Има ли реално некаква ТРЕТА ОПЦИЈА?

Член од
23 мај 2019
Мислења
1.681
Поени од реакции
1.356
Одлуки на Единствена Македонија, инаку според се до сега слободно може да се нарече “трета“!
Одлуките се презентирани како услови за предизборно колицирање, што е сосема во ред, чисти сметки долга .......
 1. поништување на договорот со Грција за промена на името;
 2. поништување на договорот со Бугарија со кој се бришат Македонците во Пиринска Македонија,
 3. попис,
 4. поништување на двојазичноста, односно, службен јазик македонскиот јазик и кирилкото писмо, ...
...што Заев кажува дека преспанскиот договор е непроменлив, народот нека го заборави оти Заев лаже. Договорот е ништовенспоред меѓународното право и потребна е само нова анродна власт со оперделба да го поништи договорот.

целиот текст овде
Многумина говорат дека реално не постои опција надвор од ДПсНЕ+СДСс, но горните програмски цели се се спротивно од онаа што го сервира двоецот Црпе1+Црпе2, па тезата едека не постои трета опција е само уште една пропагандна флоскула.
Би било убаво да се види целата ... аргументација на дело па повелеле ...и кои се изговори ќе користи за да се докаже дека црното е бело!

П.С.
администрацијата одбива предлог да стави анкета со прашање кој е да се поништи преспанскиот и да се врати името Македонија, нема да ме чуди општото расположение да е такво и во овој случај, да видам дали некој ќе ме демантира.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.805
Поени од реакции
8.195
Одлуки на Единствена Македонија, инаку според се до сега слободно може да се нарече “трета“!
Одлуките се презентирани како услови за предизборно колицирање, што е сосема во ред, чисти сметки долга .......
 1. поништување на договорот со Грција за промена на името;
 2. поништување на договорот со Бугарија со кој се бришат Македонците во Пиринска Македонија,
 3. попис,
 4. поништување на двојазичноста, односно, службен јазик македонскиот јазик и кирилкото писмо, ...
...што Заев кажува дека преспанскиот договор е непроменлив, народот нека го заборави оти Заев лаже. Договорот е ништовенспоред меѓународното право и потребна е само нова анродна власт со оперделба да го поништи договорот.

целиот текст овде
Многумина говорат дека реално не постои опција надвор од ДПсНЕ+СДСс, но горните програмски цели се се спротивно од онаа што го сервира двоецот Црпе1+Црпе2, па тезата едека не постои трета опција е само уште една пропагандна флоскула.
Би било убаво да се види целата ... аргументација на дело па повелеле ...и кои се изговори ќе користи за да се докаже дека црното е бело!

П.С.
администрацијата одбива предлог да стави анкета со прашање кој е да се поништи преспанскиот и да се врати името Македонија, нема да ме чуди општото расположение да е такво и во овој случај, да видам дали некој ќе ме демантира.
Taksist, vidi ne e problem da se smeni ustavot a so toa i da se vrati imeto, da se ponistat tamu neznam kakvi dogovori. Za toa treba kolku pratenici, 80, 81. Koga sme kaj toa i ustavniot sud go moze toa. Pa pickamu mater i na referendum moze da se dade ako nekoj pocne da beri potpisi ili kako i da odese postapkata. Vidis ima eden kup nacini da se vrati imeto, da se ponistat dogovorite, da se ukini dvojazicnosta i skoro se sto ti preci i so pravo bi rekol.
Drugo e makata, cenata. Cenata koja posle treba da se plati za takva odluka. Si razmislil za toa, za cenata?
Ako si razmislil, spremen si da ja platis ? Kolku si spremen da se zrtvuvas za toa? Kolku daleku da odis? Aj ti, drugite kolku se spremni na samozrtva? Mladite kolku sto vidovme ovie nekolku godini ne se bas mnogu raspolozeni za samozrtva. Poineteresna im e Germanija, ne trpat tie vakvi sranja. Ne se zamaraat da sreduvaat, povekje sakaat na gotovo , vekje sredeno, da ne se macat.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
176
Поени од реакции
246
Одлуки на Единствена Македонија, инаку според се до сега слободно може да се нарече “трета“!
Одлуките се презентирани како услови за предизборно колицирање, што е сосема во ред, чисти сметки долга .......
 1. поништување на договорот со Грција за промена на името;
 2. поништување на договорот со Бугарија со кој се бришат Македонците во Пиринска Македонија,
 3. попис,
 4. поништување на двојазичноста, односно, службен јазик македонскиот јазик и кирилкото писмо, ...
...што Заев кажува дека преспанскиот договор е непроменлив, народот нека го заборави оти Заев лаже. Договорот е ништовенспоред меѓународното право и потребна е само нова анродна власт со оперделба да го поништи договорот.

целиот текст овде
Многумина говорат дека реално не постои опција надвор од ДПсНЕ+СДСс, но горните програмски цели се се спротивно од онаа што го сервира двоецот Црпе1+Црпе2, па тезата едека не постои трета опција е само уште една пропагандна флоскула.
Би било убаво да се види целата ... аргументација на дело па повелеле ...и кои се изговори ќе користи за да се докаже дека црното е бело!

П.С.
администрацијата одбива предлог да стави анкета со прашање кој е да се поништи преспанскиот и да се врати името Македонија, нема да ме чуди општото расположение да е такво и во овој случај, да видам дали некој ќе ме демантира.
„Партијата за првпат по своето формирање учествувала самостојно на парламентарните избори во 2002 година каде што освоила 2.230 гласови (0,1%).[1] На парламетнарните избори во 2006, 2008 и 2011 НДМ учествувала во коалиции предводени од ВМРО-ДПМНЕ,[2][3][4] додека на парламентарните избори во 2014 година, по 12 години учество во коалиција, повторно настапила самостојно и освоила околу 1.900 гласови (0,1%).[5] Партијата не учествувала на парламетнарните избори во 2016 година поради тоа што Државната изборна комисија ги отфрлила кандидатските листи на партијата.[6] НДМ на ниеден парламентарен изборен циклус нема освоено пратеничко место.“

Многу јака трета опција. Абе оваа не е ни десета опција, едвај 2000 гласови собирале кога оделе сами. Овие партии извадоци од ДПМНЕ или СДСМ не се никакви трети опции, во стилот на ВМРО-НП, или НСДП.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.647
Поени од реакции
3.209
Taksist, vidi ne e problem da se smeni ustavot a so toa i da se vrati imeto, da se ponistat tamu neznam kakvi dogovori. Za toa treba kolku pratenici, 80, 81. Koga sme kaj toa i ustavniot sud go moze toa. Pa pickamu mater i na referendum moze da se dade ako nekoj pocne da beri potpisi ili kako i da odese postapkata. Vidis ima eden kup nacini da se vrati imeto, da se ponistat dogovorite, da se ukini dvojazicnosta i skoro se sto ti preci i so pravo bi rekol.
Drugo e makata, cenata. Cenata koja posle treba da se plati za takva odluka. Si razmislil za toa, za cenata?
Ako si razmislil, spremen si da ja platis ? Kolku si spremen da se zrtvuvas za toa? Kolku daleku da odis? Aj ti, drugite kolku se spremni na samozrtva? Mladite kolku sto vidovme ovie nekolku godini ne se bas mnogu raspolozeni za samozrtva. Poineteresna im e Germanija, ne trpat tie vakvi sranja. Ne se zamaraat da sreduvaat, povekje sakaat na gotovo , vekje sredeno, da ne se macat.
Сите знаеме само на каков начин може да се поништи преспанскиот, рамковниот, да се врати името и да се поништи двојазичноста.

Така да прашањето е, дали вие повозрасните сте спремни да се жртвувате за Македонија откако ја предадовте без капка пот?
Автоматски споено мислење:

Одлуки на Единствена Македонија, инаку според се до сега слободно може да се нарече “трета“!
Одлуките се презентирани како услови за предизборно колицирање, што е сосема во ред, чисти сметки долга .......
 1. поништување на договорот со Грција за промена на името;
 2. поништување на договорот со Бугарија со кој се бришат Македонците во Пиринска Македонија,
 3. попис,
 4. поништување на двојазичноста, односно, службен јазик македонскиот јазик и кирилкото писмо, ...
...што Заев кажува дека преспанскиот договор е непроменлив, народот нека го заборави оти Заев лаже. Договорот е ништовенспоред меѓународното право и потребна е само нова анродна власт со оперделба да го поништи договорот.

целиот текст овде
Многумина говорат дека реално не постои опција надвор од ДПсНЕ+СДСс, но горните програмски цели се се спротивно од онаа што го сервира двоецот Црпе1+Црпе2, па тезата едека не постои трета опција е само уште една пропагандна флоскула.
Би било убаво да се види целата ... аргументација на дело па повелеле ...и кои се изговори ќе користи за да се докаже дека црното е бело!

П.С.
администрацијата одбива предлог да стави анкета со прашање кој е да се поништи преспанскиот и да се врати името Македонија, нема да ме чуди општото расположение да е такво и во овој случај, да видам дали некој ќе ме демантира.
Единствена Македонија нема поддршка ни од селаните, а не па името ќе го враќале. :pos:

Кој циркус-партија се, невидено нешто.

Ај големиве партии да им лупне кликерот и да се опаметат па да речат дека ќе вратат се што се продало, па некако малце да им поверувам. А не овие Единствена Македонија излезени од бунар, ќе го враќале името. :lolzz::lolzz:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.681
Поени од реакции
1.356
Ариел Шарон од гроб да го станеме и премиер да го ставиме нема да не спаси,а не па некаква трета опција
Од кого да не спаси, од петтоколонашите, е колку ги има?
Оваа твоево го разбирам како, мене ми одговара промена на име и бришење на идентитет или нешто слично, во стилот не ме интересира.
Па што тогаш те интересира и што очекуваш односно посакуваш?

Taksist, vidi ne e problem da se smeni ustavot a so toa i da se vrati imeto, da se ponistat tamu neznam kakvi dogovori. Za toa treba kolku pratenici, 80, 81. Koga sme kaj toa i ustavniot sud go moze toa. Pa pickamu mater i na referendum moze da se dade ako nekoj pocne da beri potpisi ili kako i da odese postapkata. Vidis ima eden kup nacini da se vrati imeto, da se ponistat dogovorite, da se ukini dvojazicnosta i skoro se sto ti preci i so pravo bi rekol.
Drugo e makata, cenata. Cenata koja posle treba da se plati za takva odluka. Si razmislil za toa, za cenata?
Ako si razmislil, spremen si da ja platis ? Kolku si spremen da se zrtvuvas za toa? Kolku daleku da odis? Aj ti, drugite kolku se spremni na samozrtva? Mladite kolku sto vidovme ovie nekolku godini ne se bas mnogu raspolozeni za samozrtva. Poineteresna im e Germanija, ne trpat tie vakvi sranja. Ne se zamaraat da sreduvaat, povekje sakaat na gotovo , vekje sredeno, da ne se macat.
Убаво што се согласуваме дека поништување на “направиите“ на квислиншкиве нинсталации е можно, затоа што има и такви кои дури и тоа го спорат.
Околу цената. Дали сум ја зел во предвид, секако дека да.
И таа цена која треба да се плати е поднослива, односно идентитетот има многу повисока цена, како за кого, за мене да речеме нема цена.
Многу колонии, вазали и други форми на квази-држави ако сакале да станат самостојни платиле некоја цена, во главно таа цена е во крв, зошто ние да бидеме исклучок? Дали се другите спремни, па под вакво манипулирање и перење на мозок од страна на -да не ги редам ги има многу, е проблематично иако не и неизведиво.
Вистината е дека тоа може да се измени, можеби е тоа разликата што јас мислам дека е изведиво а другите веруваат во пропагандата дека е неизведиво и дека е многу скапо. Верувам дека ја знаеш приказната за моќта на маркетингот, ама сепак да ја повториме затоа што повторувањето е мајка на знаењето.

Рикнал некој олигарх и заминал на оној свет.
Таму го пречекал Дедо Петар и го прашува е добро ни дојде, каде сакаш во рајот или пеколот?
Оваа битанга научен другите да работат за него, повторно сакал да избира па прашал - а може ли прво да погледнам?
Може еве ќе ти покаже овој Анѓел.
И така овој прво го одвел во рајот, а таму мир, тишина гледа луѓе си пеат песни, со еден збор зддевно!
Потоа го одвел во пеколот. Кога таму што да видш: потоци од чивас, трева, храна, девојки на шупки се вртат има бело колку сакаш....
И овој нашиов ољигарх па добро јас го бирам пеколот!
...штом го рекол тоа се нашол во казанот да го варат сапун...
А тој, е зошто вака, па каде е онаа што го видов, на што добил одговор...
Ние во пекоот имаме подобар маркетинг!

Поентата е, дека со добар маркетинг се прават чуда. Па така и над 200.000 Македонци станаа Северџани!
Се се сведува на културната матрица која им се наметнува(воспитувањето), и добриот маркетинг, а сум имал прилика повеќе пати да видам дека добар маркетинг за само неколку месеци ги превоспитува и најголемите муфљузи.

„Партијата за првпат по своето формирање учествувала самостојно на парламентарните избори во 2002 година каде што освоила 2.230 гласови (0,1%).[1] На парламетнарните избори во 2006, 2008 и 2011 НДМ учествувала во коалиции предводени од ВМРО-ДПМНЕ,[2][3][4] додека на парламентарните избори во 2014 година, по 12 години учество во коалиција, повторно настапила самостојно и освоила околу 1.900 гласови (0,1%).[5] Партијата не учествувала на парламетнарните избори во 2016 година поради тоа што Државната изборна комисија ги отфрлила кандидатските листи на партијата.[6] НДМ на ниеден парламентарен изборен циклус нема освоено пратеничко место.“

Многу јака трета опција. Абе оваа не е ни десета опција, едвај 2000 гласови собирале кога оделе сами. Овие партии извадоци од ДПМНЕ или СДСМ не се никакви трети опции, во стилот на ВМРО-НП, или НСДП.
Во ред не е за тебе опција, си имаш веќе став и си избрал, само уште да ги почуствуваш благодетите од твојот избор.
Споредуваш 2002 и... со 2020, не мислиш дека контекстот е многу изменет, а и не само контекстот туку уште многу што друго.
Зошто НДМ не освоила ниту едно пратеничко место, што мислиш?
Дали е исто онаа што НДМ го нудела на политичкиот пазар во 2002 и оваа што го нуди на пазарот во 2020, има ли некаква разлика за тебе?
Автоматски споено мислење:

Сите знаеме само на каков начин може да се поништи преспанскиот, рамковниот, да се врати името и да се поништи двојазичноста.

Така да прашањето е, дали вие повозрасните сте спремни да се жртвувате за Македонија откако ја предадовте без капка пот?
Автоматски споено мислење:Единствена Македонија нема поддршка ни од селаните, а не па името ќе го враќале. :pos:

Кој циркус-партија се, невидено нешто.

Ај големиве партии да им лупне кликерот и да се опаметат па да речат дека ќе вратат се што се продало, па некако малце да им поверувам. А не овие Единствена Македонија излезени од бунар, ќе го враќале името. :lolzz::lolzz:
Е како тоа возрасните ја предале, значи сите на шарената куртонијада беа возрасни, или пак беа помлада генерација која за џоинт и по некое евро и мајката би си ја продале а не државата!
ЕМ не ти влева надеж била циркус партија на која и селаните не и верувале (а над 90% во дражавава се селани или или имаат потекло од село), добро на кого типуваш ти, Беса или Алијанса?
Само да ми е да знам како го доведе во корелација бунарот со неговата флора и фауна со ЕМ, и тогаш ќе можам да ги разберам твоиве коментари пишувани со многу висок интелектуален капацитет. Како да си го гледал овој Богоевски па сеуште си под силни впечатоци.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.380
Поени од реакции
739
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.069
Поени од реакции
1.332
10 мали партии излегоја за избориве. Ќе се поделат гласовите и пак ништо...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
547
Поени од реакции
1.616
Одлуки на Единствена Македонија, инаку според се до сега слободно може да се нарече “трета“!
Одлуките се презентирани како услови за предизборно колицирање, што е сосема во ред, чисти сметки долга .......
 1. поништување на договорот со Грција за промена на името;
 2. поништување на договорот со Бугарија со кој се бришат Македонците во Пиринска Македонија,
 3. попис,
 4. поништување на двојазичноста, односно, службен јазик македонскиот јазик и кирилкото писмо, ...
И Филип Петровски ќе мењаше закони,ќе укинуваше двојазичност,ќе поништување договори итн. па не собра потписи за претседателски кандидат.
Напред Левица.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
650
Поени од реакции
318
Taksist, vidi ne e problem da se smeni ustavot a so toa i da se vrati imeto, da se ponistat tamu neznam kakvi dogovori. Za toa treba kolku pratenici, 80, 81. Koga sme kaj toa i ustavniot sud go moze toa. Pa pickamu mater i na referendum moze da se dade ako nekoj pocne da beri potpisi ili kako i da odese postapkata. Vidis ima eden kup nacini da se vrati imeto, da se ponistat dogovorite, da se ukini dvojazicnosta i skoro se sto ti preci i so pravo bi rekol.
Drugo e makata, cenata. Cenata koja posle treba da se plati za takva odluka. Si razmislil za toa, za cenata?
Ako si razmislil, spremen si da ja platis ? Kolku si spremen da se zrtvuvas za toa? Kolku daleku da odis? Aj ti, drugite kolku se spremni na samozrtva? Mladite kolku sto vidovme ovie nekolku godini ne se bas mnogu raspolozeni za samozrtva. Poineteresna im e Germanija, ne trpat tie vakvi sranja. Ne se zamaraat da sreduvaat, povekje sakaat na gotovo , vekje sredeno, da ne se macat.
Вистина дека младите не се замараат и не ги интересира ништо освен фенси лајфстајл, ама што има да поправаат младите нешто старите што го сјебале, оваа држава стана вукојебина благодарение на пензионерите што го гласаја грујо за да им ја зголеми 100 денари пензијата, селаните што го гласаја грујо да лапаат субвенции, неписмените што го гласаја грујо да ги вработи на места што не се квалификовани, педерите што гласаја заев за да им даде права, Албанците што го гласаја заев да им ја даде нашата држава, ретардираните што го гласаја заев да ги вработи администрација да ги задоволи. Значи немаат врска младите па да се борат за туѓа вина.
Ова е кога курва сака да се ебе а оти ниеден маж неќе да ја жени.

Овај народ не го интересира правда, чест, го интересира само да граби од комшијата, пола население се јуди и криминалци, треба нив да ги нема за да биди се како треба. Или некој диктатор од комунизмот здраво да не води, да не паѓаме во искушенија.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.163
Поени од реакции
15.592
Народот кој живее во оваа држава,уствари да се поправам,луѓето кои живеат на оваа територија(зашто ниту сме народ ниту сме држава) имаме моментално ниво на размислување помалку развиено од биволине што живеат по Африка.Бегаме како тие што бегаат од лавовите и другите предатори и за да не ги стигнат.Така и ние размислуваме,важно мене да не ме стигне,некој друг нека фати.А зошто сметам дека сме поназадни од биволите? Се повеќе и повеќе видеа кружат на нет како се собираат 2-3 бивола и наместо да бегаат,пепел го прават лавот.Со рогови го бодат,го распарчуваат.И тие научиле со текот на времето како да се одбранат.Нашите закржлавени мозоци тоа никогаш нема да го сфатат,ама па кога би го сфатиле,штета би било лавовите да умрат од глад.
Автоматски споено мислење:

Тоа е нашето племе со мозок помалку развиен од бивол
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.388
Поени од реакции
2.111
Јас дефинитивно за Љубчо гласам. Така убаво и ревносно ги млати противниците во дебата. Став против сите форми, договори на угнетување на македонскиот народ. Демохристијанска партија дефинитивно.. Тоа и ни треба. Доста сме на последно место во сопствената држава.
Апасиев ми е шарен, некако влече кон коалиција.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.689
Поени од реакции
4.257
И веднаш сакаат 61 пратеник... :lolzz:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.681
Поени од реакции
1.356
Вистина дека младите не се замараат и не ги интересира ништо освен фенси лајфстајл, ама што има да поправаат младите нешто старите што го сјебале, оваа држава стана вукојебина благодарение на пензионерите што го гласаја грујо за да им ја зголеми 100 денари пензијата, селаните што го гласаја грујо да лапаат субвенции, неписмените што го гласаја грујо да ги вработи на места што не се квалификовани, педерите што гласаја заев за да им даде права, Албанците што го гласаја заев да им ја даде нашата држава, ретардираните што го гласаја заев да ги вработи администрација да ги задоволи. Значи немаат врска младите па да се борат за туѓа вина.
Ова е кога курва сака да се ебе а оти ниеден маж неќе да ја жени.

Овај народ не го интересира правда, чест, го интересира само да граби од комшијата, пола население се јуди и криминалци, треба нив да ги нема за да биди се како треба. Или некој диктатор од комунизмот здраво да не води, да не паѓаме во искушенија.
Не ти се чини дека многу лесно етикетираш-навредуваш еден цел народ!
Што тебе те чини компетентен за да даваш такви оценки како што се: старите сјебале а што младите има да се борат за туѓа вина?
И од каде ти се информациите дека “Овај народ не го интересира правда, чест, го интересира само да граби од комшијата, пола население се јуди и криминалци,...“ ова се твои мисли или си прочитал некаде?

Еве една фотка каде се гледа дека старите се сјебале!
dron-07-640x357.jpg
многу млади има само си ги офарбале косите во бело за да не ги препознаат!

Еве една фотка каде младите се во својот елемент и се против грешките на старите, така што уништуваат се што старите направиле!
sareni_kurtoni.jpg
ова не е нивно па затоа така и се однесуваат.

Ова треба да даде објаснување зошто се случува тоа што се случува!
Severdjan-genij.png
гение си е гение, нема што да се коментира.
 
На врв Bottom