Имам проблеми со конфигурирање на MySql серверот

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Имам проблеми со конфигурирање на MySql серверот
Ми јавува следнава грешка

The security settings could not be applied
Error Number 1045
Access denied for user root@localhost(using pasword:no)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Во CommandPromt во фолдерот од Mysql/bin напиши

mysql -u root -p

ќе те праша за пас и ќе се логуваш во mysql.

Само незнам зошто не користиш MySql Aministrator симни го од mysql.com
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
имам сличен проблем.
Ми треба MySQL за конфигурирање на сервер за WoW за играње мрежно.
Но кога ја стартувам SQLyog за да се конектирам во датабазата се појавува проблем...
MySQL Host Address : 10.10.7.38
User Name : ...
Password : ...
Port : 3306

Error No. 1130
Host 'BRAINCRASHER' is not allowed to connect to this MySQL server..
 
B

Blacks

Гостин
Досега имам правено web site на joomla на localhost. Сега сајтот е завршен и сакам да го закачам на web server. Во mysql креирам датабаза и јусер со сите привилегии. Потоа одам во phpmyadmin давам импорт на претходно експортираната база од localhost и добивам error:

mysql said: #1044 - access denied for user "xxx_xxx"@"localhost" to database "xxx"

Дали некој го имал овој проблем? Некое решение?

Поздрав!
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Јас пред некој ден правев некои експерименти и немав таков проблем...

Базата кога ја експортирав го штиклирав „Add DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION“ и наместив да биде „zipped“ формат и ја зачував на десктоп, потоа на серверот креирав база и јузер со сите привилегии, во phpmyadmin ја селектирав новокреираната база, отидов во делот за „Import“ и ја импортирав база без никаков проблем.

Ако не си направил вака како што објаснив, пробај така направи и не би требало да имаш проблеми и не ги заборавај config фајловите да видиш дали се како што треба.
 
B

Blacks

Гостин
Кога правиш експорт на датабазата претходно ќе ја експортираш датабазата на structure и на data. Првин одштиклираш дата да е само штиклирано structure го експортираш а потоа обратно т.е штиклираш дата и го експортираш. Значи structure и data ги експортираш одделно потоа ги импортираш и двата во датабазата.

Така го решив проблемот... Поздрав :pishtoldz
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
72
Досега имам правено web site на joomla на localhost. Сега сајтот е завршен и сакам да го закачам на web server. Во mysql креирам датабаза и јусер со сите привилегии. Потоа одам во phpmyadmin давам импорт на претходно експортираната база од localhost и добивам error:

mysql said: #1044 - access denied for user "xxx_xxx"@"localhost" to database "xxx"

Дали некој го имал овој проблем? Некое решение?

Поздрав!
па најверојатно треба у џумлата да ги сменеш податоците за базата (да ставеш за новио сервер).
ако не си го направил тоа, најди дека е и пробај смени
 

Kajgana Shop

На врв Bottom