Имам проблем давајте помош што побрзо

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.274
Поени од реакции
4.953
Извинете најпрво што отворам тема али морав за да ми одговорите побрзо . Пишав во темата проблеми , помош ама не добив одговор .
На лаптопов вчера имав меморија 6-7 гб денес ми излезе дека имам само 2.6 гб слободна , се блокираше , кочеше , сега кога го стартувам стои црно 10секунди и се гаси самиот . Дали може да се работи за вирус или нешто друго . Ми кажа еден другар да го извадам и да го ставам рамот не е до тоа , плочата е во ред нема кондензатори подуени . Што би можело да биде давајте помош ако мислите дека е вирус да го форматирам одма ! бтв ставив цд со виндоус али нејкеше да го прочита зошто така нз .
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.467
Поени од реакции
2.016
Шо чувате во компјутерите жити се па до толку да ги преполните.

Ти додека сурфаш на нет го полниш дискот. Додека виндоусот ти прави апдејт го полниш дискот. Додека работиш со некои апликации го полниш дискот. Вирус може несвесно да ти го полни дискот.

Симни Ccleaner и исчисти се, од регистри, до кеш меморија. Треба да ти ослобободи простор на дискот.

Симни Malwarebytes и HitmanPro, или некоја траил верзија на појак антивирус, KIS 13, Norton...скенирај ке добиеш резултати ке видиш дали имаш малциозна програма.

Сето ова најдобро ти е да го правиш во safe mode.

И каква врска има рамот? Или јас лошо скапирав па имаш 10 гига рам, а не проблем со хар дискот? И најголем дел ти е зафатен?
Отвори таск менаџер и види кој процес ти зема најмногу меморија и исклучиго.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.256
пробај со system restore ако биде нешто..
врати го да-три дена зависи колку можеш и ако си го емал тогаш тој проблем нема ни после тоа да го имаш.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.274
Поени од реакции
4.953
Шо чувате во компјутерите жити се па до толку да ги преполните.

Ти додека сурфаш на нет го полниш дискот. Додека виндоусот ти прави апдејт го полниш дискот. Додека работиш со некои апликации го полниш дискот. Вирус може несвесно да ти го полни дискот.

Симни Ccleaner и исчисти се, од регистри, до кеш меморија. Треба да ти ослобободи простор на дискот.

Симни Malwarebytes и HitmanPro, или некоја траил верзија на појак антивирус, KIS 13, Norton...скенирај ке добиеш резултати ке видиш дали имаш малциозна програма.

Сето ова најдобро ти е да го правиш во safe mode.

И каква врска има рамот? Или јас лошо скапирав па имаш 10 гига рам, а не проблем со хар дискот? И најголем дел ти е зафатен?
Отвори таск менаџер и види кој процес ти зема најмногу меморија и исклучиго.
90гб ми е С .. програми фотошопи , игри толку е меморијата .. :) бтв не можев да го укл да отиде до крај ќе се уклчучеше до пола и се гасеше го уклучив сега али виндоусот ми направи not responding .
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Избриши непотребни работи. На пример оди во User(твојот јузернејм)/AppData/Local/Temp и избриши се од оваа папка, потоа со ccleaner избриши History на Chrome, Mozilla или било кој пребарувач. Исто така регистрите скенирај ги и поправи ги.
Ако не ти се уклучува сега, пробај во Safe Mode да го стартуваш. Може да ти е од оној вирусот од Facebook што праќаат xaxaxa и линк од mediafire за слика. И таа слика кога ќе ја симнеш, ако ја отвориш автоматски испраќа на сите твој пријатели. Ова погоре ќе го прекрати праќањето. поздрав
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.274
Поени од реакции
4.953
Го пуштам на safe mode и ми прави Loading Windows Files ама застанува кај CLASSPNP.SYS ...веќе 5 мин седи на тоа .
--- надополнето: 10 септември 2012 во 00:56 ---
Ништо не бива од ова.... само црно стои матер му ебам кога ќе те затера малер све наеднаш .
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.875
Поени од реакции
3.335
која меморија бе царе? HDD или RАМ
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.213
Поени од реакции
6.687
Try enter to BIOS and change the disk mode from AHCI to IDE, that works for me.
Пробај со ова
И другпат пишувајте што сте чепкале пред да ви се десат промените, само од себе сигурно не се случува ништо на светов
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.061
Поени од реакции
1.078
А да го однесеш на мајстор и да ти го среди.
Искраено кажано,пошто незнаеш што му е,а бараш надри совети,само ќе си направиш поголема беља.Затоа лаптопот под мишка и право на мајстор.
Многу луѓе ќе ти дадат исправни совети,но проблемот е што вие не би знаеле како да ги реализирате и би си нанеле поголема штета на себеси.Затоа...лет ду тхе џаб профешналас :)
--- надополнето: 10 септември 2012 во 01:55 ---
Го пуштам на safe mode и ми прави Loading Windows Files ама застанува кај CLASSPNP.SYS ...веќе 5 мин седи на тоа .
--- надополнето: 10 септември 2012 во 00:56 ---
Ништо не бива од ова.... само црно стои матер му ебам кога ќе те затера малер све наеднаш .
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.467
Поени од реакции
2.016
Проблемот најлесно би го решил со бутабилно Hirenc Boot CD. Ама и да ти ја објаснувам постапката тешко дека ке се снајдеш. Ако успееш некако да изрежиш бутабилно цд со хајренс боот ана друг компјутер (пошо твојов е ебан до коска), тогаш треба само да бутираш со цдето и имаш внатре многу алати кои ке ти помогнат, или рачно да избршишеш тоа што не ти треба.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.274
Поени од реакции
4.953
Try enter to BIOS and change the disk mode from AHCI to IDE, that works for me.
Пробај со ова
И другпат пишувајте што сте чепкале пред да ви се десат промените, само од себе сигурно не се случува ништо на светов
Кога почна да кочи се блокира цел не реагираше ништо и го искл од дугмето за уклучување што е и после тоа кога го уклучив правеше Loading windows files и исто како и вчера вечерта застана на CLASSPNP.SYS го искл после 10 мин и заминав на фудбал после ко се вратив се уклучи ама претерано бавно .. виндоус логото тераше 2минути а досега повеќе од 20 сек не стоело на тоа , после она кога ќе влезиш во user и тука вртеше 3-4 мин значи претерано бавно , реков да не е до ладењето , го исчистив кај кулерот убаво си ладеше.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.213
Поени од реакции
6.687
Кога почна да кочи се блокира цел не реагираше ништо и го искл од дугмето за уклучување што е и после тоа кога го уклучив правеше Loading windows files и исто како и вчера вечерта застана на CLASSPNP.SYS го искл после 10 мин и заминав на фудбал после ко се вратив се уклучи ама претерано бавно .. виндоус логото тераше 2минути а досега повеќе од 20 сек не стоело на тоа , после она кога ќе влезиш во user и тука вртеше 3-4 мин значи претерано бавно , реков да не е до ладењето , го исчистив кај кулерот убаво си ладеше.
Сега се подига ама споро или пак имаш ерор CLASSPNP.SYS?
МЕњаше у биос сата мод од ахци у иде ? Не ми е јасно што објаснуваш. Лаптоп ли е ова?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.274
Поени од реакции
4.953
Сега се подига ама споро или пак имаш ерор CLASSPNP.SYS?
МЕњаше у биос сата мод од ахци у иде ? Не ми е јасно што објаснуваш. Лаптоп ли е ова?
Лаптоп е .. сношти го оставив уклучен и имаше отидено напред и беше уклучен десктопот кога станав. сега бришам со ccleaner што ми објаснија погоре и избришав се од temp папката . ќе го скенирам со Hitman pro па ако нема резултати ќе одам во биос да сменам .
--- надополнето: 10 септември 2012 во 14:53 ---
Сега ми текна да не имаат нешто врска тие што се Microsoft visual C++ ?? истиот број x86 . 9.0.30 имаше 5-6 инсталации и ги бришев во control panel . Да не имаат нешто врска тие ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.227
Поени од реакции
40.707
А сега го прима windows cd-то? Ако го прима земи форматирај го не губи време со чистење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom