Импресии од посетата на Ајфеловата Кула

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.321
Поени од реакции
29.050

Ајфеловата кула е изградена во 1889 година како меѓународен излог во Париз - Франција, a е именувана според нејзиниот градител Gustave Eiffel. Вклучувајќи ја и антената за емитување која се наоѓа на врвот, Ајфеловата кула достигнува височина од 321 метри (1051 стапки), според што, инстантно станала највисоката човечки изградена структура. Го срушила рекордот зачуван над 4400 години од Khufu Pyramid во Египет, само за да го изгуби повторно 41 година подоцна, од Woolworth Building во Менхетен.

Шест милони луѓе годишно ја посетуваат Ајфеловата кула за да уживаат во комплетниот поглед врз Париз. Три лифтови на северниот, западниот и источниот столб одат нагоре до првиот и вториот кат, но само еден или два се користат во еден ден, поради одржување и безбедносни причини. За да се стигне до врвот од кулата (276 метри), мора да се земе друг лифт од вториот кат. Скоро секој посетител на кулата се искачува со лифт, но има и издржливи стапала кои сами искачуваат 1665 скали до врвот.

Хендикепираните луѓе, во колички или психички онеспособени, можат да се искачат до првиот и вториот кат со лифт, а од безбедносни причини, врвот на Ајфеловата кула е недостапен за нив. Додека трае шпицот од посетители во секоја сезона, бидете предупредени дека чекањето за влез може да биде и залудно.

Ајфеловата кула на самиот влез има кабина за информации каде може да се земат брошури (мапи), кои служат за полесно снаоѓање во споменикот и каде може да се направи понатамошно испитување во врска со неа и околните места. Исто така на самиот влез има менувачница за пари, продавници за сувенири како и бифе за брза храна и пијалоци. Останатите кафеани и продавници се сместени на првиот и вториот кат од кулата.
Сегашното осветлување на кулата било поставено на 31 декември 1985 година. Тоа е составено од 335 проектори со јачина од 150 до 1000 вати, опремено со натриумски ламби кои ги фрлаат своите зраци од внатре кон надвор од кулата.

На првиот кат се наоѓа ресторанот Altitude 95. Името доаѓа од неговата височина, 95 метри над морското ниво. Големите прозори на затворениот балкон од ресторанот, гледаат накај Сена и Трокадеро од една и накај внатрешноста од Кулата од другата страна. Атмосферата во него потсетува на брод кој се наоѓа во воздух и е прицврстен над Париз. Ресторанот располага со 200 седишта, а исто така има и бар кој служи освежителни пијалоци преку целиот ден.

На вториот кат се наоѓа престижниот ресторан Jules Verne кој има дури и свој приватен лифт. Ресторанот со тек на време се здобил со одлична репутација, која го сместила меѓу врвните во Франција. Седејќи во срцето на оваа комплексна и железна статуа, полна со агли и перспктиви, Jules Verne гледа над Париз, од 125 метри над зејата.

Ајфеловата Кула како добро фреквентна историска статуа, мора да ја осигура безбедноста на посетителите. На влезот, во исклучителни ситуации, на сите или на дел од посетителите, достапниот простор може да им се затвори, за да се провери багажот. Не се дозволени големи багажи и животни, освен кучиња кои ги водат слепите посетители.

Пишува: Дивајн
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.863
Е јебига али нај добро смислена измама ,се имам искачено и да бидам искрен зажалив за тие 5 франка што ги дадов тогаш,кој поглед бе само кровови се гледаат зар за да гледам керамиди дадов 5 франка,ова беше мојата помисла кога се спуштав надоле, али јебига француз ко француз од смрдливо и мувлосано сирење прави деликатес со добар маркетинг од куп шелзо прави светска туристичка атракција јебига бате ако те бива за продавање басми не ти треба ништо повеќе:uvo:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.460
Поени од реакции
7.735
Е јебига али нај добро смислена измама ,се имам искачено и да бидам искрен зажалив за тие 5 франка што ги дадов тогаш,кој поглед бе само кровови се гледаат зар за да гледам керамиди дадов 5 франка,ова беше мојата помисла кога се спуштав надоле, али јебига француз ко француз од смрдливо и мувлосано сирење прави деликатес со добар маркетинг од куп шелзо прави светска туристичка атракција јебига бате ако те бива за продавање басми не ти треба ништо повеќе:uvo:
ЈБГ незнаеш да уживаш во нешто што е светско ремек дело,кој ти е крив на 300 метра височина ти што очекуваш да видиш???.. Ја сеуште се немам качено на кулата,голема желба ми е, се надевам за брзо време ќе ми се оствари :wink:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.863
ЈБГ незнаеш да уживаш во нешто што е светско ремек дело,кој ти е крив на 300 метра височина ти што очекуваш да видиш???.. Ја сеуште се немам качено на кулата,голема желба ми е, се надевам за брзо време ќе ми се оствари :wink:
E Jebiga ama e daleku od remek delo kup zelezo i nisto poveke pak ke kazam prenapumpana i prenaduena turisticka atrakcija, a i ne bilo nekoe dostignuvanje ni togas ni sega ali francuz si ebal mamata dobar marketing
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.863
има и повисоки од оваа бе:

Lattice towers taller than the Eiffel Tower

Kiev TV Tower 1,263 ft (385 m) 1973Tashkent Tower 1,230 ft (375 m) 1985Pylons of Yangtze River Crossing 1,137 ft (347 m) 2003Dragon Tower 1,102 ft (336 m) 2000Tokyo Tower 1,091 ft (333 m) 1958WITI TV Tower 1,078 ft (329 m) 1962WSB TV Tower 1,075 ft (328 m) 1957
Abe ima ali francuzive umaat pojak marketing mamata si ebale, nema a negde da nee spomnata film emisija kniga spisanie,nekoj veli deka e umetnicko delo a ustvari e grd kup zelezo
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
6.988
Поени од реакции
3.501
Е јебига али нај добро смислена измама ,се имам искачено и да бидам искрен зажалив за тие 5 франка што ги дадов тогаш,кој поглед бе само кровови се гледаат зар за да гледам керамиди дадов 5 франка,ова беше мојата помисла кога се спуштав надоле, али јебига француз ко француз од смрдливо и мувлосано сирење прави деликатес со добар маркетинг од куп шелзо прави светска туристичка атракција јебига бате ако те бива за продавање басми не ти треба ништо повеќе:uvo:
Човече се читаш бе???Си зажалил за тие 5 франка.Е многу си се потрошил.А си имал прилика да фо имаш еден од 10-те најдобри погледи на светов на туристичка атракција која е во топ 10 по посетеност во светов.Не знам ти што очекуваше да видиш од висина 300+ метри???Ако толку веќе сакаше да гледаш шо не стави некое париче на тие двогледите кои ги има на секој чекор.јас бев пред 2 г. во Париз на Ајфелова и никогаш нема да го заборавам тоа искуство.Ова ко еден другар што ми рече пред некое време."Ајде бе шо е то Ајфелова кула.Еден куп железо".

И јас да споделам една слика од Ајфелова. :)

 

JOE

madrid madrid y nadie mas!
Член од
31 март 2007
Мислења
2.954
Поени од реакции
401
Бев лани во 2009...најубав погледот е од 2 кат,од прв исто така али нема адренали како да ти кажам си велиш ај да видам од втор како е, од втор ке речиш ај најгоре кизнај како е и така....иначе преуба е,то нема сомнение ремек дело на човештвото.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.460
Поени од реакции
7.735
Бев лани во 2009...најубав погледот е од 2 кат,од прв исто така али нема адренали како да ти кажам си велиш ај да видам од втор како е, од втор ке речиш ај најгоре кизнај како е и така....иначе преуба е,то нема сомнение ремек дело на човештвото.
Траеба да се земе у предвид и времето кога е изградена... 1889 год. за тоа време шелезото како градешен материјал е ренесанса во архитектурата..денес се прават кули и згради и 3 пати повисоки од Ајфеловата..али ни одалеку го немаат тој сјај како неа.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Jaс бев и не се качив :)
Ме мрзеше да чекам во ред 3-4 саати, колку што чекаа другите.
Си отидов за тоа време во француски ресторан со поглед на Ајфеловата кула и си шетав низ Париз.
Никогаш посебно не сум го сакала Париз, ама кога отидов на Трокадерото и кога ја видов Ајфеловата кула само воздивнав :trepka:
Од Трокадерото се има преубав поглед, со фонтаните однапред и парковите во позадина.
Кога би одела уште еднаш би се искачила веројатно. Не се сомневам дека е убав погледот, но сепак не жалам.
Ноќта кога пловевме по Сена и кога се уклучија светилките на Ајфеловата уште поубаво изгледаше Париз.
Али ако ја гледаш кулата точно под неа и фрлиш поглед нагоре ... да, тоа е само куп железо :)
Сепак еден од најпознатите знаменитости е, убаво е да се посети.
И најинтересно Парижаните биле против нејзината изградба :icon_lol:
 

JOE

madrid madrid y nadie mas!
Член од
31 март 2007
Мислења
2.954
Поени од реакции
401
Траеба да се земе у предвид и времето кога е изградена... 1889 год. за тоа време шелезото како градешен материјал е ренесанса во архитектурата..денес се прават кули и згради и 3 пати повисоки од Ајфеловата..али ни одалеку го немаат тој сјај како неа.
Toчно така.Ете сеа во дубаи та зградата е мислам 800 метри али нема шанса со ајфелова :nenene:

Jaс бев и не се качив :)
Ме мрзеше да чекам во ред 3-4 саати, колку што чекаа другите.
Си отидов за тоа време во француски ресторан со поглед на Ајфеловата кула и си шетав низ Париз.
Никогаш посебно не сум го сакала Париз, ама кога отидов на Трокадерото и кога ја видов Ајфеловата кула само воздивнав :trepka:
Од Трокадерото се има преубав поглед, со фонтаните однапред и парковите во позадина.
Кога би одела уште еднаш би се искачила веројатно. Не се сомневам дека е убав погледот, но сепак не жалам.
Ноќта кога пловевме по Сена и кога се уклучија светилките на Ајфеловата уште поубаво изгледаше Париз.
Али ако ја гледаш кулата точно под неа и фрлиш поглед нагоре ... да, тоа е само куп железо :)
Сепак еден од најпознатите знаменитости е, убаво е да се посети.
И најинтересно Парижаните биле против нејзината изградба :icon_lol:
Да да од трокадерото погледот е совршен и го демантира секој шо вика дека совршенство не постои напротив.
Иначе друга прилика да се качиш на ајфелова и погледот од ајфелова пак кон трокадерото е најубав :wink:импресивен така со фонтаните музејот со столбови и редица и како две крила....иначе на трокадеро кога одам најмногу ме изнервираа тие црнците со се пикаат да ти шитнат привезочина за на клуч позите ми ги гнасеа :pos2:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.460
Поени од реакции
7.735
Jaс бев и не се качив :)
Ме мрзеше да чекам во ред 3-4 саати, колку што чекаа другите.
Си отидов за тоа време во француски ресторан со поглед на Ајфеловата кула и си шетав низ Париз.
Никогаш посебно не сум го сакала Париз, ама кога отидов на Трокадерото и кога ја видов Ајфеловата кула само воздивнав :trepka:
Од Трокадерото се има преубав поглед, со фонтаните однапред и парковите во позадина.
Кога би одела уште еднаш би се искачила веројатно. Не се сомневам дека е убав погледот, но сепак не жалам.
Ноќта кога пловевме по Сена и кога се уклучија светилките на Ајфеловата уште поубаво изгледаше Париз.
Али ако ја гледаш кулата точно под неа и фрлиш поглед нагоре ... да, тоа е само куп железо :)
Сепак еден од најпознатите знаменитости е, убаво е да се посети.
И најинтересно Парижаните биле против нејзината изградба :icon_lol:

Исто као сега што некои од нас се против проектот Скопје 2014 :baeh:
Парижаните во тоа време биле против кулата,али сега сигурно им е криво што биле и се превртуваат во гробовите :wink:
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Па немам некои посебни импресии, бев, се качив ја видов, се супер, но сепак дали што времето не ни се погоди, дали што бевме ненаспани, никој од тие што бевме не беше воодушевен. Супер е се, се качуваш, ипак таа е една од најпознатите знаменитости во светот, но ете зависи за кого како... Франција како земја не ја сакам, но мило ми е што имав можност да се качам на Ајфелова и да ја видам
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.936
Исто као сега што некои од нас се против проектот Скопје 2014 :baeh:
Парижаните во тоа време биле против кулата,али сега сигурно им е криво што биле и се превртуваат во гробовите :wink:
Moже едно интимно прашање? Каде живееш? Од кај си?
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
bev pod ajfelovata kula i ne se kaciv poso imase redici i koloni od lugje so cekaa da se kacat i mnogu mi bese glupo da okapam vo red da cekam za da se kacam na ajfel tower:toe:
 
На врв Bottom