Имунитет

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
дали имаш сознанија околу Д3 витаминот и имунитетот ?? (за возрасни) и утрапија на ќерката Д3 4000ие, ама ме збуни 1 дражеја на 2 дена и се јавив на матичната да прашам, ми кажа одма враќај тоа, максимум е 2000ие и тоа ако со анализа на крв имаш недостаток, добро ја чувавме фискалната и го вратив... е сега матичната кажа ако сакам не е опасно, по 500ие на ден, како за деца за рахитис, ама изгледа немало перли како некогаш, туку само капки ??Ова 500ие може и со сунчање да се постигне, ама во јуни, плус и тоа па не е згодно за кожата??
... најчесто кога ќе дојдеме со прашање во лекарската ординација околу важноста на Вит Д секогаш тоа се поврзува со две работи, рахитис кај децата и остеопороза кај возрасни и толку!
...можеби има ретко некои лекари кои даваат акцент на циркулирачки нивоа на Вит Д во организмот поврзано со дијабет, кардиоваскуларни и автоимуни болести, па и некои тумурозни состојби. Лично мое влошување на функција на штитната жлезда, со покачување на ТСХ и ТПО антитела (автоимуна болест - Хашимото, како и витилиго), самоиницијативно побарав лабораториска анализа на Вит Д - 1,25-(OH)2 Витамин D и укажа дека сум на долна граница, со што следува период на внесување на исхрана богата со Вит Д (путер, риба, млечни производи збогатени со Вит Д) како и сончање во период само од 10 до кај 12ч, „на голо“ на пределот лице, грло, гради, затоа што би рекла општа здравствена состојба на телото ќе зависи и од нормализирање на тој Вит Д барем во граница над тоа мое ниско ниво.

Вит Д се наоѓа главно во две форми :

- Витамин D2 (ергокалциферол)-е само од егзогено потекло, мали количини се присутни во храната (печурки, зеленчук)

- Витамин D3 (холекалциферол) кој се синтетизира од 7-дехидрохолестерол со влијание на соларни ултравиолетови зрачења на кожата, а исто така, присутен е во храната (најчесто во масна риба).

25-(OH) Витамин D е главната форма на Витамин D и се наоѓа во висока концентрација во серумот или плазмата со што се одредува самиот статус на Вит Д во телото,нормални вредности на витаминот Д (30–100 ng/ml) , < 20 ng/ml дефицит, најчести симптоми од недостиг од витаминот Д слаба апсорбција на калциум, замор, сонливост, мускулна слабост, депресија, потење на главата, сува потемнета кожа, кршлива коса, намален имунитет и склоност кон алергии, зголемен крвен притисок и холестерол, астма кај деца, бавно заздравување рани.

... е сега не може така „ да и’ утрапат“ на ќерката, од препоставка дека има слаб имунитет, па од око матичната и препорачала Витамин Д, затоа што може таа да има нормално циркулирачки Вит Д и со дополнително додавање на Вит Д во суплименти може да доведе до суфицит- вишок, што пак ќе прави здравствени проблеми! така да без лабораториска анализа напамет Не, оти ќе се поврзи со апсорбција на калциум па ќе наштети на бубрезите, барем јас така мислам!
... испитување треба да биде после „wash out“ периодот (времето неопходно целиот суплимент или лек да се исфрли од организмот и реално се одредат нови базални вредности на Вит Д), витаминот Д како липосолубилен витамин, се задржува во масното ткиво и тешко се ослободува во крвотокот!
...сите мои напори да по природен пат го доведам Вит Д во нормала од моите предходни 27 ng/ml барем на некоја средна вредност од 50 ng/ml ми беа безуспешни, а самата втора анализа напротив беше уште пониска вредност од 20 ng/ml што беше знак дека морам да го внесам Витамин Д ако не сакам да паднам под таа вредност што ќе значи веќе недостаток, а под 10 ng/ml се води како тежок дефицит ... инаку формата како Д3 е природна форма за телото и поефикасен од Д2, како суплименти/ лек селектирав четири од кои требаше да се одлучам :

vitamin-ad3.jpg index.jpg s-l400.jpg 3539_WN_CEHR.png

-прва опција не ја зедов во предвид поради содржината на Вит А!
- сакав чист Вит Д3 ама не како орална ампула ( втора опција) која се зема еднаш месечно поради повисока концетрација еднократно,
- Вит К не ми е неопходен, па ја исфрлив и четвртата солуција, па се одлучив на маслениот раствор Вигантол ( трета опција) кој можам сама да си го дозирам постепено секојдневно почнувајќи од една капка, па две...
... ми требаше само еден месец да направам повторно хормонско испитување на штитната жлезда, каде веќе ТСХ од 8,7 се симна на пола (Т3, Т4 во нормала) на нормална вредност 4,4 ( 0.4 до 4.5 µUI/ml) со што знам дека сум на добар пат за решавање на проблемот ( и витилигото ми се повлече на лактот скоро 90%), но ми треба барем уште еден месец за да би направила повторно лабораториско испитување на Вит Д, со што продолжив со Вигантол по 5 капки (2000ИЕ) што би ми била доволна дневна доза иако имам недостаток на Вит Д, па слободно можам да земам и 4000ИЕ!

vit d table 1.png

...тоа што и дале на ќерката суплимент со една доза од 4000ИЕ не е толку страшно кога се дозира секој втор ден што значи секој ден би дошло до 2000 ИЕ или можела да пие еднаш на три или четири дена, туку матичната зошто дала препорака без испитување, ако така се исплаши, па вие ќе лутате таму ваму, веќе ако дава готови суплименти си Вит Д за подигнување на имунитетот што не назначила и максимална дневна доза!
П.С.
...строга вегетаријанаска исхрана која не содржи ништо од животинско потекло дури ни млечни производи е предиспозиција за недостаток на Вит Д со што и имунитетот може да биде загрозен!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
... најчесто кога ќе дојдеме со прашање во лекарската ординација околу важноста на Вит Д секогаш тоа се поврзува со две работи, рахитис кај децата и остеопороза кај возрасни и толку!
...можеби има ретко некои лекари кои даваат акцент на циркулирачки нивоа на Вит Д во организмот поврзано со дијабет, кардиоваскуларни и автоимуни болести, па и некои тумурозни состојби. Лично мое влошување на функција на штитната жлезда, со покачување на ТСХ и ТПО антитела (автоимуна болест - Хашимото, како и витилиго), самоиницијативно побарав лабораториска анализа на Вит Д - 1,25-(OH)2 Витамин D и укажа дека сум на долна граница, со што следува период на внесување на исхрана богата со Вит Д (путер, риба, млечни производи збогатени со Вит Д) како и сончање во период само од 10 до кај 12 ч, на голо на пределот лице, грло, гради, затоа што би рекла општа здрваствена состојба на телото укажува зависи од нормализирање на тој Вит Д барем во граница над тоа мое ниско ниво.

Вит Д се наоѓа главно во две форми :

- Витамин D2 (ергокалциферол)-е само од егзогено потекло, мали количини се присутни во храната (печурки, зеленчук)

- Витамин D3 (холекалциферол) кој се синтетизира од 7-дехидрохолестерол со влијание на соларни ултравиолетови зрачења на кожата, а исто така, присутен е во храната (најчесто во масна риба).

25-(OH) Витамин D е главната форма на Витамин D и се наоѓа во висока концентрација во серумот или плазмата со што се одредува самиот статус на Вит Д во телото,нормални вредности на витаминот Д (30–100 ng/ml) , < 20 ng/ml дефицит, најчести симптоми од недостиг од витаминот Д слаба апсорбција на калциум, замор, сонливост, мускулна слабост, депресија, потење на главата, сува потемнета кожа, кршлива коса, намален имунитет и склоност кон алергии, зголемен крвен притисок и холестерол, астма кај деца, бавно заздравување рани.

... е сега не може така „ да и утрапат“ на ќерката, од препоставка дека има слаб имунитет, па од око лекарот и препорачал Витамин Д, затоа што може таа да има нормално циркулирачки Вит Д и со дополнително додавање на Вит Д во суплименти може да доведе до суфицит- вишок, што пак ќе прави здравствени проблеми! така да без лабораториска анализа напамет Не, оти ќе се поврзи со апсорбција на калциум па ќе наштети на бубрезите, барем јас така мислам!
... испитување треба да биде после „wash out“ периодот (времето неопходно целиот лсуплимент или лек да се исфрли од организмот и реално се одредат нови базални вредности на Вит Д), витаминот Д како липосолубилен витамин се задржува во масното ткиво и тешко се ослободува во крвотокот!
...сите мои напори да по природен пат го доведам Вит Д во нормала од моите предходни 27 ng/ml барем на некоја средна вредност од 50 ng/ml ми беа безуспешни, а самата втора анализа напротив беше уште пониска вредност од 20 ng/ml што беше знак дека морам да го внесам Витамин Д ако не сакам да паднам под таа вредност што ќе значи веќе недостаток, а под 10 ng/ml се води како тежок дефицит ... инаку формата како Д3 е природна форма за телото и поефикасен од Д2, како суплименти/ лек селектирав четири од кои требаше да се одлучам :

Прегледај го приврзокот 242447 Прегледај го приврзокот 242448 Прегледај го приврзокот 242449 Прегледај го приврзокот 242450

-прва опција не ја зедов во предвид поради содржината на Вит А!
- сакав чист Вит Д3 ама не како орална ампула ( втора опција) која се зема еднаш месечно поради повисока концетрација еднократно,
- ВитК не ми е неопходен, па ја исфрлив и четвртата солуција, па се одлучив на маслениот раствор Вигантол ( трета опција) кој можам сама да си го дозирам постепено секојдневно почнувајќи од една капка, па две...
... ми требаше само еден месец да направам повторно хормонско испитување на штитната жлезда, каде веќе ТСХ од 8,7 се симна на пола (Т3, Т4 во нормала) на нормална вредност 4,4 ( 0.4 до 4.5 µUI/ml) со што знам дека сум на добар пат за решавање на проблемот, но ми треба барем уште еден месец за да би направила повторно лабораториско испитување на Вит Д, со што продолжив со Вигантол по 5 капки (2000ИЕ) што би ми била доволна дневна доза иако имам недостаток на Вит Д, па слободно можам да земам и 4000ИЕ!

Прегледај го приврзокот 242456

...тоа што и дале на ќерката суплимен со една доза од 4000ИЕ не е толку страшно кога се дозира секој втор ден што значи секој ден би дошло до 2000 ИЕ или можела да пие еднаш на три или четири дена, туку матичната зошто дала препорака без испитуање, ако така се исплаши, па вие ќе лутате таму ваму, веќе ако дава готови суплименти си Вит Д за подигнување на имунитетот што не назначила и максимална доза!
П.С.
...строга вегетаријанаска исхрана која не содржи ништо од животинско потекло дури ни млечни производи е предиспозиција за недостаток на Вит Д со што и имунитетот може да биде загорзен!
не ми даде рецепт матичната ( а порано, лани, ми даде замената црвен рецепт, не се сеќавам зошто не земав и која јачина беше)... а сега ова од 4000ие го вратив, па не е ни регистрирано, го увезол некој како додаток на храна...
анализа на крв сега НЕМА за било што, а Визентал капки земаат внуците... ова ќе почека...
Инаку сега со короната многу се накотија реклами по ФБ а и на ТВ за Д3, но не сум сретнал појак препарат од 2000ие
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ми изгледа премалку храна до ручек, а премногу вода. Ова ми ќе ме тера на глад. :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
користам перли од Алкалоид, мислам 500ие... туку вчера си најдов во аптека Респивакс ама со добар датум, зошто мислам од кај 15-20 септември да го почнам порано, да ја завршам комплетно шемата за дигање имунитет до крај на ноември...
а тоа ИмумоФан спреј, руски, што е во Блгарија 125 Лева тешко да донесат пак тука во Скопје, здравје летоска од Србија или Блгарија ако некој оди..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Имунитет!

... едниот фактор од што зависи нашиот имун систем т.е „наследниот фактор“ или вроден имунитет,

... другиот фактор кој се стекнува од околината и условите каде се живее или работи наречен - стекнат имунитет!

- активни имунитет
се однесува на активната улога на нашата антитела во организмот која се бори против сите извори на болести, да речеме конкретно кон вируси и самиот имунитет на ваков начин стекнат трае подолго време, па и цел живот, ако еднаш ме обори вирусот „доле“ моето тело ќе се бори со него создавајќи антитела, па ако истиот по извесен период пак ме нападне веќе нема да ме обори, оти ќе биде прочитан веднаш од таа антитела што кружи низ телото!

- пасивен имунитет, би рекла „туѓ имунитет“, пренесен од „друга личност“ со веќе створена антитела, да речеме преку млекото што го цица бебето од својата мајка или пак уште порано преку постелката во утробата на мајката и затоа велиме децата кои цицаат мајчино млеко се поздрави од другите тому поради тој „пасивен имунитет“ што „се слива“ преку мајчиното млеко!

...симптоми на пад на имунитетот не мора секогаш да биде поврзано и значајно само за разболување, пад на имунитетот е знак на секојдневно неоправдано заморување, мрчење, нерасположеност, кожни промени, опаѓање на коса, чести алергични реакции,
... совет за подобрување на имунитетот со внес на витамини, добра исхрана, редовен сон, намален стрес, физичка активност, сексуална активност, позититвни мисли и најдобриот совет да не мрчиме цел ден туку да се смееме и дружиме...

* кој дел од сето ова наведено ги имаме како присутно, толку ќе бидеме силни со нашиот имун систем, затоа има различни примери со различно однесување на индивидуата кон заразните болести, што ќе кажете околу тоа, ваше мислење?
денес случајно успеав да се јавам на тв Телма, , во емисијата гостуваше дрка Ставриќ, како разбрав детски имунолог... а тема беше вакцини, ама и за стрептококи нешто се зборваше... јас поставив прашање и за референтни вредности за стрептококи во крвта, а и за бсж вакцина на возрасни, за мене , кој сум опериран од тимус и веќе сум примал бсж вакцини на 50г старост...
Пази сега, докторката се напраи на тошо, место Тимус вика оперирани му се Тонзили, а за прашањето за БСЖ вакцина за луѓе кој НЕ СМЕАТ да примат вакцина за Грип па и Ковид 19 препорача МЕРКИТЕ на СЗО, 2м растојание , Маски, Ракавици :facepalm:
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
1
Дали знаете да споделите некои природни, испробани и ефикасни рецепти за подобар имунитет? :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.596
Дали знаете да споделите некои природни, испробани и ефикасни рецепти за подобар имунитет? :)
cedi sok... gledaj da e uglavno zelencuk minimalno ovosje, koristi cel limon so se korata. 2 casi dnevno za nedela dena veke ke vidis razlika posebno ako koristis spanak...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
cedi sok... gledaj da e uglavno zelencuk minimalno ovosje, koristi cel limon so se korata. 2 casi dnevno za nedela dena veke ke vidis razlika posebno ako koristis spanak...
Што се случува ако има средно, или 1-1 овошје и зеленчук, имунитетот не се подобрува?

Друго, знаеш ли во една бабура колку витамин Ц има?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.596
Што се случува ако има средно, или 1-1 овошје и зеленчук, имунитетот не се подобрува?

Друго, знаеш ли во една бабура колку витамин Ц има?
ako imas 1-1 so ovosje najgolem problem e sekerot. ne sum ekspert nitu pak me interesira do tolku jas pisav za mene i kako jas teram.

babura ima poveke vitamin c nego portokal inace. jas obicno koristam celer, spanak, morkovi i bitter melon (ne znam kako se vika na mkd) od ovosje limun ili jagodi za smena.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
ako imas 1-1 so ovosje najgolem problem e sekerot. ne sum ekspert nitu pak me interesira do tolku jas pisav za mene i kako jas teram.

babura ima poveke vitamin c nego portokal inace. jas obicno koristam celer, spanak, morkovi i bitter melon (ne znam kako se vika na mkd) od ovosje limun ili jagodi za smena.
Се тоа е ок, и твојот предог е добар, ама логиката позади бегање од овошје заради тоа што има шеќер не е на место. Треба да се замараш така ако си на кето, диета која се коси со цела нутритивна наука, како последни 15 години, така и пред 50 + а кога ќе споредат луѓе што јадат помалце шеќери и ги тестираат како работи нивниот панкреас/регулацијата на инсулин, резултатите се драстично полоши од оние кои јадат 60% од калории во форма на јаглехидрати во нивната диета.


ТЛДР грото од луѓе се ранат толку лошо, што најмал проблем им е овошје.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.596
Се тоа е ок, и твојот предог е добар, ама логиката позади бегање од овошје заради тоа што има шеќер не е на место. Треба да се замараш така ако си на кето, диета која се коси со цела нутритивна наука, како последни 15 години, така и пред 50 + а кога ќе споредат луѓе што јадат помалце шеќери и ги тестираат како работи нивниот панкреас/регулацијата на инсулин, резултатите се драстично полоши од оние кои јадат 60% од калории во форма на јаглехидрати во нивната диета.


ТЛДР грото од луѓе се ранат толку лошо, што најмал проблем им е овошје.
vidi... jas u sok koristam raboti sto retko gi jadam svezi. znaci namerno ne koristam baburi/piperki ili jabolki zasto toa go konzumiram na drug nacin. spanjak e super zasto ti dava zelezo i posle nedela dena veke se oseka razlika imas ne samo pojak imunitet nego i energija. morkov retko jadam pa vo sok mi e super, isto i za celer, mi mirisa u salata i ne go mozam...

nema nikogas da me ubedis deka poveke seker e dobra rabota pogotovo koga go ima vo se u denesno vreme. povtorno ova e individualna rabota i ako ti fali u dietata ok, mene mi e ok vaka.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
vidi... jas u sok koristam raboti sto retko gi jadam svezi. znaci namerno ne koristam baburi/piperki ili jabolki zasto toa go konzumiram na drug nacin. spanjak e super zasto ti dava zelezo i posle nedela dena veke se oseka razlika imas ne samo pojak imunitet nego i energija. morkov retko jadam pa vo sok mi e super, isto i za celer, mi mirisa u salata i ne go mozam...

nema nikogas da me ubedis deka poveke seker e dobra rabota pogotovo koga go ima vo se u denesno vreme. povtorno ova e individualna rabota i ako ti fali u dietata ok, mene mi e ok vaka.
Луѓето кои јадат 5-6 порции овошје на ден, се значајно поздрави од оние кои јадат 1-2. Нема што да се убедуваме, гуглај fruit and health outcomes, и се ќе ти стане јасно, тие блогерите, рамноземјаши aka youtube кето кловнови, и остала багра треба да ги игнорираш, истите се предмет на исмејавање од сите веродостојни ликови кои значат нешто во нутритивната наука и имаат научни трудови кои се признаени од најдобрите научни журнали.

Кога ќе најдеш студија, за луѓе кои јадат повеќе овошје, и истото било причина за прерана смрт, или било каков ризик фактор, повели постирај ја тука. Иначе имунитет со смути, поготово за 1 недела не креваш. Потребни се многу повеќе промени - воедно хранливоста на спанаќот е најмалце заради железото, има во него далеку побитни состојки.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Oti mi go zabrisavte odgovorot? Ne jadite smuti od krastajci? Zemas edna krastajca ili dve pomali, ubavo gi cistis so voda, gi stavas vo blender, blendas i go pies. Nemoras ni da gi blendas, mozi i taka da gi jadis ama jas posto sum mrza :toe:.
Bitnoto e deka imunitetot top.
Ete koga sme kaj krastajcite i hrana za bildanje imunitet, ke vi spodelam eden recept od babami koja dozivea 100ka pa si velam sigurno funkcionira.
Znaci vo drven sad stavas ljupen luk, sol i malce maslo. Se toa ubavo so tolcnikot go smackuvas, da se dobie smesa vo vid na pasta. Sto povekje luk to poubo. Posle idi krastajcata. Ja ljupis i ja seckas na kocki. Ja stavas isto vo drveniot sad. Seto toa go zalivas so kiselo mleko, ako ti e gusto mozi malce vodicka i gotovo. Imunitetot vo oblaci :toe:.
A da, ke zaboravev, koga ova se jadi, obavezno da se konzumira domasno varena rakija, bela. Da gi napadnime neprijatelot na site frontovi. Krastajcata za imunitet, rakijata za dezinfekcija :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom