Име според родители

Б

Бат Елохим

Гостин
Живееш во Македонија? Немам видено досега референца џуниор кај нас, што знам јас лично не би се одлучил да го крстам сопственото дете по мене или пак по сопругата со оглед на тоа дека ќе му наметнам глорификација на одредена личност во текот на неговото созревање односно подобро кажано околината во која ќе порасне ќе му го наметне тоа додека во некоја друга држава е сосема прифатливо и можам да кажам дури и традиционално.
Да, во МК и не е џуниор, туку изменета скратена верзија. :icon_lol:
 
I

Intex

Гостин
Никогаш нема да крстам име по мама или тато.
Си иам определено имиња и за машки и за женски имиња, па коа ќе се родат, ќе си определам (добро ај и жената ќе определи:)).
А може и по мене да го крстам, само малку модифицирано, Џон.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
moeto ime ( ASEN) e od pokojniot brat na tatko mi i toj se vikal asen... umrel na 8godishna vozrast.. inache toj bil najstar vo semejstvoto
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Син ми е крстен по татко му (сопругот) а ќерката по нејзе :icon_lol:. Мислам тоа баби дедовци не проаѓаше во никој случај па си се договоривме по нас да си ги крстиме ддецата.
Син ми без проблем го крстив по татко му, ама ќерка ми не сакав да ја уклетам по мене :icon_lol:.
Ова со имињава им е својствено на чесите, сигурно имаш некаква фамилијарна поврзаност со нив.:toe: Тие на своите деца (поготово на машките) им ги ставаат своите имиња -каде името на таткото е исто со името на синот. Но, кај нас не сум сретнал или има ама се ептем реткост .
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мало човече,а да го крстиш Страшо!
Против за ставање имиња од свекрва и свекор,дозволено е само на моите имињата :icon_lol:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
НИКОГАШ, НИКОГАШ не би го крстила детето според мајката или таткото на идниот ми сопруг. Јас сум крстена на мајка од татко ми те моја баба. ИмаВМЕ исто име и презиме. Немате појма, кога таа почина пред 3 години, колку беше грозно да си го гледаш сопственото име и презиме на некролози по бандери... ОДВРАТНО... се чувствував грозно и не би сакала моето дете да го доживее истото чувство
 
Член од
22 април 2010
Мислења
98
Поени од реакции
8
пример Јас сум крстена по името на баба ми...и сега чекам да наполнам 18 за да си го сменам :)
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
на мене презимето ми е од дедо ми само .. тој се викаше Миладин а јас се презивам Миладинов ..
и сега јас на пример нема шанси да му дадам име на мое дете по баба ми или дедо ми ..
двајцата ми дедовци се Миладин и Жаре ..
а бабите Ресија и Борјанка .. Ај ве молам :kesa:
 
S

smart ass

Гостин
Јок бре!!

Како ќе каже кумот така ќе биде и за мене а и за кумствата кои бајаги ги имам баба ме зарече,значи јас како кум ќе го изберам името по мој избор и родителите нема да дознаат се додека трипати не се откажам од сатаната-па после да го кажам името:)

А тоа име по баби дедовци веќе не важи!!
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Искрено не сум крстен ни по баба ни по дедо...а моите деца како ќе каже кумот така...
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Па крстена сум по прадедо ми и татко ми, во женска варијанта, ама сепак јас не би го крстила своето дете по име на дедо му/ баба му. И не сакам многу кумства, па јас и таткото би се одлучиле за името :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom