Има ли месо во меленото месо?!

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
И саламите ги заборави.
Ајде ми ти, уши, црева, кожа, опашки, копита и се остало што уствари треба да е за у канта.
Каква канта.
Има ли поголема канта од гладен народ.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
И саламите ги заборави.
Ајде ми ти, уши, црева, кожа, опашки, копита и се остало што уствари треба да е за у канта.
Eфтините кобасици се од секогаш храна на сиромашните. Јас секогаш се бунам кога ќе видам некој да храни мачки или кучиња со нив. Јас најчесто токму нив ги јадам.
Денес за вечера ќе сервирам виршли што ги платив 99 денари за кило.
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 20:11 ---
И саламите ги заборави.
Ајде ми ти, уши, црева, кожа, опашки, копита и се остало што уствари треба да е за у канта.
Eфтините кобасици се од секогаш храна на сиромашните. Јас секогаш се бунам кога ќе видам некој да храни мачки или кучиња со нив. Јас најчесто токму нив ги јадам.
Денес за вечера ќе сервирам виршли што ги платив 99 денари за кило.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Во моментов на ум ми паѓа вицот на Тони Михајловски на златна бубамара за тоа што е паштета :)
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Ами оние колбасите од МИК што сега ги промовираат и форсираат...Германски колбас за 120 ден/кг...и уште една врста и таа со некоја неверојатна цена што уште одма ќе те натера да се запрашаш дали е се во ред со нив?! Запознаени?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Eфтините кобасици се од секогаш храна на сиромашните. Јас секогаш се бунам кога ќе видам некој да храни мачки или кучиња со нив. Јас најчесто токму нив ги јадам.
Денес за вечера ќе сервирам виршли што ги платив 99 денари за кило.
.
друже,денес барем е во тренд и се промовира на големо здрава храна.......немој тие виршлите по толку жити се......
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
друже,денес барем е во тренд и се промовира на големо здрава храна.......немој тие виршлите по толку жити се......
Во Светот, за жал, сеуште огромен процент од населението е сиромашен. И што е најлошо, во најново време, тој процент се зголемува.
Ефитините кобасици се начин да месото со најслаб квалитет се направи погодно за исхрана на лугето.
Инаку во не здрава храна се и скапите кобасици, на пример кулен, пеперони, печеница, пршута, крашки врат, димена хамбуршка сланина и тн.
Тука се и полномасните сирења, млечен путер, кајмак, овча маст...
И други јадења кои се популарни на пример, бел леб, пржен компир, чипс, флипс, разни видови најубави торти со путер и јајца....
Со еден збор, вообичаено е да повеќе користиме не здрава, одколку здрава храна....
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Во Светот, за жал, сеуште огромен процент од населението е сиромашен. И што е најлошо, во најново време, тој процент се зголемува.
Ефитините кобасици се начин да месото со најслаб квалитет се направи погодно за исхрана на лугето.
Инаку во не здрава храна се и скапите кобасици, на пример кулен, пеперони, печеница, пршута, крашки врат, димена хамбуршка сланина и тн.
Тука се и полномасните сирења, млечен путер, кајмак, овча маст...
И други јадења кои се популарни на пример, бел леб, пржен компир, чипс, флипс, разни видови најубави торти со путер и јајца....
Со еден збор, вообичаено е да повеќе користиме не здрава, одколку здрава храна....
арно ама не мораш од тоа што го наброја ништо да јадеш ;)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
И саламите ги заборави.
Ајде ми ти, уши, црева, кожа, опашки, копита и се остало што уствари треба да е за у канта.
pokraj ova - eden period se zboruvashe deka stavale i hartija - koja pomeshana so ostanatoto od tnr salama- voopshto ne se primetuvala- se dobivalo pogolemo kolichestvo- i se znae kjarot kaj kogo odel- a narodot shto jadel
mizerno
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Тоа е тоа,треба инспекции по сите месари,кој продава опашки,шелудници и останати срања клуч на врата и чао пријатно.
Што ќе јадеме ако го направат тоа?
Еве една анегдота да Ве насмеам. Во близина има една месарница и кога започнаа Велигдескиот Пост, му велам на газдата - Сега ќе ти се намали прометот. А тој ми одговори - Сега слабо купуваат месо, наводно постеле, а пред да почнат да постат се подготвуваа за постење па и тогаш слабо купуваа месо.
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Абее за имање месо имаа само не прашувај од кои делови од телото на животното :confused:
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Абе катастрофа се.Зедов пред некој ден готови плескавици од Мега и ко ќе видма внатре да ти имало и јагнешко:eek:Одам во продавница и му кажувам дека има јагнешко овде и тој ми вика епа господине сеа и јагнешко им ставаме.:cautious:Затоа више мелено месо никад.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Јас обично од иста месара земам месо, пред мене го меле како што кажа Македонка 70 или 60% говедско и 30 или 40% свинско, и тоа убаво гледам што се ми пика пред очи го меле, еднаш лом го напраив и од тогаш чисти пусти машината, му викам пушти прво да видам да не имаш друго па после тоа моето месо, кога знам дека после тоа децата ке јадат од истото има пет пати да го проверам па да го купам, затоа пилешко среќа моја што ијам тетка на село, она кокошките си ги рани со пченица и се чисти з амерак па ке ми заколе некоја ке ми ја среди и такво пилешко нив им давам додека можам па после сеа господ да ги чува што да кажам, секој ден се некој хорор кажуваат на човек да му е страв воздух да дише.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom