Иницијатива за закон за забрана на финансирање на невладини организации, од НАДВОРЕШНИ спонзори

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290
А ти не веруваш во филантропија? :)
Tи као она озбилно, ме прашуваш дали верувам во Дедо Мраз?
Што да ти кажам, кога бев дете верував во Дедо Мраз... :)


А ти не веруваш во филантропија? :)
Како што на повеќето луѓе не им е проблем да дадат годишно 2-3 пати по 10-20 денари на питачите претпоставувам дека на Сорос не му е пробем да даде 40-50 милиони долари на државите од Источна Европа (каде што е роден).
Ти се разбира имаш право да останеш наивен (или да се правиш дека си), и имаш право да останеш неинформиран и неук. Никој не може да ти го одземе тоа право, и никој не може да ти забраниш да веруваш во што сакаш.
Нема проблем со тоа. Проблемот е само ако инсистираш во дебата на јавен форум да го браниш постоењето на Дедо Мраз. ;)

Ама па ти пробај ако сакаш, да го одбраниш постоењето на Дедо Мраз. Само не со недоветни компарации каде цели држави не споредуваш со питачи кои молат за малку пари. Ние од спомнатите држави ниту питачиме за пари, ниту ни треба нешто повеќе „помош“ од тоа да не ни прават проблеми во матичните држави (работава, немој не ми помагај).
Истиот тој Сорос е персона нон грата во државата каде е роден. Прашај се зошто е тоа така, ако човекот е едноставно само филантроп кој дава пари и не бара ништо за возврат.[DOUBLEPOST=1498499902][/DOUBLEPOST]
...преку маргинализирани групи па затоа освојува толку симпатии. Генерално, фондовите одат преку, заштита од домашно насилство, затшита на деца сирачиња, заштита на мајки бремени, заштита на што се не, разно разни НВО-а, за заштита на децата и едукација при полови односи, заштита од сида. заштита од трговија на деца, ма што се не имам видено.
Наводно претставници на маргинализирани групи и ранливи категории. А она после ги гледаш во први редови на политички митинзи (и фарбани „револуции“). :cautious:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
760
Поени од реакции
361
Tи као она озбилно, ме прашуваш дали верувам во Дедо Мраз?
Што да ти кажам, кога бев дете верував во Дедо Мраз... :)Ти се разбира имаш право да останеш наивен (или да се правиш дека си), и имаш право да останеш неинформиран и неук. Никој не може да ти го одземе тоа право, и никој не може да ти забраниш да веруваш во што сакаш.
Нема проблем со тоа. Проблемот е само ако инсистираш во дебата на јавен форум да го браниш постоењето на Дедо Мраз. ;)

Ама па ти пробај ако сакаш, да го одбраниш постоењето на Дедо Мраз. Само не со недоветни компарации каде цели држави не споредуваш со питачи кои молат за малку пари. Ние од спомнатите држави ниту питачиме за пари, ниту ни треба нешто повеќе „помош“ од тоа да не ни прават проблеми во матичните држави (работава, немој не ми помагај).
Истиот тој Сорос е персона нон грата во државата каде е роден. Прашај се зошто е тоа така, ако човекот е едноставно само филантроп кој дава пари и не бара ништо за возврат.[DOUBLEPOST=1498499902][/DOUBLEPOST]
Наводно претставници на маргинализирани групи и ранливи категории. А она после ги гледаш во први редови на политички митинзи (и фарбани „револуции“). :cautious:
Ме мрзи сега да куцам и дебатирам...
Само дај ми линк каде Сорос официјано е прогласен за персона нон-грата во Унгарија?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Фондација Сорос имаше во веројатно сите европски поранешни социјалистички држави. Повеќето од нов веќе се во НАТО и ЕУ и не гледам дека нешто им фали...
Кои се тие држави?

А ти не веруваш во филантропија? :)
Како што на повеќето луѓе не им е проблем да дадат годишно 2-3 пати по 10-20 денари на питачите претпоставувам дека на Сорос не му е пробем да даде 40-50 милиони долари на државите од Источна Европа (каде што е роден).
Немам проблем да купам пакетче влажни марамици или нешто слично од луѓе на раб на егзистенција затоа што правилно решиле да стекнат некој денар плус да им го зашеќери веќе горчливиот живот. Онака пари да давам веќе не. И го осудувам било кој што го прави истото. Има начини за стекнување пари - се вика заработка. Ако можат едни, можат и други, на иста нога се родени на овој свет. Само едни сакаат на готовс, другите малку повеќе потат гз. Питачењето ќе остане епидемија во Македонија се додека луѓе како вас, од жал или лажна племенитост, упорно им давате пари. И емитирате неверојатен virtue signal кон сите неистомисленици во руво на пасивно-агресивен осуд. Кога никој нема да дава пари, истите питачи ќе си ја преиспитаат ситуацијата дали им се исплати начинот на живот или ќе променат нешто кај себе.

Назад за Сорос - не е заговор дека човекот има малку извитоперени идеи за светот и како он го гледа истиот во некое идеално издание. Секако дека секаде каде што дал пари, не е за некакво зло или со задна намера, или барем има позитивен исход, не викам не, ама тоа не значи дека за се останато треба да се мижи, ќути, и да се карактеририза било каква осуда, па и критика, како теоретизирање заговори и да се отпишат истите луѓе со потсмев. Освен во Бугарија (може и затоа што немам податоци конкретни), во сите држави од регионов има вмешани прсти и е поврзуван со немири и бош-револуции. Човекот е буквално архитект на хаос. Хаосот е отров за економијата, особено ако ти е во двор, истиот е и катализатор кон промена, или барем желба за промена, па затоа каде и да го гледаш презимето на човеков, он стои позади некоја нова политичка партија или фигура, или некое ново прогресивно движење, анти-корупциска "невладина", анти-фашистичка блитва и анархо-плевел. etc.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
760
Поени од реакции
361
https://www.opensocietyfoundations.org/about/offices-foundations#europe

Овде имаш листа од многу држави во светот (8 во Европа, 12 во Африка...) каде фондацијата на Сорос има канцеларии. Изгледа освен Македонија на списокот за уништување му се и тие земји :)
Мислам дека во Европа имаше повеќе канцеларии ама откако некои од земјите влегоа во ЕУ канцелариите беа затворени. Останаа уште само во неколку отепани држави како што е нашата...

Интересно е тоа што Сорос го финансираше првиот независен дневен весник Дневник и А1 телевизија во времето кога со сите медиуми во Македонија управуваше СДСМ.
Исто така, познато е дека многу од врвните членови на ДПМНЕ добиле грантови од фондацијата.

Одговор до Vanlok,
никаде на интернет нема информација дека Сорос е персона нон-грата во Унгарија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290
Интересно е тоа што Сорос го финансираше првиот независен дневен весник Дневник и А1 телевизија во времето кога со сите медиуми во Македонија управуваше СДСМ.
Исто така, познато е дека многу од врвните членови на ДПМНЕ добиле грантови од фондацијата.
Интересно ... „Интересно“ е на сличен начин како кога во огледало треба да посматраш трипер на половиот орган. Можеби е интересно, ама заинтересиран си само како што побрзо да го одстраниш. Пошто нели, ако некој не сака што побргу да отстрани трипер тогаш извесно се работи за глупа индивидуа (или полошо).

Тоа погоре за ДПМНЕ е одамна познато, и токму тоа е добар пример како Сорос се плетка и менува влади во државава, како што тоа го прави и насекаде низ светот. Тогаш тоа бил сдсм, сега беше дпмне. Не ми е само јасно зошто го кажуваш како нешто корисно и добро, странци да се мешаат, да влијаат на избори, и да менуваат влади во Македонија?

Таквите канцери како соросовите НВО треба да се остранат што побрзо. Пред да почнат да метастазираат, како што тоа овде се случува. :cautious:https://www.opensocietyfoundations.org/about/offices-foundations#europe
Одговор до Vanlok,
никаде на интернет нема информација дека Сорос е персона нон-грата во Унгарија.
Метафорички кажано, се разбира. Персона нон-грата... во секоја смисла, освен можеби како официјална дипломатска нота.

Како тоа кажуваш дека немало информации кога прилично прашина се дигна во Јануари кога го донесоа законот за НВО-а во Унгарија, и тоа специјално за соросовите невладни организации. И ред други такви моменти и изјави од високи државници на Унгарија.

Еве на пример, интервју со министерот за надворешни работи на Унгарија:
https://www.youtube.com/watch?v=AxDnwRr2qAc


Има разни и многу материјали, говори од Виктор Орбан, куп репортажи и новинарски написи. Чудно е како не си успеал да најдеш ништо. ;)
Еве еден прилично информативен напис за сето тоа:

Hungary To Launch Crackdown On All George Soros-Funded Organizations

http://www.zerohedge.com/news/2017-01-10/hungary-launch-crackdown-all-george-soros-funded-organizations

In a dramatic example of blowback against the establishment in the post-Trumpian world, Hungary announced it plans to crack down on non-governmental organizations linked to billionaire George Soros now that Donald Trump will occupy the White House, according to the deputy head of Prime Minister Viktor Orban’s party, cited by Bloomberg.The European Union member, and native country of Soros, will use "all the tools at its disposal" to “sweep out” NGOs funded by the Hungarian-born financier, which “serve global capitalists and back political correctness over national governments,” Szilard Nemeth, a vice president of the ruling Fidesz party, told reporters on Tuesday. No one answered the phone at the Open Society Institute in Budapest when Bloomberg News called outside business hours.

“I feel that there is an opportunity for this, internationally,” because of Trump’s election, state news service MTI reported Nemeth as saying. Lawmakers will start debating a bill to let authorities audit NGO executives, according to parliament’s legislative agenda.

As a reminder, Orban was the first European leader to publicly back Trump’s campaign, and was reportedly invited by Trump to visit the US; he has ignored criticism from the European Commission and U.S. President Barack Obama’s administration for building a self-described “illiberal state” modeled on authoritarian regimes including Russia, China and Turkey. In 2014, Orban personally ordered the state audit agency to probe foundations financed by Norway and said that civil society groups financed from abroad were covers for “paid political activists.” As a result of Trump's victory, Orban has felt empowered to further last out against Europe's established structures, and its core supporters.

As Bloomberg notes, Orban and his administration have repeatedly singled out NGOs supported by Soros, a prominent Hillary Clinton and Democratic Party supporter, with a wide network of organizations that promote democracy in formerly communist eastern Europe.

Orban is not alone: Trump has also accused the 86-year-old billionaire of being part of “a global power structure that is responsible for the economic decisions that have robbed our working class, stripped our country of its wealth and put that money into the pockets of a handful of large corporations and political entities.” In a pre-election commercial, he showed images of Soros along with Federal Reserve Chair Janet Yellen, and Goldman Sachs Group Inc. CEO Lloyd Blankfein, all of whom are Jewish. The Anti-Defamation League criticized the ad for touching on “subjects that anti-Semites have used for ages.”
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2009
Мислења
760
Поени од реакции
361
Интересно ... „Интересно“ е на сличен начин како кога во огледало треба да посматраш трипер на половиот орган. Можеби е интересно, ама заинтересиран си само како што побрзо да го одстраниш. Пошто нели, ако некој не сака што побргу да отстрани трипер тогаш извесно се работи за глупа индивидуа (или полошо).

Тоа погоре за ДПМНЕ е одамна познато, и токму тоа е добар пример како Сорос се плетка и менува влади во државава, како што тоа го прави и насекаде низ светот. Тогаш тоа бил сдсм, сега беше дпмне. Не ми е само јасно зошто го кажуваш како нешто корисно и добро, странци да се мешаат, да влијаат на избори, и да менуваат влади во Македонија?

Таквите канцери како соросовите НВО треба да се остранат што побрзо. Пред да почнат да метастазираат, како што тоа овде се случува. :cautious:
Метафорички кажано, се разбира. Персона нон-грата... во секоја смисла, освен можеби како официјална дипломатска нота.

Како тоа кажуваш дека немало информации кога прилично прашина се дигна во Јануари кога го донесоа законот за НВО-а во Унгарија, и тоа специјално за соросовите невладни организации. И ред други такви моменти и изјави од високи државници на Унгарија.

Еве на пример, интервју со министерот за надворешни работи на Унгарија:
https://www.youtube.com/watch?v=AxDnwRr2qAc


Има разни и многу материјали, говори од Виктор Орбан, куп репортажи и новинарски написи. Чудно е како не си успеал да најдеш ништо. ;)
Еве еден прилично информативен напис за сето тоа:

Hungary To Launch Crackdown On All George Soros-Funded Organizations

http://www.zerohedge.com/news/2017-01-10/hungary-launch-crackdown-all-george-soros-funded-organizations

In a dramatic example of blowback against the establishment in the post-Trumpian world, Hungary announced it plans to crack down on non-governmental organizations linked to billionaire George Soros now that Donald Trump will occupy the White House, according to the deputy head of Prime Minister Viktor Orban’s party, cited by Bloomberg.The European Union member, and native country of Soros, will use "all the tools at its disposal" to “sweep out” NGOs funded by the Hungarian-born financier, which “serve global capitalists and back political correctness over national governments,” Szilard Nemeth, a vice president of the ruling Fidesz party, told reporters on Tuesday. No one answered the phone at the Open Society Institute in Budapest when Bloomberg News called outside business hours.

“I feel that there is an opportunity for this, internationally,” because of Trump’s election, state news service MTI reported Nemeth as saying. Lawmakers will start debating a bill to let authorities audit NGO executives, according to parliament’s legislative agenda.

As a reminder, Orban was the first European leader to publicly back Trump’s campaign, and was reportedly invited by Trump to visit the US; he has ignored criticism from the European Commission and U.S. President Barack Obama’s administration for building a self-described “illiberal state” modeled on authoritarian regimes including Russia, China and Turkey. In 2014, Orban personally ordered the state audit agency to probe foundations financed by Norway and said that civil society groups financed from abroad were covers for “paid political activists.” As a result of Trump's victory, Orban has felt empowered to further last out against Europe's established structures, and its core supporters.

As Bloomberg notes, Orban and his administration have repeatedly singled out NGOs supported by Soros, a prominent Hillary Clinton and Democratic Party supporter, with a wide network of organizations that promote democracy in formerly communist eastern Europe.

Orban is not alone: Trump has also accused the 86-year-old billionaire of being part of “a global power structure that is responsible for the economic decisions that have robbed our working class, stripped our country of its wealth and put that money into the pockets of a handful of large corporations and political entities.” In a pre-election commercial, he showed images of Soros along with Federal Reserve Chair Janet Yellen, and Goldman Sachs Group Inc. CEO Lloyd Blankfein, all of whom are Jewish. The Anti-Defamation League criticized the ad for touching on “subjects that anti-Semites have used for ages.”
Мислам дека во дебата треба да користиш вистински аргументи а не „метафорички“.
За тоа што е персона нон-грата постои јасна дефиниција и јасно е дека Сорос нема таков статус во Унгарија. Тоа што на тоталитаристот Орбан Сорос не му е симпатичен е негов личен проблем.
Факт е дека Сорос ако сака може да влезе во Унгарија иако не верувам дека на некој Американец што има 86 години тоа му значи нешто... :)

Сите тоталитарни режими си измислуваат непријатели за да го плашат народот.
За Унгарија, Македонија и сл. опасноста е Сорос. За Турција е Ѓулен, За Северна Кореја е САД...

Со примерот со Дневник и А1 сакав да кажам дека Сорос ја финансира и поддржува опозицијата затоа што веројатно партиите на власт во отепаните држави посекако имаат огромни (најчесто нелегални) извори на финансирање. А ВМРО плачат дека демек Сорос нив ги мрази... :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290
Имаш таму погоре и повеќе од доволно аругменти. Употребата на една метафора, не ги прави тие аргументи невалидни (колку и да сакаш да е така). :)

Може вака:
- Сорос смее да легално влезе во Унгарија
- Сите негови устрани квинслишки и предавнички НВО-а во Унгарија ги забранија со закон (браво за нив).
- Други озбилни држави, како Руската Федерација и Кина, исто ги имаат забрането неговите невладни организации.

Се погоре е точно.
Доволно аргументи, како за тебе? ;)


Мислам дека во дебата треба да користиш вистински аргументи а не „метафорички“.
За тоа што е персона нон-грата постои јасна дефиниција и јасно е дека Сорос нема таков статус во Унгарија. Тоа што на тоталитаристот Орбан Сорос не му е симпатичен е негов личен проблем.
Персона нон грата е дипломатски термин и мерка. Често се употребува како метафора за непожелни поединци.

Тоа на страна, тој „тоталитаристот Орбан“ за тебе е пpeмиерот на Унгарија, Орбан. Народот во Унгарија го одбрал Виктор Орбан на валидни демократски избори, а што за тебе значи „тоталитарист“ (ако воопшто можеш да објасниш), епа тоа е твој личен проблем. :D

Орбан како некој што е делегиран од неговите гласачи, има за должност да ги штити националните интереси. Во случајот со Сорос, тоа значи терање у три лепе п.м. на сите невладини организации кои се мешаат во политика и плаќаат платеници „активисти“ да ја уриваат легално избраната власт.

Постојат избори како легална мерка за менување власт, и казнување лоши политичари. А ако мнозинството гласа за некој, тоа е демократија без разлика дали изборот ти се допаѓа или не.

Гледај, ти можеш да не сакаш да се соочиш со реалноста дека Сорос преку своите невладни организации се плетка во политиката на многу држави, некаде дури и директно учествува во менување на власта. Македонија е само еден пример, има многу други од кои не најмал е Украина.
Затоа во многу држави се забранети неговите невладни организации, вклучително и во Унгарија. Што него лично, во неговата родена држава, го прави персона нон грата во се освен во официјалата форма. ;)


Сите тоталитарни режими си измислуваат непријатели за да го плашат народот.
За Унгарија, Македонија и сл. опасноста е Сорос. За Турција е Ѓулен, За Северна Кореја е САД...
САД не ги набројуваш? :D
Затоа ли измислија приказна дека Русија им ги наместила изборите? Претходно Ал Каеда им го сруши СТЦ... Итн, итн. Ако некој измислува непријатели, тогаш кажи го први шампионот за измислување непријатели. Ебаното НАТО немаше да постои, постојано да не измислуваа непријатели.


Со примерот со Дневник и А1 сакав да кажам дека Сорос ја финансира и поддржува опозицијата затоа што веројатно партиите на власт во отепаните држави посекако имаат огромни (најчесто нелегални) извори на финансирање. А ВМРО плачат дека демек Сорос нив ги мрази... :)
Ахахахахаа... Значи според тебе Сорос ја подржува опозицијата за работите да бидат „фер“? Нема никакви свои интереси? Не бара ништо за возврат??

Во кој свет на приказните живееш ти човеку? :LOL:
Не сакаш да разбереш, не дека не е лесно за разбирање. Ако Сорос им помогнал на дпмне да дојдат на власт, а сега сдсм буквално ги донесоа на власт во момент кога имаа најниски рејтинзи во нивната историја... А притоа никако да се намали корупцијата и криминалот... Епа што тоа овде „помага“ Сорос? :cautious:

Самиот факт дека дпмне не му ги забранија НВО-ата и покрај толку плачење, и дека сега сдсм го величаат иако токму тој ги симна од власт пред десетина години - епа тоа објаснува многу. За тие што сакаат да ја употребат главата (и од разни причини не ги затвараат очите за реалноста).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290

Невладините организации (всушност нивните хендлери), организираат нелегална миграција и директно со свои бродови носат нелегални економски мигранти во Италија. Над 83 илјади од почетокот на годинава.

Италијанскиот министер за внатрешни работи Франко Фратини: Ќе забраниме пристап на невладините организации и нивните бродови до италијанските пристаништа!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290
Кристално јасно е, со безброј докази дека Сорос и неговите невладини организации организираат и реализираат имиграција во Европа. Еве како тоа е организирано во Италија:
https://gefira.org/en/2017/07/13/soros-sponsored-immigration-network-in-italy/#more-20191
https://www.lucadonadel.it/onlus-e-migranti-in-italia-open-society/
http://www.zerohedge.com/news/2017-07-16/soros-sponsored-immigration-network-exposed-italy

Soros-Sponsored Immigration Network Exposed In Italy

Via GEFIRA.org,
The following article is based on Francesca Totolo’s research published on lucadonadel.it.


Open Borders, Media Censorship
Why is there a migrant crisis in the Mediterranean? Why are NGOs involved? Because there is an extensive network of open borders activists and organizations behind it; many of them are directly funded by or cooperated with George Soros’ Open Society. Is it illegal? Not really. Political activism is an essential part of democratic societies. However, sometimes it goes too far, or the promoted causes prove to be either unrealistic or unsustainable.

The network of the “immigration lobby’’ in Italy is made up of International NGOs financed by the Open Society Foundation (green), Italian NGOs financed by OSF (blue), and organizations with shared projects with OSF (purple).1. Open Society Foundations and Associazione Carta di Roma
Associazione Carta di Roma was founded in December 2011 to put into execution a moral code for correct information on immigration. Since February 2016 the “Glossary’’ of the Charter of Rome (Carta di Roma) is an integral part of the “Unified charter of duties of the journalist’’. Permanent invited members are the UN High Council for Refugees, the International Organization for Migrations and the National Office against Racial Discrimination.

The glossary of the Charter of Rome been revised and corrected by the editors to guarantee political correctness, limiting the use of words that are deemed not adequate when the subject of a piece of news is without citizenship and in a foreign country. The accepted terms are: -asylum seeker, refugee, person protected by subsidiary protection, beneficiary of humanitarian protection, victim of smuggling, irregular migrant (previously commonly defined as clandestine), mixed migratory influx. The term “clandestine’’ is now punished with fines, and warnings from the Order of Journalists.

In the majority of cases the Charter of Rome considers redundant mentioning the nationality of those who commit crime on Italian territory.

Sponsors of the Charter are Open Society Foundations, the UNHCR and the Valdese Church.

Associazione Carta di Roma lists the following “reliable’’ sources, many of which are Italian or international NGOs directly funded by the Open Society Foundation: Amnesty International, ASGI, COSPE, 21 Luglio, Fortress Europe, A Buon Diritto, Médecins Sans Frontières (MSF), Save The Children, currently involved in the migrant traffic in the Mediterranean and finally UNAR, recently involved in a scandal of gay prostitution.

2. Open Society and COSPE ONLUS
Cospe Onlus is a non-profit, private organization founded in 1983. It operates in 30 countries with 150 projects “to favour equal and sustainable development, respect of human rights, peace and justice for people’’, supporting the right to international mobility. Its goal is a world where “diversity is considered a value, a world with many voices, where the meeting of different people results in mutual enrichment and where social justice goes through equal rights and opportunities’’.

Cospe and NGOs in the Mediterranean

Cospe is among the original founders and promoters of SOS Mediterranee Italia, an NGO that works in the Mediterranean cooperating with Médecins Sans Frontières on the ship AcquariusCospe’s partners, include the already mentioned Associazione Carta di Roma, which shares Cospe’s platform on “correct communication’’ on the immigration question; they organized seminaries for journalists on the topics of immigration and racial discrimination. Carta di Lampedusa (Charter of Lampedusa) is a free association of individuals born in 2014 to work against laws limiting immigration and for the abolition of all European laws that limit freedom of movement.

Cospe Budget

The last budget published is from 2015. Cospe gathered funding of approximately €9.5 million, of which €7.5 million was from public subjects, the most relevant of which are the European Union (66%) and the Italian Ministry for Foreign Affairs (27%).

3. Open Society and ASGI (Association for Juridical Studies on Immigration)
ASGI’s task is to disseminate ideas on immigration laws among lawyers, jurists and academics; it has contributed to the creation of national and EU laws on immigration, asylum and citizenship, promoting political dialogue and protection of foreigners. ASGI was founded by the Open Society Foundation and is directly funded by it.

ASGI projects

ASGI focuses heavily on the current situation in Hungary. The UNHCR requested a temporary suspension of asylum requests to Hungary, according to the rules of the Dublin Treaty: ‘“Given the worsening conditions of asylum seekers in Hungary, we ask to suspend the transfer of any asylum seeker to this country, until the policies of the Hungarian government are not in line with European and international law’’.

Anti-discrimination service: ASGI provides juridical support against ethnic, racial and religious discrimination in Italy, with an operative centre in Milan and a number of secondary centres in Turin, Florence, Naples, Rome and Verona, a network of professionals that collaborate in monitoring discrimination matters. It is funded by Charlemagne Onlus, Tavola Valdese and the Open Society Foundations.12)

ASGI’s Manifesto

According to ASGI, the reasons for migration to Europe are: wars, repressive regimes and dictatorships, consequences of colonialism, exploitation of natural resources of the African continent, demographic growth, climate change.

In terms of immigration, asylum and citizenship reform, ASGI proposes:

–channels for free access to a country for job seeking purposes;
-ways to make temporary visas permanent;
-easier family reunion processes;
–voluntary repatriation or alternative measures as opposed to forced repatriation;
–right to vote in administrative elections for non-EU foreigners, on the same conditions as for EU nationals and easier acquisition of citizenship;
-on asylum the EU should: desist from hostile policies adopted in the last years such as the EU-Turkey agreement of March 2016, and collaboration with dictatorships such as those in Libya, Sudan, and Niger; create an obligatory redistribution plan for refugees, adjust the current Dublin regulation with the possibility of requesting asylum in the country chosen by the asylum seeker.

ASGI’s network

Migregroup: it participates in the project Boats4people, and supports the online platform WatchTheMed, that maps deaths and violations of migrant rights at the external frontiers of the EU.

WatchTheMed was founded by NGO Habeshia run by father Mussie Zerai, (self-proclaimed father Moses for his ability to make migrants arrive in Europe). The organization has a list for ‘’the good migrant’’, where interested people can find information on how to arrive in Europe through the Mediterranean. ONG Sea-Watch, currently present in the Mediterranean transporting migrants to Europe, is a part of the platform of WatchTheMed.

ASGI collaborates with Associazione 21 Luglio, Senza Confine (No Borders), Doctors for Human Rights, SIMM (Italian society for medicine of migrations).

4. Open Society and CILD (Italian coalition for freedoms and civil rights)
Created in 2014, CILD is a network of organizations to promote rights and freedoms for everyone, with advocacy campaigns, public and legal actions. CILD supports easier access for migrants in face of “mixed influxes’’. After a recent change in the law to welcome unaccompanied minors in Italy, it pushed for a change in citizenship laws, currently materialized in the attempt to switch from Ius Sanguinis to Ius Soli.

Its manifesto includes a change of vision on immigration, as a system of asylum, not criminal, based on welcoming duties and enlargement of citizenship.

CILD activities include, the project Open Migration, which focuses on a fact-checking of news on immigration; its articles cover criticism of the investigation of NGOs in the Mediterranean, a claim that refugee appeals are not overburdening the judicial system, and another claim that immigrants are overrepresentated in the jail system due to preventive custody, ignoring the data showing that migrants commit crimes in Italy at 6 times the rate of natives.

CILD’s network

It includes, among others:

A Buon Diritto: an advocacy group on the immigration issue. Funded by the Open Society;
ANSI (National Association Intercultural Press): promoted and constituted by foreign journalists, supported by Cospe and Open Society;
Antigone: organization for the rights and warranties of the penal system, funded by the Open Society;
ARCI: large popular movement to promote emancipation, with over a million subscribers, supported by Open Society;
ASGI: detailed above;
Associazione 21 Luglio: focuses on the Roma minority. Funded by the Open Society;
CIR (Italian Council for Refugees): funded by Open Society;
Cittadini del Mondo (Citizens of the world): open borders promoter, funded by Open Society;
Cospe Onlus: referred above
Fondazione Leone Moressa: think thank with a focus on immigration, funded by the Open Society;
Lunaria: non-profit with a focus on globalization and migration, regularly collaborates with the Open Society;
NAGA: migrant rights with a focus on Roma, funded by the Open Society;
PARSEC: social studies research institute with a focus on immigration, created the project “parlare civile’’ (civil talking) that focuses on politically correct wording, supported by the Open Society;

5. Open Society and A Buon Diritto
A Buon Diritto (For good law) is an advocacy group focused on immigration, its website is full of the contributions from the Open Society. Its president is Luigi Manconi, also known as Simone Dessì, a former activist of Lotta Continua (Contiued Fight), a communist party. Its publications include “Accogliamoli Tutti’’ (Let’s welcome all of them), a book that claims that “the only efficient immigration policy is welcoming everyone’’, citing replacement migration, the replacement of elderly, dying Italians with young immigrants as the core element of its thesis. It claims that this approach is based on “common sense and a pragmatic approach to govern immigration, not passively receive it’’. The foreword is by former Ministry of Integration of Italy Cécile Kyenge.

Another publication is “Abolire il Carcere’’ (Abolish jail), a “reasonable proposal of reform for the safety of citizens’’.

Its initiatives include:

-‘’Navigare a vista’’ (Navigate in sight), a “tale of the search and rescue activities by NGOs in the Mediterranean’’.
-‘’The great lie of taxi-ships: NGOs and rescue in the sea’’, a conference attended by Luigi Manconi, Emma Bonino, former Minister of Foreign Affairs, and representatives of the NGOs Proactiva Open Arms, MSF and Save the Children, all currently active in the Mediterranean.

Conclusions
The network, as exemplified by CILDI, is extensive and intricate. It ranges from former ministers, Kyenge (Immigration) and Bonino (foreign affairs), both directly responsible for the large influx of migrants being forcefully accepted into Italy, to support groups promoting press censorship, but also providing juridical support, advocacy and publications.

Only in few cases one can inspect their budgets, not exactly a trait suggesting transparency and openness.

The main theme of the Open Society network is to use anti-discrimination laws to promote unlimited migration via the abolition of borders. The idea is clearly stated in the manifesto of many organizations. Most organizations promote their extreme views as “fact based’’ or “common sense’’ to give themselves an aura of scientific approach, while providing subjective and ideological interpretation of data and omitting inconvenient information. That is also why they omit the nationality of the criminal. It’s equivalent to admitting there is a problem but it should not be talked about. This is typical of totalitarian regimes, not democratic and certainly not “open’’ societies. The stated goal of “correct information on the theme of immigration’’ is certainly not achieved this way.

Finally, the no-borders strategy is being implemented with the widespread action of the immigration lobby in favour of NGOs operating in the Mediterranean. Whether through its funding or publications covering the topic, conferences, research or information channels for migrants, the network effectively provides support for migrants, regardless of whether they are legal or illegal.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290
http://hosted.ap.org/dynamic/stories/E/EU_HUNGARY_POLITICS?SITE=AP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT&CTIME=2017-07-22-09-32-59
http://www.breitbart.com/london/2017/07/22/orban-europe-must-regain-sovereignty-soros-empire-build-border-wall-stop-muslimized-europe/
http://www.zerohedge.com/news/2017-07-22/hungarys-orban-eu-and-soros-mafia-network-are-seeking-muslimize-europe

Hungary's Orban: EU And "Soros Mafia Network" Are Seeking To "Muslimize Europe"

by Tyler Durden
Jul 22, 2017 4:02 PM

The war of words between Hungary's outspoken prime minister Viktor Orban and liberal billionaire George Soros escalated to previously unseen levels on Saturday, when the Hungarian PM said that European Union leaders and Soros are seeking a "new, mixed, Muslimized Europe," however during a visit to Romania, Orban said that Hungary's border fences, supported by other Central European countries, will block the EU-Soros effort to increase Muslim migration into Europe.

Slamming the Hungarian-born billionaire who has been accused by the Hungarian government of using his vast wealth to fund pro-mass migration organizations to create a “new, mixed, Muslimized Europe”, Orban said Brussels was in an “alliance against the people’s will” with the financier.In further defiance to Brussles, Orban said that while Hungary opposed taking in migrants "who could change the country's cultural identity," Hungary would remain a place where "Western European Christians will always be able to find security", AP quoted the prime minister.

Laying out his vision for a future Europe without the influence of Soros, Orban said: “In order for Europe to be able to live, it has to win back its sovereignty from the Soros Empire… Once this is done, migrants must be taken back outside the EU. It sounds strict, but those who came illegally, must be transported back,” Prime Minister Orbán said. “We have to admit that the European continent cannot remain unprotected.”

Discussing immigration to Hungary in a speech that came just days after his government announced the total requests submitted for Hungarian citizenships had hit one million, Orban also said he would continue to oppose migrants “who could change the country’s cultural identity”.As long as I remain the prime minister, the fence will stay in place. We will protect Hungary and Europe. We can never be in solidarity with ideals, peoples and ethnic groups who set out with the goal to change European culture… because the end result is collapse.Will Europe be inhabited by Europeans? Will Hungary be inhabited by Hungarians, Germany by Germans, France by the French, Italy by Italians? Who will live in Europe?

Orban also discussed the upcoming political campaign: the Hungarian, who will seek a fourth term in April 2018, said his nation's opposition parties were no match for his government. "In the upcoming campaign, first of all we have to confront external powers," Orban said at a cultural festival in Baile Tusnad, Romania. "We have to stand our ground against the Soros mafia network and the Brussels bureaucrats. And, during the next nine months, we will have to fight against the media they operate."

As reported here over the past 6 months, George Soros has become a key target of Orban and his government (and most recently, Israel too). Recent Hungarian legislation seeks to close or expel Soros' Budapest-based Central European University, founded by the billionaire in 1991.There are also new rules about non-governmental organizations funded at least partly from abroad - which critics say stigmatize the NGOs, many of which are backed by Soros' Open Society Foundations.

Orban repeated his recurring accusation that Soros-funded NGOs want to weaken Hungary's security with their advocacy for asylum-seekers and said Hungary had managed to stop the "migrant invasion" with razor-wire fences on its borders with Serbia and Croatia. It's not just Hungary: last week, Gefira exposed what it believes is a major Soros-sponsored Immigration network in Italy.But back to Hunary, where in Orban's speech broadcast by Hungarian state media, the PM also repeated his claim that the EU leadership was encroaching on member states' rights and trying to apply policies, such as increased immigration, which he said were opposed by most Europeans.

Orban also said that Poland, which is under pressure from the EU because of attempts to put its Supreme Court under political control, had replaced Hungary as the target of the EU's "chief inquisitor," whom he identified as European Commission Vice-President Frans Timmermans. "The main target of the inquisition, the example of national governance to be weakened, destroyed and broken is Poland," Orban said, vowing to defend the Polish government. "Hungary will use every legal possibility in the European Union to be in solidarity with the Poles."

Separately, when asked about choosing between Donald Trump and Vladimir Putin, "Orban answered with a joke about a Pole being asked in the communist era to choose between Hitler and Stalin.""He answered that he chooses Marlene Dietrich," Orban said with a laugh. "What I want to say with this is that you can't give a good answer to a bad question."Orban first expressed his support for Trump a year ago, while Putin has visited Hungary twice in two years. Hungary is expanding its energy ties with Moscow, including Russia's construction of new reactors at Hungary's only nuclear power plant.

Orban eventually said that "Hungarian interests" would be the "guiding star" of his country's foreign policy, not "Trump, Putin or Merkel."

Finally, touching on an argument used by proponents of "replacement migration", Orban said Hungary's low birth rate made the country an "endangered species," and that the government was using taxes on multinational companies to fund social policies that would spur families to have more children. Alas, if Japan is any indication of how "successful" such policies are, Orban may want to reasses.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290
На здравје воведување министерство за вистина, и некој нека не кажува дека Орвел пишувал фантастика.

The Creepiest EU Initiative Yet: Registering Dissent As "Russian Propaganda" Under Soros' Direction

https://gefira.org/en/2017/08/07/the-creepiest-eu-initiative-yet-registering-dissent-as-russian-propaganda-under-soros-direction/

Under the official purpose of countering “disinformation coming from Russia”, the EU External Action has created a “disinformation review“1)with weekly updates on “fake news” and the websites that post them. The EUAS officially branded researchers and journalists as fraudulent, unpatriotic and dishonest without any notification.
...it was created by the European Council, is part of the ”diplomatic service” of the EU, hence funded by it, uses its symbols and institutional addresses. So, it is part of the EUBy organising the naming and shaming list, the EUAS behaves like an authoritarian regime that operates out of the rule of law. Since freedom of the press is the basis for a reliable democracy, the EUAS is working against the values of the European Union:

  • There is no juridical framework within which the texts are judged, and there are no objective standards. The EUAS arbitrarily branded articles they do not like as fraudulent.
  • Groups put on the list by the EUAS as fraudsters are not notified and do not have any fair chance or due process to defend themselves. Researchers and journalists are deemed guilty without proof, they have no right to file a complaint or appeal.
  • Organisations which have a political objective and are financed from outside the European Union are among the list of the so-called 400 experts.
    We were recently notified that our analysis on NGOs activities in the Mediterranean was classified as the “Russian disinformation” news reported in December 2016.

So why were we reported? The piece is hardly about Russia to begin with. The connection is elsewhere. We found out that the report was written by an organization called “Kremlin Watch“, which is a part of the think-thank European Values. We looked at who funds them: George Soros and his Open Society the one who’s heavily involved in the migrant crisis with a vast international network of NGOs and locked in a personal war against Russia. Conspiracy? Not really. Open Society Foundation is listed as one of the top donors of the “European Values” Think-Thank. Among the others is the European Commission itself.

It isn’t even the first time we were personally attacked by George Soros’ agent. Constanza Hermanin, Open Society’s former senior officer and blogger for the Huffington Post, also previously tried to cover up the NGOs smuggling and classify the exposure of it as “filo-Russian fake news”.

Back to the list. There are three regular contributors. East Stratcom Network, part of EUAS, the already mentioned Kremlin Watch and finally a Ukrainian website called “StopFake“, supported again, it’s unclear how, by Open Society Foundations.

The reports normally focus on the Russian media like TASS, Sputnik, RT. The same issue no. 52 also lists ZeroHedge for reblogging Ron Paul’s criticism of the “fake news” crusade, and Paul Craig Roberts’s one. In the Soros version of European values, criticism and democratic debate are fake news! Past issues include the conservative outlet Breitbart, and even The Guardian.

It’s also rather interesting to note how Mr. Soros interprets European “liberal values”. Free press is normally listed as a key one, and yet Soros wants proscription lists of anyone who disagrees, something for instance adopted by Turkish President Erdo?an following the last year’s failed coup and widely criticized by the EU itself. Another key liberal value is fair trial. Yet Soros’ own Kremlin Watch is judge, jury and executioner in one. Who does the EU belong to and serve, anyway? Its people or its financial oligarch? Perhaps Israel and Hungary are right: Mr. Soros is a threat to democracy.
So why were we reported? The piece is hardly about Russia to begin with. The connection is elsewhere. We found out that the report was written by an organization called “Kremlin Watch“, which is a part of the think-thank European Values. We looked at who funds them: George Soros and his Open Society the one who’s heavily involved in the migrant crisis with a vast international network of NGOs and locked in a personal war against Russia. Conspiracy? Not really. Open Society Foundation is listed as one of the top donors of the “European Values” Think-Thank. Among the others is the European Commission itself.

It isn’t even the first time we were personally attacked by George Soros’ agent. Constanza Hermanin, Open Society’s former senior officer and blogger for the Huffington Post, also previously tried to cover up the NGOs smuggling and classify the exposure of it as “filo-Russian fake news”.

Back to the list. There are three regular contributors. East Stratcom Network, part of EUAS, the already mentioned Kremlin Watch and finally a Ukrainian website called “StopFake“, supported again, it’s unclear how, by Open Society Foundations.

The reports normally focus on the Russian media like TASS, Sputnik, RT. The same issue no. 52 also lists ZeroHedge for reblogging Ron Paul’s criticism of the “fake news” crusade, and Paul Craig Roberts’s one. In the Soros version of European values, criticism and democratic debate are fake news! Past issues include the conservative outlet Breitbart, and even The Guardian.

It’s also rather interesting to note how Mr. Soros interprets European “liberal values”. Free press is normally listed as a key one, and yet Soros wants proscription lists of anyone who disagrees, something for instance adopted by Turkish President Erdo?an following the last year’s failed coup and widely criticized by the EU itself. Another key liberal value is fair trial. Yet Soros’ own Kremlin Watch is judge, jury and executioner in one. Who does the EU belong to and serve, anyway? Its people or its financial oligarch? Perhaps Israel and Hungary are right: Mr. Soros is a threat to democracy.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290
George Soros Transfers $18 Billion to His Foundation, Creating an Instant Giant
https://www.wsj.com/articles/george-soros-transfers-18-billion-to-his-foundation-creating-an-instant-giant-1508252926
http://www.zerohedge.com/news/2017-10-17/george-soros-donates-18-billion-his-open-society-foundation


Hungarian-born billionaire investor George Soros is pledging $18 billion - the bulk of his $26 billion fortune – to his Open Society Foundation, completing the integration of his family office, Soros Fund Management, and the charitable organization that serves as a front for Soros’s globalist agenda.
...
Bloomberg reported that the transfer of funds was authorized to help minimize a tax bill hedge fund managers are facing this year. Money managers have until the end of the year to pay taxes on fees they earned from assets in offshore funds, but had earlier deferred payment on. Many are now turning to charitable donations, including to their own foundations, to help offset the tax burden.
...
Tax experts have estimated that collectively managers have at least $100 billion offshore, based on tax-advisers’ conversations with clients, brokers and fund-service providers. A New York-based money manager such as Soros could be subject to a top federal income tax rate of 39.6%, not including state and local taxes. When Congress eliminated the tax break in 2008 during the aftermath of the financial crisis, it gave hedge fund managers until Dec. 31, 2017 to bring the cash home and pay the accumulated taxes.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.189
Поени од реакции
21.884
Ванлок затворија тремата, нема поќе невладини организации , нема поќе коси корнење, нема поќе жалопојни статии ......
Сега се прешалтаја во владини ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.404
Поени од реакции
31.290
Да, ама во првиот момент кога актуелната влада ќе направи нешто што не во интерес на надворешните газди на тие НВО-а, истиве ќе се свртат против нив. Како што се свртеа против претходната влада, иако на времето беа нивни големи подржувачи (против сегашниве).

Не дека очекувам актуелната власт да направи нешто против интересите на надворешните газди, ама останува да се надевам, нели? :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom