Има ли месо во меленото месо?!

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
од септември нема повеќе да има готово мелено месо- смеси за плескавици....:pos:
гејлада и бугарија иако се во ЕУ - продаваат на вееееелико
а МК ептем шизик стана - воведува нешто што на другите не им е ни на крај памет:ROFLMAO:
http://www.plusinfo.mk/vest/41241/Kje-se-zabrani-gotovata-smesa-za-kjebapi-vo-mesarnicite-
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
Доволно е да земеш пилешко да го свариш малку и да осетиш гума место месо.
Слично и со другите меса. Затоа батко ти си зема од село веќе години уназад, директ од кланица и од нива.
И мислам дека и организмов ми е далеку подобар од организам кој користи месо, овошје и зеленчук од тинекс, веро, стокомак, кам итн...Се се тоа гмо говна, доволно е на слика да ги видиш ко за во реклама се, а вкусот не се коментира. Има вкус на рак.
ОД друга страна сето заболено месо ќе го донесат или веќе го донеле овде. Тоа што ќе има наводни инспекции се приказни за мали деца, сепак пари се во прашање и кој ако не, народ мора да го јаде.
Поздрав, кисче и со среќа во животот бидејќи дојде време кога си благодарен што си го преживеал претходниот ден.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
пазете ваквите да не ја минат границата со МКД ....

од поплавите во Србија, Хрватска
http://www.saprotiva.org/poplave-snimki/
И мене ова ме плаши....но сепак мислам дека има некаква, макар и мала, контрола на тоа што се увезува...барем сега за месните производи од Србија.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Претпоставките и стравувањата сепак се оправдани...

Во Сремска Митровица во багажник на автомобил полицијата открила 100 килограми месо. Инспекцијата утврдила дека ова месо не е за прехрана.



Уапсени се две лица во Сремска Митровица под сомненине за преработка на месо од потопената стока кое подоцна го продавале на пазарот, јавила градската полиција.

http://tocka.com.mk/1/128199/mesoto-od-mrtvite-zivotni-prvo-go-izvlekuvale-od-grobistata-a-potoa-go-prodavale-na-pazarot
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Најубава работа за мелено месо е купување на телешки бут (не е битно дали е преден или заден) од луѓе што ги знаеш, мислам што ги ранат телињата природно... Тежината на телешкиот бут е од 27-33 кг... Едно теле се продава на четворица души... Цената е од 280-300 денари килограм...Јас четири години со ред од мои луѓе си земам телешки бут по цена од 280 денари килограм... И кога ќе одам во месарница покрај тоа што ќе земам некои други работи, ќе земам од дома едно парче од домашното телешко месо да ми го сомелат...Воопшто за таа услуга не ми земаат ни динар...

А и убава работа е купување на машина за мелење месо од Нептун, Сетек, Делимано од Топ Шоп по цена од 3.000 - 3.500 денари и дома сам сомели си го...

По месарниците цената на телешкото месо е од 440-490 денари... Но пак не го има тој квалитет како домашното...Време на варење на телешкото месо од месарниците четри и пол часа...

Се знае од кој земји се носи телешкото месо: Бразил, Аргентина, Перу и Чиле... Настегати со хормони за брз раст. Од теле цицалче за три месеци се претвора во бик/бизон... И плус колку пати прават одмрзни-замрзни дури да стигни до овде...И од каде знаеме каква е хигиената по бродојте што превезуваат месо???
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Најубава работа за мелено месо е купување на телешки бут (не е битно дали е преден или заден) од луѓе што ги знаеш, мислам што ги ранат телињата природно... Тежината на телешкиот бут е од 27-33 кг... Едно теле се продава на четворица души... Цената е од 280-300 денари килограм...Јас четири години со ред од мои луѓе си земам телешки бут по цена од 280 денари килограм... И кога ќе одам во месарница покрај тоа што ќе земам некои други работи, ќе земам од дома едно парче од домашното телешко месо да ми го сомелат...Воопшто за таа услуга не ми земаат ни динар...

А и убава работа е купување на машина за мелење месо од Нептун, Сетек, Делимано од Топ Шоп по цена од 3.000 - 3.500 денари и дома сам сомели си го...

По месарниците цената на телешкото месо е од 440-490 денари... Но пак не го има тој квалитет како домашното...Време на варење на телешкото месо од месарниците четри и пол часа...

Се знае од кој земји се носи телешкото месо: Бразил, Аргентина, Перу и Чиле... Настегати со хормони за брз раст. Од теле цицалче за три месеци се претвора во бик/бизон... И плус колку пати прават одмрзни-замрзни дури да стигни до овде...И од каде знаеме каква е хигиената по бродојте што превезуваат месо???
Убаво образложено.
Ем ќе јадиш здраво, ем ќе помогниш на локалната економија.
Најбитно, си сигурен во изборот и квалитетот, сѐ што е увозно е многу, ама стварно многу сумливо, да не речам месо што треба да оди на уништување, иди кај нас на балканот за поединци да прават огромен профит... Таа е реалноста.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Убаво образложено.
Ем ќе јадиш здраво, ем ќе помогниш на локалната економија.
Најбитно, си сигурен во изборот и квалитетот, сѐ што е увозно е многу, ама стварно многу сумливо, да не речам месо што треба да оди на уништување, иди кај нас на балканот за поединци да прават огромен профит... Таа е реалноста.
Само не можам да разберам една работа за Балканскиве нации особено Македонија зошто се убедени дека месото од Месарниците и од големите познати маркети како Кам, Тинекс, Рамстор било поздраво, побезбедно и повкусно од месо што некој човек природно си чува/рани прасиња, телиња, јариња, јагниња...

Сега ем тоа во маркетите/месарниците е со стотка килото поскапо од некои луѓе што го ранат природно...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Има месо е не рогови има
Па денеска во светов има месо и од рогови, бидејќи машините за мелење на месо се доста помоќни комотно како од шала можат да сомелат и рогови...
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Па денеска во светов има месо и од рогови, бидејќи машините за мелење на месо се доста помоќни комотно како од шала можат да сомелат и рогови...
Роговите не се месо
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Дали е точна тоа за во Шуто Оризари во сендвичарите во хамбургерите ставале плескавица од кучешко мелено месо?

Бидејќи како може хамбургерите да се по цена од 50 денари, а воопшто по улиците нема кучиња скитници?

Не од еден туку од повеќе луѓе што живеат во Скопје тој муабет го имам слушано...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom