македонија и Србија не се почитува до 9, а во Косово до 10 не е тоа баш некој значителен фактор.

Политичката ситуација во Македонија им го дозволува тоа што се случува, а не дека тешко е да се спроведе ред. Едноставно не сакаме т.е намерно се дозволува за тие што се на позиција на моќ да останат таму.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.202
Поени од реакции
2.988

Заинтересираните граѓани за слободен пристап до пазарите на труд на Македонија, Албанија и Србија најпрво треба да извадат Идентификациски број на Отворен Балкан на порталот за е-услуги во својата држава, со што потоа аплицираат за Одобрение за слободен пристап до пазарот на трудот во останатите две држави. Постапката се одвива целосно електронски и трае до 30 дена.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.141
ЕУ за тебе !!! ЕУ за сиротиње.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
297
Поени од реакции
967
Замислата е добра, ако си спремен да водиш герила војна со 400 000 Албанци во западна Македонија, Албанците нема шанси да се согласат на ваква унија, ќе бараат да се отцепи западна Македонија и да се припои со Албанија. Скопје и Куманово како најголеми градови со 20 и кусур% Албанско население ќе се претворат у нови Вуковари(Бахмути) како сакаш кажи ги..

Бошњаците веднаш ќе ги викнат браќата муџахедини од цел свет за да не дозволат Српска да се одцепи.

Монтенегрините во Црна Гора исто така ќе започнат граѓанска војна со Србите во ЦГ.

Србите иако доста војни изгубија последните години мислам дека сепак повеќе ќе бидат спремни да војуваат од нас во вакво сценарио.

Попаметно е да се поврати територијата на истиот начин Албанците што ја освојуваат, преку биолошки пат (правење 3-5 деца).
А за 3-5 деца денес да имаш средства е научна фантастика за 80% од обичниот работник.
Пиши пропало.
Затоа уште 2001 доколку им го дадовме Полошкиов регион без Маврово и Ростуше ќе се отарасевме денес од 172,874 љочки.Па уште ако ги трампавме оние 41,811 македонци таму со љочките што ќе преостанат тоа е -214,681 помалце припадници на племенската заедница.
Денес ќе бевме 1,585,161 жители од кои 231,564 = 13,5% кисели.
Тоа ќе беше крај на сите политички уцени и нивно влијание на било каков процес.
Мала загуба а огромен камен од врат ќе ни се тргнеше.

АМА НЕКОЈ РЕШИ СОЖИВОТ ДА СМЕ ГРАДЕЛЕ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom