Илуминати

Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Пред некоја година и навистина имаше слободен ѕидар aка масон кој што зборуваше на темата Масони тука во подфорумот Мистерии.
Од кај си толку сигурен дека навистина бил Масон? го знаеш лично, имаш цврст доказ дека е Масон ? образложи од каде си сигурен дека е Слободен Ѕидар?

П.С. ја и за мене лично можам да кажам овде дека сум Масон, и да ве убедувам во тоа
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Од кај си толку сигурен дека навистина бил Масон? го знаеш лично, имаш цврст доказ дека е Масон ? образложи од каде си сигурен дека е Слободен Ѕидар?
П.С. ја и за мене лично можам да кажам овде дека сум Масон, и да ве убедувам во тоа
Не убедуваат тие никој за тоа дека се масони. По друго се познаваат.
Тие што не се иницирани во тајни друштва се трудат да докажуваат дека се она што не се.

Оди на темата Масони и читај од почеток, ќе научиш нешто.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Не убедуваат тие никој за тоа дека се масони. По друго се познаваат.
Тие што не се иницирани во тајни друштва се трудат да докажуваат дека се она што не се.

Оди на темата Масони и читај од почеток, ќе научиш нешто.
Токму на нив мислев , летајки големи (си прават филм во главата) . А тоа и да имало такви навистина (Масони) овде на форумов ок тогаш, во ред !! Но што правиме со овие другиве филмаџииве што тропаат зелени овде демек се Слободни Ѕидари , на нив сакам да го задржам акцентот , дали ме разбираш? :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Кои се тие за кои мислеш дека глумат на форумов дека се масони? И што имаш ти со тоа? И друго, темата е Илуминати, не масони.

Јас немам забележано за некој да глуми дека е масон, претежно сите се против масонерија и тајни иницијаторски редови...
Има луѓе кои зборуваат за масони, читале книги од масонски автори... Но не рекле дека се масони.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Токму на нив мислев , летајки големи (си прават филм во главата) . А тоа и да имало такви навистина (Масони) овде на форумов ок тогаш, во ред !! Но што правиме со овие другиве филмаџииве што тропаат зелени овде демек се Слободни Ѕидари , на нив сакам да го задржам акцентот , дали ме разбираш? :)
Јас сум сигурен дека ти си тој што тропа зелени овде. Кој тврдел дека е слободен ѕидар?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
February 6, 1748, exactly 271 years ago, Adam Weishaupt was born in Ingoldstadt (Bavaria) - the founder of the Order of the Bavarian Illuminati. This society set educational and republican goals and was created in 1776. Its members chose classical antique names for themselves. Adam Weishaupt himself took the name Spartak. They also used the names of ancient Greek cities in their cypher for the designation of European cities, for example, Munich was called Athens. In 1784, the Order of the Illuminati was banned by the efforts of the Bavarian Kurfurst.
Weishaupt was a professor of natural and canon law at the University of Ingolstadt. After the Order of the Illuminati was banned, he was forced to leave the pulpit and moved to the city of Regensburg, and then to the city of Gotha, where he gained the patronage of Duke Ernst II, and was able to continue to promote his views.
FB_IMG_1549489472091.jpg
 
I

INFECTED

Гостин
Имаат ли броевите 11, 22 и 33 некое значење кај илуминатите?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Имаат ли броевите 11, 22 и 33 некое значење кај илуминатите?
Броевите имаат значење онаму каде се употребува гематрија. Грчките и еврејските букви имаат бројни вредности, кога ќе се напише некој збор, збирот од вредностите на буквите во тој збор дава одредена вредност. Кога повеќе зборови или термини даваат иста вредност, тогаш таа вредност се асоцира со тие термини и обично е предмет на контемплација за поврзаноста помеѓу истите.
И ова важи за сите езотериски и окултни правци и школи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom