Иницијатива за рамноправност во ЈСП, дајте ни поддршка

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Ја сум за јавна петиција против ЈСП или сите да плаќаат или никој да не им плаќа.

Инаку на сајтот на ЈСП им пратив поплака токму за ваквата нерамноправна наплата, ама не ја објавиле ниту пак ми одговориле.
АЈДЕ
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.251
Поени од реакции
78.885
-Како прво можеш да реагираш, така што пред следните избори, кога ќе ти се појави пратеник, да не го прашуваш само за работа во администрација туку и за овој, веќе премногу бутан под тепих, проблем.
-После тоа можеш да им удриш по една заушка дома на твоите (роднини, пријатели, познаници) и да им наложиш никако да не купуваат и да не користат услуги од Албанци или фирми во сопственост на Албанци.

Секако дека има и уште работи кои можат да се направат. Ете, реакцијата на еден човек до ЈСП, можеби не е којзнае што, али има разлика ако пишат и-мејл повеќе луѓе.
e-mail: jsp1@jsp.com.mk

На крајот на краиштата ваквите милион и први по ред случки немаат никакво значење, кога ќе ти се појават два-тројца од типот на Гладиус (тука е он модератор) и Леандра и ќе почант да ти дробат како нема везе и све е ОК.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
уште повеќе ме погодува што сите се откажале од се, АЛОООО дај да се разбудиме!
значи барам предлози како да реагираме не сакам да слушам потврди,сожалувања и жалење дека сме слабаци
Брат, не сум се откажал, но у поглед на ваквата нерамноправност (не у ЈСП, за многу други работи) веќе почнувам да станувам рамнодушен, за жал. Да, лошо е тоа знам, но пораснав у средина каде мнозинството население се Албанци и каде Македонците се деградирани... и веќе мака ми е од сето тоа...

Ја не ти викам да се откажеш, во НИКОЈ СЛУЧАЈ, но ти кажувам на што ќе наидеш од „правната“ страна, пошто сум го искусил тоа...

Инаку, ајде, еве за почеток ќе го преплавиме нивниот сајт со вакви жалби...
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Секако дека има и уште работи кои можат да се направат. Ете, реакцијата на еден човек до ЈСП, можеби не е којзнае што, али има разлика ако пишат и-мејл повеќе луѓе.
e-mail: jsp1@jsp.com.mk
Ќе пробаме првин вака, сите праќајте мејлови на официјалниот мејл на ЈСП, ќе видиме како ќе реагираат, ако не успее тоа тогаш нека се јави некое правно лице за да направиме јавна петиција.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
И да, заборавив да пишам, решение без никакви мачења од наша страна е приватизација на ЈСП... како што беше случајот со ЕСМ/ЕВН. И тогаш мнозината тетовски села не се вршеше наплата од ЕСМ, но кога се приватизира у ЕВН, процентот на наплатени сметки се зголеми за 70%.

Секако, од друга страна ваков потег би бил лош за градот Скопје и за буџетот, бидејќи и покрај неплаќањето од страна на Албанците, огромни пари се сливаат.

Но, у тој поглед ние навистина неможеме ништо да направиме. :) Затоа ајде пишувајте мејлови...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
This is an automatically generated Delivery Status Notification.

Delivery to the following recipients failed.

jsp1@jsp.com.mk

нејќе да се прати нешто, кај вас се појавува ова?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Дечки, јас сум тука. Не ви ја бришам темава зашто и јас подржувам што се бунтувате против ова што се случува. Само без етнички навреди и ќе нема проблеми. Поздрав.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Како тоа сте дозволиле да и ги рашутира торбите на бабичката и сте ќутеле како пичиња???? Извинете на изразов, ама многу се нервирам!
Јас сум женско, во средно девојче бев, па се конфронтирав со мажишта и ич уво не ме болеше! Како така дозволувате?
Па криво ни е, ќутиме, што чекате, полиција да ви помогне? Каде живеете? Ако сами не си истераме правда, некој друг за нас ќе ја истера?

И јас сум била сведок на вакви настани, посебно со постари лица, па не можеле ,,контролорите,, да изнудат пари кои ги ставаат во свој џеб, баш зошто се неписмени, и зошто не ги оставам на раат - ајде во станица, ако не, ќе те пријавам. И имам пријавувано, знам за 1 го избркаа од работа, другите беа санкционирани.

Како така ,,продолживте,, бе?????
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Еве го и мејлот на господинот директор и таму да пратиме:

Директор на ЈСП СКОПЈЕ - Скопје
Мишо Николов / Магистар по економија / e-mail: miso.nikolov@jsp.com.mk
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Како тоа сте дозволиле да и ги рашутира торбите на бабичката и сте ќутеле како пичиња???? Извинете на изразов, ама многу се нервирам!
Јас сум женско, во средно девојче бев, па се конфронтирав со мажишта и ич уво не ме болеше! Како така дозволувате?
Па криво ни е, ќутиме, што чекате, полиција да ви помогне? Каде живеете? Ако сами не си истераме правда, некој друг за нас ќе ја истера?

И јас сум била сведок на вакви настани, посебно со постари лица, па не можеле ,,контролорите,, да изнудат пари кои ги ставаат во свој џеб, баш зошто се неписмени, и зошто не ги оставам на раат - ајде во станица, ако не, ќе те пријавам. И имам пријавувано, знам за 1 го избркаа од работа, другите беа санкционирани.

Како така ,,продолживте,, бе?????
нагласив дека е грамада, и има неколку кои што одат со него, и секој втор ден го гледав во автобус, јас веќе имав други конфликти со албанци во автобус(пробаа рекет да ми маваат) сум се враќал модар дома, не сакав пак моите да ги потресувам. А другите.. и по искуство знам полна 57 мица позади сам се тепам со 4 рица (ми бараа пари) и плус имаше другарчиња од мое школо тогаш, и никој не ми помогна.
нема што да ти објаснуам знаеш каква е нашата психологија
ништо чудно
 
B

Black Guard

Гостин

Навистина не сум знаел дека Македонците се дискриминирани....и тоа од своето јавно претпријатие со мејд ин чајна басес.


Еве го и мејлот на господинот директор и таму да пратиме:

Директор на ЈСП СКОПЈЕ - Скопје
Мишо Николов / Магистар по економија / e-mail: miso.nikolov@jsp.com.mk
А хисни Ибраими му е колека уствари десна рака-немај маке ќе направите нешто-еве еден ФАКТ-во ЈСП(внатре) работите се случуваат бавно без разлика дали вие ќе реагирате,мој совет-заеби директор и носи со тебе основен безбедносен прибор и уживај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom