Има ли се уште такви женски што се чуваат за прва брачна ноќ?

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Баш поради тоа што не верувам дека и постојат многу такви семејства, затоа и се чудам. А и оние што се од такви семејства, најчесто се класифицирани во кохортата на „затуцани“ девојки, а за нив тоа нели не е необично.

Но што правиме со модерниве девојки што го пласираат ваквиот став. Ете, не се грди, не се затуцани, излегуваат, се дружат, се сметаат за рамноправни и сепак носат ваква одлука. Ме интересира кое е нивното објаснување пред себе за ваквиот начин на живот.
Може да има илјадници причини зошто девојка, не девојче, ќе одлучи да биде невина до брак. Единствено што мене ми мањка е што биологијата вели дека сите живи луѓе имаат желба за секс.

Порано, моралот бил СВЕ, денеска не е така. Па ако некоја девојка одлучи од било каква причина да нема секс до брак и тоа и успее, единствено значи дека немала дечко којшто ќе и побуди желба за секс, а рука на срце, такви „мажишта“ низ Скопје само има со лопата да ги ринеш, ко снег од тротоариве сега.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Зошто ни се може (сељачки муабет ти праам).
И сеа? :)
Вие да не се лутите што секад добрите момци нас ќе не изберат? xD

--- надополнето: 20 февруари 2012 во 12:49 ---
za da mu dokazi na toj sto ke se zeni za nea deka mu bila verna :)
--- надополнето: 18 февруари 2012 во 20:09 ---


ne da mislam taka nego taka e :)
Мислиш погрешно.
Имам јас и таква другарка, а доста убава е :)
Ама .......... има многу ама, во секој случај - за греота.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Може да има илјадници причини зошто девојка, не девојче, ќе одлучи да биде невина до брак. Единствено што мене ми мањка е што биологијата вели дека сите живи луѓе имаат желба за секс.

Порано, моралот бил СВЕ, денеска не е така. Па ако некоја девојка одлучи од било каква причина да нема секс до брак и тоа и успее, единствено значи дека немала дечко којшто ќе и побуди желба за секс, а рука на срце, такви „мажишта“ низ Скопје само има со лопата да ги ринеш, ко снег од тротоариве сега.
Се согласувам, порано моралот бил многу повеќе на цена од денес. Денес секој гледа да си седи во својата зона на удобност, бирајќи го секогаш патот на помал отпор.
Но, биологија си е биологија, не можеш да ја негираш.
Се чувале до брак, да, но освен општественото убедување, различна била и возрасната граница. Баба ми започнала со сексуални односи порано од мене, се омажила на 16 години.
Денес и едното и другото се сосема различни.

Мене сеуште не ми е јасна идејата 20+ годишна девојка, која има партнер и релативно стабилна врска, да одбива да има сексуални односи со него, затоа што си ја чува невиноста.
Каков е тој морал? Нејзе и се сака и се плаче, најверојатно мастурбира дома, или уште потрагично, има анален и орален секс, ама хименот не го дава. Пука од лицемерие кон сама себе пред се, а потоа и кон партнерот и кон цело општество. Ама важно има химен.
Морбидно е колку испревртени стандарди можеме да имаме.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.360
Поени од реакции
1.802
Се согласувам, порано моралот бил многу повеќе на цена од денес. Денес секој гледа да си седи во својата зона на удобност, бирајќи го секогаш патот на помал отпор.
Но, биологија си е биологија, не можеш да ја негираш.
Се чувале до брак, да, но освен општественото убедување, различна била и возрасната граница. Баба ми започнала со сексуални односи порано од мене, се омажила на 16 години.
Денес и едното и другото се сосема различни.

Мене сеуште не ми е јасна идејата 20+ годишна девојка, која има партнер и релативно стабилна врска, да одбива да има сексуални односи со него, затоа што си ја чува невиноста.
Каков е тој морал? Нејзе и се сака и се плаче, најверојатно мастурбира дома, или уште потрагично, има анален и орален секс, ама хименот не го дава. Пука од лицемерие кон сама себе пред се, а потоа и кон партнерот и кон цело општество. Ама важно има химен.
Морбидно е колку испревртени стандарди можеме да имаме.

Podobro da ima seks koga e pomlada i koga ne e vo brak odkolku koga ke se omazi pa togas da pocne da go istrazuva seksot i da mu bide neverna na maz i....
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.732
Podobro da ima seks koga e pomlada i koga ne e vo brak odkolku koga ke se omazi pa togas da pocne da go istrazuva seksot i da mu bide neverna na maz i....

Епа едно ќе го стрефи човек, јас колку што можев да прочитам низ темава има сеуште доста момци кои што си сакаат девица за жена, е сега нека му ја мислат штом Ева ќе го проба јаболкото негово само ќе остане на тоа или ќе продолжи да истражува и да ги вкуси и другите видови на јаболка... јас разбирам некоја да нејќе ете да си има некој принцип, ама па како бе да му се невиди ако имаш дечко долга врска, платонски како опстојува незнам, или типот си пердаши се женско од страна, а оваа си глуми поштење и невиност до брак, ако па после тоа коа ќе ја брцне при првата брачна ноќ ќе и изнапренесе мал милион инфекции, бактерии и чуда не е битно, битна била првата БРАЧНА НОЌ де ..
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Па зошто пишуваш бе девојче ако е простачка? Зошто си се зачленила на форум ако не сакаш да дискутираш? Јас еве не сметам дека е простачка. И само побарав објаснување, зашто навистина не сфаќам зошто некој би го правел ова. „Така ми текнало“ не е причина. Инфантилно однесување е, што не прилега на никој што има наполнето повеќе од 10 години. Ако ти на тој начин ги носиш одлуките во твојот живот тогаш никаков химен нема да ти помогне и да ти даде на вредност. Тоа значи дека не размислуваш, немаш изградено став и немаш карактер, а тоа не можеш да го замениш со едно тенко парче месо, кое верувај, никој во твојот живот нема да го цени толку колку што си го цениш сама.
Значи читам и не верувам... Сега свакам дека 21.12.2012 можеби и не е мит поради ваквите ликови.
Според тебе ако девојчето не сака да се секса со првиот, вториот, третиот... што ке и пријде и се чува за брак, таа е безвредна и нема изградено став и карактер...
Само да знаеш колкава патетика си...
Ти мислиш ако се плескаш онака редовно со кој ти пријде ке имаш поголема вредност? Е жал ми е ама не е така, ке имаш вредност на оние што ги викаат "нокни кралици", благо кажано, но кога ке дојде време да отвориш кука верувај дека никој нема да те сака во неговата.

Епа едно ќе го стрефи човек, јас колку што можев да прочитам низ темава има сеуште доста момци кои што си сакаат девица за жена, е сега нека му ја мислат штом Ева ќе го проба јаболкото негово само ќе остане на тоа или ќе продолжи да истражува и да ги вкуси и другите видови на јаболка... јас разбирам некоја да нејќе ете да си има некој принцип, ама па како бе да му се невиди ако имаш дечко долга врска, платонски како опстојува незнам, или типот си пердаши се женско од страна, а оваа си глуми поштење и невиност до брак, ако па после тоа коа ќе ја брцне при првата брачна ноќ ќе и изнапренесе мал милион инфекции, бактерии и чуда не е битно, битна била првата БРАЧНА НОЌ де ..
А зошто ти мислиш дека сите се како тебе па ке сакаат да вкусуваат туги јаболки, банани и слични овошја..?

Абе луге не сте слушнале вие за човечки вредности..? Или работите на погон на животински нагон.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Значи читам и не верувам... Сега свакам дека 21.12.2012 можеби и не е мит поради ваквите ликови.
Според тебе ако девојчето не сака да се секса со првиот, вториот, третиот... што ке и пријде и се чува за брак, таа е безвредна и нема изградено став и карактер...
Само да знаеш колкава патетика си...


А зошто ти мислиш дека сите се како тебе па ке сакаат да вкусуваат туги јаболки, банани и слични овошја..?

Абе луге не сте слушнале вие за човечки вредности..? Или работите на погон на животински нагон.
Според секој со здрав разум, логично е да ја изгуби невиноста на прва брачна ноќ, ако се омажи на 18.
Колку и да се трудиме да бидеме ,,морални,, суштества, ние пред се, сме биолошки суштества, и во нашите тела, се почнува и се завршува со нашите инстиктивни потреби, како што се глад, жед, и секс.
И ако постои некоја 27 годишна а невина, јас веднаш потпишувам дека има некој тежок проблем.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.732
Значи читам и не верувам... Сега свакам дека 21.12.2012 можеби и не е мит поради ваквите ликови.
Според тебе ако девојчето не сака да се секса со првиот, вториот, третиот... што ке и пријде и се чува за брак, таа е безвредна и нема изградено став и карактер...
Само да знаеш колкава патетика си...


А зошто ти мислиш дека сите се како тебе па ке сакаат да вкусуваат туги јаболки, банани и слични овошја..?

Абе луге не сте слушнале вие за човечки вредности..? Или работите на погон на животински нагон.

А каде ти прочита дека јас сум таа која сака да вкуси туѓо ? Ај да го прочиташ постот уште еднаш па после да ме именуваш, човечките вредности за кои зборуваш одма ти паѓаат во вода со вакви коментари во кои самиот не си разбрал што всушност е пишано.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Според секој со здрав разум мене, логично е да ја изгуби невиноста на прва брачна ноќ, ако се омажи на 18.
Колку и да се трудиме да бидеме ,,морални,, суштества, ние пред се, сме биолошки суштества, и во нашите тела, се почнува и се завршува со нашите инстиктивни потреби, како што се глад, жед, и секс.
И ако постои некоја 27 годишна а невина, јас веднаш потпишувам дека има некој тежок проблем.
Fixed.
Господ нека ти е на помош, ако го има.

А каде ти прочита дека јас сум таа која сака да вкуси туѓо ? Ај да го прочиташ постот уште еднаш па после да ме именуваш, човечките вредности за кои зборуваш одма ти паѓаат во вода со вакви коментари во кои самиот не си разбрал што всушност е пишано.
Па обично секој си креира мислење според своите постапки, али ти си некој феномен изгледа.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Правилото за чување за прва брачна ноќ е смислено кога луѓето се зимале до 20 годишна возраст максимум. До тогаш е океј да се чуваш, зашто да не.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.732
Fixed.
Господ нека ти е на помош, ако го има.


Па обично секој си креира мислење според своите постапки, али ти си некој феномен изгледа.
Нит сум феномен нит нешто натрпиродно, само се изјаснив дека голем дел од тие кои се толку кротки навидум девици од кога ќе го пробаат она кое им било забрането, потоа посегнуваат по други, тука лежи тајната на таа невиност аман, порано се мажеле невини да, ама на колку години 15- максимум 17, баба ми моја се омажила на 19 години и ја сметале за стара мома... и ете можеш да заклучиш кога се почнувало со сексуални односи, сега се прави истото само без брачна состојба, во вакво слободно општество неможеш никому да му забраниш кога да има секс, сите се водат според своите потреби, тоа тебе не те бендисува и барај според твоја мера девојка, но немој да ги оцрнуваш тие кои имаат секс и пред брак, можеби ти некому си смешен со тоа што сакаш девица за сопруга имаш фетиш да биде професор па ќе си ја учиш и мене тоа ми е сосема ок, а за да осудиш некој пред се, се знае што е маната комплексот е страшна работа.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Јас сум тажна денес... Па луѓе во какви семејства живеете, о кутрите вие... Читајќи го муабетот се потсетив на мамa што ми кажа кога наполнив 17 години и имав дечко. Ми кажа: Неможам да ти забранам ништо, не е хумано да ти го забранам тоа, но внимавај што правиш (се мисли на трудноча :) ) и со кој.
Е сега ако веќе семејството не игра улога во одлуката на девојката, туку таа сама сака да се „чува“, тогаш првиот што ќе го најде за месец дена ќе и стане маж. А за тие во долги врски кои тврдат дека се чуваат за првата брачна ноќ, се големи лажговци.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Fixed.
Господ нека ти е на помош, ако го има.


Па обично секој си креира мислење според своите постапки, али ти си некој феномен изгледа.
Па финтата изгледа ти е како оние од америка,rednecks кој бараат девици на велико,дури сакаат да забранат контрацепција зашто било злосторство према бог,да неможе да се зачне дете.А жената кој ја прашува и последиците што следат од тоа.Отвори очи тоа само ќе ти кажам.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Fixed.
Господ нека ти е на помош, ако го има.


Па обично секој си креира мислење според своите постапки, али ти си некој феномен изгледа.
Нема Господ нека не те лажат.
А тебе можам да те посоветувам каде ќе ти дадат стручна помош... не се секирај, колеги ми се, добро ќе те чуваат ;)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Нит сум феномен нит нешто натрпиродно, само се изјаснив дека голем дел од тие кои се толку кротки навидум девици од кога ќе го пробаат она кое им било забрането, потоа посегнуваат по други, тука лежи тајната на таа невиност аман, порано се мажеле невини да, ама на колку години 15- максимум 17, баба ми моја се омажила на 19 години и ја сметале за стара мома... и ете можеш да заклучиш кога се почнувало со сексуални односи, сега се прави истото само без брачна состојба, во вакво слободно општество неможеш никому да му забраниш кога да има секс, сите се водат според своите потреби, тоа тебе не те бендисува и барај според твоја мера девојка, но немој да ги оцрнуваш тие кои имаат секс и пред брак, можеби ти некому си смешен со тоа што сакаш девица за сопруга имаш фетиш да биде професор па ќе си ја учиш и мене тоа ми е сосема ок, а за да осудиш некој пред се, се знае што е маната комплексот е страшна работа.
Многу филмови гледаш девојче...
А за комплексот да, во право си, страшна работа е. Девојчето што не сакало да се плесне го направивте просто, заостанато, без став, без карактер, безвредна... Страшна работа.
Нема Господ нека не те лажат.
А тебе можам да те посоветувам каде ќе ти дадат стручна помош... не се секирај, колеги ми се, добро ќе те чуваат ;)
Го има или нема баш и не ме занима многу ...
Инаку фала ти за советот и понудената помош, али џабе е, не ми е потребна, а и во јавни куки не одам јас. Сепак поздрави ги колегите, од чиста учтивост. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom