Има ли месо во меленото месо?!

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Ако се чувствуваш изманипулиран од месара имаш пазарен инспекторат пријави го
ама зошто сега се инаетиш? сите нормални земји си имаат правилници што смее, а што не смее да се продава (нарочно кога се работи за храна). и дали смееш да го наречеш нештото „мелено месо“, а тоа да биде црева, соја и кожа...
ако нема правилник, (за потребата и скоро донесување на истиот зборува написот), ти и пазарниот инспектор можете само да му се фатите на месарот, ок?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Си бираш чиста кртина и му викаш на месарот измели ми ја :pipi:
Да само кртината не е 180 денари и не е меленото месо што го продава месарата
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Брат малку си ги помешал поимите , тоа што ти го викаш мелено месо се вика амур.
не е важно што е, само да не лажат. ако е амур, нека пише дека е амур. ама, ако вика месо, треба да биде тоа: месо.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
не е важно што е, само да не лажат. ако е амур, нека пише дека е амур. ама, ако вика месо, треба да биде тоа: месо.
Meсо се купува во месарница, бар овде во Прилеп ги има може преку 20-30, секаде си пишува има амур и ако си побараш амур ќе ти дадат амур а ако си побараш мелено ќе си добиеш мелено по 300 за кило, сооднос околу 2/3 свинско 1/3 телешко освем ако не побараш само телешко или само свинско па ти наплаќаат по цена за кртина...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Повеќе од очигледно е дека „месото“ во пакуваните кебапи и плескавици е над 70% црн дроб и тенко црево. Соја - по потреба.

Кога ќе се испржи смесата, полесно се откриваат состојките.

И одреден процент на коњско месо,а може и магарешко :pipi:
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Чекај малу сеа сакате држава да се замара со мелено месо ? која држава им диктира на месарите како да го мелат месото ?
зошто мрчиш безпотреба, кој да се замара со мелено месо, ние?! стварно не ја гледам потребата нешто да се измрчи на форум само колку да се отиде контра..
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
зошто мрчиш безпотреба, кој да се замара со мелено месо, ние?! стварно не ја гледам потребата нешто да се измрчи на форум само колку да се отиде контра..
Па си има институции каде што можеш да пријавиш ако не си задоволен од квалитетот .... тој што го цитирав бараше поажурност од држава за проблемот што некој го заебал со меленото месо ебаго .... прочитај пред да цитираш
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Па си има институции каде што можеш да пријавиш ако не си задоволен од квалитетот .... тој што го цитирав бараше поажурност од држава за проблемот што некој го заебал со меленото месо ебаго .... прочитај пред да цитираш
Па државата не се ангажира воопшто, на битпазар месарите ниту фискална издаваат ниту господ знае што ставаат во месото а инспекција таму не стапнува. Не гледам кого друг да обвинам освен државата, за некои е мајка за други е маќеа.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Од која висина треба да фрлиш 800 грама месо, за да вагата покаже 2 кила?
Ова се испитна задача по физика која пред некоја година е дадена на еден добар факултет.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дали во меленото месо има воопшто некакво месо? - НЕ
дали во меленото месо има соја - ДА!

и „чистите“ меса не се тоа што биле некад. им стојат замрзнати по фрижидери по неколку недели богами и месеци па го препродаваат. месото ако може така да се нарече губи и мирис и боја и вкус и не ни личи на месо. сите сте имале прилика да јадете свинско или јагнешко месо пред вас кога ке го заколат животното - разликата е огромна !!!
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
да одговорам на насловот на темата прво..има ама малце :D..месарот во амурот клава се шо му останало фира..и после нормално дека цената не е иста со месото..за да нема такви манипулации че му речиш ај ова бутчево..ај ова плешлава измелими ги и тка че си имаш чисто мевце без сомнеж :D
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Пошо народецов наш е финансиски утепан, глеа да купи шо е можно поевтино. Така да, битно да е "полна" трпезата, ама не е битно со шо.
Во меленото месо ќе има месо, само доколку си одберете парче јунешко (70 %) и парче свинско (30 %) koe нормално ќе го платите поскапо, па месарот да го меле месото пред вас. Доколку е добар месарот ќе го испушти претходно меленото месо од машината, па ќе го меле тоа шо вие сте го одбрале. Затоа месо не се купува од секаде.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Во меленото месо што се продава по 220 денари кг. се знае дека тоа е остатокот што се чисти од коските, сланинка и р'скавиците се мелат. Инаку има опција да ти сомелат по желба како сакаш. Јас лично на месарот му кажувам за која намена ми е (сарма, мусака, ќофте, шпагети) и ми го прави соодносот.Тоа месо е по 280 денари кг., инаку амур за плескавици плаќам по 200 ден., знам дека не е некое квалитетно месо ама мене пак ми е највкусно (Шаказулу објасна како се прави амур) , сум пробал да направам сам од мелено месо амур за скара, ама никогаш не излегол толку вкусен како купечкиот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
За мелено месо се мислат дали е ок?

А што да се каже за кобасиците, виршлите и паштетите? таму знаете колку месо има? :pos:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
А што да се каже за кобасиците, виршлите и паштетите? таму знаете колку месо има? :pos:
И саламите ги заборави.
Ајде ми ти, уши, црева, кожа, опашки, копита и се остало што уствари треба да е за у канта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom