Илинденски сведоштва

Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
За Чаулев нешто поопширно да кажеш? Што човек бил и во врска со неговите односи со другите двајца члена на ЦК, Александров и Протоѓеров? Тој за разлика од овие двајца не се враќа во Бугарија, па поради тоа не му паѓа на памет да го повлечи потписот на Мајскиот Манифест. А и бил многу ценет од албанците како прекален борец и го раководел Охридското Востание.
Па освен она што го пишува во историјата за него, нешто повеќе не знам за него (дедо ми кој ми раскажуваше за овие работи, сепак тогаш бил момче и не бил упатен поблиску во тие работи).
Читам некаде дека и дека го обвинуваат за силување на некоја девојка од Охрид во што е сомневам. Можно е да е подоцнежни пропагандни озборувања (како со Груевски и украдените милијарди кои стигнаа од три до 18 милијарди украдени евра :) ). Можеби има нешто вистина ама извртена па пренадуена (можеби биле љубовници, можеби се сакале,ама не му ја дале, а да го оправдаат образот на девојката го обвиниле дека ја силувал). Воглавно тоа е. Скоро се што има од тој период е во Бугарија и Бугарите манипулираат со тоа и фалсификуваат. Конкретно, фалсификувана е фотографијата со Чаулев и соборците на која е додадено накнадно знамето со девојката која го држи наводно бугарското знаме.
 
Член од
21 август 2020
Мислења
53
Поени од реакции
35
Ајде разберете се кој е внук и правнук на Стојан Гјурчинов, па дојдете во Б'лгарија да се запознаете со братовчедите си - преките правнуци на Поп Стојан. Ама да знаете - тие се токмак б'лгарски националисти..
Поп Стојан е бил б'лгарски свештеник во б'лгарска ц'рква во Софија до 1927 година.
А Кариес е лажго на квадрат - ништо обшто нема со поп Стојан..

За Чаулев
Отворено писмо от Пет'р Чаулев до Кирил П'рличев(на каков јазик море е пишано)
Едно отворено писмо, изпратено от члена на ЦК на ВМРО и р'ководител на Битолскија револјуционен окр'г Пет'р Чаулев до члена на Задграничното представителство на ВМРО Кирил П'рличев след см'ртта на Тодор Александров.
Писмото е публикувано в "La Federation Balcanique".
Поместено е под № 158 в "Македонскиј вопрос в документах Коминтерна", Скопjе, 1999 година.
До Г. Кирил П'рличев,
счетоводител на В'тр[ешната] Македонска Револ[јуционна] Организација и учител в III Софијска м'жка гимназија, Софија.
Драги Кириле,
Получих писмото ти от 22 м. м.; прочетох с'што т'ј вестниците, за жалост не всички, които ми препор'чваш, и от тјах узнах всички гадости, които са ставали в нашата нештастна страна.

Не е днес в'проса, дали ште ни интересува кој штјал да управлјава Б'лгарија, заштото за голјамо нештастие това ви интересуваше, но трјабва ли да ни интересува и занапред?
Б'лгари сме, ште ни интересува как се управлјава таја страна, но нашија интерес трјабва да има граници. Три години скитам по чужди страни, много по-хубави, много по-културни и много по-свободни, но Б'лгарија обичам повече от всички, заштото с'м б'лгарин.
 
Член од
19 август 2020
Мислења
6
Поени од реакции
8
Ајде разберете се кој е внук и правнук на Стојан Гјурчинов, па дојдете во Б'лгарија да се запознаете со братовчедите си - преките правнуци на Поп Стојан. Ама да знаете - тие се токмак б'лгарски националисти..
Поп Стојан е бил б'лгарски свештеник во б'лгарска ц'рква во Софија до 1927 година.
А Кариес е лажго на квадрат - ништо обшто нема со поп Стојан..

За Чаулев
Отворено писмо от Пет'р Чаулев до Кирил П'рличев(на каков јазик море е пишано)
Едно отворено писмо, изпратено от члена на ЦК на ВМРО и р'ководител на Битолскија револјуционен окр'г Пет'р Чаулев до члена на Задграничното представителство на ВМРО Кирил П'рличев след см'ртта на Тодор Александров.
Писмото е публикувано в "La Federation Balcanique".
Поместено е под № 158 в "Македонскиј вопрос в документах Коминтерна", Скопjе, 1999 година.
До Г. Кирил П'рличев,
счетоводител на В'тр[ешната] Македонска Револ[јуционна] Организација и учител в III Софијска м'жка гимназија, Софија.
Драги Кириле,
Получих писмото ти от 22 м. м.; прочетох с'што т'ј вестниците, за жалост не всички, които ми препор'чваш, и от тјах узнах всички гадости, които са ставали в нашата нештастна страна.

Не е днес в'проса, дали ште ни интересува кој штјал да управлјава Б'лгарија, заштото за голјамо нештастие това ви интересуваше, но трјабва ли да ни интересува и занапред?
Б'лгари сме, ште ни интересува как се управлјава таја страна, но нашија интерес трјабва да има граници. Три години скитам по чужди страни, много по-хубави, много по-културни и много по-свободни, но Б'лгарија обичам повече от всички, заштото с'м б'лгарин.
Прапрадедо ми поп Стојан нема потомци во Бугарија. Чисто информативно. А Кариес се точно кажа. Роднини сме. И кога не знаете што и како е, не ширете дезинформации!
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Ајде разберете се кој е внук и правнук на Стојан Гјурчинов, па дојдете во Б'лгарија да се запознаете со братовчедите си - преките правнуци на Поп Стојан. Ама да знаете - тие се токмак б'лгарски националисти..
Поп Стојан е бил б'лгарски свештеник во б'лгарска ц'рква во Софија до 1927 година.
А Кариес е лажго на квадрат - ништо обшто нема со поп Стојан..

За Чаулев
Отворено писмо от Пет'р Чаулев до Кирил П'рличев(на каков јазик море е пишано)
Едно отворено писмо, изпратено от члена на ЦК на ВМРО и р'ководител на Битолскија револјуционен окр'г Пет'р Чаулев до члена на Задграничното представителство на ВМРО Кирил П'рличев след см'ртта на Тодор Александров.
Писмото е публикувано в "La Federation Balcanique".
Поместено е под № 158 в "Македонскиј вопрос в документах Коминтерна", Скопjе, 1999 година.
До Г. Кирил П'рличев,
счетоводител на В'тр[ешната] Македонска Револ[јуционна] Организација и учител в III Софијска м'жка гимназија, Софија.
Драги Кириле,
Получих писмото ти от 22 м. м.; прочетох с'што т'ј вестниците, за жалост не всички, които ми препор'чваш, и от тјах узнах всички гадости, които са ставали в нашата нештастна страна.

Не е днес в'проса, дали ште ни интересува кој штјал да управлјава Б'лгарија, заштото за голјамо нештастие това ви интересуваше, но трјабва ли да ни интересува и занапред?
Б'лгари сме, ште ни интересува как се управлјава таја страна, но нашија интерес трјабва да има граници. Три години скитам по чужди страни, много по-хубави, много по-културни и много по-свободни, но Б'лгарија обичам повече от всички, заштото с'м б'лгарин.
Од која лудница си излезен братко? Мислиш дека со фалсификатите со кои те накрмиле ќе постигнеш нешто?

Слаба ти е конекцијата со мозокот нешто. За дедо ми најде да ми кажуваш?!? :tapp: Оди испи си ги апчињата и легни си. А ко ќе се разбудиш појди в купатило пред огледало (за да не промашиш) и врзи си два шамари. Можеби малку од умот ќе ти се појави од некаде кај што забегал.

П.С. Бугарските “извори“ не се веродостојни за никого па ни за Петар Чаулев. Фалсификувани се сериски. Па дури ни така, со фалсификати, пак не се докажува “бугарштината“ на никој од МАКЕДОНСКИТЕ револуционери.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Албум од град Струга, објавен во 1930та од страна на стружанецот Иван Миладинов во Софија.
Ви се спомнува прадедото на страна 37 во секцијата за дејците на ВМРО. За жал има само 3-4 реда текст, малтене истото што го пишува на бугарската википедија.

1598007008135.png
1598007111458.png
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Албум од град Струга, објавен во 1930та од страна на стружанецот Иван Миладинов во Софија.
Ви се спомнува прадедото на страна 37 во секцијата за дејците на ВМРО. За жал има само 3-4 реда текст, малтене истото што го пишува на бугарската википедија.

Прегледај го приврзокот 263262
Прегледај го приврзокот 263263
Секој си ја врти водата на своја воденица. Дедо ми никогаш не бил ништо друго освен Македонец. Доколку бил бугарофил тоа чувство ќе се провлекувало генерациски, а не е така (дедо ми се боре против Бугарите). Точно е дека селото е во добар дел србоманско, ама како и секаде низ Македонија низ тие времиња - ги имало и србомани и бугарофили и гркомани. Факт е дека никогаш немало никаква расправија помеѓу селаните, ниту пак предавства и кодошења.
 
Член од
21 август 2020
Мислења
53
Поени од реакции
35
Не се бори против србизмот, туку се бори за слободна Македонија. Само што “ја имал таа среќа“ да после Балканските Војни тој дел паднал под српска управа. Ако бил под бугарска управа - ќе се борел против Бугарите. Им пречел на Србите како член на ВМРО на Петар Чаулев (со кого бил личен пријател, дедо ми ми раскажуваше дека тој и често идел кај нас дома).
Србите платиле околу 30 сребреници на некој од Албанците за да го убијат. Албанецот пукал од заседа но го убил само коњот, а предедоми се правел мртов додека Албанецот не си заминал. После тоа Албанецот честел во некоја меана оти “го убил папазот“. После тоа предедоми пребегнал во Албанија (имал намера да емигрира во САД - но децата биле спречени од српските граничари да ја преминат границата, за што малку и одлежале во затвор) каде бил управник на манастир. Таму се спријателил со протетекторот на Албанија Фан Ноли (добил и пенкало за спомен од него). Поради приликите во тогашните ВМРО-а раководството на Чаулевата ВМРО пребегнува во Италија (Милано) со нив заедно (или последователно) и предедоми.
Не можејќи да биде одвоен од семејството (жена му била почината, а имал четири деца) се враќа од Италија во Бугарија од каде што мислел дека полесно ќе одржува контакти и средби со семејството. Но она во што Србите не успеале успеале Бугарите - умира во 1927 година во Александриската болница во Софија (гробница на многу Македонски револуционери). Во Софија е и закопан, но не поради тоа што имал наклонетост кон Бугарите (дедо ми викаше дека единствено се борел за Македонија и за ништо друго - никогаш не слушнал од негова уста наклонетост за било која друга нација). Четиринаесет години подоцна неговиот син (дедо ми) се борел против Бугарите во Втората Светска Војна (за што има и одликувања) ама тоа е друга приказна...
Екзахријскиот свештеник Стојан Гјурчинов става свештеник во Софија.
Никакви Албании, никакви Италии.
Чаулев е во Италија 1924 година, кога е убиен..Каква возраст имал прадедо ти тогаш..Нема Чаулево ВМРО....и никогаш не е имало.
Ако сакате ппроверете Софијска Света митрополија, ул. "Калојан" №7.
Там има архиви, таму пише всичко..
Службао ЕСГРАОН ке ви ги најде братовчедите.........ако навистина сте потомци на поп Стојана..лека му земја..
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Екзахријскиот свештеник Стојан Гјурчинов става свештеник во Софија.
Никакви Албании, никакви Италии.
Чаулев е во Италија 1924 година, кога е убиен..Каква возраст имал прадедо ти тогаш..Нема Чаулево ВМРО....и никогаш не е имало.
Ако сакате ппроверете Софијска Света митрополија, ул. "Калојан" №7.
Там има архиви, таму пише всичко..
Службао ЕСГРАОН ке ви ги најде братовчедите.........ако навистина сте потомци на поп Стојана..лека му земја..
Свештеник може да стане во Софија, но не значи дека директно отишол од Струга во Софија. Ниту тоа значи дека оставил потомство во Софија, иако чудно би ми било толку години поп сам, вдовец да не посее уште малку семе :D

Има ЕСГРАОН онлајн датотека?
 
Член од
19 август 2020
Мислења
6
Поени од реакции
8
Екзахријскиот свештеник Стојан Гјурчинов става свештеник во Софија.
Никакви Албании, никакви Италии.
Чаулев е во Италија 1924 година, кога е убиен..Каква возраст имал прадедо ти тогаш..Нема Чаулево ВМРО....и никогаш не е имало.
Ако сакате ппроверете Софијска Света митрополија, ул. "Калојан" №7.
Там има архиви, таму пише всичко..
Службао ЕСГРАОН ке ви ги најде братовчедите.........ако навистина сте потомци на поп Стојана..лека му земја..
Уште еднаш и за последен пат: Нема негови потомци во Софија!!! Ама според вас има, така? Од каде таква информација имате? Доказ нешто, црно на бело имате или само тресете зелени тука, солите памет? Па ние како негови потомци знаеме што и како е. Ајде ако толку знаете се за него, кажете како му се викале родителите, жената, колку деца имал и кои се нивните имиња? Ај баш ме интересира, дека гледам ептен сте стручњак
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Екзахријскиот свештеник Стојан Гјурчинов става свештеник во Софија.
Никакви Албании, никакви Италии.
Чаулев е во Италија 1924 година, кога е убиен..Каква возраст имал прадедо ти тогаш..Нема Чаулево ВМРО....и никогаш не е имало.
Ако сакате ппроверете Софијска Света митрополија, ул. "Калојан" №7.
Там има архиви, таму пише всичко..
Службао ЕСГРАОН ке ви ги најде братовчедите.........ако навистина сте потомци на поп Стојана..лека му земја..
Лудилото твое нема граници. Мене ми кажуваш каде бил и кој бил прадедо ми?!? :pos::facepalm:
Мали, ај не замарај. Можеби сакаш да ми се прикажеш роднина, ама нема шанса. СоТатари никогаш не сум имал врска, понајмалку родбинска. Во Софија предедо ми не бил ни цела година пред да го суредите. Нит имал роднини таму, нит пак имал време да основа семејство.
Само не ме чуди како и се друго, така и ова да го фалсификувате. Можеби некои од вас на неговото име имаат користено и илинденска пензија :vozbud::LOL::pos: Тоа е лажно претставување братко. Ако го пријавиме случајот не знамдали застарува тоа, ама ако не застарува ќе треба да одговараат дотичните за измама на државата и крадење на идентитет.
Автоматски споено мислење:

Впрочем, дедо ми во Милано е од околу 1926, а 1927 починува. Која работа имал и зошто отишол во Милано не знам, ама завршил тоа што треба и се вратил најблиску што можел до своето семејство. Ако заминел во Америка како што планирал, далеку од вашиот дофат - ќе си поживеел повеќе.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Која будала, за родениот им прадедо им соли памет. :pos:
Морам да признаам дека све сум прочитал на форумов, ама ова е врв. За крв твоја некој да ти негира.
Што е следно се мислам. Изгледа за 40-50 години и за Тоше ќе почнете да кажувате дека бил бугар.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Мислам дека не знаеш што значи “последователно“. Значи после Петар Чаулев. А никаде и не споменав дека заедно оделе во Милано, туку дека раководството на ВМРО (автономистичка) заминало во Милано.
Предедоми бил свештеник и можел да бира помеѓу грчка и бугарска црква. Ако ја одберел грчката - значи ли тоа дека ќе бил грк?!? Дали ако јас отидам да работам како инжињер, или универзитетски професор во Германија - ќе станам Германец? Дали службеник во некоја служба во Франција ме прави Француз?!?
Тоа што ти сосила се правиш Бугарин не ти дава за право и другите да ги правиш Бугари. Моите побрзо би можел да ги наречеш Албанци (барем живееле подолго на територијата на денешна Албанија) отколку Бугари.
Идиот...
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.378
Поени од реакции
544
Која будала, за родениот им прадедо им соли памет. :pos:
Морам да признаам дека све сум прочитал на форумов, ама ова е врв. За крв твоја некој да ти негира.
Што е следно се мислам. Изгледа за 40-50 години и за Тоше ќе почнете да кажувате дека бил бугар.
Истото можам да го прашам, за правнучките на Тодор Александров - Ирина и Марија. И за стотици други. Правнукот на Крсте Мисирков...
Која будала, за родениот им прадедо им соли памет. :pos:
 
Член од
19 август 2020
Мислења
6
Поени од реакции
8
Господине(госпожо), може да сте во право - да нема наследници во Софија, ако се останале во МКД..
Кажете името на татко му и рождена дата, имена на синовите, може да ми е по-лесно да откријам нешто факти, документи..
Ако му најдам требникот или епитрахилот..може и да бидете доволен..
Автоматски споено мислење:


Немам јас што да ви кажувам никакви податоци. Очекував од вас (кој апсолутно нема никаква врска со него) да кажете како "поупатен" од нас кои сме му потомци. Штом не знаете...
 
Член од
21 август 2020
Мислења
53
Поени од реакции
35
Видете, тука не иде реч за „солене на памет”. Не иде реч за негиране на идентитети.
Аз не сакам да ви ги менувам идентитете и да ви нарекувам „б'лгари”. Посебно – Кариес не го сакам да биде б'лгарин изобште.
Тоа што сакам е да се соочиме со фактите, значит:
Иде реч за факти – да се видат фактите и потоа секој да си прави изводите за себе, или за народността на прадедите си.
Поп Стојан е екзархијски свештеник – ФАКТ.
За да стане екзархијски свештеник поп Стојан е бил запишан во Екзархијската б'лгарска семинарија во Цариград или во Солунската б'лгарска католическа семинарија. – ФАКТ
По това време обаче Б'лгарската Екзархија е во СХИЗМА – непостоела за сите други ц'ркви – непризната.
ОБАЧЕ, македонецот поп Стојан, наместо да се учи во гр'чка или ср'бска семинарија – решил да оди во Цариглад, во „гнездото на гр'цките оси” да става б'лгарски свештеник во СХИЗМАТИЧНА Ц'РКВА..ФАКТ.
Тука веке, нешто на токмак национализ'м ме избива.
Поместните свештеници(поп Стојан) имат една „Книга за забелјазване на ражданијата и умиранијата” и издават „Свидетелство за свето кр'штене”..ФАКТ
Во тие документи, таткото на детето определува „народност”. Ако таткото рече православен гр'к, попот пишува „гр'к”, ако таткото рече „православен албанец” – попот пишува „албанец”.
По тоа време поп Стојан ги пишувал „б'лгарин”, „народност – б'лгарска”. ФАКТ
Значит, поп Стојан или е пишал вистината, или ако е лага – поп Стојан им ги бришел македонските идентитети и ширел бугарашки пропаганди.
Поп Стојан се борел ПРОТИВ с'рбоманството и ср'бските пропаганди и влијанија.
ЗА КОГО се борел поп Стојан се види от това каков свештеник и учител бил во селото – екзархијски, т.е. б'лгарски.
По това време екзархијските свештеници са били и учители во екзархијските училишта, т.е., ширеле екзархијски пропаганди – на екзархијски јазик и на екзархијска историја.
ЕКЗАРХИјаТА не е наметната со насилство во Македонија – ЕКЗАРХИјаТА(и Унијата) се родени во Македонија.
Прошенијата за берати(дозволи) за ц'ркви и училишта започват така:
Ние, долуподписаните б'лгари от Кукуш(Охрид и т.н.)
Автоматски споено мислење:

Немам јас што да ви кажувам никакви податоци. Очекував од вас (кој апсолутно нема никаква врска со него) да кажете како "поупатен" од нас кои сме му потомци. Штом не знаете...
Не сакате да дадете податоци зашто не ги знаете - или не сакате вистината да излезе на јаве.........
На еден ваков от Скопие му го најдох прапрадедото - ама името друго...велит вие бугарите сте му го смениле името - да бре во 1854 година...немало Екзархија .....имало само токмак б'лгарски патриоти во Кукуш.......
Автоматски споено мислење:

Прадедоми бил свештеник и можел да бира помеѓу грчка и бугарска црква. Ако ја одберел грчката - значи ли тоа дека ќе бил грк?!?
Идиот...
Поп Стојан можел да избира мегу б'лгарска и но Лабуништа много посилната ср'бска(не гр'чка) ц'рква.
Ако беше избрал ср'бската штеше да биде с'рбоман и да се с'рбее. Ако беше избрал гр'чката, штеше да биде г'ркоман и да се г'рчее..
Лугето во секое село можели да имат каква искат ц'рква со берат. Без берат можели да имат "параклис"(параклисе) - неполна, ама локално самостојна ц'рква...
Т.е., "неб'лгарите . македонци",можели да имат свој храм и свој свештеник - ама немало "неб'лгари-македонци"..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom