Иницијатива „Отворен Балкан“

Каков е вашиот став во однос на оваа иницијатива ?

 • Позитивен, треба да бидеме уклучени во неа

  Гласови: 23 48,9%
 • Негативен, нема потреба од вакви мини шенген зони

  Гласови: 15 31,9%
 • Неутрален/немам мислење

  Гласови: 9 19,1%

 • Вкупно гласачи
  47
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.203
Поени од реакции
2.988
1.png

Иницијативата „Отворен Балкан или уште попознато како „мини шенген“ е иницијатива со цел да се олеснат пречките помеѓу Балканските држави за да се олесни трговијата, протокот на стоки, размена на студенти и работна сила, полесен влез во државите од соседството (само лична карта) и сл. Идеата е доста стара уште од 90тите години но повторно се обнови откако премиерите на Србија, Македонија и Албанија 2019 заеднички се согласија и ја објавија идеата.

Последно е дека по падот на Мило и Црна Гора веројатно ќе се уклучи во иницијативата, знаејки дека новиот премиер Милатовиќ и Абазовиќ се про оваа иницијатива


Дел од оние што се против оваа мини шенген зона велат дека ова е утешна награда како „замена“ за тоа што нема да влеземе во еу, од друга страна оние што ги бранат проект велат дека оваа иницијатива само ќе ги забрза евро интеграциите на Балканските држави и ќе биде чекор поблиску до еу.


Каков е вашиот став ?
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.006
Поени од реакции
3.751
Убава иницијатива, треба многу похрабро и побргу да се одвиваат работите околу реализирање на истата. Нека се тргнат границите и меѓусебните давачки и ограничувања. Јас сум за да не постојат и воопшто граници помеѓу членките на иницијативата, сите ке бидат во добивка. Најдобро е и во ЕУ да бараме прием сите топтан како Отворен Балкан, нема толку да не уценуваат и ебаваат ,,европејците,,.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.156
Изразито проруска дама, во унија со изразито проанглиска дама, а ние стиснати измеѓу во една така секси тројка.
Имено на мапа гледаме лути непријатели кои си рушеја средновековни храмови, се сликаа со пресечени глави од заклани срби - пикнати во економско (политички?) концепт заедно, и ова ни се продава како нешто што би требало да функционира? Како?
70 посто од Албанија е во Англија и англиските аутохтонос пеачици нас не нарекуваат мигратори и колонизатори во сопствените ни земји и парламенти. Ајде ако им дадеме уште некоја Војислава на Албанците може ќе им роди уште еден херој Ѓорѓија. Македонија и Монтенегро веќе и онака немаат своја, туку албанска влада, таа одлучува за се иначе одма закани за на нож. Тажно место е балканот.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Албанците од Албанија нема да одат да работат во Србија со сигурност имаат јазична бариера, затоа кај нас шиповите секогаш се добредојдени кај нашиве орки во западна македонија кај што може да се дила и коља.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
262
Поени од реакции
596
Слаби се земјите у неа, ама лошо нема, само добро може да има, затоа со две раце сум за ова да успее.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.473
Поени од реакции
47.437
Како и за се до сега што било креирано и поддржано од фамилија Сорос, така и за ова, немам причина да не верувам дека ќе испадне корисно за нас.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.471
Поени од реакции
3.205
За православен сојуз ДА (Македонија,Србија,Црна Гора и република Српска) за се друго ни под разно..никакви Југославии и пичке материне доста е!
п.с.Оваа го пишувам како потенцијален визионер пошто кај и да е во онаа што ни го наметнуваат како унија или отворен балкан пак ќе доведе до тоа да водат војна нашите потомци и некој пак ќе ги прави мајмуни како изминативе две-три децении кои ни се сеуште во свежо сеќавање..
 
Последно уредено:
Ф

Флеш

Гостин
Сеа пази има судир на интереси и нејаснотии

 1. Сакаат младите да останат
 2. Нека си заминат,има кој да покрие
 3. Кој сака да работи че работи
 4. Нема работна сила,намалување на документациите,тргање на граници
 5. Мала европска зона шлајм
 6. Идеме у Европа ама у Балкан стил нешо
 7. Немаме луџе ама од Непал и Бутан тука се одма
 8. Покачуваат плати за 59 евра ,нишо не е нели
 9. Сеа бате еве ви ја Југославија Мала
 10. Сеа еве ви ја Мала Србија
 11. Сеа еве ви ја Мала Албанија

Факинг шизофренија .
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.156
Голема Албанија на сметка на Македонија секако со потпис на "големите сили"
Че го фатат Госпо за мадина ко че не преземат и конечно че станат (клај филтер од светулки, да трепти глитер целото) Голема Албанија/Голема Србија. Простачишта. Како метастаза на канцерот се. Нивниот народ од нив самите избега, Албанија е практично празна, па сега нас и Црна Гора ќе не превземале, греота. Луѓе без потенцијал.
Не е проблемот до територијата што ја контролирате бе средновековни токмаци, во умовите што ги имате лежат проблемите, таму лежи и лошата економија и криминалот и корупцијата, во вас. И не ви е Вон Дер Лајен крива.
 
Ф

Флеш

Гостин
Че го фатат Госпо за мадина ко че не преземат и конечно че станат (клај филтер од светулки, да трепти глитер целото) Голема Албанија/Голема Србија. Простачишта. Како метастаза на канцерот се. Нивниот народ од нив самите избега, Албанија е практично празна, па сега нас и Црна Гора ќе не превземале, греота. Луѓе без потенцијал.
Не е проблемот до територијата што ја контролирате бе средновековни токмаци, во умовите што ги имате лежат проблемите, таму лежи и лошата економија и криминалот и корупцијата, во вас. И не ви е Вон Дер Лајен крива.
Проработе прилепското :oeoeoe::jeeee:Тоа Византиецу, биди природен братееее
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.745
Че го фатат Госпо за мадина ко че не преземат и конечно че станат (клај филтер од светулки, да трепти глитер целото) Голема Албанија/Голема Србија. Простачишта. Како метастаза на канцерот се. Нивниот народ од нив самите избега, Албанија е практично празна, па сега нас и Црна Гора ќе не превземале, греота. Луѓе без потенцијал.
Не е проблемот до територијата што ја контролирате бе средновековни токмаци, во умовите што ги имате лежат проблемите, таму лежи и лошата економија и криминалот и корупцијата, во вас. И не ви е Вон Дер Лајен крива.

Лошата економија, криминалот и корупцијата лежи во функционерите и институциите кои ги раководат тие функционери не во народот а јас еве како средновековен токмак само да те информирам дека неодамна фатмир дехари си прослави 10 години како кичево е во албански раце односно они го викаат крчова или ускана, пола држава ја контролираат они па и повеќе, сега ќе имаат премиер свој според коалициониот договор за љочка премиер последната година од мандатот на оваа влада, двојазични униформи на полиција, они си ја тераат својата агенда и се додека има такви либтарди како тебе државата ќе ни оди јабана. Можеби не Вон Дер Лајна ама Јоханес Хан на времето не убедуваше да гласаме за промена на името и тоа е од историско значење за државата и народот еве видовме до каде не доведе. И според дијалектот претпоставувам си од прилеп па би сакал да прашам каде е тој прилепски бунтовнички ген могила на непобедените, прва пушка во прилеп и куманово па сега и во поновата историја 10 резервисти кај карпалак, толку ли ви го испраа мозокот прозападните, прогресивни струи??
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.673
Поени од реакции
6.156
Ја промаши поентата на мојот пост, па ај да разглобам - имаш мали земји во Европа на кои им оди исклучително добро. Ама луѓето како колектив си го чукнале прстот од чело во овие земји, луѓето, не политичарите. Во моментов двете најуспешни европски земји се Луксембург и Швајцарија. Едната помала од другата, ама оди народот да го видиш во овие земји - народот!!! а не некој си таму на врвот, функционерот. А овие на Балканот уште се бават со ситни игри - одземање на царство. Еве да речиме Албанија си ги зема Македонија, Црна Гора, Косово - јеееј вау мега каков успех, сон. Србија е разбрана со ова, пошто за возврат ја добива цела Босна, горе долу изедначени се. Кој посеал успех на туѓа несреќа? Дали уште мислат дека припојување на уште посиромашна земја (со популација врз која и двете дотични солидно се изживувале и немаат многу заедничко) ќе ги истера баш на онај правиот пат?

Далеку сум јас од твојот реторички либтард, не оди сместа ниско. Незабаровај дека тие непобедените од Прилеп, беа хард кор Социјалисти. И се бореа токму против семоќни и супериорни капиталистичко ориентирани бугари.
Ви продаде Трамп теорија, дека Социјализмот бил пропадната идеологија. И нека е. Ми дреми куров за Социјализам (хало, пишуваш со банкар). Ама ако не беше тој систем ние уште ќе живефме во села од градови со турски чаршии, затоа пред да плукниш размисли подобро. Шведска со нејзиниот систем, веќе век сериозно ги побива ставовите на вашиот олигархиски Анон.
Како што пропадна Социјализмот така ќе пропадни и Капитализмот, си ги имал своите падови низ историјата. Нека дозреј уште троа во силидна Олигархија, ќе ги видиш главите на тие кои го уништија овој систем, пак на гилотина. Тоа ќе биди прав свињокол. Трамп не е капиталиста. Тој е олигарх, едуцирај се, за да можиш да ги разграничиш двата поими. Имено и Платон и Аристотел повлекувале црвена линија меѓу овие два термини - капиталиста и олигарх, и двата тврдат дека се едно та исто, а се две многу, многу различни нешта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom