Има ли реално некаква ТРЕТА ОПЦИЈА?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.962
Законски дозволуваме и трава да растат, не значи дека е правилно да се прави. Aнгличанец нема да гласа у франција, ниту французин во англија. Одлучи се во која ќе гласаш, а не во сите 3....
Se so ne e zabraneto e dozvoleno. Ete si sakam da si go iskoristam moeto demokratsko pravo i da si glasam sekade kade sto mozam. I da smetam deka toa e pravilno, mi e gajle mene za nekoj francuz ili anglicanec dali ke glasa i zosto ne. Neka zabranat dvojno drzavjanstvo i togas ke si odlucam koe ke si go zadrzam i tamu ke si glasam :toe:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Да немаше малверзации и манипулации тоа ќе беше изгласано.
2-3 % гласови може да сменат исход(и тоа во секои од овие 3 држави). Фактот дека се индиференти кон тоа ја валидизира целата поента на негласањето.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.962
Да немаше малверзации и манипулации тоа ќе беше изгласано.
2-3 % гласови може да сменат исход(и тоа во секои од овие 3 држави). Фактот дека се индиференти кон тоа ја валидизира целата поента на негласањето.
Pa sledniot pat glasaj za partija koja vo svojata programa ke se zalaga za ukinuvanje na dvojnoto drzavjanstvo i resen problem.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Do or do not , there is no try
Кога знам дека тие 3 посто од двојно/тројно државјансто ја прават која и да е потенцијална партија инвалидна, зошто да гласам? Ќе смени нешто? Не.
Исходот е важен. А не пуфањето и фалењето што го викаат изборна кампања и програма.
Така да, ако гласам, ќе гласам за победници.A оти со овој систем и така и така јас ќе губам, зошто да гласам?
Барем на мене, парите од кампањата ќе пропаднат..
Автоматски споено мислење:

И да додадам : ова со гласањево е сварно добра направена јамка.
Што и да правиш, не ти мења. Дизајнирана е да ти дава илузија на избор. Единствен начин да не бидеш дел од нејзе е да не учествуваш и да си одиш.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Реално, мислам дека прво треба да се погледне структурата на членството во партијата, нивните цели, ставови и очекувања па после да се прават математики дали одредената партија има потенцијал да се наметне како трета опција.
Оти за Вмро и Сдс веќе е јасно, профилот на нивниот просечен партиски член е јасен, мотивите се јасни, т.е целта е партиско вработување. Има и такви кои што тераат филм дека се "прогресивци и авангарда" (СДС) и "патриоти" (ВМРО). Мислам дека овие две категории се најзагреота.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.962
Do or do not , there is no try
Кога знам дека тие 3 посто од двојно/тројно државјансто ја прават која и да е потенцијална партија инвалидна, зошто да гласам? Ќе смени нешто? Не.
Исходот е важен. А не пуфањето и фалењето што го викаат изборна кампања и програма.
Така да, ако гласам, ќе гласам за победници.A оти со овој систем и така и така јас ќе губам, зошто да гласам?
Барем на мене, парите од кампањата ќе пропаднат..
Автоматски споено мислење:

И да додадам : ова со гласањево е сварно добра направена јамка.
Што и да правиш, не ти мења. Дизајнирана е да ти дава илузија на избор. Единствен начин да не бидеш дел од нејзе е да не учествуваш и да си одиш.
Bravo, ne otkri, da ne recam ni gi zaeba planojte. Arno ama posto mislevme i na toa resivme da nema cenzus za parlamentarni taka da slobdno ti bojkotiraj si.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.840
Поени од реакции
3.293
Левица!
Па не се виде некој аир од 30-годишното владеење на СДСМ-ДПМНЕ. Тешко е да се гледа какви неписмени гревови се и едните и другите и какви ликови се на функции и одлучуваат за теми/проблеми во државата. И оние во први редови по митинзи што трчаат, па плачат по трибини, па изјавуваат нешто глупаво и неинтелигентно. Мислев едно време дека само тие фановите од ДПМНЕ се малку отидени, ама нееее!! И овие од СДСМ се на исто ниво и едни со други си се конкуренција во сељачизам, примитивизам и простотилук.
Мене би ми било интересно ете ако Левица добие 4-5 места во парламентот за почеток, меѓу кои и Апасиев и со тоа некако да ги нервира и едните и другите (ете и тие нека се нервираат за промена, не мора само народот да кине нерви). Мислам дека не е глуп и мислам дека користи малку кочијашки тон на ФБ за да придобие што повеќе публика. Дали би му било тоа придобивка или не, не знам (со оглед на тоа колку сме назадувале на образовен план и писменост, може да му биде придобивка). Левица не формирале влада, не биле во парламент, сигурно не се полоши од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. :toe:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.358
Поени од реакции
19.189
Не
Број три гу крши симетрију
Два е најбитан број
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Абе овде некој како Хитлер треба да ги оправи работите. Прво да им се стави граница на албанците оти ова не е нивна држава да уживаат поголеми права од нас. Второ сите политичари на распит со гестапо полиција, за помали дела апсана, за поголеми одземање на имот и бесилка на плоштад, 3 месеци да ги јадат чавките, за сите идни што сакаат да грабаат од народот, да знаат што ги чека.

Овие потрчковците од двете партии бркање од работа без право на жалба, и жиг на чело ОВЦИ.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Има две партии што се јасно профилирани. Левица која е полево од СДСМ и Интегра која е подесно од ДПМНЕ.

Проблемот кај Левица е што СДСМ е веќе бајаги на лево, така да немаат што многу да понудат. Кај Интегра е друго, мослам може да привлечат многу гласачи незадоволни од центар-десно позиционирањето на ДПМНЕ.

Значи по моја некоја проценка, само Интегра има шанси да направи некој пробив. Другите неспоменати партии се тотален хаос и не вреди да се дискутираат.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
ја цел живот сум гласал за ВМРО аки сеа ќе гласам за Левица!
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Најбитно да се знае кои партии не се побратими со вмро и сдс небитно дали имат кадар или не, битно да им контрат и да се развие конкуренција
Овие Интегра ми личат финансирани од америка а тоа не е на арно
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Најбитно да се знае кои партии не се побратими со вмро и сдс небитно дали имат кадар или не, битно да им контрат и да се развие конкуренција
Овие Интегра ми личат финансирани од америка а тоа не е на арно
кој се тие интегра?
сите се финансирани од некој од странство во основно..јавна тајна е дека кампањата Промени во 98 (според мене најдобра кампања) е финансирана од Бугарија.Впрочем и ВМРО у времето на Љубчо е финансирано од БГ.
СДСМ до 2000 т.е Бранково време си ги финансираат сите кампањи сами,со пари од грабежот на Македонија,и шверцот.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.271
Има две партии што се јасно профилирани. Левица која е полево од СДСМ и Интегра која е подесно од ДПМНЕ.

Проблемот кај Левица е што СДСМ е веќе бајаги на лево, така да немаат што многу да понудат. Кај Интегра е друго, мослам може да привлечат многу гласачи незадоволни од центар-десно позиционирањето на ДПМНЕ.

Значи по моја некоја проценка, само Интегра има шанси да направи некој пробив. Другите неспоменати партии се тотален хаос и не вреди да се дискутираат.
Заеби ти ова, американски политички систем и македонски политички систем се сосема различни работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom