Илон Маск

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Атлантист, 5 април 2015.

 1. Атлантист

  Атлантист Гостин

  На 13 април ќе биде лансирана ракетата Фалкон 9 на приватната фирма СпејсЕкс во сопственост на Илон Маск, која што ќе го однесе Карго бродот Драгон на Меѓународната вселенска станица.
  Она што е револуционерно во ова лансирање е обидот да се спаси првиот степен на ракетата која што треба да слета на платформа во Атланскиот океан.
  Инаку ова не е прв обид, ова е Јануарскиот несуспешен обид за да се спаси првиот степен.

  Придобивките би биле конечно да добиеме ракетен систем за повеќекратно лансирање со што драстично би паднала цената на поставување на сателити во орбитата. Се разбира ова нема да случи преку ноќ, ќе помине доста време сите други да ја применат ваквата технологија,но сепак пионерскиото слетување заслужува посебно внимание.


  Што се однесува до Илон Маск, ценам дека заслужува посебна тема, затоа што неговиот делокруг не е само ракетната технологија. Поопширно за него на Википедија, подоцна ќе постирам дополнителни информации кои што сметам дека се интересни. http://en.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk
   
  На Stefan-kobe, Solaire of Astora, Ashburton Grove и уште 13 други им се допаѓа ова.
 2. Атлантист

  Атлантист Гостин   
  На Daedalus, Apokalipto и Naked Gun им се допаѓа ова.
 3. Атлантист

  Атлантист Гостин

  Проекција на продажбата на Тесла возилата..
  [​IMG]


  Веста е од Фебруари, можеби и била коментирана на форумов...

  „Tesla motors“ ќе гради регионална станица за полнење електромобили во Скопје

  Автомобили на електричен погон ќе се полнат во Скопје. Американската компанија „Тесла моторс“ планира во земјава да отвори регионална станица за полнење на електрични возила идната година.
  http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=89779#.VSPtuNyUd0A
  --- Споено дупло мислење, 7 април 2015 ---
  Во Невада се гради фабрика за литиум - јонски батерии ткн. Tesla Gigafactory,

  The Tesla Gigafactory is a lithium ion battery factory currently under construction being built primarily for Tesla Motors at the Tahoe Reno Industrial Center in Storey County, Nevada, US, slated to be operational by 2017. The projected cost to build the facility is approximately US$5 billion. Nevada Governor Brian Sandovalestimates that Nevada would enjoy $100 billion in economic benefit over two decades from the construction of this factory.

  When the new factory comes online, Tesla expects to achieve a minimum of 30% reduction in production cost for their car batteries. By 2020, the Gigafactory is projected to achieve a production capacity of 35 GWh/year of cells and 50 GWh/year of battery packs, which would employ approximately 6,500 people and supply 500,000 Tesla cars per year.

  In July 2014, it was announced that Panasonic has reached a basic agreement with Tesla Motors to invest in the factory.

  The 18650-size cells produced at the factory can be put in various devices such as drones, toys, and Grid energy storage.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Gigafactory
   
  Последно уредено од модератор: 7 април 2015
  На Naked Gun и Daedalus им се допаѓа ова.
 4. Атлантист

  Атлантист Гостин

  HTT (Hyperloop Transportation Technologies) е група од околу 100 инженери кои што ќе се обидат да ја реализираат идејата на Elon Musk за нов вид на транспортен систем ткн. Hyperloop. Hyperloop треба да овозможи патување со просечна брзина од 1000 km/h, максимална 1200 km/h.
  Најавуваат изградба на линија во Quay Valley, California. Според нив проектот ќе почне да се реализира наредната година, се надеваат дека ќе го завршат до 2018.

  Претходно Илон Маск најави изградба на тест линија во Тексас.  http://reason.com/reasontv/2015/04/07/the-man-whos-building-760mph-hyperloop#.glgfrh:bZMr
   
  Последно уредено од модератор: 10 април 2015
  На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Атлантист

  Атлантист Гостин

  Ако некој го интересира лансирањето може да го следи на следниов линк, закажано е за 22:33 по наше време, директниот пренос ќе почне 22:15.

  http://www.spacex.com/webcast/
  --- Споено дупло мислење, 13 април 2015 ---
  На НАСА ТВ е подобро, ваму нема тон...
  http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/
   
  Последно уредено од модератор: 13 април 2015
  На Naked Gun и Xibalba им се допаѓа ова.
 6. Атлантист

  Атлантист Гостин

  Повторно неуспех, наредниот обид ќе биде во Јуни. Постои надеж дека ќе добијат дозвола да ја приземјат ракетата на цврста подлога што би било многу подобра варијанта од ова на платформа која е нестабилна.

  --- Споено дупло мислење, 16 април 2015 ---
  И пародија им направија. :)
   
  Последно уредено од модератор: 16 април 2015
 7. Атлантист

  Атлантист Гостин

  Денес Elon Musk ги представи батериите за куќи и фирми - Powerpack и Powerwall. Се очекува да го промени начинот на кој што луѓето ја користат енергијата. За почеток се очекува нивни купувачи да бидат оние кои што користат соларни панели.

  --- Споено дупло мислење, 1 мај 2015 ---
  ЦЕлата презентација https://m.youtube.com/watch?v=ZVjW9XdPlhg
   
  Последно уредено од модератор: 1 мај 2015
  На Naked Gun и Human им се допаѓа ова.
 8. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.937
  Допаѓања:
  2.776
  Не заборавај го SolarCity.Компанија која слично како Тесла и СпејсХ за кратко време доживеа невиден успех. Моментално ја градат најголемата фабрика во светот за производство на соларни панели, што може да значи намалување на цената на истите.
   
  На Naked Gun и Атлантист им се допаѓа ова.
 9. Атлантист

  Атлантист Гостин

  Да тука е и SolarCity, а и овој бизнис му е поврзан со литиум јонските батериите кои што сега ги промовираше. Ја гради огромната фабрика за батерии во Невада каде ќе ги произведува и батериите за автомобили. Можеби уште позначајно е што привлече инвеститори, Google влезе во Spacex, со околу 1 милијарда, имаат намера да лансираат сателити за нова генерација на интернет.

  http://fortune.com/2015/01/20/google-seen-close-to-1-billion-bet-on-elon-musks-spacex/

  Во Тесла е влезена Тојота, Gigafactory им е заедничка инвестиција со Pansasonic.

  Сепак не е се идеално, има моќни противници, Боинг и ЛокидМартин се почуствуваа загрозени, а тие дефакто држат монопол за воените лансирања, си формираа заедничка фирма за таа цел - ULA, за да не си конкурираат помеѓу себе и сега им се појави овој кој нуди далеку пониски цени. А овие имаат силна поддршка во Конгресот, далеку од тоа да е тука се чисто, тоа е многу моќно воено индустриско лоби, а имаат екстра цени не само за воените лансирања него и за воена опрема но тоа е друга тема.
  Другиот противник му е сопственикот на Амазон кој го обвинува дека му ја украл технологијата за слетување на ракети....
   
  На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.937
  Допаѓања:
  2.776
  Единствениот успех што го има ULA се лансирањата за владините институции и ништо повеќе. Пред се, воените лансирања, бидејќи армијата има посебни побарувања при лансирањето. На комерцијалниот маркет се нула. И ќе продолжат да бидат, бидејќи секое лансирање на Атлас 5, најефтината ракета на ULA чини околу 200 милиони долари зависно од варијантата. Лансирањата за армијата чинат и по 400 милиони долари.
  Тука на сцена настапува Фалкон 9, кој треба да биде сертифициран за воени лансирања наскоро, каде цената за комерцијални лансирања му е 60 милиони, а за воени треба да биди 90 милиони долари.
  Фалкон хеви, треба да го помине процесот на сертификација за армијата веќе на своето второ лансирање и со тоа СпејсИкс треба да го урне монополот на ULA во воениот сектор, па дури и да го превземи, имајќи го предвид големиот капацитет на Фалкон хеви (53 тони до ниска орбита наспроти најмоќната варијанта на Делта - 28 тони до ниска орбира) и неговата ниска цена.
  СпејсИкс веќе почна полека да ги превзема од ULA лансирањата за другите владини институции на САД (NASA, NOAA и сл.).

  Со комплетирањето на програмата за реискористување на првата фаза од ракетата, која впрочем и чини најмногу, конкуренцијата на СпејсИкс може слободно да инвестира во авионската, автомобилската или било која друга индустрија каде ќе имаат шанси за успех.
   
  На Ashburton Grove, Атлантист и Naked Gun им се допаѓа ова.
 11. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  4.154
  Допаѓања:
  6.870
  Атлантист, Ashburton Grove, Naked Gun и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Атлантист

  Атлантист Гостин

  Space X најавува мисија за Марс 2018, се разбира без човечки екипаж но , се работи за капсула (Red Dragon) тешка 6,5 тони. Неспореливо со било која предходна мисија. Детали за мисијата ќе бидат објавени во септември.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Dragon_(spacecraft)

  --- Споено дупло мислење, 4 мај 2016 ---
  Представен е Tesla model 3, за него има веќе 325 000 резервации, ова е неспоредливо со предходните модели. Нивната продажба е ограничена поради високата цена. Модел 3 ќе се продава за 35 000$, произвотството почнува крајот на 2017.
  http://www.theverge.com/2016/4/7/11385146/tesla-model-3-preorders-375000-elon-musk
  --- Споено дупло мислење, 4 мај 2016 ---
  До крајот на годината следуваат и други настани, лансирање на Falcon 9 Heavy со носивост од 54 тони на ниска орбита, првиот старт на капсулата Dragon V2 која треба да пренесува астронаути до ISS, првиот старт ќе биде тест и е беспилотен.
  --- Споено дупло мислење, 4 мај 2016 ---
  И за една шпекулација, најверојатно е многу рано за да се излезе со нешто официјално, Big Fucking Rocket - неофицијален политички назив за ракета, некаде после 2025...
  Инаку делови од овој систем веќе се испитуваат, односно Раптор ракетните мотори
  https://en.wikipedia.org/wiki/Raptor_(rocket_engine)
  Ракетава треба да има носивост од над 200 тони, некаде се спомнуваат и над 300 тони. И би била спсобна да пренесе 100 астронаути на Марс со едно лансирање.
  Вака некако би требало да изгледа, цртеж што протече во јавност.
  [​IMG]
  Од постар датум е но вреди да се прочита:
  http://allcompanies.website/2016/01...usk-their-plans-for-the-colonization-of-mars/
   
  Последно уредено од модератор: 4 мај 2016
  На Шкорпион, Human и Ashburton Grove им се допаѓа ова.
 13. Атлантист

  Атлантист Гостин


  Се случи дебакл, експлодира Фалклон9 и тоа при тестирање, поточно 3 минути пред да почне тестирањето. Истрагата доправа треба да извлече заклучоци, но експлозијата е на горниот степен.Што ова ќе значи доправа ќе се види. А тоа што експлодирала при тестирање не значи дека штетата е помала, ја тестирале сосе израелскиот сателит Амос 6 кој требаше да биде лансиран за 2 дена.

  На Маск се му одеше одлично, оваа година има досега 8 лансирања - секој месец по едно, а од Септември имаше распоред за по 2 лансирања месечно, го преземаше пазарот за комерцијални лансирања, скоро исфрлајки ја Европската Аријана која до скоро беше неприкосновена на ова поле и други помали играчи.
  Но не е само Маск погоден него и целокупната Американска програма заедно со лансирање на капсули со астронаути кон МСС. Имено наредната година се очекуваше првото лансирање на капсулата Драгон В2 со екипаж, сега ќе се постави прашањето на сигурност. Потоа воените лансирања, Спејс Екс водеше долгогодишна борба за рушење на монополот на УЛА на ова поле и постигна успех со случување на првиот ваков договор, а УЛА се најде и под дополнитенен политички притисок затоа што главната нивна ракета Атлас5 и донеодамна најмногу користена Американска ракета користи руски мотори, што Маск го искористи во своја полза.
  Потоа тука се плановите за Фалкон Хеви, Мисии на Марс итн. Сето тоа можеби ќе се пролонгира, сега за сега никој не може да каже колку.
   
 14. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  6.827
  Допаѓања:
  13.703
  Знае некој сега што е мисијата на хеви фалконот шо го лансираа вчера?
   
 15. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  9.996
  Овој вчера беше само тест, нема одредена мисија (совен реклама за Тесла родстер). Инаку мисијата на следните лансирани фалкон хеви ракети ќе биде да прати првин опрема, а после и луѓе на Марс.
   
  На Ryan Giggs и Del Boy им се допаѓа ова.

Сподели преку: