Има ли реално некаква ТРЕТА ОПЦИЈА?

Член од
18 мај 2008
Мислења
5.870
Поени од реакции
11.614
Гласав да, ама повеќе не. Пешта, Белизе, Никола, Каракачанов и Вуќич стојат зад вас, а тоа друштво е непријателско настроено наспрема мојата земја и мојата црква.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
609
Поени од реакции
715
Гласав да, ама повеќе не. Пешта, Белизе, Никола, Каракачанов и Вуќич стојат зад вас, а тоа друштво е непријателско настроено наспрема мојата земја и мојата црква.
Северџанија.
Северџанин.
Северџанска црква.
#Левица
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.690
Поени од реакции
1.363
Дете скриј се под Јорган Планина помина мракот со вашиот фашизам и царизам. Ве победивме на избори, го избркавме вашиот пастир и ден денес нашата мила Македонија влезе во мирни води со поволни Американски, НАТО и ЕУ ветрови, така што вакви ретроградни муабети веќе не поминуваат во нашата земја. Преселете се дури не ве имаме со полиција избркано.
И упорно продолжуваш да се занимаваш со мене наместо со онаа што е тема, односно во случајов настапот на Љ Ристовски.
Поточно делот каде говори дека насилно, противуставно и спротивно на волјата на македоснкиот народ изразена на референдум му се натура име и му се менува идентитет односно се врши ЕТНОЦИД, дека во тоа се вмешани надворешни структури (квислинзи или петтокољонаши) но и надворешни структури кои наметнуваат свои геополитички проекции кон овој регион, дека тоа го прават погрешно и дека во даден момент повторно ќе бидат избркани како и во WW2. Всушност се работи за исти сили и интереси, од исти центри на моќ.

Кога би го знаел значењето на зборовите “фашизам“ и “царизам“ би било поинаку, но од коментарот се гледа дека ти немаш појма што е симболиката-значењето на тие два збора, кое одделение си?
Во ист комент ги вметнуваш тие зборои и говориш за цивилизациските придобивки од “Американски, НАТО и ЕУ ветрови“ алоооооо, дете драго, немој повеќе, мене ми е срам! (знаеш ли колку геноциди се извршени токму од тие САД + ЕУропски сили, колку народи денес ги нема на оваа планета или се во исчезнување, според твоиве коментари се насетува дека од секогаш си имал скриени пориви да им се приклучиш во геноцидите, и дури сега ти се пружи прилика да учествуваш во првиот познат ЕТНОЦИД во 21 век, етноцидот врз Македонците! Упорно говориш против Кина и Кинезите, што ти згрешија, да не сакаш да им фрлаш бомби како на Хирошима и Нагасаки? Па јави се во Брисел, Вашингтон може ќе ти исполнат желба. Кога те чита човек тебе и овие кои споделуваат исти размисли, како тебе, станува јасно зошто Кина уште пред 200.000 години направила Кинески Ѕид, единствено што ќе ги спаси од таквите е Ѕид!)

“фашизам“, денес го наметнуваат токму тие ЕУСА и сОТАНистите, но како што реков ти немаш врска што е фашизам впрочем и многу други овдека познати под името северџгански лубриканти ти прават друштво. Еден од до сега невиден арсенал на фашизмот е и менување на име и идентитет на Македонците (со помош на домашни предавници), а токму од тие САД и ЕУропска, ако до сега се служеа со груба сила со геноцид (поништување на генетскиот материјал - генетско истребување) сега се служат со ЕТНОЦИД, културен геноцид каде генетскиот материјал останува тука а се менува неговиот наратив и се видоизменува станува севреџгананија (се репрограмира)! (класичен пример за фашизам денес имаш во Индија...)
“царизам“ претпоставувам мислиш на монархизам, инаку општествен систем во кој монархот е од Бога даден (на директна врска со Бог) да води и управува а обичните смртници се само негови робови. Ако не си знаел во таа ЕУропска денес има берем 6+1 монархии, творба во која насилно ја внесуваш Македонија и Македонците а приговараш за “царизам“.... :yid:
Абе да бевте со ист инкубатор правени со Црпе немаше така црпанато да пишувате, приговара за монархизам и сака републиката да ја прави монархија односно ја внесува во друштво со монархии...:yid::yid:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
5.870
Поени од реакции
11.614
И упорно продолжуваш да се занимаваш со мене наместо со онаа што е тема, односно во случајов настапот на Љ Ристовски.
Поточно делот каде говори дека насилно, противуставно и спротивно на волјата на македоснкиот народ изразена на референдум му се натура име и му се менува идентитет односно се врши ЕТНОЦИД, дека во тоа се вмешани надворешни структури (квислинзи или петтокољонаши) но и надворешни структури кои наметнуваат свои геополитички проекции кон овој регион, дека тоа го прават погрешно и дека во даден момент повторно ќе бидат избркани како и во WW2. Всушност се работи за исти сили и интереси, од исти центри на моќ.

Кога би го знаел значењето на зборовите “фашизам“ и “царизам“ би било поинаку, но од коментарот се гледа дека ти немаш појма што е симболиката-значењето на тие два збора, кое одделение си?
Во ист комент ги вметнуваш тие зборои и говориш за цивилизациските придобивки од “Американски, НАТО и ЕУ ветрови“ алоооооо, дете драго, немој повеќе, мене ми е срам! (знаеш ли колку геноциди се извршени токму од тие САД + ЕУропски сили, колку народи денес ги нема на оваа планета или се во исчезнување, според твоиве коментари се насетува дека од секогаш си имал скриени пориви да им се приклучиш во геноцидите, и дури сега ти се пружи прилика да учествуваш во првиот познат ЕТНОЦИД во 21 век, етноцидот врз Македонците! Упорно говориш против Кина и Кинезите, што ти згрешија, да не сакаш да им фрлаш бомби како на Хирошима и Нагасаки? Па јави се во Брисел, Вашингтон може ќе ти исполнат желба. Кога те чита човек тебе и овие кои споделуваат исти размисли, како тебе, станува јасно зошто Кина уште пред 200.000 години направила Кинески Ѕид, единствено што ќе ги спаси од таквите е Ѕид!)

“фашизам“, денес го наметнуваат токму тие ЕУСА и сОТАНистите, но како што реков ти немаш врска што е фашизам впрочем и многу други овдека познати под името северџгански лубриканти ти прават друштво. Еден од до сега невиден арсенал на фашизмот е и менување на име и идентитет на Македонците (со помош на домашни предавници), а токму од тие САД и ЕУропска, ако до сега се служеа со груба сила со геноцид (поништување на генетскиот материјал - генетско истребување) сега се служат со ЕТНОЦИД, културен геноцид каде генетскиот материјал останува тука а се менува неговиот наратив и се видоизменува станува севреџгананија (се репрограмира)! (класичен пример за фашизам денес имаш во Индија...)
“царизам“ претпоставувам мислиш на монархизам, инаку општествен систем во кој монархот е од Бога даден (на директна врска со Бог) да води и управува а обичните смртници се само негови робови. Ако не си знаел во таа ЕУропска денес има берем 6+1 монархии, творба во која насилно ја внесуваш Македонија и Македонците а приговараш за “царизам“.... :yid:
Абе да бевте со ист инкубатор правени со Црпе немаше така црпанато да пишувате, приговара за монархизам и сака републиката да ја прави монархија односно ја внесува во друштво со монархии...:yid::yid:
Дете златно, немаш појма ти што е фашизам, нацизам, стаљинизам и царизам. Т.е. едноумие и терор над сопственото население. Дали си чул за Гулази, Треблинка, Аушвиц? Дали си чул за смрт од глад на 2М Руси додека твојот Стаљин развиваше атомска програма и праќаше војници и оружје по Кореја. Тоа се случуваше во Светот на кој ти дркаш. Вие путиновци, Сиевци, Каракачановци, Вуќичевци, Мирковци, Миленковци и останати бараби треба да сте бркани од слободна, демократска и евро-атланска Македонија, со своја автокефална црква призната од Вселенската Патријаршија.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.690
Поени од реакции
1.363
Дете златно, немаш појма ти што е фашизам, нацизам, стаљинизам и царизам. Т.е. едноумие и терор над сопственото население. Дали си чул за Гулази, Треблинка, Аушвиц? Дали си чул за смрт од глад на 2М Руси додека твојот Стаљин лансираше ракети за вселената? Тоа се случуваше во Светот на кој ти дркаш. Вие путиновци, Сиевци, Каракачановци, Вуќичевци, Мирковци, Миленковци и останати бараби треба да сте бркани од слободна, демократска и евро-атланска Македонија, со своја автокефална црква призната од Вселенската Патријаршија.
:pos:
Чекај малку, да не ја помеша терапијата море еј?
Малку ти беа “фашизам, и царизам“ сега ги вметна и “нацизам, стаљинизам“ па уште и “путиновци, Сиевци, Каракачановци, Вуќичевци, Мирковци, Миленковци и останати бараби“, дај не претерувај. Смири се веќе!
Не не сум слушнал за 2 милиони Руси кои умреле од глад (поточно сум слушнал дека е тоа добра и стара пропагандна техника за русофобија која Лондон со децении и векови ја пласира, некогаш поинтензивно некогаш намалува ама е постојана), само сум слушнал за
Черчил – британски лав и стратег на македонскиот геноцид (1)
Черчил – британски лав и стратег на македонскиот геноцид (2)
Британски колонијализам: Како Британците го направија најлошиот геноцид во човековата историја заради профит

Bengal famine of 1943
Имаш ли некој извор за тие 2 милиони освен овој лондонскиот за кој веќе реков, ако имаш убо би било да го објавиш.
Како на пример за г-дин Черчил:
“Јас ги мразам Индијците, тие се ѕверски луѓе со ѕверска религија. Гладот беше нивна вина заради тоа што се размножуваат како зајаци”. -Винстон Черчил

Кога вас Северџганите ве чита човек, се прашува од каде потекнува толку омраза кон Македонците и Македонија, со каква технологија, со кои механизми сте репрограмирани за да исфрлате толку омраза кон се македонско?
Колку омраза кон се македонско и тутабугарско-арнаутско-серпско-грецки платеници има овде, ех да бев некоја власт би ви ги одзел сите пари кои сте ги зеле за да работите против Македонците и.......

Ако не си знаел до сега, Македонија односно МПЦ си има своја афтокефална црква ја возобнови уште во 1947, денес таа постои под име


..голема заслуга има оној Колишевски кој северџганите од сите бои, додека ја растураат државата која ја создавала таа генерација па и тој самиот, денес го напајџаат. И повторно за Црпе со неговата братија, таа МПЦ-ОА за која збориш сака да ја прави бугарска и да ја продаде, а црпнатите лубрикантски северџганчиња говорат за некако признавање на северџганското копиле.
Таа северџганско-лубрикантска братија напаѓа дури и еден Владика, владиката Агатангел, замислете бил Македонец, па зарем тој не знае дека е со закон забрането да се гвори јавно дека си Македонец, за сега може само по дома ама како сте тргнале наскоро ќе си донесете и закон да го сечете јазикот па само со знакови че си се разбираме.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.583
Поени од реакции
5.097
Ние не сме нечија продолжена рака. Ние сме националисти - патриоти создадени од народот и се бориме за социјална правда.

И Ти ќе гласаш за Левица.
Ем левичари ем националисти? Машала! Барем прекрстете се во ВМРО-Комунистичка.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
5.870
Поени од реакции
11.614
:pos:
Чекај малку, да не ја помеша терапијата море еј?
Малку ти беа “фашизам, и царизам“ сега ги вметна и “нацизам, стаљинизам“ па уште и “путиновци, Сиевци, Каракачановци, Вуќичевци, Мирковци, Миленковци и останати бараби“, дај не претерувај. Смири се веќе!
Не не сум слушнал за 2 милиони Руси кои умреле од глад (поточно сум слушнал дека е тоа добра и стара пропагандна техника за русофобија која Лондон со децении и векови ја пласира, некогаш поинтензивно некогаш намалува ама е постојана), само сум слушнал за
Черчил – британски лав и стратег на македонскиот геноцид (1)
Черчил – британски лав и стратег на македонскиот геноцид (2)
Британски колонијализам: Како Британците го направија најлошиот геноцид во човековата историја заради профит

Bengal famine of 1943
Имаш ли некој извор за тие 2 милиони освен овој лондонскиот за кој веќе реков, ако имаш убо би било да го објавиш.
Како на пример за г-дин Черчил:
“Јас ги мразам Индијците, тие се ѕверски луѓе со ѕверска религија. Гладот беше нивна вина заради тоа што се размножуваат како зајаци”. -Винстон Черчил

Кога вас Северџганите ве чита човек, се прашува од каде потекнува толку омраза кон Македонците и Македонија, со каква технологија, со кои механизми сте репрограмирани за да исфрлате толку омраза кон се македонско


Ако не си знаел до сега, Македонија односно МПЦ си има своја афтокефална црква ја возобнови уште во 1947, денес таа постои под име


..голема заслуга има оној Колишевски кој северџганите од сите бои, додека ја растураат државата која ја создавала таа генерација па и тој самиот, денес го напајџаат. И повторно за Црпе со неговата братија, таа МПЦ-ОА за која збориш сака да ја прави бугарска и да ја продаде, а црпнатите лубрикантски северџганчиња говорат за некако признавање на северџганското копиле.
Таа северџганско-лубрикантска братија напаѓа дури и еден Владика, владиката Агатангел, замислете бил Македонец, па зарем тој не знае дека е со закон забрането да се гвори јавно дека си Македонец, за сега може само по дома ама како сте тргнале наскоро ќе си донесете и закон да го сечете јазикот па само со знакови че си се разбираме.
Дечко, биди спремен да бидеш бркан од слободна, независна, суверена, демократска и евроатланска Македонија. Вакви ретроградни крлежи како вас не ни требаат. Нашите Американски пријатели милион пати ни помогнале по трнливиот пат за самостојност и независност, а вие Сиевци упорно се тркате на кого побрзо да му го испушите(дали на Каракачанов или на Вучко). Фашисти и расисти сте, одродени србомани/татари и опичнари. Ало дечко, луѓе ве правиме, со најнапредните нации во сојуз ве мешаме, а вие за антички сендвич му се продадовте на влавот Каракачанов и лудакот Вучиќ. Што народ-ненарод ќе бевте, без свое јас, уживате вечно робови на Србите и Татарите да им сте. Па и за автокефалност не сте бре, аман зарем не ви е малку од малку срам? Имате ли образ, самопочит и инстинкт за независност?
Не, не мора да ве избркаме еднаш засекогаш и на ваше место да донесеме дел од браќата Белоруси кои повеќе од месец дена протестираат против диктаторот Лукашенко.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
944
Поени од реакции
1.894
Ние не сме нечија продолжена рака. Ние сме националисти - патриоти создадени од народот и се бориме за социјална правда.

И Ти ќе гласаш за Левица.
Mhm, znachi so eden zbor, nacional socijalisti.
Dobro zvuci.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.586
Поени од реакции
3.904
Буразери, за да има треќа опција, прво треба да има прва и фтора. А нема ни прва, ни фтора.
Реално дакле, нема никакве опције буразери. Како вам то није јасно? Право се чудим.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.597
Поени од реакции
2.501
Буразери, за да има треќа опција, прво треба да има прва и фтора. А нема ни прва, ни фтора.
Реално дакле, нема никакве опције буразери. Како вам то није јасно? Право се чудим.
Македонија нема друга опција, Македонија нема план Б,
Македонија нема време за чекање.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.586
Поени од реакции
3.904
Македонија нема друга опција, Македонија нема план Б,
Македонија нема време за чекање.
Ја причам за о целој планети буразерче. Нема никакве опције. Само нам се тако чини.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.249
Поени од реакции
4.960
Vo Makedonija postojat golem broj treti opcii, no ne i edna zdrava mokna treta opcija. Treti opcii (množina) bidejki se poveke mali beznačajni partiički od tipot na partiite na Bačev Keken Integra MK Koncept i sl. t.n. partii koi imaa vkupno edna šaka členstvo/poddržuvači i se večno vonparlamentarni partii bidejki eden pratenik nemožat da osvojat na izbori. Ne gi poddržuvam/glasam ni SDS ni DPMNE, no imam isto taka i negativno pesimističko mislenje za ovie treto-blokaški partiički bidejki dejstvuvaat na izbori samostojno, rascepkani se, mali, slabi, programite i ideite im se tapa, na pr. Integra na poslednite izbori imaše nekakvi nerealni spotovi za nekakvi vselenski programi, pa narodot ovde ušte kenja vo septički jami i gazi i vozi po kal i dupki, a nekoi političari ke mu vetuvaat na istiot toj narod sateliti i vselenski programi i posle nema glasovi i nema pratenici, epa ke nema, so komični nerealni predizborni programi !
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
722
Поени од реакции
778
Буразери, за да има треќа опција, прво треба да има прва и фтора. А нема ни прва, ни фтора.
Реално дакле, нема никакве опције буразери. Како вам то није јасно? Право се чудим.

За овие избори во САД нема никаква квалитетна понуда од опции за бирање на гласачите.
Кога во САД нема никакви квалитетни опции, нема што да очекуваме и кај нас.
 
На врв Bottom