Инвестициите на македонските тајкуни

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
@Branchez го имаш буџетот за 2015 по категории, расходната страна?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Неколку месеца пред да избие аферата со прислушкуваните разговори, С.М. ја прослави првата милијарда со прослава во Дубаи. Тогаш сеуште беше недопирлив бог, му се можеше. Btw, инфото ми е од еден од обезбедувањето што лично бил во Дубаи за време на прославата.



Прво не ти личи на годините за ваков речник, како второ админот нема да дозволи ваков стил на дискусија. Следен испад = бан од тема.
250-300 miliona se samo od tranzicijata ukradeni. 2006 koga pobedija VMRo, eden drugar mi rece`do sea koj ukrade,ukrade. sea vekje nema sto da se krade`
kolku samo ne bese vo pravo :/. VMRO napravija `see you and raise you` x10
ali sekako kje prodolzat sekakvi likovi i `stranci` da relativiziraat grabezot na stoletieto od `patriotite` sinovi na udbasi i borci za grckata drzava
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Прво не ти личи на годините за ваков речник, како второ админот нема да дозволи ваков стил на дискусија. Следен испад = бан од тема.
..јас не кажав кој се дебилите, админот нека ги разгледа сите постови ( речникот а и учестаноста, т.е. бомбардирање со троловски постови) и ќе види за што се работи ...
Јас секогаш дискутирам по тема а не се обраќам никому лично....
На овој форум се легализираа навреди, исто како на улиците што се легализира насилството на шарените платеници..
А оваа тема беше финансиско -економска а тие и тука почнаа со пропаганда...
б.т.в., тоа што кажуваш за С.М. не е потполно релевантно, С.М. е и чешки државјанин и бизнисмен, може го има во списокот на Форбс на чешките тајкуни...
како и да е јас постирав уште поодамна, единствен случај досега што УСА детектирала перење на пари од РМ е некоја сума од 0,8 милиони евра, Стопанска банка преку Нов Зеланд. РМ предходно го открила тоа и го тужела починителот, но судот првично го заштитил перачот на парите, па РМ ги платила високите судски трошоци... сега со самото американско откривање на перењето пари, РМ си ги побарува назад парите за судски трошоци...
Значи ако УСА открива 0,8 милиони евра, милиарда нема да остане незабележана...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Bre bre,nemozes ni imeto da mu go napises na Mijalkov,ne pa da kazes nesto realno za nego :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Како успеваат вака да им исперат мозок, никогаш нема да ми биде јасно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.533
Неколку месеца пред да избие аферата со прислушкуваните разговори, С.М. ја прослави првата милијарда со прослава во Дубаи. Тогаш сеуште беше недопирлив бог, му се можеше. Btw, инфото ми е од еден од обезбедувањето што лично бил во Дубаи за време на прославата.



Прво не ти личи на годините за ваков речник, како второ админот нема да дозволи ваков стил на дискусија. Следен испад = бан од тема.

Не сфаќам зошто би се фалел со тоа? Повеќе ми звучи само изигравање пред пријатели ама ОК нема оправдување колку и да зел. Не сфаќам што можеш да направиш со милјарда што неможеш со 100 милјона кој и полесно можеш да ги криеш и со кој полесно ќе можеше мирно да се повлече. Во секој случај не е на арно.

Една милјарда остава траги каде и да е чувана. Ако е така сигурно ќе го јаде.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
..јас не кажав кој се дебилите, админот нека ги разгледа сите постови ( речникот а и учестаноста, т.е. бомбардирање со троловски постови) и ќе види за што се работи ...
Јас секогаш дискутирам по тема а не се обраќам никому лично....
На овој форум се легализираа навреди, исто како на улиците што се легализира насилството на шарените платеници..
А оваа тема беше финансиско -економска а тие и тука почнаа со пропаганда...
б.т.в., тоа што кажуваш за С.М. не е потполно релевантно, С.М. е и чешки државјанин и бизнисмен, може го има во списокот на Форбс на чешките тајкуни...
како и да е јас постирав уште поодамна, единствен случај досега што УСА детектирала перење на пари од РМ е некоја сума од 0,8 милиони евра, Стопанска банка преку Нов Зеланд. РМ предходно го открила тоа и го тужела починителот, но судот првично го заштитил перачот на парите, па РМ ги платила високите судски трошоци... сега со самото американско откривање на перењето пари, РМ си ги побарува назад парите за судски трошоци...
Значи ако УСА открива 0,8 милиони евра, милиарда нема да остане незабележана...
Сакаш да кажеш дека Сашо Мијалков ги стекнал парите со чесен и поштен бизнис што го води во Чешка или можеби јас лошо те разбирам? А што се однесува до Америка најдобро е да ја заборавиме и да не зборуваме за неа, бидејки Америка е волшебникот на светов кој прави чуда. Сите кажуваат како америка има еконмија која се руши како кула од карти, и сите се замараат колку Америка должи? А кој провери колку и должат на Америка? Ако дака АМЕРИКА КЕ ГО СОКРИЕ СЕКОЈ ДОКАЗ ИЛИ ИНФОРМАЦИЈА ЗА БИЛО КОЈ. А и ова да го кажам бидејќи Македонија не ја знаат нели мала земја е де хехехе мегу првите луге кој се џанимаваат со најплатениот и најтешкиот бизнис во Америка (ИСКОПУВАЊЕ НА АЗБЕСТ) го држи наш македонец од гевгелиски регион, така да многу добро ја знаат и Македонија, и се во Македонија. А што се однесува до Сасо Мијалков и Груевски мораат да бидат тргнати бифејки не си ги исполниле ветувањата таму каде што ветиле (Германија), затоа и им ги откриваат сите прљави игри,сите испрани пари,сите тајни сметки, и ке ги тргнат колку тоа да не им се допага на симпатизерите. А ако си го исполнеле ветувањето сите ние немаше ништо од сето ова да го знаеме и ке се крстевме на сите нив како на светци.Муабетот ми беше да кажам дека кај големите и моќните земји е и компјутерот и тастатурата, така да КАКО САКААТ ТАКА КЕ ОБЈАВАТ И КОГА САКААТ.А имаат и мн повеќе испрано од тоа што е објавено, само на нас останува да гледаме слушаме и провериме колку моѓеме дали е тоа така.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Сакаш да кажеш дека Сашо Мијалков ги стекнал парите со чесен и поштен бизнис што го води во Чешка или можеби јас лошо те разбирам? А што се однесува до Америка најдобро е да ја заборавиме и да не зборуваме за неа, бидејки Америка е волшебникот на светов кој прави чуда. Сите кажуваат како америка има еконмија која се руши како кула од карти, и сите се замараат колку Америка должи? А кој провери колку и должат на Америка? Ако дака АМЕРИКА КЕ ГО СОКРИЕ СЕКОЈ ДОКАЗ ИЛИ ИНФОРМАЦИЈА ЗА БИЛО КОЈ. А и ова да го кажам бидејќи Македонија не ја знаат нели мала земја е де хехехе мегу првите луге кој се џанимаваат со најплатениот и најтешкиот бизнис во Америка (ИСКОПУВАЊЕ НА АЗБЕСТ) го држи наш македонец од гевгелиски регион, така да многу добро ја знаат и Македонија, и се во Македонија. А што се однесува до Сасо Мијалков и Груевски мораат да бидат тргнати бифејки не си ги исполниле ветувањата таму каде што ветиле (Германија), затоа и им ги откриваат сите прљави игри,сите испрани пари,сите тајни сметки, и ке ги тргнат колку тоа да не им се допага на симпатизерите. А ако си го исполнеле ветувањето сите ние немаше ништо од сето ова да го знаеме и ке се крстевме на сите нив како на светци.Муабетот ми беше да кажам дека кај големите и моќните земји е и компјутерот и тастатурата, така да КАКО САКААТ ТАКА КЕ ОБЈАВАТ И КОГА САКААТ.А имаат и мн повеќе испрано од тоа што е објавено, само на нас останува да гледаме слушаме и провериме колку моѓеме дали е тоа така.
имаше еден напис и табела за одлеани пари од многу држави, па и од Р.Македонија, период од 2004-2014...кај РМ стои околу 5мрд евра..( во другите ехЈу држави, Србија, Хрватска има значително поголеми суми).И сега само на основа на тоа некој си земат здраво за готово кој ги одлеал тие пари а и здраво за готово дека парите се украдени.. Голема глупост, а пред се пак ќе напишам, 2002-2006, била влада на СДСМ. , 2004-2009 председател од сдсм, 2004-2011 гувернер од сдсм, а и уставен суд е сменет 2011..значи толку од теоријата за тотално владеење на дпмне; па и од 2011 навака се уште има доста судии од сдсм..тоа е тоа, се исконструируваат некој теории без никаква основа.. западот нема досега ништо конкретно против оваа власт, само тоа дека има опозиција која не сака избори , демек политичка криза и платени демонстранти од сорос... а има забелешки дека не се решава проблемот со името, а и не се спроведе ембарго кон Русија, иако и самите тие го кршат ембаргото... толку од приказните и галамењето
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
имаше еден напис и табела за одлеани пари од многу држави, па и од Р.Македонија, период од 2004-2014...кај РМ стои околу 5мрд евра..( во другите ехЈу држави, Србија, Хрватска има значително поголеми суми).И сега само на основа на тоа некој си земат здраво за готово кој ги одлеал тие пари а и здраво за готово дека парите се украдени.. Голема глупост, а пред се пак ќе напишам, 2002-2006, била влада на СДСМ. , 2004-2009 председател од сдсм, 2004-2011 гувернер од сдсм, а и уставен суд е сменет 2011..значи толку од теоријата за тотално владеење на дпмне; па и од 2011 навака се уште има доста судии од сдсм..тоа е тоа, се исконструируваат некој теории без никаква основа.. западот нема досега ништо конкретно против оваа власт, само тоа дека има опозиција која не сака избори , демек политичка криза и платени демонстранти од сорос... а има забелешки дека не се решава проблемот со името, а и не се спроведе ембарго кон Русија, иако и самите тие го кршат ембаргото... толку од приказните и галамењето
Па тогаш значи украдените пари во наши банки ги кријат? Или во сефови? Или под перница? А може ги имаат закопано некаде?
Каде се нашите пари?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
herp derp ехЈу држави herp derp Србија herp derp Хрватска herp derp2002-2006, била влада на СДСМ. , 2004-2009 председател од сдсм, 2004-2011 гувернер од сдсм, а и уставен суд е сменет 2011..значи толку од теоријата за тотално владеење на дпмне; па и од 2011 навака се уште има доста судии од сдсм. .Herp derp
Во Македонија живееме, затоа сме засегнати од овие работи. Нека му ја мислат Хрватите за Хрватска и Србите за Србија. Пред 25 години се разделивме културно од нив и реално ич кур не ми чуе за нивното ѓубре. Не се сомневам дека чувствата се взаемни.

Не знам колку си запознаен, буџетите на сите оние кои ги наброја погоре зависат директно од Владата на Р.М.. Државниот буџет е еден и истиот според утврдената потреба се прераспределува на корисниците. Она што "им се лепело на рака" на дотичните пак било со нечиј амин од Владата на Р.М.

По твое, ваков амин имало потреба да се дава до 2011, после тоа сѐ е ЖМРО освен некои судии кои не се.
 
B

Bafra

Гостин
Како успеваат вака да им исперат мозок, никогаш нема да ми биде јасно.
Нивните мозоци не се испрани, секој од нив е вработен во администрација а некои и цели фамилии. Други си добиваат тендери и сл. Така да тие си се паметни.

Останативе што излегувате на избори и верувате во системот дека ви мисли добро ќе да сте со испрани мозоци :D иако во реалност многупати е потврдено дека системот се злоупотребува максимално.

Да правиш една работа исто, по неколку пати, а да очекуваш различен резултат, некои ја нарекуваат глупост :P
Ама надежта последна умира, и тоа во ист момент со човекот ;).

Врска тајкуните одредени членови доста сте интелигенти и не ми е јасно како може вие да мислите дека домашниве тајкуни постигнале се ова без помош на странски служби и совети :confused: .

Се знае како најлесно и најефтино се владее- ЈАНИЧАРИ
НИЕ ќе те поставиме, ти ќе бидеш Паша, се што ќе собереш од народот нас ќе ни го даваш а за возврат ќе добиваш 10-20%,МОЌ и ПОЧИТ .

Камчев да не се знаеше со Камерун може и во затвор ќе беше претходниве години :cool:.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Па тогаш значи украдените пари во наши банки ги кријат? Или во сефови? Или под перница? А може ги имаат закопано некаде?
Каде се нашите пари?
Никаде не рекле дека се наши пари, туку пари одлеани од РМ во странство преку банкарски трансакции, јавно, со пишани документи... пример, имаше галама дека СТБ изнесува пари во централата во Грција, уште поодамна, уште Гошев беше гувернер... и што ??
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
mijalkov ja kupuva Telma.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom