Импресии од посетата на Ајфеловата Кула

Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
А што ти одиш во места за да се фалиш после дека другите не биле таму и да се фалиш со слики од тие места?
Не ми се јасни тие глупости. Неизживеани работи.
Нормално е ако се оди во Париз да одиш на Ајфелова кула, да се шеташ на Шанзелизе, да одиш на Монмартр, во Версај, во Лувр. Ќе се сликаш за спомен, ама чуството што го доживуваш е неверојатно.
Цел свет сака да оди во Париз, ама европјаните дека им е близу па ги сметаат очигледно за будали сите кои биле да го посетат.
Свашта ќе прочитам!
Не дека нема убави мали градчиња, ама Париз ... си е Париз.




то е мора некој хејтерски да издејствува хаха
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Полн е со арапи и црнци џепчии. Воопшто не ми се допаѓа. :)
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
Полн е со арапи и црнци џепчии. Воопшто не ми се допаѓа. :)
мора и тие да живеат ако успеат да врзат некој 5 ајфелови кули приврзоци се земат за 1 евро ако успеат од некој земат и 5 јаки трговии паѓат
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Еве да споделам неколку слики.

Оваа е од брат ми, my favorite
36475_413798964850_849519850_4425367_7242685_n.jpg

Поглед од 3-ти кат
35434_413800034850_849519850_4425427_6832394_n.jpg
35434_413800039850_849519850_4425428_2816831_n.jpg
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас воопшто не бев ни воодушевена, ниту пак паднав во несвест. Од далеку е убава, кога ќе се приближиш тоа е само огромна градба од железо... Ништо посебно... Ама баш ништо...

Не дека нема убави мали градчиња, ама Париз ... си е Париз.
Се согласувам со поголемиот дел од постот, освен со реченицава. Париз си е Париз... Иако е индивидуално морав да искоментирам. Париз уште еднаш никогаш не би го посетила, ама никогаш. Понегативна енергија во животов нема осетено, единствено нешто што навистина ми се допадна беше Монмартр...
Луѓето се како зомби, никој не се смее, метроана се језиви...
Во Париз пак би одела само ако се работи за службен пат, па да морам да одам...
Никако не е град на љубовта или светлината, јас повеќе би го рекла град на зомбијата...
Ама нормално тоа е индивидуално, секој различно си ги осеќа енергиите...
 
Член од
14 април 2010
Мислења
75
Поени од реакции
17
Ми се одмили да одам и во Париз и во Милано и во сите слични на нив градој.
Секоја будала има одено во Париз. Ако одам и јас ќе се почувствувам и јас како еден од нив. И шо е најјако, сите на исти места се сликат. Уствари не на исти, на идентични. На клупа да седнат да се сликат, истата ја бират.
Така да , ако би одел Франција на пример, побрзо би одел во некое гратче шо никој не го знај отколку во Париз на Ајфеловата кула
Еве за твој инат и јас да се пофалам од мојата посета во Париз, и да постирам една фотографија со мене и Ајфеловата Кула :)

37453_1528759546801_1469078551_31340145_6736253_n.jpg

И викаш "ако одам" или "ако би одел Франција", што значи дека не си бил, а погоре пишуваш дека ти се одмилило одењето во Париз... немам коментар :/

Ти советувам прво оди, посети ги местата како Eiffel Tower, Notre-Dame, Montmartre, Versailles, Champs-Elysees, Louvre... па после зборувај... без лутење, но оди посети ги местата, нема да се разочараш.
 
A

Antigona

Гостин
Лично јас ниту сум импресионирана од градот Париз, ниту од кулата , ниту од французите

Изгледа некаква одбивност добив поради лошиот однос бидејќи сум зборела германски , баш на косо ме гледаа и мене и цело друштво германци со кои бевме заедно.

Ништо од Франција , ја бришам од картата на светот.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Полн е со арапи и црнци џепчии. Воопшто не ми се допаѓа. :)
Во Европа само Атињаните ке ви кажат дека се ''чисти '' .
Не само тебе на никој не му се доага тоа бидејки сите што одат не одат да ги гледаат нив .
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Понегативна енергија во животов нема осетено, единствено нешто што навистина ми се допадна беше Монмартр...
Монмартр владее. Ајфеловата кула е .. добар бренд. =)

Има и други убави делови од градот, малку на страна од туристичките атракции, кои дишат со вистинскиот Париски живот, начичканите кафулиња и ресторанчиња со минијатурни маси и десет сантима меѓу луѓето. Чудесните пецива и колачи..

Сепак, веќе не би живеел таму по сопствен избор. Премногу стрес, нервозни луѓе и загадување во секојдневниот живот. Убав е да поминеш викенд и да се потсетиш на генералниот шмек.

Инаку, без врска е да се даваат генерализирачки коментари за кој било град од една-две куси посети без личен допир со луѓето кои живеат во градот. Обидете се да стапите во контакт со локалци пред да заминете некаде, дали couchsurfing или некако поинаку, сигурно ќе добиете покомплетен впечаток.
 
Член од
4 јуни 2013
Мислења
24
Поени од реакции
78
И јас не се качив на Ајфелова и не ми е мака. Кога би одела повторно во Париз, можеби би се качила на кулата.
Наместо тоа, се качив на Tour Montparnasse и оттаму погледот беше феноменален. Се гледаше цел Париз.
Најгорниот кат од кулата е отворен, како тераса, па може од сите страни да се ужива во глетката на градот.
Инаку, Париз не ми остави некој особен впечаток, а мислев дека ќе бидам водушевена. Единствено ми се допадна како изгледа градот навечер. Тогаш има некоја посебна убавина.
Најмногу ми се допадна Нотр Дам и нејзината околина со тесни улички полни со луѓе, врева, смеа.
 
Член од
12 ноември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
47
Никогаш нема да зажалам што сум се качила на Ајфеловата кула.Оваа е поглед од 2 кат на АЈфеловата кула.
 

Attachments

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
И јас не се качив на Ајфелова и не ми е мака. Кога би одела повторно во Париз, можеби би се качила на кулата.
Наместо тоа, се качив на Tour Montparnasse и оттаму погледот беше феноменален. Се гледаше цел Париз.
Најгорниот кат од кулата е отворен, како тераса, па може од сите страни да се ужива во глетката на градот.
Инаку, Париз не ми остави некој особен впечаток, а мислев дека ќе бидам водушевена. Единствено ми се допадна како изгледа градот навечер. Тогаш има некоја посебна убавина.
Најмногу ми се допадна Нотр Дам и нејзината околина со тесни улички полни со луѓе, врева, смеа.
а може ли некој да ми каже повеке за сместувањето, за превоз од аеродромот до градот и сл ?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Што ќе се мачиш да идеш у Париз. Имаш дури 8 Ајфелови кули во Бугарија. Една од нив е во Перник :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
дечки ај искуство како сте биле
дали преку агенција или индицидуално,
планирам летово да одам едно 7дена
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Прашање е на лично искуство, кој како ја доживеал. Јас пред да го посетам Париз се сомневав дека ќе ми се допадне кулата, но првиот пат кога ја видов беше вечер и токму во оној момент кога почнуваше да трепка и реално, преубава беше глетката. Во принцип, ми се допадна навечер, убаво е осветлена и ти дава чудно (интересно) чувство додека стоиш под неа. Исто така, убава е глетката навечер додека шеташ некаде покрај Сена, ми се допаѓа што свети врвот (како lighthouse). Со друштвото поминавме одлична вечер, седејќи помеѓу Лувр и паркот Тулури, пиејќи пиво и гледајќи ја од далеку.
Преку ден за мене лично е помалку импресивна. Утрото кога ја посетивме имаше магла, така да, половина кула и не се гледаше. Но, мене всушност тоа и ми се допадна, баш добар ефект беше маглата. Но, немав желба да се качам, сепак ми беше прва посета и решивме наместо да чекаме, да ги искористиме тие саати за шетање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom