Имунитет

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
7.396
Да во право си, тоа и го кажав претходно, ние сега имаме неприродна селекција.
Затоа човештвото се повеќе ќе зависи од лекови.
Covestvoto od sekogas zaviselo od lekovi. Prekumernata upotreba i togas koga treba i togas koga ne treba ne napravi bukvalno zavisni od lekovi. Tuka konkretno mislam na antibioticite i drugite pomagala pri virusni infekcii. Da se razberime daleku od toa da zagovaram nikakva upotreba na lekovi, no ostavete be organizmot nekogas i sam da se izbori so bolesta, a ne pri najmal signal deka nesto ne e vo red odma naklukaj se so se i sesto. Znam custvoto i ne e bas prijatno no taka se jaca imunitet, taka uci a ne so smuti od krastajci. Pa ne ke se bori sistemot protiv krastajci i svezo ceden sok od portokal tuku so taze mutirani bakterii i virusi. Ili ajde vaka poslikovito. Ti koj nikogas ne si istrcal ni 200 metri sprint i random maratonec. I ti i toj jadete isto, zdravo, svezo itn itn. Utre zemate da trcate 1 km. Ti na 500 metri ke go izvadis jazikot, toj nema ni da seti. E pa isto i so imunoloskiot sistem. Trening treba. Znam deka e polesno da te nosat na ramo 1 km ama ako i koga ke treba sam da gi istrcas ke go jadis. Sega normalno ako ne si trcal nikogas nikoj ne ni ocekuva deka odma od prva ke istrcas, ama bitno e poleka da pocnis. 100 metra, 200, 300....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.906
Поени од реакции
5.225
Covestvoto od sekogas zaviselo od lekovi. Prekumernata upotreba i togas koga treba i togas koga ne treba ne napravi bukvalno zavisni od lekovi. Tuka konkretno mislam na antibioticite i drugite pomagala pri virusni infekcii. Da se razberime daleku od toa da zagovaram nikakva upotreba na lekovi, no ostavete be organizmot nekogas i sam da se izbori so bolesta, a ne pri najmal signal deka nesto ne e vo red odma naklukaj se so se i sesto. Znam custvoto i ne e bas prijatno no taka se jaca imunitet, taka uci a ne so smuti od krastajci. Pa ne ke se bori sistemot protiv krastajci i svezo ceden sok od portokal tuku so taze mutirani bakterii i virusi. Ili ajde vaka poslikovito. Ti koj nikogas ne si istrcal ni 200 metri sprint i random maratonec. I ti i toj jadete isto, zdravo, svezo itn itn. Utre zemate da trcate 1 km. Ti na 500 metri ke go izvadis jazikot, toj nema ni da seti. E pa isto i so imunoloskiot sistem. Trening treba. Znam deka e polesno da te nosat na ramo 1 km ama ako i koga ke treba sam da gi istrcas ke go jadis. Sega normalno ako ne si trcal nikogas nikoj ne ni ocekuva deka odma od prva ke istrcas, ama bitno e poleka da pocnis. 100 metra, 200, 300....
Така е.

Има барем 15 години минимум кај што земаме антибиотик само ако е преку потребно. Сега баш пред 20 дена син ми имаше грип и не беше матичната туку замената и таа ни даде антибиотик. Не му го дадовме, арно си беше детево, машала.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.482

всушност некој од проблемите настануваат од силниот имунолошки одговор, н.пр. висока температура... но постојат различни видови на имунолошки одговор, иста вироза кај некој е со висока т-ра , краткотрајно и поминува, кај друг може да е без т-ра и долготрајно....а и кај другите вируси, некој од хепатит му се зголемува џигерот, на некој не....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.482
Имунитет!

... едниот фактор од што зависи нашиот имун систем т.е „наследниот фактор“ или вроден имунитет,

... другиот фактор кој се стекнува од околината и условите каде се живее или работи наречен - стекнат имунитет!

- активни имунитет
се однесува на активната улога на нашата антитела во организмот која се бори против сите извори на болести, да речеме конкретно кон вируси и самиот имунитет на ваков начин стекнат трае подолго време, па и цел живот, ако еднаш ме обори вирусот „доле“ моето тело ќе се бори со него создавајќи антитела, па ако истиот по извесен период пак ме нападне веќе нема да ме обори, оти ќе биде прочитан веднаш од таа антитела што кружи низ телото!

- пасивен имунитет, би рекла „туѓ имунитет“, пренесен од „друга личност“ со веќе створена антитела, да речеме преку млекото што го цица бебето од својата мајка или пак уште порано преку постелката во утробата на мајката и затоа велиме децата кои цицаат мајчино млеко се поздрави од другите тому поради тој „пасивен имунитет“ што „се слива“ преку мајчиното млеко!

...симптоми на пад на имунитетот не мора секогаш да биде поврзано и значајно само за разболување, пад на имунитетот е знак на секојдневно неоправдано заморување, мрчење, нерасположеност, кожни промени, опаѓање на коса, чести алергични реакции,
... совет за подобрување на имунитетот со внес на витамини, добра исхрана, редовен сон, намален стрес, физичка активност, сексуална активност, позититвни мисли и најдобриот совет да не мрчиме цел ден туку да се смееме и дружиме...

* кој дел од сето ова наведено ги имаме како присутно, толку ќе бидеме силни со нашиот имун систем, затоа има различни примери со различно однесување на индивидуата кон заразните болести, што ќе кажете околу тоа, ваше мислење?

Alfa Imuno Protekt

1700мкд = 180 таблети... 6 на ден во сезона на вируси и алергии, 3 на ден превентивно...
само малку многу е 6 таблети на ден, уште ако се тешки за голтање..
а пак треба да се земаат други витамини и лекови...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.306
Поени од реакции
7.099
...тој едниот излечен во МКД, ако навистина е излечен од коронавирус КОВИД19 т.е. ја има антителата во својот имунолошки систем, која успеала да го уништи потврдениот коронавирус и во повторно тестирање е негативен тестот- ЗЛАТО ВРЕДИ!
... од таа особа треба да се зема крв и да се одели плазмата која би требало да се даде на жената што во моментот е во тешка здравствена ситуација на респираторен апарат, дали некому тоа му текна дека е можно да се внесе антитела во организмот кој не може да се справи со коронавирус и прашање на време кога ќе биде фатално?

... давање на крв од пациент кој го победил коронавирус Covid 19 т.е. „convalescent plasma“ е едно од вонредно спроведување, потенцијален третман на пациенти според вонредни состојби на СЗО, која мора да се даде во вистинско време што го сопира вирусот, давајќи му помош на нападнатиот имуолошки систем на пациентот кој е во многу лоша состојба витално да се поврати, додека се активира неговиот имунолошки систем! штом состојбата на пациентот е многу лоша, виталниот орган за дишење е нападнат и негова состојба е во животно загрозувачки момент, треба да се спроведе овој третман, оти друга шанса нема пациентот, нема ни лек ниту време да се поврати неговиот имунолошки систем и тоа фатално ќе заврши...

... смислата за тестирање на коронавирусот КОВИД19 има само ако се има симптоми (температура над 38 С, респираторни проблеми, кашлица и гушење, пневмонија), во првите денови на инфекцијата, нема доволно вирус присутен во организмот, а со тоа ниту тестот нема да потврди дека е присутен вирусот,

1584890239267.png

...ако некој со симптоми смета дека го има коронавирус, се става во функција на протокол, матичниот бара тест во Националниот институт за Јавно здравје и животна средина , а осомничениот пациент се задржува во изолација, дома или во болница, доколку тестот се врати позитивен, пациентот останува во изолација и Општинската служба за јавно здравје спроведува истрага на сите луѓе со кои пациентот бил во контакт за време на инфективниот период, па мора да го следат нивното здравје за време на периодот на инкубација...итн

1584890191853.png

... серолошкиот тест се прави затоа што може да открие антитела дури и ако пациентот се опоравил, ама не порано од една недела, додека тестот за PCR (реакциите на полимерен ланец) може да го открие вирусот само доколку лицето во моментот е болно, ама ако двата примероците се земени премногу рано (пред 12 дена), кога вирусното оптоварување е премногу мало или ако телото на лицето сè уште не произведело антитела против вирусот, тогаш нема ни да имаме позитивен резултат, но вакви тестови прашање каде се достапни и воопшто дали ги има доволно кај нас!
...квалитативно откривање на IgM , IgG антитела на коронавирус кај човечки серум се тестираат само тие на кои им помина инкубацијата, значи најрано после 10 дена од време на заразата со вирусот, а тоа се хоспитализирани највероватно со сомневање дека им поминало времето на инкубација, превентивно тестирање со PCR (полимеразна ланчана реакција) не постои за време на инкубација, а и да се направи тогаш тестот нема да биде валиден!
 
Последно уредено:

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
7.396
I sega imunitet se dobiva ili se jaca ako sedis vo sterilna sredina i pies smuti od krastajci ili .......
Ako e ova prvoto togas ovie sto sterilizirale se okolu sebe prethodni i piele raznorazni vitamisnki ili neznam kako da gi narecam smutinja nemaat gajle najverojatno. Kapata na krivo i gledaj seir. Nie drugite pijaci pusaci si gi broime denovite. Ili ne e bas taka a ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
5.306
Поени од реакции
7.099
I sega imunitet se dobiva ili se jaca ako sedis vo sterilna sredina i pies smuti od krastajci ili .
Ako e ova prvoto togas ovie sto sterilizirale se okolu sebe prethodni i piele raznorazni vitamisnki ili neznam kako da gi narecam smutinja nemaat gajle najverojatno. Kapata na krivo i gledaj seir. Nie drugite pijaci pusaci si gi broime denovite. Ili ne e bas taka a ?
... присуство на витамини во нормални граници во телото се само дел што е важно за имунолошки одговор... и кој кажа дека треба да се седи во стерилна средина? еден член тука долови една реченица( @Bafra ) дека чистота и хигиена е половина здравје, ама другата половина е нечистотијата! и токму тоа сака да каже дека не треба да бидеме во стерилна средина, нечистотијата токму ни го активира и го држи активен имонолошкиот ситсем, ама не зборуваме за патолошки бактерии и средини...
пушењето се знае како делува на плуќа и ако се направи РТГ се гледа на слика што процес прави, ако се знае дека секоја бактериска, па и вирусна инфекција го напаѓа токму тој орган - белите дробови т.е. респираторниот систем со тоа се усложнува имунолошкиот одговор и побрзо оздравување на тоа место каде е нападнато е многу потешко кога има дополнителен проблем од катран, никотин од секојдневните цигари, еве шанса во име на коронавирус да го оставиш пушењето со тоа што ќе ја одложуваш цигарата и нема да се надгледуваш на друштвото што пуши...
а за пиењето, може да биде две три чашки на ден, а не да биде пиење како вода тој алкохол, истиот не може да ја замени водата и ако ти треба релаксирање, храброст, опуштање земи некоја таблетка диазепам, не е страшно да помогнеш на телото во вакви стресни денови ... ете јас би ти препорачала да пиеш МНОГУ ШВЕПС и многу вода од чешма посебно ако е многу хлорирана!
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
7.396
... присуство на витамини во нормални граници во телото се само дел што е важно за имунолошки одговор... и кој кажа дека треба да се седи во стерилна средина? еден член тука долови една реченица( @Bafra ) дека чистота и хигиена е половина здравје, ама другата половина е нечистотијата! и токму тоа сака да каже дека не треба да бидеме во стерилна средина, нечистотијата токму ни го активира и го држи активен имонолошкиот ситсем, ама не зборуваме за патолошки бактерии и средини...
пушењето се знае како делува на плуќа и ако се направи РТГ се гледа на слика што процес прави, ако се знае дека секоја бактериска, па и вирусна инфекција го напаѓа токму тој орган - белите дробови т.е. респираторниот систем со тоа се усложнува имунолошкиот одговор и побрзо оздравување на тоа место каде е нападнато е многу потешко кога има дополнителен проблем од катран, никотин од секојдневните цигари, еве шанса во име на коронавирус да го оставиш пушењето со тоа што ќе ја одложуваш цигарата и нема да се надгледуваш на друштвото што пуши...
а за пиењето, може да биде две три чашки на ден, а не да биде пиење како вода алкохолот, тој не може да ја замени водата и ако ти треба релаксирање, храброст, опуштање земи некоја таблетка диазепам, не е страшно да помогнеш на телото во вакви стресни денови ... ете јас би ти препорачала да пиеш МНОГУ ШВЕПС и многу вода од чешма посебно ако е многу хлорирана!
Ajde ok ke se prebroime koga ke zavrsi se ova. Po se ova kazano jas spagjam vo najrizicni grupi, porizicni od mene se samo starcite nad 90 godini so site mozni bolesti zakaceno.
P.s a da vredi da se spomni deka ne rabotam vo kancelarija i deka ne kojznae kolku no sepak sum vo kontakt so ljuge i toa sekoj den razlicni. Patem receno seuste odam na rabota, nemam nekoj posebni beneficii.
Tuku drugo mi bese muabetot. Imunitet. Dobiv vpecatok deka povekjeto smetaat deka imaat dobar imunitet ako voopsto ne ja zakacat bolesta sto spored mene e pogresna informacija. Dobar imunitet e ako ja zakacais no sepak pominis so skoro nikakvi ili blagi simptomi sto vo prevod bi znacelo deka tvojot imunoloski sistem si ja zavrsil rabotata onaka kako treba. Popravime ako gresam.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
531
Поени од реакции
356
I sega imunitet se dobiva ili se jaca ako sedis vo sterilna sredina i pies smuti od krastajci ili .......
Ako e ova prvoto togas ovie sto sterilizirale se okolu sebe prethodni i piele raznorazni vitamisnki ili neznam kako da gi narecam smutinja nemaat gajle najverojatno. Kapata na krivo i gledaj seir. Nie drugite pijaci pusaci si gi broime denovite. Ili ne e bas taka a ?
Шефе, бидејќи глуп сум си, а тука не добив одговори од медицинариве, да не зборам па од интелектуалната каста, земав гуглав и налетав на една интересна работа,врска стерилната средина.
Имале експеримент со глувци, родени во стерилна средина, чувани во стерилна средина, хранети со стерилна храна, значи максимално се што можело било стерилно. Глувците починале за неколку дена.
Пази сега ова, покрај сите работи што биле стерилни, покрај тоа што глувците биле стерилни, кај нив се појавиле вируси :toe:

@bijons "паталошки" бактерии во нашето тело постојат уште додека човечулето е во матката, уште па ако излезе од отворот наменет за тоа, а не царски, уште неколку видови ќе ги здобие човечулето. Тие се доста битни. Затоа малку е неблагодарно да ги делиме на добри и лоши.
Самиот Пастер кажал, не се битни бактериите, туку средината.

imaat dobar imunitet ako voopsto ne ja zakacat bolesta....
Убаво си сфатил, т.е. и со добар имунитет лесно можеш да закачиш "болест ", милион примери има за тоа.
Е сега ако ти е силно телото, полесно ќе пребродиш, ама зависи за каква работа се работи.
Вака така, сме ги совладале почетните лекциите за основно :гик: , ама за овие од средно и факултет тешко мене:pijani:

Туку каде е шегобиецот @teneke , нешто го нема, штом јас не сум баниран (на некои теми сум), тој па ич, да не е во карантин или па супериорната му сопруга му забранила интернет :toe:
@teneke се надевам ги практикуваш сите совети што ми ги препорача за имунитет, посебно оној :sekcza:
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
7.396
Шефе, бидејќи глуп сум си, а тука не добив одговори од медицинариве, да не зборам па од интелектуалната каста, земав гуглав и налетав на една интересна работа,врска стерилната средина.
Имале експеримент со глувци, родени во стерилна средина, чувани во стерилна средина, хранети со стерилна храна, значи максимално се што можело било стерилно. Глувците починале за неколку дена.
Пази сега ова, покрај сите работи што биле стерилни, покрај тоа што глувците биле стерилни, кај нив се појавиле вируси :toe:

@bijons "паталошки" бактерии во нашето тело постојат уште додека човечулето е во матката, уште па ако излезе од отворот наменет за тоа, а не царски, уште неколку видови ќе ги здобие човечулето. Тие се доста битни. Затоа малку е неблагодарно да ги делиме на добри и лоши.
Самиот Пастер кажал, не се битни бактериите, туку средината.


Убаво си сфатил, т.е. и со добар имунитет лесно можеш да закачиш "болест ", милион примери има за тоа.
Е сега ако ти е силно телото, полесно ќе пребродиш, ама зависи за каква работа се работи.
Вака така, сме ги совладале почетните лекциите за основно :гик: , ама за овие од средно и факултет тешко мене:pijani:

Туку каде е шегобиецот @teneke , нешто го нема, штом јас не сум баниран (на некои теми сум), тој па ич, да не е во карантин или па супериорната му сопруга му забранила интернет :toe:
@teneke се надевам ги практикуваш сите совети што ми ги препорача за имунитет, посебно оној :sekcza:
Generalno jas i ti ne se soglasuvame okolu virusite no toa i ne e tolku bitno vo slucajot, tuku drugo e makata tuka sto pretpostavuvam ja znaes i ja oseti na svoja koza. Znaci ne smees ni da pomislis da imas drugo mislenje od oficijalnoto i ona pravilnoto koe vidi interesna rabota e isto so na moderatorot.
Citam sega nikoj nema da spodeli recept za smuti od krastajci kako preventiva, site baraat lekovi od apteka iako imunitetot vo oblaci bi trebalo da im bidi dosega. Duri ni ovoj maskata verzija na baba rada, nutricionistot sto za sekoja bolest ima resenie vo nekoe polsko cvekje mukla. Nekni samo lupna na seta maka deka masloto bilo stetno ako se gotvi so nego cinis so motorno maslo gotvime, samo ne kaza so sto da ja przime slaninata ili kremendalie. So salo ?
More i bijons ni ja snema ama da ne gresime dusa mozi na rabota zamina, se bori gradi v gradi so virusot.
Imase i eden drug vo taa fela @Bojco ama pa toj nikako da gi spodeli tajnite na zanaetot.
P.s teneketo kolku sto procitav krenal temepratura pa ko ke mu spadni ke se javi. Site sme teneke ili kako bese ona na fb ko ke stavaja sliki za poddrska .
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
531
Поени од реакции
356
Generalno jas i ti ne se soglasuvame okolu virusite no toa i ne e tolku bitno vo slucajot, tuku drugo e makata tuka sto pretpostavuvam ja znaes i ja oseti na svoja koza. Znaci ne smees ni da pomislis da imas drugo mislenje od oficijalnoto i ona pravilnoto koe vidi interesna rabota e isto so na moderatorot.
Citam sega nikoj nema da spodeli recept za smuti od krastajci kako preventiva, site baraat lekovi od apteka iako imunitetot vo oblaci bi trebalo da im bidi dosega. Duri ni ovoj maskata verzija na baba rada, nutricionistot sto za sekoja bolest ima resenie vo nekoe polsko cvekje mukla. Nekni samo lupna na seta maka deka masloto bilo stetno ako se gotvi so nego cinis so motorno maslo gotvime, samo ne kaza so sto da ja przime slaninata ili kremendalie. So salo ?
More i bijons ni ja snema ama da ne gresime dusa mozi na rabota zamina, se bori gradi v gradi so virusot.
Imase i eden drug vo taa fela @Bojco ama pa toj nikako da gi spodeli tajnite na zanaetot.
P.s teneketo kolku sto procitav krenal temepratura pa ko ke mu spadni ke se javi. Site sme teneke ili kako bese ona na fb ko ke stavaja sliki za poddrska .
Па со свинска маст пржи. Многу повкусно е, а и поздраво.

@teneke со лесно нека е. Кај кој совет за имунитетот си зафрканал :гик:
А те предупредив да внимаваш со мене, оти 2ти пати бев надвор од МКД, а не сум во изолација.
Ај како на кутре, :ајнапиво:
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.249
Поени од реакции
7.396
Па со свинска маст пржи. Многу повкусно е, а и поздраво.

@teneke со лесно нека е. Кај кој совет за имунитетот си зафрканал :гик:
А те предупредив да внимаваш со мене, оти 2ти пати бев надвор од МКД, а не сум во изолација.
Ај како на кутре, :ајнапиво:
Jas nemam problem so salo, toj ima. Da mozi oci ke ti istera ako te vidi salo da koristis. Tuku ete posledna negova dijagnoza sto ja procitav na temata koga eden pozitiven na korona ja pominal onaka blago a pritoa pusi, pija i generalno ne go praktikuva nutricioniskiot nacin na zivot koj ovoj go promovira. Site organizmi se razlicni, zatoa. Da ti pukni dusata od vakvi. Pa i kaj se najde ovoj da im kvari prosek na site ;)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
531
Поени од реакции
356
@мкд владе врска цигарите...
Тоа ти е како кога пресметуваат потрошувачка кошничка, тие одговорните си бираат дали портокали или кромид ќе земат во пресметките.
Така и во оваа статистика, имаат опции да бираат, дали ќе биде шеќер, дали цигари, дали алкохол, во зависност од потребите.
 
На врв Bottom