Имате ли фобија од летање со авион?

Р

~~РубинРед~~

Гостин
и јас имам летано еднаш и имав голем страв додека влегов ама после се опуштив и ок си беше.
инаку темава малку е глупава (без навреда :smir:) од кај точно да знаеш дали имаш фобија. треба секој ден да патуваш со авион, па да знаеш дали имаш фобија. а тоа не може еднаш или два пати што си влегол во авион и одма да оцениш
Повеке би рекла дека има фобија од висина...Сепак се случувало на некои луге штом влезат во авионот да се тресаат од страв и да се откажаат од летање.Моја познајничка има страв и трепет од авион но тогаш тоа беше итно патување.И штом влезе во авион почна да вреска и се симна,па мораше да ја поврати авионската лента и да патува со автобус.
Црните мисли нему не му дозволуваат да патува со авион.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.168
Поени од реакции
3.509
Имам огромна и неостварена желба за летање. Еден ден...

Инаку, сигурно е јако чувството кога полетуваш, се зголемува Г-силата, или кога врти нагло.... (тоа кај патничките авиони ретко), слетуваш...

А статистички гледано фобијата од летање е неоправдана. Многу се поголеми шансите да загинеш во сообраќајка, додека преминуваш улица, или пак каснување од змија отколку да настрадаш во авионска несреќа.
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
41
Јас имам некоја фобија од височина, не толку голема, ама сепак имам црни мисли, и страв.
Но, секогаш кога летам со авион, сум заприметила дека не ми претставува никаков проблем. Сакам да седам до прозорецот и да гледам надолу.
А вака да се качам на врвот на некоја зграда, ќе умрам од страв.:uvo:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.577
Поени од реакции
11.871
Повеке би рекла дека има фобија од висина...Сепак се случувало на некои луге штом влезат во авионот да се тресаат од страв и да се откажаат од летање.Моја познајничка има страв и трепет од авион но тогаш тоа беше итно патување.И штом влезе во авион почна да вреска и се симна,па мораше да ја поврати авионската лента и да патува со автобус.
Црните мисли нему не му дозволуваат да патува со авион.
Ако се вози со Бритиш ервејз нема ни да осети кога минал летот. На децата им даваат (даваа, така беше барем пред 10-тина години) играчки, возрасните си пуштаат филм, стјуардесите се стално околу патниците...милина, за разлика од некои компании каде авионите изгледаа/фунцкионираа као подрум у Resident Evil.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
236
ако летам со некој што го знам мука неам не ми е страв ама коа бев сам еднаш и тоа на доста далечен пат ми беше малку страв.Нема страв не страв ја си реков се качувам сеа или ќе стигнам или не друго нема :)

--- надополнето ---

Ако се вози со Бритиш ервејз нема ни да осети кога минал летот. На децата им даваат (даваа, така беше барем пред 10-тина години) играчки, возрасните си пуштаат филм, стјуардесите се стално околу патниците...милина, за разлика од некои компании каде авионите изгледаа/фунцкионираа као подрум у Resident Evil.
хаха да да качете се у јат ервејс еднаш и никад више имав осет ко да се возам у приватна 22ка трагедии беше летот
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.406
Не сум летала, немам некоја фобија, ама понекад језива ми е помислата да летам со авион. Си сакам стабилни работи јас.... :)
 

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
Не сум летал досега,а не верувам некогаш и да летам зш имам фобија!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.577
Поени од реакции
11.871
ако летам со некој што го знам мука неам не ми е страв ама коа бев сам еднаш и тоа на доста далечен пат ми беше малку страв.Нема страв не страв ја си реков се качувам сеа или ќе стигнам или не друго нема :)
Запознај се со стјуардесата и држ ја за рака додека летате...ако авионот врти, стисни ја посилно :)
 
Член од
25 јуни 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
ja nez dali imam fobija od letanje so avion,no imam strav od visocini i nekako se ezam koga ke pomislam za letanje so avion...:nesvest::shok:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.898
Поени од реакции
8.613
Повеке би рекла дека има фобија од висина...Сепак се случувало на некои луге штом влезат во авионот да се тресаат од страв и да се откажаат од летање.Моја познајничка има страв и трепет од авион но тогаш тоа беше итно патување.И штом влезе во авион почна да вреска и се симна,па мораше да ја поврати авионската лента и да патува со автобус.
Црните мисли нему не му дозволуваат да патува со авион.
Епа и тоа ми е главниот проблем :) Фобијата од висина... и мислата,што би било кога би било. Мене ми се врти у глава коа гледам од балкон на 7-ми спрат од зграда, а не па на помислата дека сум на висина од 10.000 метри :)
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Jас пред да одам прв пат мислев дека ке умрам од страв ама не беше ич страшно..а полетување и слетување е топ освен затнатите уши :S....и глетката е убава ама дење....сеа треба пак да летам по 7ми пат и едвај чекаам
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Епа и тоа ми е главниот проблем :) Фобијата од висина... и мислата,што би било кога би било. Мене ми се врти у глава коа гледам од балкон на 7-ми спрат од зграда, а не па на помислата дека сум на висина од 10.000 метри :)
Па да...тоа се обидував да го кажам.
И како се чуствуваш кога се наогаш на високо место?осекаш страв,вртоглавица такви работи?
Мојата мајка има исто така фобија од висина,порадо би патувала со автомобил со денови отколку да се качи во авион,а како што кажа некој претходно поголеми се шансите да загинеш возејки се со автомобил,преминувајки ја улицата...отколку со авион.

--- надополнето ---

Ако се вози со Бритиш ервејз нема ни да осети кога минал летот. На децата им даваат (даваа, така беше барем пред 10-тина години) играчки, возрасните си пуштаат филм, стјуардесите се стално околу патниците...милина, за разлика од некои компании каде авионите изгледаа/фунцкионираа као подрум у Resident Evil.
Не се секавам со која авио компанија имаше патувано ама паметам кога ми расправаа околу тоа.Постојат и доста неорганизирани авио компании кај што не берат гајле за ништо,а и не се чуствуваш комотно.
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
ллееле...ја па обожавам да сум на високо..мн сакам да глеам од прозор.. а и со една другарка мн често идемме на врв на една зграда од 12 ката :) мн е убаво
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
236
Запознај се со стјуардесата и држ ја за рака додека летате...ако авионот врти, стисни ја посилно :)
Добра идеја за друг пат ама у задно време со туркиш одев па малце потешко со нив :)

--- надополнето ---

Епа и тоа ми е главниот проблем :) Фобијата од висина... и мислата,што би било кога би било. Мене ми се врти у глава коа гледам од балкон на 7-ми спрат од зграда, а не па на помислата дека сум на висина од 10.000 метри :)
некогаш неможеш со туркиш ти отвара монитор пред тебе и нон стоп ти црта на која висина си и ај не помисли и линиа до кај е авионот односно дали би паднал на копно или во море :)
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Немам фобија :) 2-3 пати сум патувал од кои само на едниот пат се сеќавам....малку ми беше страв за време на полетувањето :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom