Има ли македонска фирма која произведува whey protein powder, amino, creatine и слично?

Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Јас мислам дека нема ако не сум во право нека ме корегира некој....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Едино Алкалоид..ама тешко,мислам НЕ
 
O

Orion.

Гостин
ova ti e za Bodybuilding ??? samo da te prasham - koga posleden pat imash napraveno shiroka lista-na krvna slika ???? znaesh deka ke si go zaebesh crniot drob so ova? dvajca moi prijateli istoto ova go koristea i kaj niv se pojavi oshtetuvanje, zamastuvanje na crniot drob i bea u start prinudeni ovie dodatoci da gi isfrlat od upotreba . Ako ne veruvash- trk napraj krvna slika i bidi iskren pa kazhi im na site ovde koi vrednosti i od shto ti se enormno pokacheni.
ova beshe samo dobronamerno kazhano- ne bi trebalo da se lutish.:salut:
Јас скоро правев широка крвна слика ради мал хирушки зафат и се беше во најдобар ред. Од суплементи пијам веј протеин. Кај креатинот ако не правиш паузи при конзумирање можат да се јават проблеми ама за протеин не баш:smir:

--- надополнето ---

Не се трујте со вакви глупости и хормони и се` ќе си заебете.
ќе сјебеш хормони од протеин, аминокиселини и креатин? Оф леле мајко. Пред некое време на тренинг ми приоѓа еден лик и после мојот одговор на неговото прашање дека земам веј како додаток во исхрана ми рече дека стерилен ќе сум останел:vozbud:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас скоро правев широка крвна слика ради мал хирушки зафат и се беше во најдобар ред. Од суплементи пијам веј протеин. Кај креатинот ако не правиш паузи при конзумирање можат да се јават проблеми ама за протеин не баш:smir:

--- надополнето ---



ќе сјебеш хормони од протеин, аминокиселини и креатин? Оф леле мајко. Пред некое време на тренинг ми приоѓа еден лик и после мојот одговор на неговото прашање дека земам веј како додаток во исхрана ми рече дека стерилен ќе сум останел:vozbud:
Брат, за креатинов знам дека во некои земји на рецепт се дава, моите се лекари и го даваат на рецепт на луѓе кои имаат ослабено и треба да качат килограми, ама стриктно по рецептот. Кај нас знам дека овие работи се земаат „од око“ и без лекарска согласност. Тоа е опасноста.
 
O

Orion.

Гостин
Брат, за креатинов знам дека во некои земји на рецепт се дава, моите се лекари и го даваат на рецепт на луѓе кои имаат ослабено и треба да качат килограми, ама стриктно по рецептот. Кај нас знам дека овие работи се земаат „од око“ и без лекарска согласност. Тоа е опасноста.
Затоа креатинот не се пие редовно туку на интервали. А во право си дека се зема од око и дека ако се претера со дозата Е опасен за бубрезите.

--- надополнето ---

Бате, нит сум доктор,ниту пак ми е намерата да убедам некого да прави ил не нешто - туку тоа како искуство од мои пријатели , значи видов , се уверив дека токму од она што тие го пиеја, кај нив при испитување на ензимскиот статус - AST i ALT-то референтните вредности беа многу покачени- што укажуваше на проблем со црниот дроб. откако прекинаа со суплементите и дадената терапија- се се врати во нормала.

:salut:
Кај мене беше се во ред. Знам дека при поголем внес на протеини во организмот се покачува референтната вредност на креатининот но не до тој степед да биде опасна. Машките кои имаат повеќе мускулна маса имаат поголемо ниво на креатинин во организмот за разлика од жените. Исто така разлика прави и диетата
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
ova ti e za Bodybuilding ??? samo da te prasham - koga posleden pat imash napraveno shiroka lista-na krvna slika ???? znaesh deka ke si go zaebesh crniot drob so ova? dvajca moi prijateli istoto ova go koristea i kaj niv se pojavi oshtetuvanje, zamastuvanje na crniot drob i bea u start prinudeni ovie dodatoci da gi isfrlat od upotreba . Ako ne veruvash- trk napraj krvna slika i bidi iskren pa kazhi im na site ovde koi vrednosti i od shto ti se enormno pokacheni.
ova beshe samo dobronamerno kazhano- ne bi trebalo da se lutish.:salut:
Од сурутка протеин нема шанси.... рачунај 90% од овие со идат у теретана не кажуваат што пијат .... демек не бе ништо непијам а ми крева 100 кила на бенч.... сигурно пијат и нешто што ја зголемува силата и од тоа може да им се поремети нешто .... а од златно протеинче нема шанси
 
Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
Ги замолувам културно сите, не сакам да именувам, што не се разбираат во оваа област (суплементација), да не шират дезинформаци, затоа што дава грешна слика кај оние што не толку се разбираат. Фала
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Не знам дали се производители (од сајтот не можев да видам) или се препакува од грчки Рафарм, гледам дека стои логото на наша фирма -Реплекфарм. л-карнитин.
http://www.replek.com.mk/Farm/detaliLek.asp?id=14
Л-КАРНИТИН
levocarnitine
перорален раствор 1 g/10 ml

» се издава на рецепт
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.489
Мислам дека има протеин во Виталиа.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Пред неколку години, јас имав откупено рецептура од Петар Челик, која ја надополнив и според неа го изработив првиот макеоднски протеински додаток во исхраната, а суровините беа од увоз. Причина, во МК нема технологија за обработка на млечните продукти за да се добие основата за било кој протеин. Од мои лични причини престанав со нивното произведување, но никогаш не сум се откажал во целост од таа идеа, да некогаш постои МК бренд во таа индустрија на Балканот.

IMG_0489.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Пред неколку години, јас имав откупено рецептура од Петар Челик, која ја надополнив и според неа го изработив првиот макеоднски протеински додаток во исхраната, а суровините беа од увоз. Причина, во МК нема технологија за обработка на млечните продукти за да се добие основата за било кој протеин. Од мои лични причини престанав со нивното произведување, но никогаш не сум се откажал во целост од таа идеа, да некогаш постои МК бренд во таа индустрија на Балканот.

Прегледај го приврзокот 37720
Убаво е да се знае ова.
Што мислите, можно е да се повтори ова или е нешто далеку недостижно? Од рака кажано сума која е потребна за технологија и производство е....
Баш ме интересира отприлика што и како е потребно за да се отпочне некоја ваква дејност на овие простори. Незнам дали на балканов има некој производител?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Во предходниот пост напоменав, дека желба ми е во вториот обид да успеам во тоа што пред некоку години го започнав, но морам да го прекинам. Во ова време се што е под 50.000 евра не е сериозна инвестиција.
Во регионот има производители (Србија, Бугарија, Романија...) но зашто не би имало и МКД бренд?!
celik 3.jpg
Со легендата на ЈУ билдингот, Петар Челик. Сликано во теретаната која ја продадов пред некои 3-4 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom