Иницијатива за укинување на забраната за превоз на велосипеди во воз

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.473
Поени од реакции
16.081
Ова го имам јас видено во Германија и воопшто никој не реагирал чудно на сето овој хаос на прв поглед. Секој си влегува нормално и јас имам то точак влезено и платив обична карта без никаква доплата. Само кај нас може и за точакот да бараат пари, а кондуктерот во џеб ќе си ги стави.
Ама тоа е заостанато општество друже, таму не доцнат возови, таму кој иде на работа со точак добива бонус, овде возови каснат, ги укинуваат и што ти не, а најголем проблем сме велосипедистите бидејќи заземаме мног место по вагоните.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.161
Поени од реакции
15.951
Ова го имам јас видено во Германија и воопшто никој не реагирал чудно на сето овој хаос на прв поглед. Секој си влегува нормално и јас имам то точак влезено и платив обична карта без никаква доплата. Само кај нас може и за точакот да бараат пари, а кондуктерот во џеб ќе си ги стави.
Кај си влегол у Германија у воз со точак без да доплатиш и за него?
И возовите у Германија се адаптирани да има место за точаци без да се качиш на глава на некој патник.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Ама затоа не е проблем овци и кокошки да се пренесуваат меѓу селата..
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Кај си влегол у Германија у воз со точак без да доплатиш и за него?
И возовите у Германија се адаптирани да има место за точаци без да се качиш на глава на некој патник.
Пред неколку месеци верувај ако сакаш :) Никој за велосипедот не ми побара ticket околу 40км го пренесов точакот и си возев таму каде што беше потребно. ;)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.161
Поени од реакции
15.951
Пред неколку месеци верувај ако сакаш :) Никој за велосипедот не ми побара ticket околу 40км го пренесов точакот и си возев таму каде што беше потребно. ;)
У Минхен плаќам плус 3 евра карта за точак.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.726
Поени од реакции
9.764
Ова е друга република можеби некои други правила важат не знам но не ми побараа.
Ако е Deutsche Bahn секако се плаќа, ти треба друга карта ако имаш велосипед. Уствари, немам сретнато некаде без посебна карта и бесплатно да е дозволено. Наредниот пат провери пред да внесеш велосипед, можда си имал само среќа во случајов и не побарале.

Да се надоврзам, за преклопните велосипеди, оние малите што се склопуваат ко мојот е најчесто бесплатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom