Иницијатива за укинување на забраната за превоз на велосипеди во воз

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.512
Поени од реакции
9.250
Прво мислам дека темава е поставена на најприкладно место. Друго многу сме другари велосипедисти од тука и трето ми се има десено со пријатели да не можат да добијат дозвола во воз да ги качат велосипедите (нели, бидејќи сме чудесна земја). Така еден наш пријател велосипедист од Велес, Зоран Јаневски, ја подигна оваа прекрасна иницијатива, па ве молам потпишете ја и споделете ја на социјалните мрежи. Се работи за нешто нормално во другите земји, а за нешто ненормално тука.

 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
5.938
Потпишано со двете раце!

Уште понелогично ми е што може да се превезува во старите патнички возови (тие со купеата), а во новите не. Во старите возови, едвај го собира точакот само да го искачиш низ вратата.... а од друга страна во новите просторот е многу поголем и влезот е таков што може да собере 2 точкови да внесеш истовремено.

п.с. дали имаш информација колку потписи се соберени до сега? Анкетава е пуштена уште претходниот месец.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.512
Поени од реакции
9.250
Потпишано со двете раце!

Уште понелогично ми е што може да се превезува во старите патнички возови (тие со купеата), а во новите не. Во старите возови, едвај го собира точакот само да го искачиш низ вратата.... а од друга страна во новите просторот е многу поголем и влезот е таков што може да собере 2 точкови да внесеш истовремено.

п.с. дали имаш информација колку потписи се соберени до сега? Анкетава е пуштена уште претходниот месец.
Разговарав со човекот и пази сега потпишано е од страна на 859 луѓе, а ја виделе цирка 6500. Ти ебам народот ретардиран, а најјако е што некои групи кои се јавно рекламираат не ја подржале оваа акција (не ја објавиле петицијата). Инаку и јас се замарам со петицијата, поради тоа што двајца мои пријатели од Србија кога идоа за Охрид и отидоа до Битола од таму планираа да дојдат во Скопје со воз, ама нашава багра не им дозволи...Страшно е колку сме бедна држава и уште како народ...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
5.938
Разговарав со човекот и пази сега потпишано е од страна на 859 луѓе, а ја виделе цирка 6500. Ти ебам народот ретардиран, а најјако е што некои групи кои се јавно рекламираат не ја подржале оваа акција (не ја објавиле петицијата). Инаку и јас се замарам со петицијата, поради тоа што двајца мои пријатели од Србија кога идоа за Охрид и отидоа до Битола од таму планираа да дојдат во Скопје со воз, ама нашава багра не им дозволи...Страшно е колку сме бедна држава и уште како народ...
Абе и мене ми се гади од државата, ама тоа ти е. Во интерес ми е и мене да правам тури низ цела држава. Да бидам поврзан со Велес, Битола, Кочани, Кичево...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.650
Поени од реакции
6.560
Разговарав со човекот и пази сега потпишано е од страна на 859 луѓе, а ја виделе цирка 6500. Ти ебам народот ретардиран, а најјако е што некои групи кои се јавно рекламираат не ја подржале оваа акција (не ја објавиле петицијата). Инаку и јас се замарам со петицијата, поради тоа што двајца мои пријатели од Србија кога идоа за Охрид и отидоа до Битола од таму планираа да дојдат во Скопје со воз, ама нашава багра не им дозволи...Страшно е колку сме бедна држава и уште како народ...
Абе и мене ми се гади од државата, ама тоа ти е. Во интерес ми е и мене да правам тури низ цела држава. Да бидам поврзан со Велес, Битола, Кочани, Кичево...
Потпишано, и препратено во неколку групи :) Со среќа :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.012
Поени од реакции
8.837
Во новиве возови најчесто нема место да стојат луѓето, овие велосипеди ќе пренесуваат :facepalm:

Абе јас обожавам да возам велосипед, ама ова што го предлагате со моменталнава состојба на железницава е надвор од секој разум.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
150
Поени од реакции
392
Како нема кога на секој влез од вагон има куп место слободно
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.650
Поени од реакции
6.560
Во новиве возови најчесто нема место да стојат луѓето, овие велосипеди ќе пренесуваат :facepalm:

Абе јас обожавам да возам велосипед, ама ова што го предлагате со моменталнава состојба на железницава е надвор од секој разум.
Па и не е...и така се празни возовите, со добра организација се е можно. И да наплаќаат 100 ден за точак и тоа е некакво решение ама бар ќе покажат напредок во размислувањето.
Може ќе воведат и новина да знаат до каде им се возовите, дека последен пат на железничка кога прашав ми кажаа дека машиновозачот не се јавувал на мобилен... (n)
Еден од подобрите одговори што ги имам слушнато.
Што е најтрагично, железница има сериозна оптичка мрежа, али...
Во секој случај, ја разбирам нервозата на @Sasa Ilic поради индиферентноста на аудиториумот за каква и да е иницијатива. Дајте малце добро воља, со мали работи се почнува глобална промена.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.012
Поени од реакции
8.837
Па и не е...и така се празни возовите, со добра организација се е можно. И да наплаќаат 100 ден за точак и тоа е некакво решение ама бар ќе покажат напредок во размислувањето.
Може ќе воведат и новина да знаат до каде им се возовите, дека последен пат на железничка кога прашав ми кажаа дека машиновозачот не се јавувал на мобилен... (n)
Еден од подобрите одговори што ги имам слушнато.
Што е најтрагично, железница има сериозна оптичка мрежа, али...
Во секој случај, ја разбирам нервозата на @Sasa Ilic поради индиферентноста на аудиториумот за каква и да е иницијатива. Дајте малце добро воља, со мали работи се почнува глобална промена.
Хмммм, јас не гледам место да се стави велосипед во воз, освен ако не е склопен. Кај и да го ставите велосипедот во новиве возви ќе блокирате влез, што е и опасно.

Порано пред 20 години, патував секоја недела со воз, кога ќе беше полн возот да неможи игла да фрлиш, уште тие со велосипедите фалеа.

Купи си велосипед на расклопување и носи го во торба. Барем јас така си планирам да си правам, додуша јас во кола ќе го носам :)
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.215
Поени од реакции
5.233
Јас во стариве имам носено велосипед ама реално едвај го ставив внатре и што се вика “сметав“ мораше цело време да бидам до него и сл, секако го качив со предходно прашување на кондуктерот и частење на пиво. Во новиве не сум сигурен каква е ситуација во поглед на место, ама кој сака ќе најде решение

Пример ова, и така често возовиве се полупразни верувам ќе има место за вакво решение
 

Attachments

  • 128,4 KB Прегледи: 35
  • 292,5 KB Прегледи: 35
  • 41,5 KB Прегледи: 31
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
5.938
Во новиве возови најчесто нема место да стојат луѓето, овие велосипеди ќе пренесуваат :facepalm:

Абе јас обожавам да возам велосипед, ама ова што го предлагате со моменталнава состојба на железницава е надвор од секој разум.
Не знам колку често се возиш, но најверојатно се возиш за време на викенди (во недела) или па петок или четврток кога има студенти и средношколци. Возот во обичните денови или па утринските термини тргнува/стигнува во Скопје секогаш полупразен. За најидеално место за превоз ти е секој вагон што располага со приоритетно седиште (тој за инвалиди и бремени жени), а исто така супер место за складирање без да пречиш на никој ти е просторот позади WC-to. Таму не 1, туку 3 велосипеди можиш да ставиш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.214
Поени од реакции
13.978
како ќе ставиш точак у воз? па луѓе идат навака натака, самото чувство дека сметам некому би ме нервирало а не пак друго
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.230
Поени од реакции
6.181
Немам ништо против иницијативата, камо да имаше услови ама да влезиш во недела во возот попладневниот за Скопје што оди на пример никогаш нема да ти текне на ова дека може да се оствари.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.269
Поени од реакции
2.514
Не знам колку често се возиш, но најверојатно се возиш за време на викенди (во недела) или па петок или четврток кога има студенти и средношколци. Возот во обичните денови или па утринските термини тргнува/стигнува во Скопје секогаш полупразен. За најидеално место за превоз ти е секој вагон што располага со приоритетно седиште (тој за инвалиди и бремени жени), а исто така супер место за складирање без да пречиш на никој ти е просторот позади WC-to. Таму не 1, туку 3 велосипеди можиш да ставиш.
Имало немало гужва тоа се патнички вагони, значи за патници а не за велосипеди. Тие приоритетни седишта се за инвалиди, трудници... а не за велосипеди. Превозот на несоодветни предмети има и безбедносни ризици во случај на судар, излетување на возот од шините.... Не значи дека ако нешто го собира во возот дека и треба и може да се превзезува. Апсолутно подржувам иницијатива да се приспособи посебен вагон кој ке се прикачи на композицијата и ке биде само за велосипеди, си плаќаш карта за велосипедот и го качуваш во тој вагон а ти си одиш и се возиш во патничкиот вагон....
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.544
Поени од реакции
786
Имало немало гужва тоа се патнички вагони, значи за патници а не за велосипеди. Тие приоритетни седишта се за инвалиди, трудници... а не за велосипеди. Превозот на несоодветни предмети има и безбедносни ризици во случај на судар, излетување на возот од шините.... Не значи дека ако нешто го собира во возот дека и треба и може да се превзезува. Апсолутно подржувам иницијатива да се приспособи посебен вагон кој ке се прикачи на композицијата и ке биде само за велосипеди, си плаќаш карта за велосипедот и го качуваш во тој вагон а ти си одиш и се возиш во патничкиот вагон....
Ова го имам јас видено во Германија и воопшто никој не реагирал чудно на сето овој хаос на прв поглед. Секој си влегува нормално и јас имам то точак влезено и платив обична карта без никаква доплата. Само кај нас може и за точакот да бараат пари, а кондуктерот во џеб ќе си ги стави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom