Инвестициски БУМ во Македонија

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Помладите генерации, од кои што сум дел и јас, немаат таков проблем. Да имаа, немаше масовно да одат на летна работа на запад и одреден број да остануваат таму, макар и на црно.
Имаат проблем со мизерните плати и воопшто услови за работа овде.
На крајот на денот, математиката го вика следното: африкански плати, а европски трошоци. Како е тоа можно, каде е разликата?

Во поглед на плати и услови за работа, не е државното проблем, приватното е.
Многу голем дел од нив одат поради невозвратена љубов :) Се шалам, одат затоа што таков е трендот. Луѓето од цел свет се помобилни. Иако има дел кои немаат друг избор, други одат за да доживеат нешто ново, да се пронајдат себеси, да избегаат од тука затоа што им пречи ова или она (ОНА) и тн. Не можеме да генерализираме.
А за трошоците сме на дното на Европа а и со платите сме тука некаде. Значи можно е и логично е.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Многу голем дел од нив одат поради невозвратена љубов :) Се шалам, одат затоа што таков е трендот. Луѓето од цел свет се помобилни. Иако има дел кои немаат друг избор, други одат за да доживеат нешто ново, да се пронајдат себеси, да избегаат од тука затоа што им пречи ова или она (ОНА) и тн. Не можеме да генерализираме.
А за трошоците сме на дното на Европа а и со платите сме тука некаде. Значи можно е и логично е.
Општа вистина е дека секој оди некаде од свои причини.
Некој може и заради невозвратена љубов, иако за такви не сум слушнал (освен од таа професорката што ми го срами универзитетот), некој за нови искуства (знам за такви случаи), но мнозинството заради лошите услови овде.

За примања и трошоци, груби пресметки во однос на искуства од САД и тука: трошоците се 2-3 пати поголеми (некои работи се и поефтини таму, пр. технологија), а примањата (соодветно за работни места) 5-10 пати повисоки. Дека е можно, изгледа можно е. Ама како може тоа да биде логично? Барем мене не ми е.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Општа вистина е дека секој оди некаде од свои причини.
Некој може и заради невозвратена љубов, иако за такви не сум слушнал (освен од таа професорката што ми го срами универзитетот), некој за нови искуства (знам за такви случаи), но мнозинството заради лошите услови овде.

За примања и трошоци, груби пресметки во однос на искуства од САД и тука: трошоците се 2-3 пати поголеми (некои работи се и поефтини таму, пр. технологија), а примањата (соодветно за работни места) 5-10 пати повисоки. Дека е можно, изгледа можно е. Ама како може тоа да биде логично? Барем мене не ми е.
Па тоа е проблемот, што ти викаш не си слушнал. Никој нема да ти рече луѓе ја не можам да најдам девојка овде и си одам. Или никој нема да рече еј не се снајдов се заебав што се запишав на тој и тој факултет а срам ми е да работам на работно место за кое не треба факултет и затоа одам во странство. Во најголемиот број на случаи ќе чуеш како некој не бил ценет овде а во странство ќе го ценеле. Сто пати сум рекол дека секој си знае за себе и според тоа треба да одлучи дали да остане или ќе си оди. Тие што одат да работат надвор не ги сметам за некакви предавници туку тоа го сметам за природен процес. Некој оди и се враќа некој оди и останува. Има и некои што одат во друга а завршуваат во трета земја.
За да не се нагаѓа со трошоци постојат други пресметки кои одредуваат квалитет на живот. Туку што беше уствари муабетов на темава? А да странски инвестиции:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: SF
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Или никој нема да рече еј не се снајдов се заебав што се запишав на тој и тој факултет а срам ми е да работам на работно место за кое не треба факултет и затоа одам во странство.
Во најголемиот број на случаи ќе чуеш како некој не бил ценет овде а во странство ќе го ценеле.За да не се нагаѓа со трошоци постојат други пресметки кои одредуваат квалитет на живот.

Туку што беше уствари муабетов на темава? А да странски инвестиции:)
Ова сум го слушнал. И никој не се срами од работното место (макар и чистачи по ресторани, собари по хотели...), туку човекот планира каде на зимување 10ина со парите што ги заработил.
Срамот го има кај вработените овде, кои најголемиот дел со своите примања и трошоци, не можат да си дозволат такво нешто, ако воопшто имаат слободни денови од работодавецот.
Изгледа тие што ги прават овие пресметки утнуваат некои работи.

Па ова е важен дел од проблемот на една инвестиција, домашна или странска. Што е важното, само "инвестиција од 10 милиони евра и 100 вработувања"? Бројот на работни места е само гола политика, а колку инвестирал некој во фабрика ама воопшто никој не го интересира.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.821
Веќе кога збориме за странски инвестиции, Македонија од 2010 наваму секоја година има најниска стапка на инвестиции во споредба со регионот.
Според последните објавени за 7 месеци од 2015 година, во Македонија се влезени 152 милиони евра и сме на дното. Само за споредба, земјата над нас е Босна со 300 милиони.

Овие бројки погласно зборат од кое било свечено отварање и сечење ленти.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Новиот проект на владата и Каракурмишева е странска инвестиција од неколку милиони евра која ќе вработи над 405 граѓани во Свети Николскиот регион, станува збор за фабрика за производство на
секс кукли кои потоа ќе се продаваат на младите кои се разочарани од љубовта за да не бегаат во странство.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Веќе кога збориме за странски инвестиции, Македонија од 2010 наваму секоја година има најниска стапка на инвестиции во споредба со регионот.
Според последните објавени за 7 месеци од 2015 година, во Македонија се влезени 152 милиони евра и сме на дното. Само за споредба, земјата над нас е Босна со 300 милиони.

Овие бројки погласно зборат од кое било свечено отварање и сечење ленти.
Колку што знам инвестициите се мерат во процент од БДП ане акко голи бројки. Сулудо е да очекуваш барем во догледно време повеќе инвестиции во Македонија од да речеме Србија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.219
Поени од реакции
35.821
Колку што знам инвестициите се мерат во процент од БДП ане акко голи бројки. Сулудо е да очекуваш барем во догледно време повеќе инвестиции во Македонија од да речеме Србија.
Точно, но нашиот БДП не е многу различен од Босна и Албанија кои бележат подобри резултати од нас од кои Албанија неколкукратно повеќе.

А ако добро се сеќавам некаде 2008-2009 година имаше ветување за ни помалку ни повеќе туку осум милијарди евра инвестиции.

Легендарно ветување заедно со тоа по еден вработен од секое семејство.

Може и човекот мислел осум милијарди, ама за 30-40 години.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
http://data.worldbank.org/indicator/BX.KLT.DINV.CD.WD

2014

Албанија 1,2 милијарди евра директни инвестиции

Македонија 60 милиони евра директни инвестиции

Или би му дошло некаде 20 пати повеќе инвестиции. БДП - то ни е тука некаде исто.

п.с. Зимбабве има инвестиции од скоро 600 милиони.
п.п.с. Сиера Леоне 700 милиони.

Ај продолжете со дискусијата.
 
D

Darko_ufo

Гостин
http://data.worldbank.org/indicator/BX.KLT.DINV.CD.WD

2014

Албанија 1,2 милијарди евра директни инвестиции

Македонија 60 милиони евра директни инвестиции

Или би му дошло некаде 20 пати повеќе инвестиции. БДП - то ни е тука некаде исто.

п.с. Зимбабве има инвестиции од скоро 600 милиони.
п.п.с. Сиера Леоне 700 милиони.

Ај продолжете со дискусијата.
Ама не ти не разбираш, сега Брутардата ќе ти каже како Грујо отварал фабрики за чипс... Плус ние не сме црнци па да рмбаме како во Зимбавбе ние сме тука сите шефови и директори за во администрација.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
ама народот, избори...
народот
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
http://data.worldbank.org/indicator/BX.KLT.DINV.CD.WD

2014

Албанија 1,2 милијарди евра директни инвестиции

Македонија 60 милиони евра директни инвестиции

Или би му дошло некаде 20 пати повеќе инвестиции. БДП - то ни е тука некаде исто.

п.с. Зимбабве има инвестиции од скоро 600 милиони.
п.п.с. Сиера Леоне 700 милиони.

Ај продолжете со дискусијата.
Ланската, 2014 та година заврши со салдо на странски инвестиции од 262 милиони евра.
Изгледа во Сиера Леоне имаат јака влада и затоа инвестираат таму.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Плус лично човек да биде подготвен за мобилност во светски рамки.
http://data.worldbank.org/indicator/BX.KLT.DINV.CD.WD

2014

Албанија 1,2 милијарди евра директни инвестиции

Македонија 60 милиони евра директни инвестиции

Или би му дошло некаде 20 пати повеќе инвестиции. БДП - то ни е тука некаде исто.

п.с. Зимбабве има инвестиции од скоро 600 милиони.
п.п.с. Сиера Леоне 700 милиони.

Ај продолжете со дискусијата.
хмм..у Албанија глобалистите прават промет од милијарди со дрога, нешто мораат и да реинвестираат, за да не биде сомнително. Претежно во хотели покрај море со подруми полни вода. За некоја друга обичнаа индустрија не сум слушнал....не па хајтеч..
И мислам дека навивањето околу Македонија , волку-толку е депласирано. Македонија по сите сега важечки глобалистички бизнис критериуми е слепо црево , ќуше во однос на инвестирање, без ресурси и рудни богатства, нема море ниту пристаништа , ниту друг брз транспорт.., има катастрофална состојба на работна рака, т.е. полна со преценети и самобендисани принцези на зрно грашок и многу малку вистински и работливи мајстори на занаетот..кој и да е тој занает. Постојано се чудам како и оние спомнати 60 милиони евра директни инвестиции??
Тука тешко било која влада помага..:tapp:
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Па тоа е проблемот, што ти викаш не си слушнал. Никој нема да ти рече луѓе ја не можам да најдам девојка овде и си одам. Или никој нема да рече еј не се снајдов се заебав што се запишав на тој и тој факултет а срам ми е да работам на работно место за кое не треба факултет и затоа одам во странство. Во најголемиот број на случаи ќе чуеш како некој не бил ценет овде а во странство ќе го ценеле. Сто пати сум рекол дека секој си знае за себе и според тоа треба да одлучи дали да остане или ќе си оди. Тие што одат да работат надвор не ги сметам за некакви предавници туку тоа го сметам за природен процес. Некој оди и се враќа некој оди и останува. Има и некои што одат во друга а завршуваат во трета земја.
За да не се нагаѓа со трошоци постојат други пресметки кои одредуваат квалитет на живот. Туку што беше уствари муабетов на темава? А да странски инвестиции:)
Дека емиграцијата е мултифакторијален процес тешко е да се негира. А посебно дека семејниот и личен живот е фактор. Порано се одело на гурбет за да се прехрани фамилијата. А сега се оди сам ради себе и најчесто не се враќаат т.е. тоа е карта во еден правец.[DOUBLEPOST=1453140271][/DOUBLEPOST]
хмм..у Албанија глобалистите прават промет од милијарди со дрога, нешто мораат и да реинвестираат, за да не биде сомнително. Претежно во хотели покрај море со подруми полни вода. За некоја друга обичнаа индустрија не сум слушнал....не па хајтеч..
И мислам дека навивањето околу Македонија , волку-толку е депласирано. Македонија по сите сега важечки глобалистички бизнис критериуми е слепо црево , ќуше во однос на инвестирање, без ресурси и рудни богатства, нема море ниту пристаништа , ниту друг брз транспорт.., има катастрофална состојба на работна рака, т.е. полна со преценети и самобендисани принцези на зрно грашок и многу малку вистински и работливи мајстори на занаетот..кој и да е тој занает. Постојано се чудам како и оние спомнати 60 милиони евра директни инвестиции??
Тука тешко било која влада помага..:tapp:
Наравоучение ти е легализирај секаква дрога или декриминализаирај и Македонија ќе стане рај за странски инвеститори од ранг на Ел Чапо...Субрата Рој не го фативме ама може да се удружиме со нарко картелите.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Citajki nekoi na temava covek e vo dilema dali zivee vo Makedonija ili vo nekoja zamislena zemja od necii sonista, rabotnicite bile princezi na zrno grasok so 200 evra plata, vo realen sektor sloboden den najcesto se zema od svadba do pogreb, plakanje za prekuvremeno ne postoi, skoro sekoj den umiraat vo nesrekni slucai na rab.mesto ili ostanuvaat invalidi poradi toa sto se stedi na sigurnosna oprema.

Drugi kazuvaat deka bilo vozmozno da se patuva po 100km na rabota sekoj den bidejki navodno poznavale nekoj takov, ama narodot nemal takva navika, vo Gevgelija imalo mnogu jak standard i ne znam uste sto procitav.

Samo omraza i potcenuvanje i po nekoja laga i fantazija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom